Skocz do zawartości
IGNORED

Linux


Gość stary bej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość stary bej

(Konto usunięte)

„Linux dzisiaj” jaki jest, to jednak nie każdy widzi.

 

Założyłem temat z prośbą o wasze wypowiedzi, ale te pozbawione agresji i negatywnych przesłanek, mają one dać odpowiedź na pytanie, czy którakolwiek z dystrybucji ma szansę zastąpić niemłodego już Windowsa XP, jak i kapryśną Vistę, czy przyszłą owianą nimbem tajemnicy 7kę.

 

XP posiada „bagaż” latami niełatanych dziur, jak i z czasem spowalniający pracę programów na nim działających, Vista ciężki systemik potrzebująca już wydajnego komputera, a jakby patrzeć teraz z perspektywy czasu od jej premiery, to chyba miała tylko za zadanie przyciągnąć trochę kasy dla jej twórców, aby zostało na prace nad przyszłą siódemką.

 

Czy te systemy mogą być zastąpione przez któryś z Linuksów, lub Uniksów ?.

 

Od pół roku pracuję na jednym z nich, a mianowicie na Mandrivie Xtreme3 ze środowiskiem KDE3.5 (jak na razie)

Co prawda jest to też wersja komercyjna (149zł), ale zawiera niewolne sterowniki i ciągłą możliwość aktualizacji do najnowszych pakietów, poprawek, dostępność pomocy technicznej etc.

 

Podczas poszukiwań i wcześniejszych testów z różnymi dystrybucjami brałem pod uwagę następujące parametry, które wiązały się z moimi możliwościami poznawczymi, czyli;

prawie jak Windows, łatwość instalacji, klikalność okienek,

szybkość programów na systemie, jak i szybkość „wstawania” samego systemu,

bezpieczeństwo w podróżach internetowych,

rozpoznawalność podzespołów komputera, a jednocześnie dostępność sterowników obsługujących te podzespoły,

dostępność instalowanych programów z sieci, jak i poprawność ich działania na systemie,

paleta zamienników programów występujących w „windzie”.

 

W gry nie gram, więc tego typu atrakcje mnie nie bawią i system nie musi obsługiwać wyrobów pisanych pod Windowsa, a jednak Wine i Cross Ower Game znalazło się w pakiecie.

Do grania bardziej jednak nadają się konsole i wieeeelkie telewizory.

 

Jednak deweloperzy pokazali jak bardzo systemy linuksowe ewoluowały w ciągu ostatnich miesięcy, a na przestrzeni lat zmiany co do sposobu i jakości ich działania są olbrzymie in`plus.

Pamiętam pierwsze zabawy tymi Osami, które kończyły się na ciągłych nadziejach i oczekiwaniach, że będzie z każdym kolejnym ich wydaniem coraz lepiej, że będę pracował na programach zainstalowanych na systemie, a nie borykał się z samym jego „stawianiem” na dysku.

 

Te czasy nadeszły, z nieukrywaną przyjemnością użytkuję jeden z takich systemów i powiem że każdy parametr, który był przeze mnie zakładany i poszukiwany, został spełniony, a i sam wygląd pulpitu, oraz tak lubiane przez niektórych z Was bajery są nawet w nadmiarze „nafaszerowane” w systemie, zważywszy że ich funkcjonowanie przy niezbyt wymagających podzespołach komputera jest bezproblemowe, to jak najbardziej cieszą oko. :)))

 

Jestem wolny, ale nie z racji posiadania Linuksa, tylko z racji uwolnienia się od Windowsa, niech leży w szufladzie i się kurzy, a jak mnie najdzie desperado, to zapakuję i odeślę Billowi z podziękowaniami za to, że mimo wszystko to On dokonał za mnie tego wyboru.

 

Właśnie dzięki polityce tego koncernu wielu już ludzi zmieniło sposób myślenia, jak i system operacyjny na swoich często wysłużonych maszynach.

 

Zapraszam do dyskusji i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm jak oceniasz "łatwośc" instalacji np wine, kadu, itp?

bo kiedyś jak się bawiłem linuxem (ubuntu 8 i mandriva 2008) nie umiałem ich zainstalować (a niestety potrzebuje programów z windy)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinw899, 28 Gru 2008, 18:17

 

>hmmm jak oceniasz "łatwośc" instalacji np wine, kadu, itp?

