Skocz do zawartości
IGNORED

AT440MLa vs. AT150MLX


łasic

Rekomendowane odpowiedzi

Oryginalne opakowanie od 440ML z rynku US

Spotykane oznaczenie CN4015.Według załczonej instrukcji ML miały igły micro linear 0,12 mil square

(powierzchnia styku)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fonomasterek, 16 Lut 2009, 17:13

>Tak! AT 15 użytkuję już ponad pół roku. Najpierw w Optonice 5100 a teraz w Dualu 750. Dżwięk jest

>taki jak opisałem.

 

Ale igłę masz ze szlifem Shibata, czy eliptyczną?

Pytam, bo te dostępne w sprzedaży (razem z headshellem, cena mniej więcej jak wkładka 440MLa) mają szlif eliptyczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fonomasterek, 16 Lut 2009, 20:09

>Igła eliptyczna 0.2 - 0.7 cała z diamentu

 

Myślę, że w takim razie musi Twój sprzęt nadrabiać choćby jakością ramienia, wygląda na to, że ja z moim jestem skazany na bardziej zaawansowany szlif. Z eliptycznymi igłami mam doświadczenia jak najlepsze, ale tak mniej więcej do połowy strony LP, potem narasta nieznośnie inner groove distortion. Z 440 i 150 zniknęło jak sen złoty... ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To racja! Zauwazyłem, że Optonica z ramieniem S mniej zniekształca dżwięk niż Dual z prostym. Dotyczy to płyt wielokrotnie granych.

Może miałes jakies gorsze igły eliptyczne. Między elipsą 0,4 a 0,2 jest ogromna różnica w dżwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Dotyczy to płyt wielokrotnie granych.

Właśnie na płytach mocno zgranych 150mlx pokazała lwi pazur, nawet na tych polskich, lichych tłoczeniach - pod tym względem bardzo Tobie polecam, może do tego Duala? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yul,

 

Gruv Glide'm spray'uje sie najpierw zalaczona poduszeczka a potem nia przeciera plyte.

Wyczytalem kiedys na jednym z forums, ze at440mla nie jest nawijana miedzia pcocc (w uproszczeniu napisalem ofcc choc bo pcocc to specjalny patent AT na uzyskanie krystalicznie czystej miedzi o minimalnych stratach przewodnictwa) ale dzis sprawdzilem w AT i at440mla jest nawijana pcocc. Dla odroznienia igla do starej at440ml ma napisane at440ml occ a na nowej podobno nie. Moze stad ta pomylka.

 

Lenin,

Aby uniknac nieporozumien podaje wzor na liczenie czestotliwosci rezonasowej (rf) ukladu ramie-wkladka:

 

Rf = 159 / V((efektywna masa ramienia + masa wkladki i mocujacych srobek) * dynamiczna podatnosc)

 

Gdzie

V( ) to pierwiastek kwadratowy;

Podatnosc (compliance) w 10^6 cm/dyna na 100Hz;

 

Dynamiczna podatnosc at440 i at150 podawana jest przez AT jako 10; statyczna podatnosc at440 wynosi 40;

 

RF ukladu ramie-wkladka powinno sie miescic miedzy 8Hz a 12Hz. Niektorzy akceptuja pasmo do 14Hz.

 

Jesli efektywna masa ramienia nie jest znana mozna ja policzyc z podanego wzoru odpowiednio przeksztalconego uzywajac wkladki o znanych parametrach i plyty testowej - obserwujac zachowanie igly odczytuje sie czestotliwosc rezonansowa ukladu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lasic,

 

jesli nie masz nikogo w USA to pozostaje ta za 296 na ebay'u z Japonii. Ale ten sam sklep ma ta wkladke za 366 dolarow. Spytaj czym sie roznia. Jeszcze niedawno bylo kilka z USA za 269 dolarow.

Ja tez sie waham czy nie poprosic kolegi z USA o pomoc i kupic ta J&R poki jest za 250.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej będzie jak kupię igłe Super Shibata At 20SS -ok. 120 dol. AT 150 ma zbyt jasne brzmienie do mojego sprzetu - natomiast do Twojego Nada, idealny wybór!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matthew,

 

Nie, wkladki mc tez maja swe wady. Jesli chcesz jak najwierniejszego odtworzenia nagrania tak jak zostalo nagrane na master tape to malo ktora wkladka mc dorowna at150mlx albo at440ml z igla do at150mlx. Pamietaj, ze wkladki mc maja znacznie nizsze napiecie wejsciowe wiec musisz miec naprawde bardzo dobry sprzet najlepiej ze specjalnie do wkladki dobranym transformatorem aby Ci nie szumialo mniej lub wiecej jak dodasz mocy. Wkladki mc sa tez sztywniejsze czyli maja srednia lub mala podatnosc. Osobiscie wole MM bo naprawde dobre wkladki mc kosztuja bardzo duzo.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniewaz pisze z pracy to sie spiesze wiec czasami zgubie litere albo przekrece.

