Skocz do zawartości
IGNORED

Rock/jazz - jaki wzmacniacz i głośniki?


x_nerve

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie – to zdaje się, pierwszy mój wątek w zakładce STEREO.

Trafiłem na te forum jako miłośnik kina w domu i po pewnym czasie użytkowania systemu o jakim wcześniej nawet nie marzyłem, przyszła refleksja i świadomość że wiele można poprawić. O ile w temacie odtwarzania filmów nie mam kłopotu i jestem uświadomiony czego mi potrzeba, o tyle w temacie oprawy dźwiękowej jest raczej niewesoło. Właściwie, to czuję że wpadam w panikę, bo dźwięk mojego systemu jest tragiczny! Jest pozbawiony szczegółów i kluskowaty. Nie wspominając o absolutnym braku sceny dźwiękowej. Obecnie jako źródła używam Squeezeboxa firmy Slimdevices i na razie nie planuję tego zmieniać, niemniej dalej zaczynają się schody. Rolę wzmacniacza w moim systemie pełni amplituner Denon 2307, który w kinie sprawdza się całkiem dobrze. Za odtwarzanie dźwięków odpowiadają kolumny Tannoy F1 wspomagane przez subwoofer Elac 111.2 – w mojej opinii bardzo kulturalny.

 

Osobiście myślę o własnoręcznym „wyprodukowaniu” swojego systemu, posiłkując się informacjami z tego forum i innych miejsc w Internecie, aczkolwiek jestem w stanie rozważyć zakup urządzeń z drugiej ręki. Niestety, ponieważ czas jest w tej chwili jednym z luksusów, na które mnie nie stać, nie jestem w stanie sprawdzić i osobiście ocenić wszystkich projektów wzmacniaczy i kolumn, które można znaleźć w przepastnych czeluściach ogólnoświatowej pajęczyny. Dlatego korzystając z okazji chciałbym prosić szanownych forumowiczów o wskazanie drogi, którą mógłbym pójść nie narażając się na niepotrzebne wydatki.

 

Pomieszczenie

 

Niestety nie jest za wesoło: Moim pomieszczeniem odsłuchowym jest niewielki (ok. 16m^2) pokój z jednej strony otwarty na kuchnię (ok. 4m^2) i korytarz (ok. 6m^), niemniej „obszar odsłuchu” ograniczony jest na planie prostokąta o wymiarach ok. 3x3m. Głośniki muszą stać po bokach ekranu (szerokość 1,6m) naprzeciw sofy oddalonej od niego o ok. 2,5m. Za sofą, w odległości 0,4 m ustawiony jest regał z książkami (jak na razie, obok ciężkich zasłon, mój jedyny ustrój akustyczny). W załączeniu szkic pokoju.

 

Jakiej muzyki słucham?

 

Słucham mało zróżnicowanej muzyki – głównie rockowej (także cięższej) i jazzowej. Ulubieni wykonawcy to Bjork, Jamiroquai, The Doors, Korn, Nirvana, Alice In Chains, Pearl Jam, Red HotChili Peppers, Metallica i inni, ale raczej w tych samych rejonach muzycznych.

 

Czego oczekuję od dźwięku?

 

Kiedyś grywałem na gitarze i na basie, więc są to instrumenty, które preferuję. Bardzo lubię żywą i energiczną sekcję rytmiczną, więc jednym z najważniejszych aspektów brzmienia jest bas. Chciałbym, aby był silny, szybki zwarty i energiczny; nie znoszę dudnień, wędrowania basu po pokoju, drżących szyb – uważam, że od kopania po brzuchu jest subwoofer w kinie domowym, chociaż momentami masaż żołądka jest tym, czego bym oczekiwał od swoich głośników. Równie ważna jest selektywność, szczegółowość dźwięku – niestety zawsze, kiedy słucham muzyki - oprócz rytmu i melodii wsłuchuję się w szczegóły towarzyszące każdemu z instrumentów – od poszczególnych talerzy perkusji, do głosu wokalisty. Ideałem będzie, jeśli skompletowany system będzie wstanie wytworzyć nienagannie poukładaną scenę muzyczną. Słyszałem, że w w/w kryteria wpasowałby się system: Rotel/B&W lub Rotel/Monitor Audio – czy to rzeczywiście prawda?

