Skocz do zawartości
IGNORED

Linux


Gość stary bej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Marcinw899

Jeśli chodzi o instalkę na wirtualnym to nie wiem, ale na fizycznym przy mojej konfiguracji kompa jw. to ok. 35 minut, ale zaznaczam że instalowałem Mandrivę 2008.1 Spring ze wszystkimi potrzebnymi pakietami z płyty DVD.

Mandriva 2.1 to chyba jednak Xtreme, ale czas instalacji porównywalny tym bardziej że system też się instaluje z DVD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie KADU jest w repozytoriach więc nie trzeba używać konsoli do instalacji. Wszystko jest upraszczane do granic możliwości.. między innymi dla takich jak ja :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marvis, sęk w tym, że niektóre granice wyglądają jak napisał Astaroth "ściągasz źródła, configure, make, make install i gotowe" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawcio,

Zgadzam się ale trzeba pamiętać, że w takich przypadkach dość często jest podana pomoc jak to zainstalować i co wpisać w konsoli. Gdy jej nie ma to koledzy z sąsiedztwa pomagają.

Gdy instalowałem nowe sterowniki do grafiki AMD690T (Ati x1250) to też musiałem użyć konsoli. Kilka poleceń instalacyjnych (howto) podanych na stronie AMD [moje ulubione to: ls cd ./ ] wskazanie miejsca gdze znajduje się plik a potem wyskakuje okno graficzne (zupełnie jak w M$) i tyle w temacie.

Przypominam, że zaliczam się od osób początkujących ale ciągle wgłębiającą się w tamatykę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kompilowałem niczego od dwóch lat. Wszystko czego potrzebuję (nawet Kadu!) jest od dawna w repozytoriach Ubuntu.

Instalacja sprowadza się albo do napisania "sudo apt get install kadu", co faktycznie jest męką niewyobrażalną, bo równa się powiedzeniu do człowieka "jako administrator ściągnij i zainstaluj kadu" albo odpalenia Synaptica (klikalny menedżer pakietów) i po poszukaniu Kadu, kliknięcia dwa razy na jego nazwie i naciśnięciu przycisku "Apply".

 

Pytanie do użytkowników Windows: czy programy nadal instaluje się tak, że trzeba wyszukać pakiet instalacyjny w sieci (strona producenta, google, jakieś portale z działem download itd.) i najpierw ściągnąć pakiet a później uruchomić instalację czy przeszli na repozytoria jak w Linuksie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ciekaw kiedy M$ wprowadzi takie repozytoria jak w linuksie. Oczywiście do repozytorium żeby był program dodany - musi być M$$$ capable ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

M$ 7-demka, wersja testowa sporo ma graficznych koneksji z Apple i Linuksa, pulpity, ikonki.

Nie na darmo np.Novell(Suse) ma wsparcie M$, więc i pewne cechy wizualne przechwytują z lina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paszeko nie bądź złośliwy, kadu instalowałem tak jak mówisz- kumpel mi pomagał bo się trochę znał, ani komendy , ani pakiety instalacje nie chciały trybić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Marcinw899

Z jakim Linuksem się tak męczysz?, bo ja na Mandriwie od razu po instalacji na HDD mam na pulpicie ikony Kadu, Skype, OpenOffice, pulpit3D, konfigurację połączeń neta, itp.

W aplikacjach pozostałe programy z których korzystam, bądź nie.

Istnieje tylko potrzeba ustawienia poprawnego działania np. Skype, aby działało poprawnie łącznie z logowaniem automatycznym.

Z Kadu korzystają czasami, po zalogowaniu, moi synowie i też nie mieli problemów z wysyłaniem korespondencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś ok 1,5 roku temu miałem ubuntu lub kubuntu (nie pamiętam) w wersji bodajże 8.1.

oryginalnie było kopete, które nie miało polskich znaków i chyba nie obsługiwało opisów. więc chciałem kadu, ale nie dało się zainstalować :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Piszesz że to było jakieś 1,5 roku temu :)

To jednak faktycznie dawno temu było, pamiętam okres pierwszych swoich zainteresowań Linuksem i próby jego instalacji, wówczas nawet te dziś najprostsze OSy sprawiały olbrzymie kłopoty.

Koledzy pisali, ja pisałem, każde kolejne wydanie OS-ów jest naprawdę na dzień dzisiejszy bardzo przyjazne podczas instalacji.

Aby się o tym przekonać jakimi możliwościami dysponują współczesne distra niekoniecznie trzeba je od razu instalować i się później denerwować podczas problemów.

Od czego są bootowalne LiveCD?, wrzucasz taką płytkę do CDromu i po otworzeniu systemu sprawdzasz jakie ma składniki i czy Ci wszystkie dostępne pasują.

Przy okazji sprawdzasz czy system poprawnie rozpoznaje podzespoły kompa, możesz tak przecież "przećwiczyć" sporo OSów i jak Ci któreś podpasuje to tylko Twoja będzie decyzja czy zainstalujesz.

 

sb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde nie mogę nigdzie znaleźć live cd :/

same darmowe instalki (mandriva one, kubuntu ubuntu itp ) ale brak live...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

to tez jest live :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mandriva 2008.1 z KDE 3,5

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mandriva 2008 GNOME

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mandriva 2009 z KDE 4

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mandriva 2009 GNOME

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spędziłem koło godzony na testowaniu live cd Mandriva 2008.1 z KDE 3,5.

 

mam parę pytań:

 

1. jak sprawić ile ramu i cpu aktualnie używa system?