 

Potega w podatnosci jest negatywna inaczej wyszly by kilometry wychylenia. Podatnosc dynamiczna producenci prawie zawsze podaja na 100Hz choc tak naprawde powinno sie zmierzyc na niskiej czestotliwosci. Nawet techiczni z technicznej obslugi AT nie potrafili mi powiedziec na jakiej czestotliwosci najlepiej mierzyc podatnosc wkladek AT. Musialbym pewnie napisac do projektantow wkladek w AT. Praktycznie najlepiej zmierzyc rf uzywajac dobrej plyty testowej takiej jak znana plyta HiFi News. Majac za lekkie ramie mozna je dociazyc. Ciezkiemu wagi sie nie ujmie. Na plycie testowej niskie czestotliwosci sa nagrywane z wyzsza i gdy wkladka z ramieniem wpada w rezonans to slychac jak slyszalny sygnal sie moduluje ale lepiej jednoczesnie obserwowac jak sie igla zachowuje.

 

Efektywna mase ramienia widzianego przez wkladke mozna tez zmierzyc majac bardzo dokladna wage np dynamometryczna. Zdjawszy przeciwwage z ramienia nalezy zwazyc ramie w miejscu gdzie prostopadla prowadzona przez igle do shell (glowki?) przecina shell.

 

matthew,

oczywiscie chodzi o napiecie wYjsciowe

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czestotliwos rezonansowa ukladu wkladka-ramie:

 

Podatnosc (compliance) idealnie powinno sie znac na czestotliwosci rezonansowej ukladu wkladka-ramie ale to jest niemozliwe. Dobra alternatywa jest podstawic do wzoru dynamiczna podatnosc na 10Hz. Inna alternatywa to policzyc srednia geometryczna z podatnosci statycznej i dynamicznej na okolo 100Hz. Dla wkladek at150mlx i at440 podatnosc wynosi okolo 20 (pierwiastek kwadratowy z 40x10).

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Przebolałem ponad 300$ i nabyłem 150-tkę u Japończyka, przysłał szybko, nawet jakimś cudem cła nie naliczyli... Założona, gra pięknie. Tymczasem 440 przełożyłem do Foniki GS-472. Nawet pomimo wszechogarniającej szajsowatości tzw. "drugiego ustroju" (gł. ze względu na nieocenione Tonsil Scherzo 200) daje się teraz tego słuchać, i to - jak zwykle u tych igiełek - do końca krążka! :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Jest dobrze, a nawet jeszcze lepiej.

Różnice między zestawem wkładka 440 + igła 150MLX, a kompletem wkładka i igła 150MLX są nieduże, ale istotne. Przede wszystkim nie obserwuję opisywanych wyżej wibracji/rezonansów cantilevera. Po drugie wyraźnie zmalał przydźwięk silnika (rumble), obecnie w ogóle mi nie przeszkadza, przy wkładce 440 był wyraźnie słyszalny i czasem przeszkadzał. Wkładka 150 ma zatem wyraźnie lepsze zawieszenie i moim zdaniem warto wywalić te pieniądze właśnie na nią. Zwłaszcza (paradoksalnie) jeżeli ma się lichszy gramofon, bo ona wyraźnie koryguje jego niedostatki. Mój 1Xpression Mk.2 - nowy - kosztował mniej więcej tyle co obecnie ta wkładka razem z wysyłką (odliczając cenę załączonej wkładki Pro-ject K4, która się zdecydowanie nie sprawdziła).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

I dołaczam do grona łamiących igły (na sumieniu do dzisiaj: ML440/OCC, BenzMicro Gold i Sumiko Blupoint).

Prześledziłem wpisy i proszę o radę: gdzie (za ile) i jaką igłę do ML440 bo dziś Konsbud - diller PL - odpisał mi "Aktualna cena ATN440MLA – 417,88 zł brutto." 3 m-ce wstecz to była cena kompletnej 440-ki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>- odpisał mi "Aktualna cena ATN440MLA - 417,88 zł brutto.

 

tu za prawie 100$ plus wysyłka chyba ok 10, jednak taniej:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naczytalem sie vaszyh zviezen i zahcialo mi sie apgrejdovac. zamuvilem dzisiaj 150mlx i 440ml/occ (nie 440mla)i... albo bedzie dobze albo zucam sie z mostu. na dzien dzisiejszy ujezdzam tzy szczury z lat 70-tyh: V15III , M95ED i hyba M75. slizgam tez ortofona 2Mred na czvartym. a na piatym talezu mam AT z podstavovego miotu ktury wymienie na szczura po pzybyciu 150+440. moje taleze tez sa z tamtyh lat. klasyfikacja producenta podaje duza ruznice pomiedzy 440ML a 440MLa. co vy na to?

 

aha, obie klasyfikacje pzesle puzniej jak dotre do halupy, mam je gdzies v obejsciu.

 

iglaste pozdrovienie dla skrobaczy vinylu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od gury: MLa, ML.

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-21456-100008871 1238636467_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.