Skocz do zawartości
IGNORED

AT440MLa vs. AT150MLX


łasic

Rekomendowane odpowiedzi

A Yul ma Łortofona! Yul właśnie skończył słuchać "Jowiszowej" i "Praskiej" Mozarta na tym Łortofonie. Oj, działo się, działo! Epopeja na całą, 5,5-metrową ścianę w pokoju Yula była!

 

Zgadzam się w ogólnych zarysach z tym co napisał >lenin>>czodaboy,

Zanim zdejmiesz Łortofona sprawdź azymut. Ale tak wiesz, na serio, wnikliwie i porządnie. Niektóre mniej przyjemne efekty wynikają z tego właśnie błędu, jestem o tym święcie przekonany. To są blaski i cienie szlifu Fritz Gyger - nie ustawisz porządnie - nie chce grać za cholerę i koniec.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu moze ja skrobne cos na temat roznic w brzmieniu.

 

Posiedziałem troche nad wyjustowaniem wkładki i okazało sie ze musze skorygowac troche wysokosc ramienia i azymut. Moze to autosugestia ale jest jak by poprawniej. Dzwiek nabrał troche masy bo basu bylo troche za skapo. Nacisk igły mam ustawiony waga elektroniczna na 1,6g. Zastanawiam sie jeszcze nad ustawieniem antyskating-u, czy prawidłowo ma byc w drugim rowku?

 

Naczytałem sie tych wszystkich pierdoł na temat zniekształcen i sybilantów i zamiast rozkoszowac sie muzyką to doszukuje sie kruczków w brzmieniu:) Wiec wybaczcie zawracanie głowy....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałbym, że kalibracja to jest zawracanie głowy. Wręcz przeciwnie, im więcej się tu nabiedzimy, tym lepsze efekty. Im bardziej zaawansowany szlif, tym bardziej trzeba się do ustawień przyłożyć. Gdyby igła od tego Ortofona 540 była wprawiona do jakiejś wkładki za powiedzmy 10 000 zł, to każdy by się nad kalibracją dwa razy zastanowił, naskakał, naustawiał. A tu - wkładeczka niepozorna, niby niedroga, ale też niespecjalnie tania, a w kalibracji wymagająca. I tu właśnie jest ten haczyk.

Żeby zrozumieć znaczenie azymutu proponuję wykonać sobie 4 rysunki:

Rysujemy rowek w przekroju poprzecznym w postaci "bruzdy" o ściankach rozchylonych pod kątem 90 stopni(po 45 stopni od pionu jedną i drugą stronę).

1. dorysowujemy igłę pionowo wchodzącą w rowek. Tipowi igły nadajemy kształt półkolisty i w sytuacji pierwszej mamy przypadek szlifu sferycznego. Przekrój poziomy przez tip igły jest kołem, igła kontaktuje ze ściankami rowka w jedynie dwóch punktach.

2. szlif eliptyczny - rysunek może być w zasadzie ten sam, pamiętamy tylko, że przekrój poziomy przez tip igły jest elipsą. Igła również kontaktuje ze ściankami rowka w jedynie dwóch punktach.

3. rysujemy dość podobnie, z tym, że igłę rysujemy jakby za grubą, wychodzącą poza ścianki rowka, no powiedzmy "zagłębiającą się" w ścianki rowka. Wycieramy teraz te błędne części rysunku, tam gdzie "wyjechaliśmy" poza rowek. Mamy przypadek bardziej zaawansowanego szlifu, powstałego na bazie ostrzenia eliptycznego (np. szlify LinearContact, MicroLine, takie jak w AT-440). Igła nie kontaktuje już ze ściankami rowka w dwóch punktach lecz wzdłuż dwóch dłuższych lub krótszych linii (zależy jak komu na rysunku "wyszło"). Przekrój poziomy przez tip igły jest elipsą lub bardziej skomplikowaną figurą (np. szlif SAS Jico).

4. rysujemy igłę w postaci klina o ściankach bocznych rozchylonych pod kątem 90 stopni, ŚCIŚLE przylegających do ścianek rowka. To jest Fritz Gyger (Ortofon 540), ten szlif naśladuje kształt rylca który wycinał płytę lakierowaną. Przekrój poziomy przez tip igły jest trójkątem lub trapezem, kontakt ze ściankami rowka jest najdłuższy.

