Skocz do zawartości
IGNORED

Linux


Gość stary bej

Rekomendowane odpowiedzi

marivs, 8 Sty 2009, 20:08

 

>>1. jak sprawić ile ramu i cpu aktualnie używa system?

>>2. jak sprawdzić ile KB/s pobiera lub wysyła się coś z i do Internetu? (czy są jakieś programy

>typu

>>DU meter które w małym okienku pokazują cały czas ile "kilo" leci?

 

*Niezależne od dystrybucji*

W terminalu - top (wpisać).

"Półgraficzne": conky

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (cały czas na pulpicie)

Graficzne: gkrellm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (pokazuje wszystko: RAM, temperaturę procka, używanie dysku, net, wentylatorki, procesy. pocztę, i w ogóle wszystko)

 

>>6. możecie podać najlepsze programy do np muzyki, filmów, itp (być może linuksiazre mają swoje

>typy

>>i nie ma potrzeby bym testował wszystkie programy każdego typu)

 

Lista 10 najlepszych odtwarzaczy do filmów:

 

1. mplayer

2. mplayer

3. mplayer

...

...

9. mplayer

10. mplayer :D

 

To jest w ogóle najlepszy odtwarzacz ze wszystkich na wszystkie systemy.

 

Muzyka: amarok, xmms, mplayer :D

 

> K3B do nagrywania płyt - mocne narzędzie.

 

Ja używam Nautilusa albo Gravemana.

Sporo jest do wyboru - proste, skomplikowane, co kto woli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a taki panel boczny jak uruchomić? czy to działa w środowisku KDE czy GNOME?

(wiem ze to wersja extreme spring edition a nie free one, ale właśnie ja już sobie ściągnąłem wersje extreme

 

i czy podczas instalki trza zaznaczać jakieś tworzenie serwera pocztowego, wybór grup pakietów?

(tu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nie instalowali - chodzi mi o fotkę gdzie pisze BRAK, CD ROM, SIEC HTTP..., ale chciałbym wiedzieć na pewno...)

 

jak na razie moje pytania są dziwne i trochę teoretyczne, zainstaluje pingwina dopiero jak winda się całkowicie posypie...

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 fotka wygląda na KDE

link pokazuje jak wygląda całkowita instalacja, przy partycjonowaniu jeśli chcesz mieć 2 systemy koło siebie to zrób trochę wolnej przestrzeni dyskowej bez żadnego formatu plików (FAT,NTFS) wówczas wybierasz WYKORZYSTAJ WOLNE MIEJSCE - generalnie klikasz na DALEJ, wrzuci wszystko co potrzebne i nie tylko i po sprawie, Pakiety-Brak: potem wejdziesz na stronę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i doładujesz pakiety

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie, że trochę ironii było w Twoim poście :), ale ja po prostu lubię mieć na oku co sie dzieje z procem i ramem. a juz przede wszystkim z jaką prędkością się ściąga lub wysyła (internet)

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to wygląda w Mandrive, bo nigdy nie używałem ale generalnie takie rzeczy się dociąga (I BARDZO DOBRZE!!!). Po instalacji masz sam system z podstawowymi rzeczami typu przeglądarka WWW, amarok, coś do obrazków, ja chyba nawet Oprn Office miałem o ile pamiętam.

 

ŚLiczności wyglądają mi na dopieszczony gkrellm albo superkaramba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, do mierzenia szybkości netu to masz mnóstwo aplletów, dockletów "parkujących" na pasku zadań, panelach - gdzie chesz. Z liczbami, z wykresami, pływającymi kaczuszkami itd.

 

Ale po co ci serwer pocztowy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

o kurde i te lampy :P

 

oj duże tego , karamby, krele, coś mi się zdaje ze zanim dopieszczę system "pod siebie" to minie z tydzień :)

 

Dzięki Wam Panowie za cierpliwość :)

Mam nadzieje ze nie długo będę sie cieszył z nowego OS-a ^^

Chętnie tu będę zaglądał i pewnie jeszcze zadam nie jedno pytanie :)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co ci serwer pocztowy?

 

a ja wiem :D ??

myślałem może ze bez tego email nie działa (choć ja i tak korzystam z Gmaila przez przeglądarkę)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Marcinw899

Nie, nie, naprawdę nie wiedziałem że takie rzeczy też można na pulpit wyciągnąć, to chyba składowe Compiza a na pewno działające na KDE.

Bawiłem się opcjami takimi jak padające płatki śniegu, zamykające się ogniem okna itp. no bajerów cieszących oko na pulpicie co niemiara :)), ale do tego nie doszedłem że można mieć na pulpicie to co w linku, który podałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem dać foto

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinw899, 8 Sty 2009, 21:30

 

>Ale po co ci serwer pocztowy?

>

>a ja wiem :D ??

>myślałem może ze bez tego email nie działa

 

Działa, działa...