>bo kiedyś jak się bawiłem linuxem (ubuntu 8 i mandriva 2008) nie umiałem ich zainstalować (a

>niestety potrzebuje programów z windy)

 

Jak dla mnie instalacja większości programów teraz pod linuksem jest jeszcze łatwiejsza niż pod windą. Odpalasz program np apt-get (pod ubuntu) lub yum pod fedorą i zaznaczasz myszką - resztę sam pociągnie. Banał. Dodatkowo zamiast gadugadu możesz zainstalować kilka programów które zastąpia gadulca a obsługują ten protokół np pidgin, kadu itp.

Ja w pracy siedzę pod linuksem Fedora 10. Jak dla mnie to nawet instalacja jest łatwiejsza niż instalacja windowsa - instalator nawet na dysku założy odpowiednie partycje. Instalator windowsowy tego nie robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakimś specjalistą od linuxa, ani zagorzałym jego zwolennikiem. Po prostu używam tego systemu w domu i w pracy. Jest to Kubuntu 8.04. Miałem naprawdę dość Windowsa i jego okresowych przysiadów systemu. Jak kolega wcześniej wspomniał nie ma żadnych problemów z instalacją aplikacji, czy przez apta, czy synaptikiem itp. Wszystkie potrzebne mi programy działają pod wine, jeśli nie mają linuxowych odpowiedników. Natomiast trzepnęło mną o glebę przy upgrade KDE do wersji 4.1.czyli Kubuntu 8.10. To prawie Vista :). Czyli tak samo zamotane. Odradzam !. Oczywiście jest to moje prywatne zdanie. Dwa ostatnie dni zajęło mi downgrade do poprzedniej wersji. A do Visty nie mam nic, nawet dobrze jej nie znam. Spędziłem przy niej raptem może 2 godziny, z czego większość czasu polegała na jej usuwaniu. Czyli na dysku reset MBR to zero :). Tak się składa, że żaden klient ( firmy ), którym sprzedajemy komputery nie chce Visty. Szkoda tylko, że materia w postaci "baby" klikającej w okienko przeważnie jednego programu stawia opór mentalny i nie pozwala na zmianę systemu na wolne oprogramowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Linuksa.

Jadę na XP (4 kompy). Nie narzekam.

 

Ad. szybkości to... nie mam zdania. (3 kompy mają dwurdzeniowe procesory /staram się, by nie zostawać w tyle: wymiana co ~2 lata najwolniejszego kompa/). Ad. oprogramowania to... jak mi doradzą zaufane osoby (b. dobrze obeznane z tematem), gdy przyjdzie pora wymiany.

 

Ad. kompa to mam b. banalne wymagania ;) Cokolwiek n anim robię, nie może być wolniejszy ode mnie ani stwarzać niepotrzebnych problemów. (Szybkość pracy, odpowiednie programy, itp.)

A, no i programy muszą się automatycznie uaktualniać.

W gry nie gram (dla mnie strata czasu).

Lubię jak wszystko mi chodzi " z prędkością światła", bo jestem trochę nerwus :)

 

Z IE nie korzystam. Ktoś mnie kiedyś namówił i chyba już dobrze > 2 lata jadę na Mozilli. (Podoba mi się.)

* * *

Tu znajdziecie trochę ciekawostek i statystyki... (ile osób na czym jedzie...):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

PS. Fajny wątek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

openSuse wypuściło finalną wersję 11-tkę, mam ją bo kupiłem z czasopismem w Empiku za 27,90.

Jednak po instalacji to to nie jest to czego bym oczekiwał po dystrybucji Novell`a wspomaganej kasą Microsoftu.

Tam gdzie MS macza paluchy będzie źle.

Ten system zawsze pomijałem milczeniem.

 

Testowałem dotychczas kilka distr i moje opinie są następujące;

 

Debian Lenny - czyli ostatnie wydanie, najnowsze i niestety brak możliwości zainstalowania Skypa na którym mi zależy, a może to moja niewiedza sprawia te problemy ?.

