Skocz do zawartości
IGNORED

Radmor 5102-dobór odpowiednich kolumn


Bodek1968

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wiem,że już dużo napisano podobnych postów,ale nie znalazłem w nich odpowiedzi na mój "problem".Wielu pisze jakie zestawy głośnikowe jest w stanie "pociągnać" Radmor itp.Mnie interesuje jednak inne zagadnienie.Chcę dobrać kolumny dokładnie takiej mocy i impedancji jaka jest zalecona w przypadku zestawu 4 sztuk czyli 2x25 i 2x15 4 ohm.Inne konfiguracje mnie nie interesują.Gdybym chciał podłączyć tylko jedną parę to nie ma problemu - ZG40C i po sprawie.Ale ma być tak jak sobie producent wymyślił.Kolekcjonuję sprzęt wyłącznie w oryginalnym stanie i wszelkiego rodzaju kombinacje alpejskie nie wchodzą w grę.Niech to zagra tak jak w latach swojej świetności.Znalazłem na razie Tonsila ZG25-C na aukcji,ale zmasakrowane.Więc Panowie-do dzieła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam wrażenie że Twoje założenie jest bezsensowne. Wymyśliłeś sobie że skoro producent podaje moc wzmacniacza 25 W to kolumny też mają mieć 25 W i koniec - i że to będzie dla wzmacniacza najlepsze. Jest to całkowicie błędne założenie. Tymczasem sama moc kolumny nie oznacza że będzie ona grała ani dobrze, ani głośno, ani że nie sprawi wzmacniaczowi kłopotów - są przecież jeszcze inne jej parametry.

Czego więc oczekujesz - że ludzie podadzą Ci listę kolumn 25 Watowych ?

Kończąc - mój Radmor bardzo dobrze współpracował z Tannoyami M1 i M2. Ale nie miały 25 W ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem akustykiem i na elektronice zbyt się nie znam.Zależy mi na tym aby wzmacniacz pracował w optymalnych warunkach.Skoro producent sobie "wymyślił" takie parametry to nie wziął ich chyba z gwiazd.Nie potrzebuję robić z domu dyskoteki.Ma to ładnie i "ciepło" zagrać.Do słuchania disco itp mam inny zestaw.Proszę o ewentualne nakierowanie mnie a nie tak od razu "po mordzie" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość vasa

(Konto usunięte)

>>Bodek1968, 26 Gru 2008, 17:45

 

Moc wzmacniacza jest jednym parametrem a kolumn innym. Moc kolumn oznacza jaką moc (ciągłą, w impulsie lub muzyczną) może przyjąć kolumna. Innymi słowy parametr mocowy kolumny powinien być wyższy niż wzmacniacza.

Jeśli masz ochotę "odtworzyć" oryginalny system to kup Altusy, to jest naturalne środowisko Twojego Radmora.

 

pzdr

 

vasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Bodek1968, 26 Gru 2008, 17:45

 

>Nie jestem akustykiem i na elektronice zbyt się nie znam.Zależy mi na tym aby wzmacniacz pracował w

>optymalnych warunkach.Skoro producent sobie "wymyślił" takie parametry to nie wziął ich chyba z

>gwiazd.>

zaciekawiło mnie, to z jaką zaciętością brniesz w swoim zupełnym niezrozumieniu tematu.

Sam wziąłeś z gwiazd tezę, że kolumny muszą mieć taką moc, jaką posiada amplituner na wyjściu głośników. Jedno nie ma wspólnego z drugim.

Pierw zrozum to o co pytasz, a potem dopiero oczekuj od innych, załatwienia sprawy za siebie. Bo przecież to proste zajęcie, poszukać sobie kolumn o których wiesz, jakie mają być :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vasa, 26 Gru 2008, 18:28

>Jeśli masz ochotę "odtworzyć" oryginalny system to kup Altusy, to jest naturalne środowisko Twojego

>Radmora.

 

Przepraszam, ale jest to bzdura.

 

Do autora.

