Skocz do zawartości
IGNORED

YAQIN MC-100B


markoni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Maciek - kilka lat pod mc100B podpięte miałem właśnie VA Mozart Grand. I choć lamp u mnie kilka pudeł, to stoję po tej sceptyczniej stronie - lampie należy dostarczyć odpowiedni punkt pracy, a sama lampa ma trzymać katalogowe parametry. W powyższym zestawieniu największą różnice... dała zmiana kt88 na kt120. Nie wiem czy były różne wersje Janków (różne trafa/elementy - pewnie tak) ale u mnie włożenie kt120 podniosło temp traf zaledwie o 3 stopnie - spokojnie dają radę. Gram na VT99, 7N7 i 12ax7 brimara tylko z uwagi na ich techniczne predyspozycje i trwałość.

 

Dzięki. Słucham sobie go na oryginalnych lampkach i naprawdę gra to nieźle. Muszę trochę go podsłuchiwać na tym zestawie lamp, żeby wiedzieć co chcę zmienić i co faktycznie się zmienia po wymianie lamp. Wiem, że w moim Janku nie zmieniono punktów pracy lamp, ale wymieniono sporo kondków na dobrej jakości i rezystorów plus opóźnione włączanie. Jest jak nowy, stan idealny. Cieszy:) Nie chcę lub raczej nie chcę w tym momencie zmieniać całego zestawu lamp, ale chciałbym sobie wyznaczyć jakiś kierunek, tak żeby kolejne zmiany np. sterownicze lub mocy pasowały do wejściowych. Co do temperatury traf... Poprzednik Janek 10 grzał znacznie, ale to znacznie mocniej!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli były wymieniane rezystory to pewnie sprawdzane były właśnie parametry/punkty pracy lamp. To moim zdaniem jedna z ważniejszych - do modyfikacji - rzeczy w tym janku. Potem okablowanie, sygnałowe, zasilające, odczepy. Oczywiście soft start. Badziewne przełączniki, tryby tr/ul, no i np potek na czarnego alpsa ze sterowaniem. I na koncu można się bawić kondensatorami. Pewnie większość z tych rzeczy masz już zrobione. Co do lamp to poprzednim wpisem chciałem Ci zasugerować... że jeśli ten janek zmodyfikowany jest z głową... to możesz zaoszczędzić właśnie na lampach :) Te ruskie są całkiem niezłe. Jak Cię to bawi to pobaw się wejściowymi. Ja u siebie nie rejestrowałem większych różnic pomiędzy dobrze dobranym, przemierzonym 'tanim' setem a również dobrze dobranym, przemierzonym setem drogich NOS-ów. Największą zmianę przyniosła wymiana lamp mocy na kt120. W obrębie kt88 też grałem na kilku zestawach - od chińczyków (póki trzymały parametry były ok) bo współczesne gold liony. Ten wzmak, doprowadzony do technicznego - poprawnego stanu, jest po prostu fenomenalny. Daj mu dobre, pomierzone, trzymające parametry lampy a wiele z tranzystorów nawet nie będzie miało podejścia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, aż tak głęboko mod nie sięgał:) wiem, bo miałem i mam kontakt z byłym właścicielem. Widać, że zna się na tym dobrze i oczywiście wspominał o punktach pracy lamp, ale jednak nie zmieniał uznając ich liniowość. Może miał plany aby zrobić to później. Może i jak kiedyś podrzucę komuś w okolicy aby rzucił okiem na dokonane zmiany i pociągnął je dalej, ale pewne reklamujące się tutaj firmy niestety odpadają i to nie tylko ze względu na cenę:) Poszukam kogoś dobrego na Śląsku. PS. Ostatnio w sklepie lampyelektronowe.pl miła Ani (dzięki!) polecała Gold Liony na wejściu, po opisaniu jej moich oczekiwanych efektów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na śląsku akurat mogę polecić Ci kolegę, który robił mojego janka. Zna się na rzeczy, ma własną firmę robiącą klocki audio, ma warsztat i aparaturę (nie klepie na ucho tylko z pomiarami).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na śląsku akurat mogę polecić Ci kolegę, który robił mojego janka. Zna się na rzeczy, ma własną firmę robiącą klocki audio, ma warsztat i aparaturę (nie klepie na ucho tylko z pomiarami).

