Jump to content
IGNORED

Celestion SL6 / 600 (KEF) i Morel MDT33

vuy

Recommended Posts

Witam szanownych kolegów ;)

Wszedłem niedawno w posiadanie takich kolumienek (Celestion (teraz KEF)SL6)(SL6 jest to tańsza wersja kolumny SL600 w której głośniki i zwrotka są dokładnie takie same,a różnica jest w materiałach użytych do wykonania obudowy).Chciałbym zastosować je do swojego ''sypialnianego'' systemu ,ale dźwięk fabryczny szczególnie górnej części pasma pozostawia dla mnie wiele do życzenia,a i środek też jest za bardzo cofnięty (lekki kocyk) bas na tą chwilę jest bez zarzutu. Postanowiłem zatem poddać je pewnym modyfikacjom.

Dysponując tweater-ami Morela MDT33 i MDT30-S oraz Dynaudio D-260 chciałbym któryś z powyższych głośniczków zaadoptować w miejsce oryginalnego tweater-a Celestiona (tak ten ze złotą metalizowaną kopułką).Najbardziej odpowiadałby mi Morel MDT33 z racji moich osobistych preferencji.

I tutaj mam pytanie do kolegów dużo bardziej zaawansowanych w budowaniu kolumn od podstaw i liczeniu zwrotnic.

Jakie ewentualnie zmiany proponowalibyście aby możliwie najlepiej dopasować np.MDT33 do tego zestawu.

W załączeniu przesyłam schemat oryginalnej zwrotnicy zrysowanej z tej kolumny (może się komuś przyda)oraz kilka fotek z ''placu boju'' (tweatery siedzą w mojej ćwiczebnej obudowie do ich testowania), a ja do tej pory zmieniłem tylko kondensator na wejściu filtru górnoprzepustowego z 4,7uF na 3,3uf (MDT33 jest o niebo bardziej efektywny) i wykonałem cewkę szeregową L1 o regulowanej indukcyjności od 0,8mH do 1,5mH zamiast oryginalnej która ma 3,18mH!i 0,8 Ohm-a(oryginalne mam nienaruszone w razie czego ale co wynika ze schematu z braku czasu pomierzoną mam tylko cewkę szeregową filtra dolnoprzepustowego).Reszta elementów pozostaje bez zmian, nie zmieniam na razie nic dalej w układzie filtra górnoprzepustowego gdyż zwrotnice w tych kolumnach uchodzą za jedne z lepiej zaprojektowanych dla tego zakresu pasma.

Powyższe dwie zmiany zdjęły całkowicie ''lekki kocyk'' (obecnie pracuje na MDT33)i środek pasma jest o niebo bardziej czytelny niż był poprzednio.

Z góry duże podziękowania za wszelkie sugestie bo zawsze pewnie można lepiej...;)

Wszelka krytyka też mile widziana ;)

pozdrawiam serdecznie

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

Hidden Content

no i jeszcze parę fotek ;)

Hidden Content

post-17546-100008169 1230650127_thumb.jpg

post-17546-100008170 1230650127_thumb.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

coś Ci chyba nie wyszło z rozrysowaniem zwortnicy, mógłbyś sprawdzić? bo nie mogę dojść o co chodzi?

Hidden Content

Chruper, 30 Gru 2008, 23:18

>coś Ci chyba nie wyszło z rozrysowaniem zwortnicy, mógłbyś sprawdzić? bo nie mogę dojść o co

>chodzi?

Zwrotka jest jak najbardziej ok :)jak pisałem to nie jest ''pierwsze z brzegu''rozwiązanie zwrotnicy ;)

(nie mogę teraz sprawdzić bo przebywam w innym miejscu ale mam przekonanie graniczące z pewnością że schemat jest prawidłowy)

pozdrawiam

vuy

Hidden Content

Pozwolę sobie ''popchnąć'' temat do góry może ''po świętach'' więcej kolegów zainteresowanych i obeznanych w temacie ''zwrotnice'' zagląda na forum...

podziękowania z góry za wszystkie podpowiedzi :)

pzdr

vuy

Hidden Content

• 1 year later...

Skoro masz głośniki, które mnie strasznie interesują, mógłbyś coś więcej na ich temat się wypowiedzieć (chodzi mi to oczywiście o tweetery). Jakieś takie małe porównanie, główne cechy, które je od siebie odróżniają.

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.