 

O czym myślę, ale nie jestem pewny?

 

Głośniki:

Na podstawie, tego co tutaj i na innych forach wyczytałem skłaniam się ku projektowi opartemu na głośnikach SEAS: Seas L18/Seas27TBFCG jednak mam wątpliwości, czy głośnik 18cm to nie za dużo, jak na mój pokój (odległość kolumn głośnikowych od słuchacza – ok. 2m). Czy zestaw firmy AKKUS oparty na głośnikach Ushera (AKKUS V2.1) będzie lepszym rozwiązaniem? A może oba w/w kity odpadną w przedbiegach przy porównaniu do Monitor Audio GS10, lub B&W CM1? Oczekuję alternatywnych propozycji, które wpasują się w moje preferencje muzyczne i brzmieniowe nie rujnując mojego skromnego budżetu.

Wzmacniacz:

W tym temacie jestem kompletnie zagubiony. Zastanawiam się nad zakupem z drugiej ręki: Denon 1556, Marantz PM75, lub Rotel 970, żadnego z nich nie słyszałem i nie jestem pewny, czy będą w stanie napędzić wcześniej wspomniane przeze mnie kolumny. A może powinienem kupić lampowy Music Angel? Czy nie okaże się to mezaliansem?

Co prawda nie trzymałem w ręku lutownicy od jakiś 10 lat, ale wydaje mi się, że mógłbym podołać wyzwaniu w postaci złożeniu jakiegoś wzmacniacza DIY. Tylko którego? Który wzmacniacz będzie w stanie napędzić wspomniane przeze mnie kolumny i wpasować się w mój gust muzyczny? Gainclone? Symasym? Biorąc pod uwagę podzielone opinie na ich temat obawiam się, że składanie w/w jest obarczone sporym ryzykiem. A może F5, lub coś na lampach EL84?

 

Fundusze?

 

Zasadniczo nie chciałbym wydać więcej niż ok. 1000zł na wzmacniacz i ok. 2000zł na kolumny. Z tych powodów mimowolnie skłaniam się ku DIY, lub Second Hand (najlepsza relacjia cena/jakość). Niemniej, jeśli będą poważne przesłanki, aby kupić coś za wyższą cenę – oczywiście jestem w stanie poczekać i odłożyć troszkę więcej pieniędzy.

 

Gratuluję wszystkim, którzy mieli tyle sił i samozaparcia, aby dobrnąć do tego momentu. Dziękuję wszystkim, którzy mają w sobie tyle dobrej woli, aby pomóc mi w poszukiwaniach.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Wojtek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

x_nerve, 8 Sty 2009, 09:19

 

> Obecnie jako źródła używam Squeezeboxa firmy Slimdevices i na razie nie planuję

> tego zmieniać

 

Błąd. Mydelniczka po analogu gra fatalnie. Zanim zaczniesz zabawy z wzmakami i kolumnami, pożycz od kogoś jakiegoś DAC'a i zobacz, jak wtedy będzie sprawa wyglądać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Snajper

Oczywiście.. zupełnie wyleciało mi z głowy - mydelniczka gra przez DAC Cambridge Audio i na razie nie planuję tego zmieniać ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

x_nerve, 8 Sty 2009, 09:19

 

Słuchamy b. podobnego repertuaru.Jestem po tygodniowym przeglądzie monitorów,w szranki i konkury z moimi matrixami stanęły:ProAc Studio 100,Studio 110,B&W CM1,Audiowave Solidus,jutro jeszcze planuję potyczkę 805matrix vs Audiowave 141SE.W weekend napiszę Ci na pw. o spostrzeżeniach-mogą Ci się przydać-wszystko to monitory z drugiej ręki za ok.2-3k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bemol, 9 Sty 2009, 10:48

>octavarium.