 

Jeśli możesz, to wrzuć na priva namiary na kolegę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na śląsku akurat mogę polecić Ci kolegę, który robił mojego janka. Zna się na rzeczy, ma własną firmę robiącą klocki audio, ma warsztat i aparaturę (nie klepie na ucho tylko z pomiarami).

To ja też poproszę na przyszłość.. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Dzięki. Słucham sobie go na oryginalnych lampkach i naprawdę gra to nieźle. Muszę trochę go podsłuchiwać na tym zestawie lamp, żeby wiedzieć co chcę zmienić i co faktycznie się zmienia po wymianie lamp. Wiem, że w moim Janku nie zmieniono punktów pracy lamp, ale wymieniono sporo kondków na dobrej jakości i rezystorów plus opóźnione włączanie. Jest jak nowy, stan idealny. Cieszy:) Nie chcę lub raczej nie chcę w tym momencie zmieniać całego zestawu lamp, ale chciałbym sobie wyznaczyć jakiś kierunek, tak żeby kolejne zmiany np. sterownicze lub mocy pasowały do wejściowych. Co do temperatury traf... Poprzednik Janek 10 grzał znacznie, ale to znacznie mocniej!

 

Ale po cholerę jakieś zmiany skoro jesteś happy?

Słuchaj, słuchaj pięknej muzyki...i czytaj mniej forum a będziesz zdrowszy bez tych czarów marów ;-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po cholerę jakieś zmiany skoro jesteś happy?

Słuchaj, słuchaj pięknej muzyki...i czytaj mniej forum a będziesz zdrowszy bez tych czarów marów ;-)

Pozdrawiam

:)))) Zadowolony nie znaczy happy:))) Ale poważnie, to oczywiście słucham i słucham i ciesze się, jednak nie chciałbym zostać bez lampek gdy jakaś padnie. Co prawda w moim poprzednim Yaqinie 10, przez dobrych parę lat (5 chyba z hakiem), po wstępnej wymianie lamp mocy nie padła żadna. Czytanie forum, w ogóle netu wiem doskonale czym grozi:))) U mnie choroba trwa już ponad 20 lat i diagnoza nie rokuje poprawy:))) Ale widzę, ze w sobotni poranek to nie tylko ja nie śpię:) Miłego dnia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

witam.

 

Chce wypróbować lampy EL34 w moim yanku mc100B na kt88, mam egzemplarz po przeróbkach u fachowca z tego forum.

 

Lampy chce nabyć el34 JJ bo tanie lub elektroharmoniksy, kt88 mam EH.

 

Zastanawia mnie, czy bias nie bedzie za wysoki.

 

Jeśli na lampach kt88 odkręce biasy do minimum, to czy mogę się spodziewać podobnej wartości na lampch el34? Bo rozumiem, że pinout kt88 i el34 jest ten sam i mogę włożyć te lampy zamiennie?

 

Własnie mam lampy rozgrzane, zaraz te biasy skręce na min i zobacze co mi wyjdzie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce wypróbować lampy EL34 w moim yanku mc100B na kt88

 

nie da się zrobić takiego szpagatu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

 

Chce wypróbować lampy EL34 w moim yanku mc100B na kt88, mam egzemplarz po przeróbkach u fachowca z tego forum.

 

Lampy chce nabyć el34 JJ bo tanie lub elektroharmoniksy, kt88 mam EH.

 

Zastanawia mnie, czy bias nie bedzie za wysoki.

 

Jeśli na lampach kt88 odkręce biasy do minimum, to czy mogę się spodziewać podobnej wartości na lampch el34? Bo rozumiem, że pinout kt88 i el34 jest ten sam i mogę włożyć te lampy zamiennie?

 

Własnie mam lampy rozgrzane, zaraz te biasy skręce na min i zobacze co mi wyjdzie...

 

Czemu miałaby służyć taka zmiana?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby sprawdzic jak ten sprzet gra na lampach el34, jak grają lampy el34. Wczesniej czytalem, zeby przerobic sprzet z kt88 na el34 trzeba bylo powymieniac jakies rezystory przy lampach zeby zmniejszyc biasy.

Stąd moja ciekawość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby sprawdzic jak ten sprzet gra na lampach el34, jak grają lampy el34. Wczesniej czytalem, zeby przerobic sprzet z kt88 na el34 trzeba bylo powymieniac jakies rezystory przy lampach zeby zmniejszyc biasy.