Jednak podczas próby zainstalowania, komunikuje że Skype pochodzi ze starej bazy repo i nie zainstaluje tej paczki. :(((

Poza tym genialny sposób instalacji, partycjonowania dysku, dociągania automatycznie uaktualnień, wykrywania sprzętu.

Naprawdę godny polecenia.

 

Fedora 10 - wiadomo, też nowe distro, Skype instalowało się bez problemu, system też super chodzi, ale już występują problemy z dociąganiem kodeków do audio i video, po prostu trzeba szukać w necie, gdyż na płycie 4.3G ich nie było.

Ale to filozofia niektórych OSów, gdzie niewolne oprogramowanie jest niedostępne. :((

 

Oba systemy zauroczyły mnie przede wszystkim łatwością instalacji, bardzo bogatym repozytorium i świetnym kontaktem ze społecznością linuksową, celowo pomijam wygląd tapet i innych pierdułek, bo ustawienie ich to sprawa użytkownika.

 

Ostatecznie osiadłem na systemie wspomnianym wcześniej, ale to tylko i wyłącznie ze względu na to że grosze kosztuje, a oferuje wszystko co mi jest potrzebne.

 

Na zakończenie opowiem Wam jaki miałem przypadek, który właściwie przyśpieszył migrację na Linuksa.

Otóż będąc na windzie system w szybkim czasie zaczął się sypać, nie pomagały restarty, ponowne stawianie systemu, który podczas tego "aktu" wywalał błędy.

Postanowiłem z racji niemożliwości zainstalowania windy postawić któregoś Linuksa, jakież było moje zdziwienie kiedy Mandriva się zainstalowała, ale tylko ona.

Inne Linuksy też odmawiały "współpracy".

Przyczynę tego stanu rzeczy oczywiście zlokalizowałem, a były to padnięte kości pamięci 2x1G Kingstona, które wymieniłem na nowe i sprawdziłem czy miałem rację?, a miałem ją.

 

Trochę przydługo może, ale nie bez sensu chyba, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem fanem Linuksa i do windy już nie wrócę. Jakoś przemawia do mnie bardziej budowa i działanie "lina" Dość idiotycznego rejestru z tysiącami debilnych wpisów i tych durnowatych usprawnień. Wnerwiało mnie też to co system robił bez mojej wiedzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Fanem Linuksa to i ja zacząłem być jak się w końcu zorientowałem jakie korzyści z tego płyną.

Pomijając kwestie trochę innego sposobu pracy na tym systemie i potrzebę zrozumienia jego działań i zachowań, można powiedzieć że oferuje same dobre rzeczy jak choćby sposób bezpieczeństwa danych i praktycznie brak zagrożeń internetowych.

Crackerzy głównie nastawieni są na ataki programów spod znaku M$, więc przeglądanie stron i ściąganie danych z netu jest bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest "jądro" (np. Linuksa)?

Tu o nim piszą:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie mam problemów od kiedy przeszła mi młodzieńcza fascynacja pryszczatymi ideami (Linuxami) i wyciągnąłem kasę z portfela na swojego pierwszego Legalnego Windowsa.

 

Kompromis. Spokój ducha i komfort.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Mandriva 2008.1 Spring Power Pack - niestety tylko w domu ale to zawsze coś. Dla zwykłego śmiertelnika przejście z windy na tą dystrybucję nie powinno stanowić większego problemu. Jeśli używa komputera do typowych rzeczy typu: przeglądanie www, pogaduchy - skype, gadugadu (kadu, pidgin, kopete), nagrywanie płyt (K3B), słuchanie muzyki (Amarok), oglądanie filmów (Kaffeine), grafika typu Photoshop (GIMP), grafika wektorowa CorelDraw (inkscape) to Mandriva jest banalnie prosta w użytkowaniu. Jedyny minus na początku to przyswojenie sobie innej terminologii i nazewnictwa programów ale potem to już tylko z górki.

