Skocz do zawartości
IGNORED

AkustyK HND


Iceman

Rekomendowane odpowiedzi

a moze wstawić równolegle na tweter rezystor ? albo zmienic jego wartosc jezeli jakis juz jest wstawiony ? w moich sonusach było z kolei za mało góry jak dla mnie. wystarczyło zmienic rezystor :) teraz są takie detale ze miód !!!! :) a przy tym nie ma agresywnosci czy sybilantów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już ktoś wcześniej pisał, głosniki muszą pograć i dotyczy to głównie midwooferów, które zazwyczaj nowe grają szorstko, krzykliwie. Iceman ma schemat zwrotki z akustyka i na takiej na początku bym pozostał, a z L-padem czy samym rezystorem zawsze zdąrzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IGNAC, 17 Sty 2009, 08:51

 

Na razie nie ma żadnego rezystora pomiędzy wzmacniaczem a kolumnami. Myślałem o wstawieniu też rezystora równolegle do wysokotonowego, bo sam Andrzej Kisiel tak mi ostatnio polecał zrobić z kolumnami R1. Wówczas zasugerował, że wartość już powinienem dobrać "pod siebie". Tylko jak dobrać odpowiedni?

 

Zwrotnica jest zaprojektowana profesjonalnie, pod pomiar pasma. Natomiast to, że ja lubię nieco mulącą górę, coś tak jak w Viennach, to już moje indywidualne preferencje. Wczoraj wsłuchiwałem się w QBA 300Al i tam też jest bardzo delikatnie stłumiony wysokotonowy, żeby nie było szeleszczenia. Mnie się taki sposób jak w Viennach czy w polskich QBA-ch zgrania wysokotonowego podoba. Natomiast AkustyK stawia na wysoką szczegółowość przekazu. Ja wolę odrobinkę stonowany przekaz, nie męczący.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marko3T, 17 Sty 2009, 09:08

 

>Już ktoś wcześniej pisał, głosniki muszą pograć i dotyczy to głównie midwooferów, które zazwyczaj

>nowe grają szorstko, krzykliwie

 

Ja narazie do midwooferów w zasadzie nic nie mam. Mnie chodzi tylko o wysokotonowy, o to najwyższe pasmo nadające górne krawędzie dźwięków, wyostrzające. Oczywiście póki co jeszcze nie będę nic robił i wstrzymam się parę dni, ale warto już zawczasu pomyśleć, bo przecież trzeba zamówić odpowiednie rezystory. A że potem się może okazać, że nie trzeba ich wstawiać to nawet byłoby jeszcze lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marko3T, 17 Sty 2009, 12:06

 

>Nie precyzyjnie sie wyraziłem. Miałem na myśli to że sposób w jaki graja midwoofery wpływa na cały

>przekaz , na to jak odbieramy muzyke.

 

Aha. No racja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mialem na mysli wstawienie rezystora rownolegle na wysokotonowca !

a jakies wartosci ? u mnie był 6,8ohm, jak dałem 27ohm to mam duzo wiecej góry, ale za duzo, wiec dam 12ohm i powinno byc ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IGNAC, 17 Sty 2009, 12:26

 

Ale chodziło mi bardziej o to, jak przeliczyć wartość rezystora szeregowo spiętego z głośnikiem wysokotonowym na wartość tłumienia? Wartość tłumienia zakładałbym (o ile nic się nie zmieni po wygrzaniu) na około 2dB, bo takie mi wychodzi idealne z korektora. Będzie o tyle nawet lepiej, że korektor tłumi na sztywno całe założone pasmo, a jeżeli ja założę rezystor na wysokotonowy, to tłumienie wówczas będzie spokojniej przechodziło na wyższe pasmo (czyli tam gdzie go oczekuję) bo niskośredniotonowe są filtrowane I rzędem, czyli 6dB/oktawę, a podział jest wysoko. Tak więc w teorii efekt powinien być bardzo dobry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że taki masz układ 3rzędu dla głośnika wysokotonowego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym tak spróbował.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania, 17 Sty 2009, 14:46

 

>Iceman, a z jakiej odległości słuchasz tych kolumn ?

 

Na razie ich nie słucham tylko się wygrzewają ale przy okazji łażąc po pokoju je słyszę - z różnej odległości - przemieszczam się :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mike1973, 17 Sty 2009, 15:11

 

>ja bym tak spróbował.

