Skocz do zawartości
IGNORED

Wyeliminowanie furkotania bassreflexu


marcinw899

Rekomendowane odpowiedzi

Witka,

mam MDS08 + wzmacniacz mivoc am 120 (moc 100w rms zmierzone, na parce bip. toshib, subsonic przy 13Hz, usunięte podbicie przy 33Hz)

obudowa 20L netto strojenie 40Hz, tunel 7cm średnicy wew. długość ok 32cm, rura z kolankiem pod kątem 90stopni, silnie profilawana na koncach.

 

niestety nie mogę się pozbyć się furkotania (wiadomo przy okolicach strojenia):/. Nie wiem czy to wina za słabego wzmacniacza, braku subsonica czy też tego kolanka (prosta barssreflex się nie mieści :/)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic tylko wyposażyć się w przestrajany generator (jakiś na PC) i przebzykać - gdzie dochodzi do owego furkotu, zaczynając od niewielkich głośności żeby czegos nie uszkodzić a następnie ostrożnie zwiększać głośność.

 

Jeżeli rzeczone zjawisko zachodzi w okolicach strojenia (można to poznać po tym że woofer prawie się nie wychyla), to tylko dobra, 10-calowa MB strojona tam gdzie BR pomoże.

 

Gdyby natomiast furkotanie zachodziło poniżej strojenia a więc towarzyszyłyby mu duże wychylenia woofera - wtedy subsonic strojony w okolice Fb i wycinający pasmo poniżej może być właściwym rozwiązaniem problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej szerszy b-r dać jak MB? Pokarz ten b-r z tym kolankiem? Przy 20cm głośniku 7cm to faktycznie jakieś dziwne. Ja mam 30 cm i mam 10cm b-r, jak było z jednej strony profilowanie świszczało, dałem z drugiej przestało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem generatorem - furkotanie zaczyna się od 40HZ w dół.

może subsonic przy 30hz dać?

 

co do membran biernych, podałes mi w popredznim watku daytony, ale obudowa za mała jak na 10 cali oraz cena :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

takie mam 2 sztuki + kolanko do rur PCV

wszyscy podają dla n MDS-a bude 20l, strojoną 7cmx30cm. długość br przy średnicy 8 cm to az 43 cm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> marcinw899, 7 Sty 2009, 16:43

 

A gdzie naprawdę dostrojony jest BR? Czy "furkotaniu" towarzyszą małe czy duże wychylenia woofera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze w tych profilowanych uciąłeś końce nasadziłeś ładnie i oszlifowałeś aby nie było stopnia a gładkie przejście. I ona ma 70 z jednej strony z drugiej nie czasem koło 60mm lub mniej? Zmierz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strojenie przy ok 40Hz- i przy tej częstotliwości membrana się prawie nie rusza tylko port mocno pompuje. "idąc" niżej port dalej pompuje i zaczyna membrana się ruszać.

wyżej niż 40Hz membrana się rusza, ale port nie pompuje. (nie ma tez furkotu)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kondrax- port na całej długości mam wew. 7 cm. Jasne, że obciąłem te końcowe malutkie profilowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam nadzieje że stroiłeś b-r poprzez pomiar impedancji i odczyt minimum napięciowego, bo na oko gdzie raz rurka szersza raz węższa i jeszcze jakieś kolanka to ja nie widzę uzyskania wartości jaka podaje symulator.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 mm ma na całej długości a rurka kanalizacyjna ma koło 50 jak jedno z drugim złączyłeś objaśnij?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

????

mam kolanko tez 7cm (pierwszy raz słyszę żeby rury kanalizacyjne były tylko na 5cm), udało mi się, ze i kolanko i bassreflexy są prawie identyczne więc skleiłem je ze sobą krawędziami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ja mam w zlewie 5 cm a w kiblu 10 cm około.

 

Zrób pomiar impedancji się dowiesz gdzie masz faktycznie strojenie b-r.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak to zrobić, poza tym pewnie sam miernik uniwersalny do tego nie wystarczy...

strojenie wypada na 99% przy 40Hz, ten głośnik jest dosyć popularny, ktoś się znał, podał ze ten mds ma być w 20l netto i br 7cm/30cm i tak dają wszyscy który go mają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak pół na pół.