Z pewnością wielu z nas miało tą przykrą sytuację, że posiadało nagromadzone dane na tej samej partycji co zainstalowany system tj. na dysku C:/ i windows w pewnym momencie powiedział "pa pa". Ktoś kto jeszcze był dość dobrze obeznany z odzyskiwaniem danych to jeszcze sobie jakoś poradził ale wielu nie mając tej wiedzy po prostu formatowało partycję i instalowało od nowa system. Muszę przyznać, że kilka razy tego doświadczyłem i nie byłem z tego powodu szczęśliwy. Z mojej własnej winy udało mi się również uszkodzić linuksa ale na szczęście system instaluje się domyślnie na jednej partycji a wszystkie dane (nasze prywatne) są zachowywane na zupełnie innej (/home). Przy "padzie" systemu wystarczy zainstalować go ponownie i cieszyć się, że nasze długo zbierane dane wciąż tam są. Dla mnie to ogromna zaleta bo nie muszę pamiętać żeby własne ważne rzeczy umieszczać na innej partycji niż C:/ jak ma to miejsce w windowsie.

Sorry za długą opowieść ale jestem jak najbardziej za linuksem mimo, że pewne rzeczy bywają niezrozumiałe i stwarzają problemy - nie wszystko chce się łatwo zainstalować itp. ale system jest wciąż usprawniany więc jeśli coś nie działa dzisiaj z pewnością będzie działaś już jutro.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Linux jest dla osób inteligentnych, elastycznych, które wszystkiego uczą się bez najmniejszego wysiłku (że /dev/sda1 zamiast C: - co za kłopot?) i które cenią sobie wolność.

Ja posługuję się odchudzonym własnoręcznie Ubuntu (odchudzenie obejmuje zastosowanie gołego Openboxa z własnymi konfigami, menu itd. zamiast Gnome) i po prostu nie wiem za co miałbym płacić firmie Microsoft. Kodeki? Odtwarzam i widzę wszystko co potrzeba.

Mam fantastycznie szybki, niezawodny, bezpieczny, stabilny, *wygodny w obsłudze* (własne skróty klawiaturowe, użycie myszy) i ładny (okienka) system - za darmo.

Czego chcieć więcej?

 

Acha - i nie jestem żadnym hakerem. Zwykły user. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Myślę że Linux jest dla osób inteligentnych

 

Zgadzam się. Zwłasza dla Tych inteligentów, którzy z własnej woli ściągają i uruchamiają wszelkie "przemawiające swoją wiarygodnością" programy typu: "kliknij mnie a zobaczysz moje cycki".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy :P

powiedz mi czy da się wygodnie np obrabiać foty na Photoshopie? (niestety gimp nie dla mnie, a chciałbym wiedzieć czy Photoshop będzie chodził w miarę płynnie- wiem ze będzie emulowany przez wine itp)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Nie jestem grafikiem i mnie Gimp w zupełności wystarcza, ma nawet wszystkiego za dużo.

Wine używam wyłącznie do odpalania Duncan PSU Designer (projektowanie i symulacja zasilaczy do wzmaków lampowych).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Kubek

cyt:"Ja mam fedorę 10 i nie mam problemów z kodekami. Jest nowe repozytorium i wszystko yum pociągnął mi razem z mplayerem"

 

Chyba się jeszcze raz przyjrzę Fedorce, bo skoro piszesz że jednak jest łatwość w dociągnięciu prawie automatycznym tych kodeków to naprawdę warto ten system instalować.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej perspektywy:

1. Linux jest DOSKONAŁĄ platformą jeżeli chodzi o zastosowania embedded.

2. Linux NIE MA SZANS z Win. jeżeli chcemy używać specjalizowany komercyjny soft np. Altium Designer.

Wtedy koszt systemu operacyjnego to są grosze w porównaniu do kosztu licencji powyższego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary bej, 30 Gru 2008, 01:51

 

>Chyba się jeszcze raz przyjrzę Fedorce, bo skoro piszesz że jednak jest łatwość w dociągnięciu

>prawie automatycznym tych kodeków to naprawdę warto ten system instalować.

 

To repozytorium to "rpmfusion". Mplayer ma wszystkie kodeki do filmów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DMA, 30 Gru 2008, 19:48

 

>1. Linux jest DOSKONAŁĄ platformą jeżeli chodzi o zastosowania embedded.

 

Nawet nie wiem co to znaczy. :) Ale z kapitalikami zgadzam się!

 

>2. Linux NIE MA SZANS z Win. jeżeli chcemy używać specjalizowany komercyjny soft np. Altium

>Designer.