A teraz rozpatrzmy błąd azymutu. W sytuacji 1 i 2 można narysować przechyloną w lewo lub prawo igłę, nie wchodzącą pionowo w rowek. Kontakt tipa ze ściankami rowka będzie nadal w dwóch punktach, tylko już nieco innych. Wkładki z takim ostrzeniem (sferyczne i eliptyczne) są dość tolerancyjne na błędy azymutu. W sytuacji 3. będzie już gorzej, jeśli błąd azymutu nie jest rażąco duży, to wkładka zagra jeszcze jako-tako, ale na pewno poniżej swoich możliwości. W sytuacji 4. jeśli narysujemy ten "klin" krzywo w rowku jest TRAGEDIA, wkładka nie może czytać prawidłowo modulacji rowka.

Może po tym przydługim tekście (i tak skracałem , pewnie i tak nikt nie przeczyta) będzie dla wielu jasne, po co od lat apeluję na forum o staranną kalibrację wkładek. Mogę tylko namawiać do robienia tego "po męsku", spokojnie, powoli, dokładnie, a nie "po babsku", tak szast-prast. Porządne wyjustowanie wkładki zwalnia nas często od poszukiwania nowego modelu, zostaje w kieszeni gotówka która można wydać na dziewczyny.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moze cos z praktycznej strony...

 

Jakie stosujecie swoje sprawdzone metody na ustawienie azymutu? Czy mozna uzyc do tego libelki (poziomicy), ustawic ja na główce ramienia i tak ustawic poziom? Oczywiscie pod warunkiem ze płyta bedzie lezec dokladnie poziomo na talerzu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

no i recenzja niepotrzebna...

 

:-DDDD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę sobie narysować szlif 4 w opisie Yula i przechylić go tylko o 1 stopień po prostu bedzie fatality.Moim zdaniem tego typu igły wymagają super dokładnego oprzyrzadowania do ustawiania wkładki.Bok igły musi być idealnie styczny do ścianki rowka.Taka libelka to nieporozumienie biorąc pod uwagę jej dokładność.Tego typy wkładek to tylko dla starych wyg z naprawdę dużym doswiadczeniem praktycznym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miło byc porównanie ale chyba byłoby one niesprawiedliwe. Mimo wielu prob, nie udało mi sie własciwe wyjustowac mojego Ortofona, jak sami widzicie, uzywałem libelki i to w dodatku chińskiej:) i to nie pomogło a profesjonalne przyzrady chyba sobie odpuszcze chyba ze ktos z mazur ma taki sprzet i checi zeby sie spotkac...?

 

Co moge powiedziec na razie o AT440. W porownaniu do Ortofona mam wrazenie ze jakby zamontowac ja odwrotnie na ramieniu to i tak zagra dobrze...:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Co moge powiedziec na razie o AT440. W porownaniu do Ortofona mam wrazenie ze jakby zamontowac ja

>odwrotnie na ramieniu to i tak zagra dobrze...:)

 

No nie, tak dobrze to nie jest. Zwłaszcza błędy "tangency" wyraźnie szkodzą odsłuchowi. Ale rzeczywiście jest dość "tolerancyjną" wkładką, chociaż można przypuszczać, że niestaranne ustawienie może znacząco przyspieszyć zużycie igły, a i dla płyt pewnie nie jest o obojętne. Szkoda, że nie mam Ortofona dla porównania. Bardzo byłbym ciekaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ortofona ustawialem z 10 razy bez wiekszych roznic in plus, jesli takie byly to tylko sugestie. Pierwsze ustawienie AT trwalo moment, na oko, bez zaglebiania w szczegoly i grała. Teran jest ustawiona na tip-top i na razie jest na etapie wygrzewania.

 

540 brzmiala fenomenalnie po przesiadce z Sumiko, ładna barwa i "stadionowa" przestrzen, jedynie czasem bylo słychac sybilanty, zniekształcenia sladowe jak by lekki spadek dynamiki. Bardzo nie moge potwierdzic ze gra o klase lepiej od AT ale jestem przekonany ze to wina złego wyjustowania. W AT nie ma niczego:) tzn zero syczków, zniekształcen pod koniec płyty - brak.

