Skocz do zawartości
IGNORED

Fantastyka, Strugaccy, nowe rozdziały


Redaktor

Rekomendowane odpowiedzi

  • Redaktorzy

Zdarzyła się ciekawa rzecz. Pojawiło się nowe wydanie "P5rzenicowanego Świata" (czyli "Obitajemowo ostrowa") braci Strugackich. Uwagę zwraca notka, ze "fragmenty usunięte przez cenzurę przetłumaczył...". Wziąłem książkę do ręki i stwierdziłem, że tych fragmentów jest bardzo dużo, wręcz podejrzanie dużo. Ich źródła nie podano, w nagłówku widnieją tylko daty dwóch starych, oficjalnych wydań sowieckich. Z pewnością jest to wielka gratka dla Tropicieli talentu Strugackich, którzy od lat Wędrują ich śladami. W książce znalazły się całe nowe rozdziały opisujące spotkania Maksyma z mutantami, z Głowanami (sprawa wspomniana później w książce "Żuk w mrowisku", więcej, pojawia się tu także Szaman wspomniany w "Fale tłumią wiatr", chociaż pod inną nazwą!), próba przedostania sie do Imperium Wyspiarskiego, znalazienie białej łodzi podwodnej, oraz początek wojny z Chontią i śmierć Gaja Gaala. Są też niewielkie wstawki w reszcie tekstu, ze tak powiem, kanonicznego (m.in. rozmowa Nieznanych Ojców, podczas której podjęta zostaje decyzja o rozpoczęciu wojny). Przeczytałem to z zainteresowaniem, jednak mam wątpliwość, czy nie jest to apokryf dopisany w najlepszym wypadku przez młodszego ze Strugackich po śmierci brata. Odnalezione fragmenty trochę zbyt dobrze pasują do układanki, w tym do książek napisanych później. Czy ktoś już czytał to wydanie i ma własną opinię?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde, ale na forum fanow Strugackich :)

 

btw. jozwa, widziales trailery do filmu opartego na w/w ksiazce? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytywałem Strugackich wiele wiele lat temu ale nigdy nie trafiłem na innego czytelnika

próbowałem cos przeczytac ponownie kilka lat temu /przeprowadzka :) i nowo odnalezione zagubione skarby/ ale juz jakos nie mogłem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cir, no ja podobnie... czytalem daaaaaawno temu rozne, ale dzis nawet nie pamietam ktore :D

ale calkiem niedawno przeczytalem "Piknik na skraju drogi" i sie podobalo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Nie widziałem tych zapowiedzi, ciekawe: schrzanią czy nie schrzanią... Dodatkowa trudność, ze książka jest miejscami mocno skomunizowana, chociaż też, ciekawostka, różnie w różnych wydaniach. Znana jest sprawa, że sowiecka cenzura szybko doszła do wniosku, że Rosjanin, jako człowieki idealny, nie może zachowywać się impulsywnie, nie może być niedoinformowany, a już zwłaszcza (jak sądzę) nie powinien zamachiwać się na władze bombą. W związku z tym Maksym Rościsławski (z posiadanego przeze mnie starego wydania) w następnych wydaniach stał się Maksymem Kammererem (co potem rozciągnęło się na kilka dalszych książek), zaś Wędrowiec (w następnych tomach ujawniony jako Sikorski) zyskał internacjonalistyczne imię Rudolf. Dobrzy ludzie, owszem, komuniści, ale nie z Moskwy czy Wiaźmy, już raczej z NRD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w temacie, ale skoro cenzurowali to z każdego tekstu można zrobić propagandową tubę, wymazać parę słów i wykorzystać do swoich celów... Podtrzymuje temat bo wyróżnia się z głupoty...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak można dostrzec piękno niedoskonałym spojrzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozwa, nie dziwiles sie kiedys jakie "zachodnie" nazwiska pojawiaja sie w fantastyce zarowno polskiej i rosyjskiej? Shoehart, Boerst, Calder itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strugaccy do dla mnie też wspomnienie przeszłości, chociaż na nowo nie próbowałem. trza by. pamiętam, że duże wrażenie zrobiła na mnie kniga "poniedziałek zaczyna się w sobotę". musze odświeżyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

"jozwa, nie dziwiles sie kiedys jakie "zachodnie" nazwiska pojawiaja sie w fantastyce zarowno polskiej i rosyjskiej? Shoehart, Boerst, Calder itd."

 

 

Dziwiłem się trochę, jak miałem 10 lat. Sprawa wygląda tak, ze każdy naprawdę ambitny socjalistyczny autor SF musiał w którymś momencie zacząć pisać książki o tym, co go naprawdę gryzło, czyli psychologicznie prawdziwe. Umieszczenie akcji takiej książki w naszym ówczesnym ustroju było niezwykle trudne ze względów cenzuralnych, bowiem socjalizm, jak Pana Boga, można było obrazić na wiele sposobów. W związku z tym autor, jeśli chciał coś ważnego powiedzieć, umieszczał akcję na jakimś niesprecyzowanym zachodzie, i problem miał rozwiązany. (Podobny chwyt stosowali socjalistyczni pisarze kryminałów, jeśli chcieli naśladować kryminał noir, w którym glina daje w ryj, gangster we łapę, a obaj leją prywatnego detektywa). I tą drogą Piknik na Skraju Drogi wylądował w USA, a Lem to już zastosował chwyt-monstre: po prostu całość swojej twórczości umieścił na Zachodzie, chociaż czasami nie do końca realistycznym. Postaci z krajów socjalizmu (jak np. w jednym z księżycowych opowiadań o Pirxie) występują u niego drugoplanowo, w charakterze wyidealizowanych manekinów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki, jozwa, dzieki.. tyle lat czekalem na wyjasnienie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozwa i jak? czytales cos Joe Haldemana, z tego co polecalem?

btw. czy jest moze tlumaczenie na polski trzeciej czesci o pierscieniu Larego Nivena?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) no to moze nie dac rady przed filmem ;) Ridley Scott wlasnie kreci film na podstawie Wieczniej Wojny... co ciekawe chcial to krecic wczesniej niz legendarnego BladeRunner'a!... lecz niestety byl problem z prawami do adaptacji...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem sobie prezent- kupiłem książkę "Myśli nieuczesane" S.J.Lec- To zbiór jego cytatów, ma

facet talent nie powiem...

"Był w sztuce czas, gdy kastrowano nawet masturbantów, w obawie, by niezapłodnili atmosfery"

"Zdecydowałem się na samobójstwo, ale czekam na potop"

"Politycy, zasięgają porad gastrologów: co obywatel może jeszcze strawić"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak można dostrzec piękno niedoskonałym spojrzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 24

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.