>Wtedy koszt systemu operacyjnego to są grosze w porównaniu do kosztu licencji powyższego.

 

A kto tego używa? Ja tylko dziwię się że typowa blondynka która szczebiocze na gadu-gadu, ogląda pudelek.pl i pisze maile do narzeczonego a 2 x w roku pracę szkolną musi koniecznie mieć do tego płatny XP, IE i Office.

Ja osobiście do rysowania schematów i projektowania moich hobbystycznych PCB nie używam kosztującego 6000 Euro + VAT Protela a darmowego Eagle lub Kicad-a.

 

A co do specjalizowanego softu - jak kto woli, np. ostatnio u Walta Disneya rysują najnowocześniejsze kreskówki na linuksowych stacjach HP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siła i wartość systemu operacyjnego tkwi w ilości i jakości dostępnych aplikacji. Z tym w linuxie jest coraz lepiej. A nawet nieraz lepiej niż MsWin.. Jeśli chcę nagrywać płyty, to np. K3B, jeśli instaluję drukarkę, to mam TYLKO ! drukarkę. A co się dzieje gdy wrzucamy sobie płytkę z jakimś sterownikiem drukarki HP. Albo pakiet Nero ? A chcą odtwarzać wszystko, zastąpić inne programy. Dodatkowo instaluje się mnóstwo ścierwa, rejestracja, support itp. ścierwo :). Czas instalacji nieraz przekracza sadzanie samego XP. Oczywiście mam na myśli przeciętnego użytkownika, świadomemu nieraz udaje się ominąć takie szykany. Ale spróbujcie zainstalować niektóre drukarki (znowu HP) tylko z pliku .inf. Dodatkowo siła niebieskiego brata poparta jest inercją biurokratycznej maszynerii. Nie chcę obrazić nikogo, ale skłaniam się do stwierdzenia że Linukx jest dla ludzi trochę bardziej myślących. A choćby dlatego, że obsługa systemu nie ogranicza się do bezmyślnego kliknięcia w setup.exe. Gmyranie i dłubanie w systemie zmusza do zastanowienia się co jest w "środku". Nie twierdzę że Win.. jest do bani. Jego słabość jest chyba skutkiem rozpowszechnienia i popularności. A i nikomu nie zależy aby system był wydajny i maksymalnie wykorzystywał możliwości sprzętu. Przecież trzeba sprzedać nową platformę procesorową i masę innych nie przetłumaczalnych 3-literowych skrótów itp.

Przygodę swoją z komputerami zacząłem od ...Amigi :). Amisia 500, potem 1200 dopalona jakimś Blizzardem. System na dysku, Opus Magellan 5( pamięta kto jeszcze?). 64 Mb RAM :) :) System unixopodobny. W epoce Win 95 i początku Win98 to była przepaść. Nie wspomnę o OSach Macowych.

A przecież można pogodzić oba światy, wystarczą dwie partycje na dysku....

PS:

Niniejszy wpis stanowi moje zdanie w temacie na ten czas :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Kubek

Dzięki za info o "rpmfusion".

 

To jest Panie i Panowie kolejny przykład w jaki sposób działa społeczność linuksowa.

I niech mi ktoś powie że np. pomoc techniczna M$-a jest taka szybka i dokładna.

Wystarczy spojrzeć na system po postawieniu i jego możliwości w zakresie ochrony przed wirusami, totalna klapa.

Ktoś powie że jest w sieci całe mnóstwo programów tego typu, tak ale frewerowe, okrojone, bo za pełne wersje trzeba płacić.

Kolejny element "wyposażenia" systemu który spowalnia jego działanie.

 

Programy techniczne? haha, a ile kosztują oryginalne na M$, a ile na linka?

 

Jak ktoś robi poważną grafikę komercyjnie to niestety zmuszony jest na posiadanie legali, a tak jak napisał Paszeko, cyt. "ostatnio u Walta Disneya rysują najnowocześniejsze kreskówki na linuksowych stacjach HP", a ja dopowiem, tylko informacja jest w sumie zasłyszana, a mianowicie gry o dużych wymaganiach do ich stworzenia dla Windowsa, ponoć też robione są na linie.

 

Serwery, instytucje rządowe, nawet kasy sklepowe (open suse) stoją na Linuksie.

