Skocz do zawartości
IGNORED

Celestion SL6 / 600 (KEF) i Morel MDT33


vuy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów ;)

Wszedłem niedawno w posiadanie takich kolumienek (Celestion (teraz KEF)SL6)(SL6 jest to tańsza wersja kolumny SL600 w której głośniki i zwrotka są dokładnie takie same,a różnica jest w materiałach użytych do wykonania obudowy).Chciałbym zastosować je do swojego ''sypialnianego'' systemu ,ale dźwięk fabryczny szczególnie górnej części pasma pozostawia dla mnie wiele do życzenia,a i środek też jest za bardzo cofnięty (lekki kocyk) bas na tą chwilę jest bez zarzutu. Postanowiłem zatem poddać je pewnym modyfikacjom.

Dysponując tweater-ami Morela MDT33 i MDT30-S oraz Dynaudio D-260 chciałbym któryś z powyższych głośniczków zaadoptować w miejsce oryginalnego tweater-a Celestiona (tak ten ze złotą metalizowaną kopułką).Najbardziej odpowiadałby mi Morel MDT33 z racji moich osobistych preferencji.

I tutaj mam pytanie do kolegów dużo bardziej zaawansowanych w budowaniu kolumn od podstaw i liczeniu zwrotnic.

Jakie ewentualnie zmiany proponowalibyście aby możliwie najlepiej dopasować np.MDT33 do tego zestawu.

W załączeniu przesyłam schemat oryginalnej zwrotnicy zrysowanej z tej kolumny (może się komuś przyda)oraz kilka fotek z ''placu boju'' (tweatery siedzą w mojej ćwiczebnej obudowie do ich testowania), a ja do tej pory zmieniłem tylko kondensator na wejściu filtru górnoprzepustowego z 4,7uF na 3,3uf (MDT33 jest o niebo bardziej efektywny) i wykonałem cewkę szeregową L1 o regulowanej indukcyjności od 0,8mH do 1,5mH zamiast oryginalnej która ma 3,18mH!i 0,8 Ohm-a(oryginalne mam nienaruszone w razie czego ale co wynika ze schematu z braku czasu pomierzoną mam tylko cewkę szeregową filtra dolnoprzepustowego).Reszta elementów pozostaje bez zmian, nie zmieniam na razie nic dalej w układzie filtra górnoprzepustowego gdyż zwrotnice w tych kolumnach uchodzą za jedne z lepiej zaprojektowanych dla tego zakresu pasma.

Powyższe dwie zmiany zdjęły całkowicie ''lekki kocyk'' (obecnie pracuje na MDT33)i środek pasma jest o niebo bardziej czytelny niż był poprzednio.

Z góry duże podziękowania za wszelkie sugestie bo zawsze pewnie można lepiej...;)

Wszelka krytyka też mile widziana ;)

 

pozdrawiam serdecznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze parę fotek ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-17546-100008169 1230650127_thumb.jpg

post-17546-100008170 1230650127_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chruper, 30 Gru 2008, 23:18

 

>coś Ci chyba nie wyszło z rozrysowaniem zwortnicy, mógłbyś sprawdzić? bo nie mogę dojść o co

>chodzi?

 

Zwrotka jest jak najbardziej ok :)jak pisałem to nie jest ''pierwsze z brzegu''rozwiązanie zwrotnicy ;)

(nie mogę teraz sprawdzić bo przebywam w innym miejscu ale mam przekonanie graniczące z pewnością że schemat jest prawidłowy)

pozdrawiam

vuy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie ''popchnąć'' temat do góry może ''po świętach'' więcej kolegów zainteresowanych i obeznanych w temacie ''zwrotnice'' zagląda na forum...

podziękowania z góry za wszystkie podpowiedzi :)

pzdr

vuy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Skoro masz głośniki, które mnie strasznie interesują, mógłbyś coś więcej na ich temat się wypowiedzieć (chodzi mi to oczywiście o tweetery). Jakieś takie małe porównanie, główne cechy, które je od siebie odróżniają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.