>Na jakich głosnikach te Solidusy,było kilka wersji? Wrażenia opisz na forum,ciekaw jestem wyniku.

 

OK.Może zdołam coś skrobnąć przez weekend,póki co mam awarię internetu i korzystam z uprzejmości znajomych.Nadmienię jednak,że porównania monitorów były....b.interesujące.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>bemol

>>Na jakich głosnikach te Solidusy,było kilka wersji?

 

Solidusy wg. informacji właściciela są na węglowym seas excel (17cm-o ile dobrze pamiętam),tweeter to także seas KT25F.Mnie to akurat niewiele mówi.....

 

805-ki porównywałem z Audiowave'ami w swoim pokoju ze swoją elektroniką więc mam w miarę rzetelny obraz tych kolumienek.A słyszałem je dwa razy wcześniej i nie ukrywam,że zrobiły na mnie całkiem dobre wrażenie-jak na monitory-potrafiły ok. 30m2 wypełnić dźwiękiem (gdzie bowersy się zagubiły) bez większych niedociągnięć.

Po kilkunastominutowym przesłuchaniu B&W,Audiowave'y zaprezentowały brzmienie bardziej wypełnione,większe i wyraźnie ocieplone.Nie było mowy przy tym o jakimkolwiek zmuleniu czy zatarciu detaliczności,czuć było oddech w muzyce i bardzo dobre zespolenie wszystkich pasm.Szczegóły z najwyższego przedziału zakresu wnikły w muzykę i nie atakowały tak bardzo jak w przypadku B&W,średnica gorąca,barwna,ładnie podana.Bas głęboki,miękki o przyzwoitym konturze.

Zamierzenie porównania moich obecnych kolumn z innymi monitorami było nastawione na znalezienie głośnika który odrobinę dociepliłby (dociążył?) średnicę przy zachowaniu reszty atutów bowersów,co miałoby znaczący wpływ na odtwarzanie cięższych odmian rocka.

Solidusy wywiązały się z tego założenia aż za bardzo chyba,gdzie przy Dream Theater ciężar gitar był właściwy to ciężkość ta nie wpływała już tak dobrze na lżejszy repertuar.

Instrumenty i wokalizy-odniosłem wrażenie-miały bardzo gładką fakturę,np:monitory bardzo szybko wyleczyły Kaśkę Groniec z jej lekko zachrypniętego głosu,a smagnięcia palcami po stalowych strunach gitary traciły swój blask.

Niedostatki też można było odczuć w związku z kontrastami dynamicznymi,na początku płyty "Hybris" nienagrywającej już kapeli Anglagard sekcja pracuje szalenie impulsywnie,bowersy rysują ten fragment z dużym zaangażowaniem,Audiowave "przeszły obok"-jak gdyby nic się nie stało.

Generalizując,Solidus to świetny monitor...do przyjemnego odbioru muzyki,ciężki rock jest na prawdę ciężki,ultra-neutralnych szaleństw i ekspresji nie należy się jednak spodziewać.Mnie się spodobały i nie jestem pewien czy po 2-ch latach obcowania z 805 nie "odpocząłbym" trochę przy tego typu graniu.

 

Wcześniej wziąłem pod pachę matrixy i posłuchałem ich w obecności ProAc Studio 100,Studio 110 oraz bowersowskich miniaturek CM1 i podłogowych Vienna Acoustic Mozart Grand,elektronika to MF A1,CD i wzmak z nowej serii.Pomieszczenie w salonie audio,ok 20m2.

Krótki odsłuch (2,5h-5 par kolumn)-krótkie wnioski:

Studio 110

-dobra przestrzeń,brak wypełnienia,brak basu,przy odrobinę tylko głośniejszym słuchaniu charczący woofer,góra zapiaszczona i ostra.