 

Jest jeszcze jeden zauwazalny aspekt brzmienia na korzysc AT, bas. Jest obrzerniejszy, ma mase i wykop przy dosc dobrej kontroli. Tego troche mi brakowalo w Ortofonie w niektorych nagraniach. Za to AT gra ciszej co wynika ze specyfikacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

też ciekawie - przedział ok. 200$, więc bez szaleństw cenowych, eliptyczny - czy wygra z MicroLine lekko wątpię, ale bez testów się nie powie, jeżeli nabyłeś to pisz "co słychać" - Twój sprzęt powinien dobrze pokazać co wart ten Ortofon... ;-)

 

a jak tam Twoje AT? grają, czy poszły pod młotek? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aty grają. pżez latoś mniej czasu było do słuhania ale teraz ruszam z kopyta. szukam vkładek do innyh myh gramofonuv a hciałbym sprubovać inne marki. mam ortofona "2m red" ale to hamski rylec. 440ml jest v tej samej cenie co "2m blue". a może jakieś inne v tej granicy cenovej-$200/300.

PZDR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vik tego chwalił, a pewien jestem, że wie co mówi... 129$ + wysyłka...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Stanton 681EEE mkII ze stereohedronowa igla, ktora wlasnie niedawno znow zalozylem aby porownac z AT440MLOC, jest niezla ale AT jest lepsza. AT w moim ramieniu nie ma kompletnie zadnych sibilantow na zadnej plycie ktorej dotychczas sluchalem i bardzo precyzyjnie odtwarza cale pasmo. Slychac wszelkie detale. Stanton jest ciut mniej detaliczny i jakby na najtrudniejszych plytach tracal sladami sybilantow. To tak troche po polskiemu ale chyba oddaje me wrazenia ale musze dodac,ze slucham na starej igle ale jeszcze niezupelnie zgranej. Model tu przedstawiony jest mkIII a wiec nowszy i moze usprawniony. Zaleta tej wkladki jest dobry ekran i szczoteczka.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

JEST JEST JEST...przyjechała AT150 z USA... i to bez cła i Vatu.....

 

Złota.. piękna....:) JAk tylko zamontuje to dam znać....:)

 

Pierwsze wrażenie - jest o wiele lepiej wykonana niż AT440... dokłądniej.... no i jest bardziej "delikatna"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ho ho...

Zwróć uwagę, czy nie pojawią się żadne wibracje i rezonanse cantilevera (pisałem o nich wyżej) - ja dlatego obecnie słucham z zestawu wkładka 150/igła 440, zdarzało się to za często i pewnie świadczyło o niezgraniu podatności i masy ramienia; co ciekawe 440 nie daje żadnych takich widocznych problemów, pomimo identycznej podatności w specyfikacji. Wydaje mi się, że 150-tka dobrze się sprawdzi z b.lekkim ramieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic takiego nie występuje....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9736-100009956 1258657783_thumb.jpg

post-9736-100009957 1258657783_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwszych odsłuchach - w stosunku do AT440 dużo większa rozdzielczość góry jednocześnie bez jakiejkolwiek ostrości i szybszy i o wiele bardziej kontrolowany bas....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rollins, 19 Lis 2009, 20:14

 

>po pierwszych odsłuchach - w stosunku do AT440 dużo większa rozdzielczość góry jednocześnie bez

>jakiejkolwiek ostrości i szybszy i o wiele bardziej kontrolowany bas....

 

tęsknię za tym... :-D

dźwięk w sumie "po jasnej stronie", ale nie męczący, choć nieco... kompaktowaty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>łasic

Po mieście chodzą słuchy, że na jej odsłuch trza wziąć nie lada pampersa ... :-)

 

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ahaja - nie zes..m się dopóki nie usłyszę :-D ale osobiście zasadzam się na AT33PTG, w sensie kogo by tu wkręcić, żeby kupił, Rollins się nie dał... ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie bądź taki chojrak ;-) ... co zrobisz jak zabraknie tego pampersa ... :-)))

 

33PTG - nie wolno - zbrodnia - ograniczać jej słabym napędem i ramieniem.

Wkuć i zapamiętać, bo jak w nocy wpadnę i zapytam, to zanim się oczy otworzą takiej odpowiedzi oczekiwać będę ... ;-))).

 

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.