Skocz do zawartości
IGNORED

Linux


Gość stary bej

Rekomendowane odpowiedzi

Idea, iż windows nie wymaga czytania instrukcji jest bardzo fajna

To było żartobliwie do Starego beja, który w zasadzie nie ma problemu z Windowsem, a z Linuksem nie może się pogodzić, mimo to jest oddany temu drugiemu ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups, nie załapałem :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Czy chcąc zostać użytkownikiem Windowsa bądź Linuksa należy czytać instrukcje jednego jak i drugiego systemu ?

I tak i nie, bo wszystko uzależnione jest od stopnia obycia z technologią w szeroko rozumianym tego słowa znaczeniu.

Jeśli mamy jako takie obycie i pojęcie techniczne to wystarczy zainstalować system i klikając poznawać co oferuje.

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku już na "starcie" domyślamy się co może nam zaoferować i jakie programy zawierać, lub z jakich będziemy mogli skorzystać instalując je.

Każdy z nas miał chyba na początku swojej "przyjaźni" z systemami obawy, że jak się naciśnie jakiś "guziczek" to się wszystko popsuje.

Z czasem zaznajamiania się z systemem i klawiaturą tych "guziczków" "przybywało" bo zaczęliśmy odkrywać funkcje ukryte, których działanie uaktywniało się po równoczesnym przyciśnięciu dwóch, trzech lub nawet czterech klawiszy klawiatury.

Już przestała funkcjonować w naszej pamięci nazwa "guziczek", została zastąpiona słuszną nazwą klawisz ... klawiatury.

 

Przed paru laty (2008r.), kiedy byłem jeszcze użytkownikiem Windowsa zakupiłem w Arkadii książeczkę zawierającą płytę.

Książeczka ta dlatego zwróciła moją uwagę, że w jej tytule było "Windows XP i Vista - szybciej, wygodniej, ładniej, bezpieczniej".

Pomijając już fakt że zawarte na tej płycie programy (po instalacji ich) bardziej spowolniały i obciążały laptopa, to nie doszukałem się niczego co by mnie pomogło w utrzymaniu kondycyjnym systemu.

Mam ją do dziś, ale bardziej traktuję jako "dobre porady pana Zdzisia".

Jest tam co prawda aż 165 sztuczek i trików jak poprawić wygląd .... zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo systemu, ale tak naprawdę nigdy nie skorzystałem z żadnej z tych porad.

 

Za bardziej przydatną, choć w bardzo skrótowym ujęciu wydaną uważam instrukcję dołączoną (broszurka) do W2k Prof. (mam legala).

Do Visty też coś podobnego dołączyli, ale nawet nie przeglądałem.

Podejrzewam, a czytając parę akapitów tej dla W2k Prof., że najważniejszą informacją tam zawartą jest ta która mówi o założeniu konta użytkownika, czyli to o czym już wcześniej pisałem - nie pracować, a tym bardziej szlajać się po necie będąc na koncie Admina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak nie chodzi o to jaki jest dany system tylko o to co używałeś wcześniej. Dla mnie obsługa linuxa była od początku ok. Tyle, że wcześniej używałem windows 3.11 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Czyli jednak nie chodzi o to jaki jest dany system tylko o to co używałeś wcześniej.

A dlaczego tak to zrozumiałeś ?

Przecież gdybym używał w dalszym ciągu Windowsa i uważał że jest to distro najlepsze i bez skaz to temat zatytułowałbym inaczej.

Nie wyciągaj pochopnych wniosków z tego co piszę, bo piszę chyba na tyle zrozumiale i bez "przesłań podprogowych" że powinieneś zrozumieć o czym piszę.

A Ty z jakim systemem porównujesz swojego Linuksa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jeśli mamy jako takie obycie i pojęcie techniczne to wystarczy zainstalować system i klikając poznawać co oferuje."

 

Klikanie jest domeną windows, sam to przyznałeś. Obycie z technologią jest częścią genomu? Obycia nabywasz przez korzystanie.

 

Ja linuksa nie porównuję, robią to inni za mnie :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak jest postrzegane, ale to nieprawda.

Mam openSuse i ani razu nie musiałem korzystać z Terminala, wszystko klikam.

 

Czepiasz się ;-))

Cieszę się twoim szczęściem :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do ayrana.