Stąd moja ciekawość.

Szkoda moim zdaniem takich zmian (o ile to w ogóle możliwe bez rozbebeszenia połowy wzmacniacza), może lepiej wstawić Tungsole 6550 a do tego odpowiednie sterujące?

Parę mullardów 12ax7 i do tego jakieś ken rady np?

Nie wiem co masz teraz ale powyższy set powinien zmienić brzmienie bliżej tego co dają konstrukcje na el34

Albo dokupić MC-10 (może się okazać, że kosztowo wcale nie będzie wiele drożej niż sensowna przeróbka 100B + zakup lamp itp), potem w razie czego odsprzedasz bez straty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kt88EH i nie wiem jaki jest sens przechodzenia na tung sole, chyba bieżąca produkcja? Poza tym:

6sn7gt cbs -jakies usa, jasne

6sn7gt ken rad, czarne,

12ax7 brimary

Jeszcze na zapas 6sn7gt rca szaraki.

Chętnie bym dokupił 6sn7 rosyjskie melz w dobrej cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z wolnych chwil przy końcu roku, wymieniłem w moim Janku kondensatory na Jantzeny. Potwierdzam, że ten zabieg zmienia brzmienie wzmacniacza na lepsze. I tutaj opowiem moją przygodę ;). Po wymianie kondów podłączyłem wzmacniacz do systemu i gra ładnie, tylko słyszę, po czasie, że scena się przechyliła na lewo. Panika, bo przecież na niebieskich kostkach było równo. Obmyślanie sprawdzenia, wypróbowanie wszelakich możliwych przekładek z lewa na prawo i nadal nic - jeden kanał gra minimalnie ciszej. Potem gorączkowe rozpatrywanie co poszło nie tak i ..... olśnienie. Na szczęście przypomniałem sobie, że zacząłem wlutowywać kondy od lewego kanału cyną którą dostałem razem z kondami ( Mundorf - SilverGold - 3,8% Ag) i potem był obiad i po przerwie prawy kanał lutowałem cyną ze szpulki, którą miałem w stacji lutowniczej, bo była pod ręką. Dzisiaj poprawiłem wlutowanie i ....gra równo. Aż wierzyć się nie chce, że głupia cyna ma znaczenia dla brzmienia.

Pozdrawiam

 

Pozostając w temacie. Mam chęć wstawić do Janka lampy KT120. Czy ktoś może potwierdzić, że ten zabieg jest możliwy bez grzebania w bebechach wzmacniacza?

Czy jest ktoś kto słyszał te lampy na Janku i może się podzielić wrażeniami ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Leszek 1971
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gram juz kilka lat na kt120 na janku. Zastrzezenia (przed polecaniem, ktore zamierzam czynic): nie wiem czy kazdy janek mial takie same trafa - tzn - z odpowiednim zapasem. U mnie temp na puszkach, po zmianie kt88 na kt120, przy tym samym biasie wzrosla o 2 st. Przy 105mV jak mam ustawione teraz (kt120 graja wtedy ciekawiej) z dwa kolejne stopnie wiecej. Jako, ze mam trafa oddzielone przekladka termiczna od lamp, i dodatkowo jeszcze chlodzenie, to temp max na puszkach zasilajacych 33st, bez chlodzenia jakies 36. Zakladam, ze bez tych zabiegow na kt88 czasem moze byc gorecej. Ale temp puszek to tylko taki prymitywny parametr mowiacy o wydajnosci traf. Warto byloby pomierzyc. Z drugiej strony mase osob jedzie na janku z kt120. Zakladajac taki sam bias nie powinno sie nic dziac. Jesli chodzi o roznice to gdzies to juz opisywalem. Po krotce dla mnie to znacznie wyrazniejsza, bardziej pozytywna zmiana niz roszady lamp sterujacych czy 12ax7 (z pelnego czajna setu na topowe nosy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Zatem szukam KT120. Będzie to dla mnie ostatni etap w zmianach. Zacząłem od wymiany lamp sterujących, potem wymieniłem kondensatory teraz spróbuję zmiany lamp mocy. Podzielę się wrażeniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Zatem szukam KT120. Będzie to dla mnie ostatni etap w zmianach. Zacząłem od wymiany lamp sterujących, potem wymieniłem kondensatory teraz spróbuję zmiany lamp mocy. Podzielę się wrażeniami.