2. jak sprawdzić ile KB/s pobiera lub wysyła się coś z i do Internetu? (czy są jakieś programy typu DU meter które w małym okienku pokazują cały czas ile "kilo" leci?

3. czy da się odinstalować fabrycznie wgrane programy - np gimpa itd bo ich nie używam i chciałbym je zastąpić innymi np kobete --=> kadu.)

4. czy do firefoxa tak jak pod Windowsem da się wgrać jakieś dodatki typu adbclok itp?

5. kofeina nie otworzyła hd720p x264 w formacie mkv. czy w normalnej instalacyjnej wersji mandrivy sobie ściągnie brakujące kodeki?

6. możecie podać najlepsze programy do np muzyki, filmów, itp (być może linuksiazre mają swoje typy i nie ma potrzeby bym testował wszystkie programy każdego typu)

 

uff to na razie tyle pozdrawiam ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spędziłem koło godzony na testowaniu live cd Mandriva 2008.1 z KDE 3,5.

 

mam parę pytań:

 

1. jak sprawić ile ramu i cpu aktualnie używa system?

2. jak sprawdzić ile KB/s pobiera lub wysyła się coś z i do Internetu? (czy są jakieś programy typu DU meter które w małym okienku pokazują cały czas ile "kilo" leci?

3. czy da się odinstalować fabrycznie wgrane programy - np gimpa itd bo ich nie używam i chciałbym je zastąpić innymi np kobete --=> kadu.)

4. czy do firefoxa tak jak pod Windowsem da się wgrać jakieś dodatki typu adbclok itp?

5. kofeina nie otworzyła hd720p x264 w formacie mkv. czy w normalnej instalacyjnej wersji mandrivy sobie ściągnie brakujące kodeki?

6. możecie podać najlepsze programy do np muzyki, filmów, itp (być może linuksiazre mają swoje typy i nie ma potrzeby bym testował wszystkie programy każdego typu)

 

uff to na razie tyle pozdrawiam ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>1. jak sprawić ile ramu i cpu aktualnie używa system?

>2. jak sprawdzić ile KB/s pobiera lub wysyła się coś z i do Internetu? (czy są jakieś programy typu

>DU meter które w małym okienku pokazują cały czas ile "kilo" leci?

 

Menu - narzędzia - narzędzia systemowe - strażnik KDE. Być może jest coś jeszcze co pokazuje na panelu zadań?

 

>3. czy da się odinstalować fabrycznie wgrane programy - np gimpa itd bo ich nie używam i chciałbym

>je zastąpić innymi np kobete --=> kadu.)

 

Centrum sterowania-zarządzanie oprogramowaniem-instalacja i usuwanie oprogramowania (wpisujesz przy "lornetce" gimp (enter) odznaczasz i klikasz zastosuj). Gimp prawdopodobnie odinstaluje jeszcze jakieś powiązania.

 

>4. czy do firefoxa tak jak pod Windowsem da się wgrać jakieś dodatki typu adbclok itp?

 

Oczywiście: narzędzia - dodatki - pobierz rozszerzenia i szukasz tego co potrzebujesz.

 

>5. kofeina nie otworzyła hd720p x264 w formacie mkv. czy w normalnej instalacyjnej wersji mandrivy

>sobie ściągnie brakujące kodeki?

 

Generalnie dociąga brakujące kodeki a przynajmniej pojawia się jakiś komunikat o brakujących. Plików mkv nie odpalałem jeszcze.

 

>6. możecie podać najlepsze programy do np muzyki, filmów, itp (być może linuksiazre mają swoje typy

>i nie ma potrzeby bym testował wszystkie programy każdego typu)

 

Ja używam do muzyki Amarok, Kaffeine do filmów bo Totem nie zawsze chce mi wszystko otworzyć (chce kodeki a mi się nie chce ich instalować :) ) ale można je dograć instalując easy urpmi (chyba?) lub z wersji PowerPack. K3B do nagrywania płyt - mocne narzędzie.

 

 

 

To tak na szybko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marivs, 8 Sty 2009, 20:08

 

>>1. jak sprawić ile ramu i cpu aktualnie używa system?

 

 

proste, ctrl+alt+del i mamy menedżer zadań windows

upps, to nie ten OS :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anastazy,

Bije go niemal każde distro linuksa a wiesz czemu? Bo instalując XP nie masz absolutnie nic - goły system, który musisz potem "uzbrajać" w masę oprogramowania, które albo jest skradzione bo nielegalnie skopiowane na płyty albo musisz za nie zapłacić.

Pokaż mi system M$ tak uzbrojony w oprogramowanie jak linuks i to po ok. 30-40 minutach instalowania.

Dziękuję.. pozamiatane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nadmienię, że Alt+Ctrl+Del też może przywoływać strażnika KDE - jest takie fajne narzędzie jak przypisywanie skrótów klawiszowych :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez urazy :-)

 

znam linuksy,

sam używałem przez kilka lat Slackware na laptopie, w domu to hardcorowa zabawa o ile się nie ma na drugiej partycji ( albo na drugim kompie)okienek

 

natomiast na serwery, do zarządzania siecią itp nie ma lepszego :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

To prawda chyba jest, że te, jak ja to mówię "terminalowe" czyli Red Hat, Slackware itp. bardziej się spełniają na serwerach :) ale to chyba jest spowodowane trudnościami instalacji, kompilacjami i utrzymaniem systemu przez początkujących Linuksiarzy.

Dla mnie "biała magia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.