Jak stworzyć bootowalnego pendriva z PcBSD wersja pęłna 64bit. Imagewriter pod linuxem nie akceptuje mi tego obrazu. Napęd DVD dla odmiany słabo czyta mi nagrywane płyty. Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

unetbootin nie działa?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... u mnie Mageia ma problem z bootowaniem z klucza USB ale inne dystrybucje wstawały bez zająknięcia.

Nie wiem czy to coś wniesie ale przed użyciem unetbootin, pendrive zawsze zostaje potraktowany formatowaniem do FAT32. Przy NTFS nie chciał się bootować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie zadziała.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ale przecież jest gotowy obraz usb z pc-bsd.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jedna z rzeczy jaka mnie rozwala w windzie. W systemach unix po prostu

 

bzcat plik.img.bz2 > /dev/nazwa_urządzenia

 

i tyle,

 

ale w windzie pisanie do urządzenia blokowego to jakiś haking jest.

 

Najpierw trzeba ten plik bz2 rozkompresować przy pomocy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

a potem wrzucić na usb

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronach osów, które ma się zamiar używać warto zaglądać do dokumentacji, czy jest wystarczająca skompletowana. Na stronach tego systemu jest m.in. ustęp:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkt 2.5.4.2

 

Zresztą handbook to jedna z lepszych rzeczy we freebsd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Zresztą handbook to jedna z lepszych rzeczy we freebsd.

Można by zrozumieć ten wpis w ten sposób, że cała reszta we freebsd jest do ..... ;-)

Z drugiej strony nie ma co się tak rozczulać nad tą dokumentacją, przecież każda "ugruntowana" na rynku ma równie pracowicie wydaną, przykładowo => http://opensuse-guide.org/

Manjaro po zabootowaniu w pamięci ram nie dość że ma dokumentację w pdf to dodatkowo krótki film instruktażowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Można by zrozumieć ten wpis w ten sposób, że cała reszta we freebsd jest do ..... ;-)

Z drugiej strony nie ma co się tak rozczulać nad tą dokumentacją, przecież każda "ugruntowana" na rynku ma równie pracowicie wydaną, przykładowo =>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Manjaro po zabootowaniu w pamięci ram nie dość że ma dokumentację w pdf to dodatkowo krótki film instruktażowy.

W debianie mi czegoś takiego brakowało. Ja zreszta z tej dokumentacji korzystałem i wiem jak sie sprawdza w praktyce. Ta dokumentacja uczy zreszta jak działa system a nie jak sie klika.

 

Zobacz sobie np, podpunkt o ipf.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy włączając telewizor powinniśmy najpierw "zaliczyć" krótki kurs serwisanta elektroniki ?

Byłem serwisantem i byłem zachwycony. Nie rozumiem z czym masz problem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Byłem serwisantem i byłem zachwycony. Nie rozumiem z czym masz problem?

Czyli to techniczne "obycie" posiadasz i dlatego nie boisz się podejść do nawet "trudniejszego" distra.

A uważasz że mam jakiś problem ?

 

I aby nie było zbędnych potyczek słownych niepotrzebnie jątrzących.

Każdy z nas pracuje na takim systemie jaki mu odpowiada, OK ?

 

Trochę byłem zdziwiony jak popatrzyłem sobie na kolejny (poniższy) wykres, obrazujący skoligacenia distr.

Okazuje się że wspominana a i użytkowana przeze mnie do niedawna Kororaa "wywodzi" się z Gentoo, mimo że z pakietami odwołuje się do Fedory.

Jakoś nie potrafię tego zrozumieć ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli to techniczne "obycie" posiadasz i dlatego nie boisz się podejść do nawet "trudniejszego" distra.

A uważasz że mam jakiś problem ?

 

I aby nie było zbędnych potyczek słownych niepotrzebnie jątrzących.

Każdy z nas pracuje na takim systemie jaki mu odpowiada, OK ?

 

Trochę byłem zdziwiony jak popatrzyłem sobie na kolejny (poniższy) wykres, obrazujący skoligacenia distr.

Okazuje się że wspominana a i użytkowana przeze mnie do niedawna Kororaa "wywodzi" się z Gentoo, mimo że z pakietami odwołuje się do Fedory.

Jakoś nie potrafię tego zrozumieć ;-(

Nie, nie miałem technicznego obycia. Potrafiłem czytać ze zrozumieniem po angielsku. Moja żona z kolei jak przystaje na prawdziwego użytkownika system używa a nie administruje. Podobnie jak ja: używam auta ale go nie serwisuję.