 

Jak wspomniałem, dla świętego spokoju i żywotności - warto oddzielić lampy mocy od puszek jakąś przekładką. Ja zastosowałem blachę miedzianą podklejoną 2-3mm styro z folią alu. Różnica temp spora. Wiatrakami nie ma się co sugerować - u mnie lampa stoi we wnęcę więc musiałem zadbać o przepływ powietrza (niskoszumne, włączają się wraz z jankiem).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z prostych rzeczy - zmień potka (wchodzi czarny alps z silnikiem) i okablowanie sygnałowe - to straszne paści. Wydaje mi się, że masz janka z podobnego okresu produkcji co mój (mój jest z samego początku produkcji) - mam (miałem) użyte podobne elementy (rezystory, kondy, układ) - a to się trochę potem zmieniało. Zakładam zatem, że trafa są zbliżone i powinno być u Ciebie dobrze z kt120. Ale tu uwaga... okablowanie prowadzone z odczepów jest fatalne - czasem wręcz się przepala. Koniecznie do wymiany - ale to już grubsze grzebanie.

Co daje wymiana zaznaczonych kondów? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie. Nie wnikałem za bardzo w schemat ;). Wymieniłem wszystkie 6 sztuk jak na zacnym forum radzili :)

Gdzie można nabyć tego alpsa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem najpierw kt88 orginalne później,tung-sol 6550 i teraz chyba około roku kt120.. Wymieniłem tylko potencjometr i kondensatory, dosłownie nic poza tym. Również mam oddzielone lampy od traf zwykłą tektura i sprawdza się wyśmienicie. Bias trzymam na 60 zawsze. Wcześniej kt120 trochę mi nie pasowały po zmianie, grały jakby,, V,, ale teraz z Jupiterami wax jest bardzo dobrze. Z plusów kt120 mają zwyczajnie parę wat na wyjściu więcej, czyli dynamika wzrasta znacznie i siła dźwięku , minusy to jakby deko podbita góra względem 6550. Do kt88 ciężko mi się odnieść, gdyż wtedy miałem inne głośniki. Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co daje wymiana zaznaczonych kondów? :)

 

Ja też mam takie, ale zmieniane było też okablowanie na srebrne, gniazda rca, alps i skracana ścieżka sygnału więc nie wiem co na finiszu zaważyło najbardziej. W porównaniu do fabrycznej wersji poprawie uległa znacznie szczegółowość, przejrzystość i mikro-dynamika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

No i przyszły KT 120 Tung-Sol. Jest dobrze. Przetestowałem ustawienia biasu na 0,6 i na 0,9. Według mnie na 0,6 gra ciekawiej. Lampy nowe, więc więcej można będzie powiedzieć po wygrzaniu. Już teraz jednak zauważalna różnica do KT 88. Jest bardziej żywo. Dźwięk wychodzi poza kolumny. Większa dynamika.

Jako przekładki użyłem ekranu zagrzejnikowego - skuteczność bardzo dobra !

Pozdrawiame1ffe470164e6e9bmed.jpg

 

No i kicha. Jednak po dłuższym słuchaniu kt 120 coś się zepsuło. Prawy kanał buczenie przy skręconym potencjometrze i bias na V4 - 0 mV. Jak popukam w puszkę od trafo to czasem ustaje i załapie. Czyżby przewód się upalał ?

Czy ktoś miał podobny problem ?

 

P.S. Po powrocie do KT88 problem ustał. Gra normalnie. Co ciekawe na KT 88 bias miałem ustawiony na 0,55. Po włożeniu KT120 i zmierzeniu biasu wartości od 0,95 do 1,05 więc skręciłem do 0,6. Teraz jak na powrót wstawiłem KT88 to bias przy pomiarach 0,25 do 0,3 ; ustawiłem na powrót do 0,55.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Leszek 1971
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam buczenie kanału jak lampa źle siedzi,, może przeczysc styki, zamień lampy miejscami.. Również trzymam bias 0.6 na kt120. Pozdr

 

Aha a właściwie może jedna lampa wadliwa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez darulok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dziękuję za podpowiedź, spróbuje poprzekładać lampy.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Leszek 1971
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.