Do poczty są albo osobne programy (Evolution, Sylpheed, kmail, Balsa) albo zintegrowane z przeglądarką WWW ew, dodatki.

Ja osobiście używam M2 wbudowanego w Operę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a zwolennicy Firefoxa używają Thunderbirda (pod Windows też).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Blackfield, chciałem obejrzeć ich koncert zarejestrowany na DVD na którymś OS-ie linuksowym, i to bez problemów rwania dźwięku, z pełnym ekranem komputerowym 21`LCD, w możliwie najlepszej jakości, bliskiej zapisowi HD DVD z płyty.

Chciałem zobaczyć, a w zasadzie sprawdzić, sprawdzić czy ta płyta zostanie odtworzona.

To taki Tour de France dla OSa, czy da radę odtworzyć obraz i dźwięk w możliwie najlepszej jakości za pomocą dostępnych aplikacji.

Chciałem zobaczyć, czy Wilson wyrywa, czy opala sobie włosy w nosie, czy depiluje włosy na rekach.

 

I zobaczyłem, chociaż te aspekty "higieniczne" to tylko wynik zainstalowanego ostatnimi czasy i testowanego Debiana Lenny i jego możliwości wynikających z implementowanych sterowników systemowych, a nie z ciekawości, lub wypaczenia seksualnego.

 

Żadna z dotychczasowych testowanych dystrybucji nie pokazała w takiej mierze swoich możliwości, zarówno pod względem dźwięku jak i wizji, powiem więcej re-we-la-cja, zważywszy na wcześniejsze instalacje tego systemu i problemy ze Skype, który dla mnie (Skype) jest podstawowym programem uzależniającym przydatność każdej dystrybucji do istnienia na dysku.

 

Dźwięk powala na kolana, video? mucha nie siada.

 

Nieprawdą jest, że w tym zakresie Linuks jest ułomny i nie można za jego pomocą uzyskać takich parametrów jak w M$, Panowie przecież to tylko kwestia sterowników.

Widocznie TA dystrybucja ma pełne wsparcie dla wielu podzespołów funkcjonujących w naszych PC-tach.

 

Całość OS-a chodzi na Gnome, nie wiem jeszcze czy mam akcelerację 3D czy nie?, ale wiem że ilość oprogramowania zainstalowanego i do pobrania z bazy oprogramowania, jest powalająca.

 

Linuks wciąga, wciąga bardziej niż "marycha":)) [marycha?, spoko, wiadomość z autopsji], a może nawet bardziej.

Przez kilka dni siedziałem jak na "gwoździach" na M$-cie, bo miałem kłopoty z MBR-em jak wcześniej pisałem, po zabawach z Sabayon`em 4, teraz posiedzę na Debianie Lenny.

 

To dziwne, że za system M$ trzeba płacić takie pieniądze, a za 27,90zł z "gazetką" z Empik`u mam dostęp do takich możliwości o których jeszcze nie wiem i pewnie mając dotychczasową wiedzę, się nie dowiem użytkując ten system, a które jednak nie są dostępne dla Windows`a.

 

Teraz, kiedy analizuję wydane pieniądze na Windows`a i to niezależnie w jakiej wersji kupiłem, czy to XP, czy Vista, (mam obie legal.), to czuję się oszukany, bo to co ten system oferuje w stosunku do lina, to tragedia.

 

Któryś z Kolegów słusznie zauważył, że do "gołego" systemu M$ trzeba jeszcze wiele „dociągać” i to często płatnych programów, aby uruchomić to co w Linuksie jest darmowe.

Darmowe wersje programów pod M$ można co najwyżej powiesić na gwoździu?, (dobry papier do pupy), zarówno antywirusów, jak i użytkowych, one są po prostu okrojone z wielu funkcji.

Wysnułem swego czasu teorię spiskową, twórcy programów antywirusowych sami tworzą wirusy, aby był zbyt na ich produkty.

Czy aby nie jest to prawdą?.

To nie jest kolejny zachwyt, kolejnym "testowanym" OS-em, to tylko wrażenia, i to wrażenia zupełnie obiektywne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary bej, dobrze napisane :) Ilość darmowego oprogramowania w pakietach jest wręcz porażająca ale dzięki nim można stworzyć idealny system pod swoje preferencje.

Wspomnianego Debiana można pociągnąć przez sieć a plik *.iso ma zaledwie ~150MB. Oczywiście przyda się później dociągnięcie pakietów ale to i tak pokazuje, jakie są rzeczywiste możliwości OS-ów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Jeszcze raz chcę potwierdzić to co dużo wcześniej napisałem.

Linuks jest doskonałym systemem do zastosowań zarówno domowych jak i biurowych.

 

To może brzmi jak powtarzanie mantry, ale dobór indywidualny OS-a jest jednak wynikiem testowania różnych jego odmian.