 

Jeszcze poprosiłbym o krótkie uzasadnienie. Czy ten rezystor równoległy nie powinien być wpięty za szeregowym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ICEMAN

Oczywiście rezystor równoległy powinien być za szeregowym.Wartości tych rezystorów możesz zmieniac dobierajac tłumienie wysokotonowego pamiętajac jednak aby impedancja/rezystancja wypadkowa całego układu - rezystory + glosnik nie odbiegała od impedancji/rezystancji samego wysokotonowca, gdyż w innym przypadku zmieni sie częstotliwość odcięcia wysokotonowca i trzeba będzie dokonać korekt wartości elementow filtra / L i C /. Pozdrawiam.Gigong

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gigong, 17 Sty 2009, 22:10

 

No tak. Dzięki. Z kolejnymi wpisami coraz bardziej mi się przypominają lekcje fizyki. A przyznam, że lubiłem i rozumiałem ten dział.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzę do wniosku, że ten głośnik wysokotonowy zaczyna mi wyraźnie działać na nerwy. Wydaje się być strasznie konturowy a ja chciałem mieć lekko zamulone kolumny. Może zna ktoś jakiś spokojny głośnik wysokotonowy tego rozmiaru (średnica montażowa 94-95mm)? Taki mniej syczący, bardziej jedwabisty, mniej ostry, bardziej stonowany?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monacor DT-107. Mało znany. Prosta konstrukcja. Choć ma komorę z przewierconym magnesem.

 

Gra bardzo łagodnie, krawędzie dźwięków zaokrąglone. Brzmienie nigdy nie męczy. Scena głęboka, ładne wokale. Ja jednak wolę ostrzejszy dźwięk :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ja właśnie czegoś bardzo łagodnego potrzebuję. Może coś jeszcze? Byłoby znacznie łatwiej gdyby się znalazł jakiś 4 omowy :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ice naprawdę nie chcesz popróbować z tłumikiem i okablowaniem. Kupiłeś ciekawy głośnik nie lepiej włożyć trochę pracy w strojenie. 19mm to ja bym zaproponował nieśmiertelny d2010 Scanspeak ale to wydatek. Może trzebaby pomyśleć nad odcięciem go od strony tych najwyższych częstotliwości żeby głośnik nie wypuszczał się powyżej 20khz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek pamiętam twoje głośniki tylko wersja SDS w kolumnie Jamo model 477 (w tej serii były jeszcze mało udane 606 i 707) tam grał wysokotonowiec cięty przy 2800khz. Pamiętaj jeszcze że czas wygrzewania tego rodzaju kopułki to około 100h grania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mike1973, 18 Sty 2009, 19:40

 

>Ice naprawdę nie chcesz popróbować z tłumikiem i okablowaniem.

 

Ten głośnik po prostu działa nieprzyjemnie na moje uszy a szczególnie jakaś jedna jego częstotliwość. Coś jakbym miał na niego uczulenie. Jeszcze do tej pory nie zdarzyło mi się to z innym głośnikiem. Przez cały czas mam włączony korektor. Dzisiaj jest minus 4dB i mimo że pasmo wysokotonowe jest dosyć stłumione, to mnie nadal drażni barwa tego głośnika. Nic na to nie poradzę.

 

>19mm to ja bym zaproponował nieśmiertelny d2010 Scanspeak ale to wydatek.

 

No a do tego to raczej mezalians z tymi niskośredniotonowymi. Poza tym czy ten scan będzie mulił tak jak lubię?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz potwierdza się to co wcześniej pisałem że stłumienie głośnika w ten sposób nic nie da bo chodzi o wyeliminowanie jakieś nieprzyjemnej składowej. Napisz jeszcze czy problem leży w wyższej części pasma czy raczej drażni cię coś w środku brzmienia. A i jeszcze jedno, czy próbowałeś posłuchać samych głośników niskośredniotonowych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samych niskośredniotonowych słuchałem. Drażni mnie ewidentnie wysokotonowy. Ciężko sprecyzować dokładnie gdzie leży ta drażniąca częstotliwość. Wydaje mi się, że to będą ze dwa punkty. Oba chyba powyżej 10kHz, jeden wyżej drugi niżej. Ale tak ogólnie ten głośnik mnie po prostu irytuje. Nie przypadł mi do gustu i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób pisało na forum wielokrotnie ze pierscieniowa vifa brzmi ostro. Peerlesy zastosowane przez Ciebie tez do "ciepło grajacych" nie naleza a wiem bo słuchalem kolumn na nich przez prawie rok a wczesniej zdzyło mi sie sluchac spark 3 (tzm chyba sa głosiki z twoich kolumn) z densenem i tez jakiegos specjalnego spokoju, zamulenia łagodnosci nie zauwazyłem.

 

Pisałem wczesiej zebys posłuchał esa continuum. Ona gra ciepło troche zamulajaco i góra jest nienatarczywa, swietne kolumny ale z moja lampą był zamuł (za mała moc lampy), zbyt wyeksponowana ale fajna ciepla nasycona srednica za malo wysokich (po zamianie na ushery x-719 biło po uszach górą, dzwiek przestrzenny troche sztucznawy po misiecu słuchania sprzedałem i płakalem ze zamieniłem je kiedys na esy). Mogłes zrobic cos na wzór continuum. Koszta troche większe ale mysle ze zadowolenie tez.

Z akustykami nie kombinuj zrób je estetycznie do konca wg projektu daj sie im wygrzac chociaz pare dni. Jak Ci sie nie spodobja to sprzedj je chocby po kosztach produkcji "radoc z budowy- bezcenne".

Potem zrobisz/kupisz sobie inna konstrukcje (ja proponuje cos na wzór esy continuum).

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.