Studio 100

-lepiej,spójne całe pasmo,bardzo neutralne,góra za bardzo wyeksponowana,drażniąca,trochę suchawe,lepszy bas od "110"-tek.

805matrix

-świetna przestrzeń,dół w końcu dało się usłyszeć,góra oderwana od reszty,za bardzo eksponowana ale nie drażniła jak w ProAcach,suchy środek.

CM1-(odsłuch po namowach obsługi)

Konsternacja i zaskoczenie,malutkie skrzyneczki a bas zszedł najniżej jak do tej pory,średnica barwna,góra delikatna,detaliczna,jednym słowem-bez zastrzeżeń.Jestem pewien że układ elektronika/pomieszczenie odsłuchowe faworyzował minimonitory,do sprawdzenia w warunkach domowych.

 

Zaznaczę,że pomieszczenie w katowickim Top HiFi jest imho przetłumione,gdzie następuje wyraźna dominacja góry pasma i obcięcie niższych częstotliwości.Kolumny mają tam też tendencję do osuszania środka pasma.

 

pzdr.oct.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Odświeżam wątek ponieważ mojej relacji z odsłuchu monitorów należy się suplement.Będzie on dotyczył kolumienek b&W cm1.

Po tamtejszym odsłuchu dokonałem zakupu cm-ek aby sprawdzić jak zaprezentują się w domowych warunkach.Niestety,nie było już tak różowo.W odniesieniu do 805-ek które jeszcze wtedy posiadałem zaprezentowały się jako monitory o niezbyt wysokiej przejrzystości i monotonnym,nieco przesłodzonym brzmieniu.Tak z grubsza.

Jak widać istnieje środowisko akustyczne dla którego CM1 są stworzone,są warunki gdzie małe bowersy mogą zaprezentować się bardziej interesująco nawet od sporo droższych konstrukcji.

To był jednocześnie niezwykle jaskrawy przykład na to jak akustyka pomieszczenia może determinować brzmienie systemu,jaką odgrywa niebagatelną rolę jako czynnik kształtujący dźwięk.No ale o tym wszyscy wiemy przecież...

 

Wątek odświeżyłem także z nieco innego powodu:jestem w trakcie poszukiwań monitorów (może małej podłogówki?) do swojego systemu.Po kilku krótkich przygodach z różnymi monitorami coraz bardziej jestem skłonny do powrotu do bowersów 805 ze starszej serii matrix.Oczywiście to nie jest kolumna bez wad...ale póki co było ich na prawdę niewiele na tle podobnej cenowo konkurencji.

Za wszelkie sugestie będę wdzięczny,może warto jeszcze czegoś spróbować?Budżet na monitory to 3-3,5k,oczywiście sh,pokój ok.17m2,muzyka jak w "o mnie"-dosyć różnoraki repertuar,więc wskazane byłyby konstrukcje cokolwiek uniwersalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>octavarium.

Widziałem kiedyś wersję Solidusów na głośnikach Focala,powinny zagrać ciekawie.

Jeśli masz blisko do Bydgoszczy,to skontaktuj się z Argosem i posłuchaj jego monitorów,warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bemol, 12 Gru 2009, 10:46>>

 

Do Bydgoszczy niestety to nie jest rzut kamieniem dla mnie;)Te solidusy w oryginale były na głośnikach focala czy to mod?

 

Spotkał się ktoś z Vandersteen 1C?Złej opinii nie uświadczysz,niezbyt popularne więc w grę wchodziłby zakup nowych chyba,cena przyjazna ale gdzie tego posłuchać?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzą mi po głowie jeszcze zoller impression model 1,ale tu też byłoby ciężko o odsłuch i ewentualny późniejszy zakup.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...titusów i kometek słuchałem kiedyś z MF E10,nie podobało mi się,bez wypełnienia,aczkolwiek przestrzeń na piątkę.Ale to było dawno...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.