 

Wbrew pozorom systemy linuksowe różnią się od siebie, nie powiem że te różnice są na granicy percepcji (haha, zaciągnięte z audiovoodo), ale różnice w sposobie działania można zaobserwować na programach które użytkujemy.

 

To w sumie żmudny proces, takie dobieranie OS-a do własnych potrzeb i kwalifikacji, zwłaszcza że potrzeby są duże, a kwalifikacje zerowe* (o sobie piszę)*, ale zawsze można sie czegoś na drodze poszukiwań nauczyć.

 

W moim przypadku była pierwsza Mandriva, zresztą bardzo przeze mnie zachwalana, po drodze PClinuksOS, teraz Debian.

 

Nic bardziej mylnego by było, jeśli któryś z Kolegów by powiedział że już jakieś pojęcie o Linuksie mam, NIE, w dalszym ciągu naprawdę mam pojęcie "mgliste", ale nie boję się JUŻ wrzucac kolejne płyty instalacyjne z systemami do cd-romu, aby wybrać własciwy system.

 

DEBIAN jest taki ??? hmmm, ascetyczny w wyglądzie (środowisko gnome), ale sprawia dużo frajdy z tego że programy zainstalowane na nim działają i całość jest wyjątkowo stabilna, tu nie ma "krowich min M$", zawieszek i głupich monitów, oraz oznak niezadowolenia systemu z racji użytkowania jakiejkolwiek aplikacji, pełna miodność i szybkość działania systemu:))

 

Można powiedzieć że, jak się go dopieści to będzie bardziej uległy niż najlepsza kochanka.

 

sb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Ubuntu 8.04 (Gnome). Bardzo stabilny i przyjazny. Ostatnio w repozytoriach pojawiły się aktualizacje dzięki którym śmiga wi-fi, działa wydajnie karta Nvidia i nie ma problemów z oglądaniem dvd. Nie ma porównania z Windows, który za wszelką cenę próbuje uczestniczyć we wszystkim, co użytkownik robi, nadpisuje, wysyła, kataloguje, rozrasta się i w końcu pada :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, znacie może jakieś rozwiązanie... hmmm... jak by to opisać o co mi chodzi... :D

Chciałbym kwestię obsługi radia internetowego sprowadzić do łatwości z jaką obsługuje się tuner, klocek audiofilski. Wyłącznik, przycisk pamięci przypisany do danej stacji i gra muzyka.

Czy można np. na pulpicie umieścić takie przyciski, witrualną płytę czołową tunera, które sterowałyby pracą np. mplayera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paszeko, na tyle na ile udało mi się zapoznać ze stylami (ang. theme) dla Superkaramba to są style mające w nazwie "Amarok" - one posiadają wyciągnięte klawisze sterujące. Bardziej obeznani zapewne mają swoje własne sposoby - ja ich jeszcze nie znam i po prostu używam strumieni audio w Amaroku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marvis, wiem że amarok osadza się w formie jakiegoś appletu w karambie ale tam po prostu są widoczne klawisze strujące start, stop, skip, forward, back itd. służące do zwyczajnego odtwarzania plików muzycznych jak w CD-playerze.

Nie spotkałem natomiast przycisków tunerowych, które włączałyby odtwarzanie strumienia np. Polskiego Radia 3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paszenko, a moze cos na pilocika? :) zainteresuj sie LIRC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie pomysł za pomocą czego można zrobić pamiątkową płytę CD ze zdjęciami - coś podobnego jak robi Picasa (pokaz zdjęć po wczytaniu płyty)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat.

Osobiście używam Windowsa Xp i na tym kończy się chyba komercyjne oprogramowanie jakie mam w kompie. Reszta to darmowe programy. Co ciekawe te darmowe programy funkcjonalnością mi wystarczają o zajmują najczęściej wielokrotnie mniej miejsca niż komercyjne. Dla przykładu zamiast Nero używam do nagrywania jakiegoś programu który zajmuje chyba z 8 czy 10 mega, podczas gdy pełny Nero zajmuje z tego co się orientuję coś około jednej płyty.

 

Linuxa próbowałem, ale uważam, że jest jeszcze zbyt słabo rozwinięty, żeby definitywnie odrzucić windowsa i siedzieć tylko na linuxie. Ale mam nadzieję, że jeszcze ze dwa latka i będzie jeszcze większy postęp. Natomiast nie widzę sensu posiadania dwóch systemów. Tak więc z tego właśnie powodu mam windę. No i poza tym obecnie windows jest naprawdę tani - ja za swojego Xp home oem dałem chyba za 300zł, zresztą już kawał czasu temu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak użyłem Picasa uruchamianego przez Wine :)

Co ciekawe sposób tworzenia pamiątkowego CD różni się od tego jaki powstaje na M$. Nie jest tworzony w tzw. "locie" ale najpierw Picasa tworzy obraz płyty (plik ISO) i zapisuje na HDD, który później nagrywamy na CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.