 

-od 80Hz do ok 45- membrana ma duże wychylenia, ale port nie furkota

-od ok 42 do 38- membrana ma bardzo małe wychylenia, port silnie furkota, (przepływa spora ilość powietrza)

-poniżej 38hz- membrana ma silne wychylenia i port silnie furkotoa (również silnie pompuje)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - spróbowałbym porządnie uszczelnić obudowę (obwód głosnika) i port, w tym wszelkie łączenia wsuwanych elementów portu. Skoro ciśnienie powietrza wewnątrz obudowy jest w stanie zatrzymać w miejscu membranę to znaczy że jest naprawdę spore i będzie próbowało wydostawać się wszelkimi możliwymi drogami.

 

Jeżeli to nie pomoże - i okaże się że źródłem furkotu jest sam przepływ powietrza w porcie - wtedy jedynym wyjściem będzie 10-calowa membrana bierna, obciążona tak żeby zapewnić strojenie podobne do obecnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystor i miernik lepszy wystarczy. Poszukaj w necie a jak nie to warto się Speakerworkshop, Arta, Soundeasy zainteresować, nawet bass-box ma pomiar impedancji jak przeprowadzić instrukcje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tutaj widać że strojenie jest 40Hz ze sporą dokładnością, skoro głośnik nie wychyla się w zakresie 38 - 42Hz. Żadnej impedancji nie trzeba mierzyć - chyba że celem wykrycia jakichś anomalii w rodzaju przecieków powietrza czy fal stojących, ale do tych celów lepsze są pomiary akustyczne mikrofonem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuje jeszcze dać subsonika przy ok 25-30Hz, oraz uszczelnię klejem na gorąco głośnik śruby itp.

 

btw czy głośnik z MB gra tak jak z BR? (chodzi mi o zejście, atak i barwę basu) oraz czy ta membrana która mi podałeś ma jakąś regulację ciężaru? bo perlesy zamiast nakładki przeciwpyłowej miały gwint i tam się zakładało ciężarki, a Daytona ma FS 20Hz, wiec dużo niżej niż wymagane 40.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vb = 19, liters

QL = 7,

F3 = 38,13 Hz

Fill = normal

No. of Passive Radiators = 1

Fs = 9,972 Hz

Qms = 6,681

Vas = 178,4 liters

Cms = 1,194 mm/N

Mms = 213,3 g

Rms = 2, kg/s

Sd = 324,3 sq.cm

 

 

bassbox oblczył taką MB...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dayton spod tego linku ma rezonans własny przy 19.5Hz. Ponieważ jego Vap jest równe 110dm3, w 20dm3 obudowie ów rezonans podjedzie do 49.7Hz. Żeby go obnizyć do 40Hz, nalezy zwiększyć 1.54 raza masę ruchomą a więc do obecnych 100g dodać jeszcze 54g. Albo więcej jeżeli chcemy bardziej obnizyć strojenie (maksymalne dopuszczalne Mmp to 500g, co oznacza 22Hz w 20dm3). Tak czy siak robi się to poprzez dodawanie stalowych podkładek, cytat ze strony producenta:

 

"convenient M5 threaded hole (screw included) allows different types of weights to be added if desired"

 

"Gwintowana dziura M5 i dostarczona śruba pozwalają na wygodne dodawanie róznych mas w razie potrzeby"

 

Jeżeli dostroisz membranę bierną tak jak BR, bas będzie zbliżony do tego z BR choć bez furkotów powietrza. Problemy z przesterami głośnika poniżej strojenia będą niestety również podobne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki,

najpierw sprawdzę tańsze metody, a potem się zastanowię na tą MB (cena z przesyłką pewnie koło 100-120 zł, ech nie ma lekko)

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym klejem na goraco to bym uważał, może być potem trudny do usunięcia. Spróbowałbym może z silikonem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nawiasem. Mivoc AM-120 ma fatalnie zaprojektowany limiter. Polecam z miejsca go usunąć poprzez wylutowanie Q15 z płytki wzmacniacza. Wzmacniacz po tym zabiegu osiąga znacznie większą moc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wylutować i nic więcej. W razie chęci powrotu do starej konfiguracji po prostu wlutować go na stare miejsce (reszta układu porównującego zostaje zachowana - usuwasz tylko tranzystor zwierający wejście z masą).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.