 

A ten wykres jest moim zdaniem trochę przekombinowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Czy włączając telewizor powinniśmy najpierw "zaliczyć" krótki kurs serwisanta elektroniki ?

Nieco chybione porównanie. Bo widzisz, włączając komputer z Windows ludziom się tylko wydaje, ze będzie wszystko lekko łatwo i przyjemnie. A potem sa wirusy, robale, utrata danych i haseł do konta w banku. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to, że opensuse należy zarządzać zdalnie przy pomocy vnc :D Czuję, że coś mnie ominęło w życiu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Nieco chybione porównanie. Bo widzisz, włączając komputer z Windows ludziom się tylko wydaje, ze będzie wszystko lekko łatwo i przyjemnie. A potem sa wirusy, robale, utrata danych i haseł do konta w banku. ;)

Miałem na myśli użytkowanie komputera z zainstalowanym systemem, a nie jego administrowanie i naprawę "ratunkową".

Dlatego porównanie do użytkowanego tv wydało mi się trafne, zwłaszcza że jak się on popsuje a nie jest już na gwarancji to zazwyczaj sami nie usuwamy usterki tylko udajemy się z nim ..... do utylizacji.

W uszkodzonym a będącym na gwarancji również nie grzebiemy samodzielnie i to z wiadomych względów.

:-)

 

Najlepsze jest to, że opensuse należy zarządzać zdalnie przy pomocy vnc :D

Jakbyś swą myśl nieco rozwinął to nie tylko ja byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Kolejne nowości w temacie.

Jeszcze nie tak dawno pisałem o systemie opartym na Arch'u - Cinnarch - a już Hiszpanie zdążyli go przemianować na Antergos.

Cinnarch'a uruchamiałem z live cd i później próbowałem zainstalować na hdd, ale całość operacji skończyła się niezadowalającym efektem.

Ten system musiał zawierać jakieś niedoróbki, bo nie dość że spowalniał pracę programów to również potrafił zawiesić się np. podczas pracy przeglądarki Firefox.

Zdecydowanie lepiej pod tym względem wypada jego następca, czyli Antergos.

Może i bootowanie nie jest tak szybkie jak przy Puppy-Linux, ale już po "wstaniu" X-ów system całkiem żwawo sobie radzi.

Więcej o tym systemie można poczytać na jego stronie domowej http://antergos.com/

Instalować go na dysku nie będę, ale tylko ze względu na to że jestem bardzo zadowolony z openSuse.

Wpis ten traktuję informacyjnie dla tych kolegów którzy chcąc zainstalować sobie Arch'a, a nie mogą przebrnąć przez proces terminalowej instalacji.

 

Swoją drogą, zaobserwowałem jakiś dziwny wysyp distr opartych na Arch'u - Manjaro, Cinnarch, Antergos ...

A i czytałem gdzieś, że z takiego rozwoju spraw nie jest wcale zadowolony twórca Arch'a mocno krytykujący poczynania konkurencji.

 

I screen z "golutkim" live systemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja oprogramowania jest zadaniem z kanonu administracji systemem. A terminal da się zastąpić w wielu zadaniach nakładkami do klikania. Jednak wydaje mi się, że administracja "z palca" jest wygodniejsza i bardzo naturalna. Jak rozumie się zasadę poruszania się i zna kilka podstawowych poleceń, okazuje się, że jest to wielka wygoda. W windowsie tak samo wiele zadań z nakładki "dos" można bardzo wygodnie wspomagać, nie wspominając już o administracji.

Problem jest z problemem. Bo jak ktoś ma już jakiś, to nie korzysta z informacji podanej na tacy. Jakieś kilka lat wstecz koleżance w pracy wskazałem "helpa" w excelu, okazało się, że opanowała ten program sama do perfekcji bez dodatkowych kursów i makulatury.

Za kilka lat uruchamianie i wybór programów w systemach operacyjnych będzie bardziej zależne od wyszukiwania poprzez znaki i głos, będzie mniej klikania. Czytałem lub słyszałem, że w wyszukiwarce od unity będzie niebawem zaimplementowana semantyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stary bej

firewall + suse = yast

yast + remote + administration = vnc

 

@liberas

na linuxie/bsd z terminala można robić nie "wiele zadań" ale wszystko.

a ponieważ terminal=ssh to znaczy, że zdalnie też można zrobić wszystko :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.