Skocz do zawartości
IGNORED

Avance omega 503. Czym zastąpić?


buti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam użytkowników tego forum.

 

Avance omega 503 grają u mnie w pokoju od około 8 lat. Wielkość pokoju to ok 16m2 bez specjalnego wytłumienia. Chcę je wymienić na inne gdyż te posiadają dwa bas refleksy z tyłu i nie mogą stać blisko ściany. Gdy stoją blisko pojawia się dudnienie, bas jest rozmyty i buczący. Nie mam miejsca by wysunąć je dalej. Szukam teraz takich, które były by lepsze z uwagi na jakość brzmienia oraz posiadałyby bas refleks z przodu.

Zainteresowałem się kolumnami:

a) Esa vivace 1 - byłem na odsłuchu i zrobiły na mnie dobre wrażenie,

poniższych nie miałem okazji usłyszeć:

b) Esa vivace xt2,

c) Audio Academy Phoebe II,

d) Audio Academy Hyperion IIIs.

Mogę na kolumny przeznaczyć góra ok 3000 zł. Byłbym zadowolony, gdyby udało się dobrać taki zestaw z dobrze kontrolowanym i konturowym basem.

 

Kolumny, których brzmienie zdecydowanie mi nie odpowiada a miałem okazję je testować to Focal Chorus 714. Również KEF do mnie nie przemawia.

Czy ktoś z Was mógłby wypowiedzieć się i doradzić w kwestii kolumn b, c, d? Ewentualnie co było by jeszcze warte uwagi? Liczę na opinie użytkowników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grałem dosyć długo na 503-kach z NADem właśnie.Nie najgorsze zestawienie,dobre do Satrianiego itp.

Avance świetnie maskują braki NADa.Żyły sobie tak w symbiozie przez wiele lat u mnie.

Wraz ze zmianą kolumn pójdzie zmiana elektroniki-z tym się musisz liczyć.Ja tam dobrze wspominam to zestawienie.Z basem też oczywiście były problemy.

W pierwszej kolejności powalczyłbym może z akustyką pomieszczenia(-jeżeli przeszkadza Ci tylko hulający bas,a reszta jest OK).Za 1/3 kwoty którą chcesz przeznaczyć na nowe kolumny można w skuteczny i jednocześnie gustowny sposób adaptować akustycznie pomieszczenie pod omegowe basisko.On w tych kolumnach nie jest niekontrolowany-jest po prostu obszerny.Słuchałem Avance'ów w dobrze wytłumionym pomieszczeniu-bas był szybki,sprężysty,zwinny ale wciąż o solidnej podstawie.

Jeżeli akustyka jest w ogóle u Ciebie zła dla niskich częstotliwości to zmieniając kolumny niewiele tutaj pomożesz,może trochę,problem jednak pozostanie,modów basowych tym posunięciem nie zlikwidujesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyborne, br do przodu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...na pohybel gównozjadom po obu stronach lady..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

góra mdt 29 morel, dół vifa xt18 wh.

tylko nie wiem jak z nade zabrzmi,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...na pohybel gównozjadom po obu stronach lady..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jesteś z wielkopolski zapraszam na piwko,

posłuchamy zobaczysz, stracisz na bilet

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...na pohybel gównozjadom po obu stronach lady..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buti, nie wiem, czy jest sens kupować kolumny za 3 tys. plnów do nada 320bee i 521beee, chyba tak nie zdziałasz wiele... nie lepiej np. poszukać za ok. 1tys. z groszami używanych/nowych? AA Phoebe, a resztę budżetu dołożyć do lepszego wzmacniacza (jakaś używka do 2tys. - Primare A20, Copland CSA 8, Densen B100, Exposure 2010, przeróżne Arcamy, może Audio Analogue Puccini, Naim Nait5, Rotel... no, czegoś z s/h trzeba by posłuchać ;-) no i potem zmienić także źródło ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

octavarium,

Nad akustyką pomieszczenia będę pracował. Natomiast wydaje mi się, że w omegach 503 basu jest i tak ciut za dużo. Tematu wytłumiania pomieszczeń jeszcze nie zgłębiłem, wiem że to kosztowna sprawa - ceny tych paneli wytłumiających są przesadzone. U mnie w zasadzie audio stoi pod jedną wielką pustą ścianą - brak tam mebli i tylko rozwijany ekran projekcyjny. Pewnie ma to niemałe znaczenie... A druga sprawa, że jak wytłumię w jakiś sposób pomieszczenie to chciałbym tam wstawić coś co zagra lepiej niż moje omegi.

 

terror twins,

Podobne do MIMO ze studia 16Hz. Ładne. Nie jestem z wielkopolski tylko ze śląska.

 

krzych,

Ja też nie wiem czy jest sens, dlatego właśnie proszę o opinie użytkowników, którzy posiadają te skrzynki. Nie siedzę teraz w temacie wzmacniaczy. Jeśli miałbym szukać nowszego to z jednego problemu (dobór kolumn) zrobią się dwa problemy (dojdzie dobór wzmaka). Ok, Nad 320BEE jest budżetowym sprzętem, nie znam jego braków bo musiałbym testować w porównaniu z innymi ale czy jego wymiana jest konieczna przy zmianie kolumn?. W dodatku ewentualny odsłuch byłby w innych warunkach niż moje domowe. Normalnie czarno to widzę ;). Myślałem, że tendencja jest odwrotna i do tańszego wzmaka lepsze droższe kolumny niż odwrotnie. Dodam, że w moim obecnym zestawie pokrętło nigdy nie przekracza godziny 11 a zwykle jest między 9 a 10.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buti, 18 Sty 2009, 09:21

 

Na początek trochę lektury:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

>>>buti

>>> A druga sprawa, że jak wytłumię w jakiś sposób pomieszczenie to chciałbym tam wstawić coś co zagra lepiej niż moje omegi.>>>

 

Lepiej tylko w zakresie basu?Czy także z lepszą rozdzielczością,detalicznością,stereofonią...?