 

Linuksem się wręcz zaraziłem, po pewnych niepowodzeniach z różnymi dystrybucjami, stawiałem XP i po kolejnej godzinie pracy na nim powracałem na lina.

Linuks wyzwala chęci poznawcze i ma olbrzymie możliwości, jeśli go poznamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary bej, 30 Gru 2008, 01:51

> jest łatwość w dociągnięciu prawie automatycznym tych kodeków

> to naprawdę warto ten system instalować.

 

W PCLinuxOS jest na starcie wszystko co potrzebne-nawet kodeki wszelkiej maści.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Od 1997 jadę na linuksie, długo szukałem pośród różnych dystrybucji i PCLinuxOS używam od 2004 roku.

Tak to się zaczęło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pochwalę się że to ja i kolega numerek pierwszy opisałem polonizację, stworzyliśmy pierwszą witrynkę i forum o tym systemie.

 

Mandrake jako dystrybucja dobra była tylko w wersji 9.2 udoskonalonej przez Czechów i krótko dostępna na ich serwerach. Takie jest moje zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Marusmk

 

Fakt, PCLinuxOS to też świetny system, nie pamiętam, ale chyba nie chciał mi się zainstalować, ale to może wina ściągniętego ISO, a może jeszcze moja mała wiedza.

Skąd można ściągnąć ostatnie stab tego distra?

Czy ma wbudowanego Skypa?, gdyż przeprowadzam długie rozmowy konferencyjne po tym komunikatorze, a rozmówcy korzystając z M$ mają na "pokładach" tylko takie komunikatory :(((

Poza tym PCLinuksOS 2007.1 (ostatnie wydanie) jest niezwykle szybkim distro, jak testowałem LiveCD systemy to i trafiłem na Knopixa 5.3.1, ale przy otwieraniu aplikacji daleko mu było do szybkości PCLinuksa, ten jakby siedział już na dysku, błyskawicznie reagował na klikanie mychą :))

 

Napisz coś więcej o tym systemie, w sumie nie jest w czołówce rankingowej, ale czy to znaczy że jest gorszy? na pewno NIE. :)) to tylko kwestia własnego wyboru.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używałem kiedyś PCLinuxOS, ujęło mnie w nim to że ma stery do sagemów od neostrady i da sie neo uruchomić nawet z live, rewelacja :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dystrybucjami często bywa tak że niestety często odmawiają współpracy z co niektórymi konfiguracjami sprzętowymi.

Jedna na danym kompie pracuje a na innym są problemy.

Ja proponował bym z instalacją poczekać do wypuszczenia nowej wersji która ma się ukazać niedługo (ale nie wiadomo kiedy :( ).

Ale jeśli nie masz jakiegoś super nowego sprzętu to instaluj co jest i potem uaktualnij system.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

To wersja polska więc mniej klikania z polonizacją i w synaptiku są już polskie repezytoria z oprogramowaniem.

 

Skype są w wersjach normal i static

 

I cieszy mnie to że w nowej wersji systemu nie ma standardowo KDE4 (ale jest w repo) :)

 

Kompletna samobotująca się kopia systemu to polecenie:

 

mklivecd --fstab=rw,auto kopia.iso

 

jakby kto pytał, można założyć osobną partycję dla /home i robić tylko kopię systemu:

mklivecd --nodir ^/home --fstab=rw,auto kopia.iso

i bawić się eksperymentami do woli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Marusmk

 

Chyba nie jest to jakaś wybitne zła konfiguracja PC-ta;

Płyta gł. Gigabyte K8 Triton

Procek AMD Athlon+3000XP 64bit (s.939)

Ram Dual 2x1Gb Kingstona

Hdd Sata 120G LG

Grafa GeForce 8600GT NX86

CD-R, DVD-R

aby nie postawić jakiegokolwiek lina, to było dość dobre 3, 4 lata temu.

 

Na pewno spróbuję jeszcze raz PCLinuksOS-a. :)))

 

Distra z Gnome wydają się jednak bardziej "ascetyczne" jeśli chodzi o wygląd, czy tu tkwi min. tajemnica ich szybkości działania? mniej słodzika na ekranie, znacznie szybsze jest działanie? :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.