Na temat doboru kolumn jest duzo w wyszukiwarce,jeśli ma to grac bo grać to faktycznie ZG25C wystarczą, tyle w temacie, byleby coś grało. Do tylnych wyjść proszę nie podłączać zestawów bo nie ma żadnego sensu, jedna para wystarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jeszcze powracam do wątku - naprawdę nie chciałem "po mordzie". Chodzi tylko o to że nie ma sensu trzymać się mocy 25 W na kanał i nieprawdą jest jakoby producent - skoro napisał 25 W na kanał - to chce żeby moc kolumny wynosiła 25 W. Jak już napisałem z moim Radmorem dobrze współpracowały Tannoy M2 lub M1 (M3 też będą OK).

Ponieważ moc Radmora nie poraża a różnych kolumn jest naprawdę dużo, wybierz sobie takie kolumny które będą łatwym obciążeniem dla Twojego Radmora, żeby mógł je łatwo wysterować.

Wybierz kolumny :

- tylko renomowanego producenta

- takie które Ci się spodobają

- ustal czy chcesz podstawkowe czy wolnostojące

- niech mają 8 Ohm (łatwiej je Radmor wysteruje)

- ich efektywność niech będzie wyższa niż 90 db /8 ohm

- ich moc niech wynosi od 30 do 90 W.

I każde kolumny spełniające w/w warunki będą dobrze grały z Radmorem - na tyle dobrze że to on będzie je ograniczał, a nie one jego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem + radmor 5102 ma taki zapas na trafie i tranzystorach końcowych że i z 2R nie będzie problemu - przy 4R osiągniesz 2x50W sin.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Radmor z powodzeniem przez dwa lata ciągnął duże podłogówki Heybrook HB4, które nominalnie pracują jako 6 Ohmowe i posiadają skuteczność 90db i to w salonie 35mkw. i wysokości 2,95m. Przyznam, że dawał sobie radę wyśmienicie. Owszem zniekształcenia pojawiały się, ale dopiero kiedy potencjometr osiągnął położenie godz. 15:00 (co bywał niezwykle rzadko). Obecna Yamaha (mimo deklarowanej mocy 60W/kanał przy 6 Ohmach) zniekształca juz przy godz. 13:00, choć jest wówczas juz wystarczająco głośno. Warto pamiętać, że Radek oddaje nam 25W na kanał przy 4 Ohmach.. więc dość łatwo wysteruje nawet trudniejsze kolumny. Ale jak już powiedziano wyżej... dobrze podać mu kolumny o wyższej impedacji i skuteczności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Luxmany i winyle 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość V-savage

(Konto usunięte)

Z tą moca większą kolumn od wzmacniacza to rzeczywiście bzdura. Ale o tym już było tyle, że nie warto poruszać tematu na nowo.

Położenie gałki volume też nie jest wyznacznikiem żadnej mocy. Przy polowie volume można mieć już pełną moc wzmacniacza. A czasami przy maksie nie osiągnąć mocy nominalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tymi parametrami to po prostu pomyliłem niechcący pojęcia i stąd wyszła taka bzdura.-zdarza się.Zdaję sobie sprawę,że ilu ludzi tyle opinii.Mój dylemat wziął się stąd,że chcę podłączyć 2 zestawy kolumn i spotykam się z różnymi sprzecznymi zdaniami na ten temat.Jedni twierdzą,że to bez sensu bo z tylnego zestawu będę słyszał jedynie bardzo cichutki dźwięk połączony z szumem natomiast inni,że wręcz przeciwnie-będzie efekt dookólności dźwięku-czyli takie pseudo kwadro.I bądź tu człowieku mądry.Radmora słyszałem jakieś 20 lat temu ale na jednym zestawie i nie mam żadnego porównania.Chyba zostanie mi po prostu samemu się przekonać na własnej skórze.Nie chciał bym tylko poczynić niepotrzebnych wydatków.Na jakimś forum hi-fi czytałem też,że sprzęt audio powinno się kompletować z mniej więcej tego samego okresu produkcji.Wtedy parametry zestawów są najbardziej zbliżone do warunków pracy każdego z elementów.Może coś w tym jest?Pewnie wielu uzna to za "zboczenie",ale mnie na prawdę nie interesują nowe modele głośników w połączeniu ze sprzętem vintage.Tak jak wielu opluwa altusy z lat 80-ch,gdzie inni uważają je wręcz za kultowe tak samo będzie pewnie ze starymi tonsilami porównanymi do ich najmłodszych "braci".Może ktoś z Was miał okazje posłuchać takiego zestawu na 4 -ch kolumnach i może coś więcej powiedzieć o wrażeniach?Mam dość dobre kolumny(180 watt mocy znamionowej),którymi mogę przestawiać meble u sąsiada :),ale to nie o to chodzi.One pracują w innym zestawie.Ten "Radek" to moja perełka i chcę mu dobrać dobrych "kumpli"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już to tylko coś z zestawów ZG-25 lub ZG-30.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale podłączenie 4 kolumn jest nieekonomiczne, bo to w koncu amplituner STEREOFONICZNY :)

Moc rozłoży się na 4 kolumny i wzrośnie tylko nieznacznie za względu na większe obciążenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tu facet pisze, że z Radmorem zagrały amerykańskie głośniczki. Ale audiofilem to on raczej nie jest...

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i nieekonomiczne,ale nie ma to dla mnie specjalnego znaczenia.Mocy "Radka" i tak nie wykorzystam pewnie nawet w 50%.Jak już pisałem wcześniej-do słuchania "discopodobnej" muzyki mam inny zestaw.Na tym chcę posłuchać klasyki typu: Yes,Vangelis,ELO,Dire Straits,symfonii itp.Nie oczekuję cudów a bawić się w zestawy typowo audiofilskie za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy zł na pewno nie będę.Ale dzięki za sugestie.Powoli zaczyna mi się coś krystalizować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ZG30 są dość ciekawe.Może trafią się jakieś zadbane egz.to na ewentualna renowacje nie będę szczędził kasy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodek1968, 11 Sty 2009, 21:57

 

>Pewnie i nieekonomiczne,ale nie ma to dla mnie specjalnego znaczenia.Mocy "Radka" i tak nie

>wykorzystam pewnie nawet w 50%.Jak już pisałem wcześniej-do słuchania "discopodobnej" muzyki mam

>inny zestaw.Na tym chcę posłuchać klasyki typu: Yes,Vangelis,ELO,Dire Straits,symfonii itp.Nie

>oczekuję cudów a bawić się w zestawy typowo audiofilskie za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy zł

 

 

Za jakie tysiące? Ta kolumienka jest "pełnoletnia" i kosztuje może 100 -200 złotych więcej od Twoich wymarzonnych. A GRA w porównaniu z nimi! (tak jak facet napisał). No ale Ty na siłę chcesz pozostać przy oryginałach ZGC, a nie przy MUZYCE... I nie wiedzieć dlaczego przy czterech kolumnach? Też miałem Radmora. Extra, jak za niewielkie pieniądze. A ten to model kwadro?

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kilkunastoma tysiącami to był tylko przykład ile audiofil może wydać kasy,jeśli ją ma :).Widzę,że chyba się nie rozumiemy.Skoro się uparłem to widać tak chcę i nie widzę powodu,żeby to krytykować.Dobra - zaryzykuję po swojemu.Najwyżej będę miał pretensje do siebie.A poza tym chyba wszystkim wiadomo,że Radmor posiada tzw quasi quadro.Ok,proponuję zamknąć temat.Dzięki za sugestie.Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodek1968, 26 Gru 2008, 13:02

 

"Więc Panowie-do dzieła."

"Widzę,że chyba się nie rozumiemy.Skoro się uparłem to widać tak chcę i nie widzę powodu,żeby to

>krytykować."

 

Same twierdzenia!

Więc Panowie do dzieła? Jakiego?

Taaaa...

Wychodzi na to, że NIC do Ciebie nie trafia. Tymczasem forum generalnie polega na doradzaniu, żeby relatywnie lepiej zagrało. Źle wybrałeś.

Czyli chciałeś wynająć ludzi do szukania brakujących głośników ZG o mocy 2x15W:)?

Wystarczyło podać jedno zdanie o głoszeniach tu i ówdzie: poszukuję itd.

Nie można było przerwać dyskusji po pierwszym poście, od razu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Radmor grał z ZGC 30-4-56 .

Przetworniki jakie tam są to:

GDWK 9/80

GDW 20/40/14

litraz obudowy 32.25 litra

Mam to do dziś.Dużo fajnego powietrza i dzwiek analogowy choc z CD.Ostatnio podłaczyłem gale silver pod radmora i zagrały lepiej niz pod Pioonierem A204.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 15

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.