Bo jeśli to drugie to łatwo znajdziesz kolumny lepsze od Avance'ów.Ale wtedy przekonasz się co na prawdę dostarcza NAD do głośników.Patrz mój pierwszy wpis->elektronika będzie do wymiany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie pasuje BR z tyłu - można go przeciez przenieść do przodu. Wymontowac tunele z tyłu, otwory zaślepić, otwornicą wyciąć otwory z przodu, założyć i po krzyku. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

octavarium,

Poczytam na pewno, dzięki.

Ok, biorę pod uwagę też wymianę elektroniki. Polepszenia oczekiwałbym w całokształcie. Zatem proszę o propozycję od jakich zestawów zacząć. Czy rozglądać się za kolumnami, o których pisałem na początku?

Jakich niedoskonałości Nada się spodziewać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też taka myśl przemknęła mi po głowie ale jednak chciałbym uzyskać coś więcej niż tylko bas refleks z przodu ;) Kolumny wyjadą do rodziców i nie chcę im dać popsutych ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buti, 18 Sty 2009, 11:23

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Może zapoluj na początek na coś takiego,BR z przodu,do 16m2 jak znalazł.Ten sprzedający nie wysyła do PL,ale bywają aukcje z wysyłką.No i najważniejsza zaleta-w razie czego łatwo odsprzedać bez straty.

 

>>buti

>>Jakich niedoskonałości Nada się spodziewać?>>

 

Po zamianie Avance'ów na obecne 805-ki pojawiło się kilka pozytywnych aspektów,jednak zakres górnej średnicy "krzyczał" niemiłosiernie,było ostro i z piaskiem w uszach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buti, 18 Sty 2009, 09:21

 

(...)

>krzych,

>Ja też nie wiem czy jest sens, dlatego właśnie proszę o opinie użytkowników, którzy posiadają te

>skrzynki. Nie siedzę teraz w temacie wzmacniaczy. Jeśli miałbym szukać nowszego to z jednego

>problemu (dobór kolumn) zrobią się dwa problemy (dojdzie dobór wzmaka). Ok, Nad 320BEE jest

>budżetowym sprzętem, nie znam jego braków bo musiałbym testować w porównaniu z innymi ale czy jego

>wymiana jest konieczna przy zmianie kolumn?. W dodatku ewentualny odsłuch byłby w innych warunkach

>niż moje domowe. Normalnie czarno to widzę ;). Myślałem, że tendencja jest odwrotna i do tańszego

>wzmaka lepsze droższe kolumny niż odwrotnie. Dodam, że w moim obecnym zestawie pokrętło nigdy nie

>przekracza godziny 11 a zwykle jest między 9 a 10.

 

buti,

myślę, że jeśli kupisz kolumny za 3 patole do bardzo budżetowego systemu NADa C320BEEE i 521 BEE, to faktycznie będziesz miał tylko jeden problem, za to wielki, bo to nie będzie grało.

elementy systemu trzeba dobierać tak, żeby ze sobą współgrały, a nie na zasadzie "kolumny droższe od wzmacniacza", czy innych tam przesądów ;-) więcej niż połowa sukcesu, to dobranie kolumn do pomieszczenia oraz wzmacniacza do nich. no i trzeba znaleźć pasujące do tego źródło. na kable nie licz - one nic nie "poprawią", jeśli sknocisz dobieranie systemu. załóż sobie, że kable mają tylko przewodzić prąd, to nie będziesz czuł się zawiedziony, jeśli "magicznie" nie pomogą... ;-) oczywiście będą miały jakiś wpływ na brzmienie systemu, ale naprawdę niewielki, w stosunku do np. wymiany wzmacniacza.

piszesz, że nie chcesz teraz szukać wzmacniacza, ale to i tak Cię bardzo szybko czeka, jeśli kupisz drogie kolumny do budżetówki. bo z NADem 320 każde kolumny w okolicach 3 tys. zagrają źle, to wzmacniacz pełen wad i one te wady po prostu pokażą... na Avancach tego nie słyszałeś, ale na takich np. B&W CDM1 z linka powyżej, to raczej tego NADa C320BEE nie posłuchasz. będzie kaszana i tyle.

ale rób jak uważasz, kup kolumny za 3 tysiące do elektroniki wartej tysiąc. potem zobaczysz, co dalej... może to też jest jakiś sposób? moim zdaniem - nie.

pzdrw,

k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buti

Podążasz tą tamą drogą co ja rok temu. Nie mam co prawda 503 a 509 i buczący bas po kilku latach doprowadził mnie do zmiany. Najpierw sprzęt a potem kolumny. Obawiam się, że u Ciebie może być podobnie. Tylko czy ja mam teraz lepiej -to nie wiem. Na pewno inaczej. Nic nie buczy, ale basu i takiej masy jakby mniej. Grałem omegami 509 z harmanem hk 670 i hd 750. Dokupiłem wzmacniacz drakula od gościa z forum. Naprawdę godny wzmacniacz buczenie jakby zniknęło, ale robocizna tej drakuli wołała o pomstę do nieba. Ciągle coś luźne, grzejące się styki w gnieździe jakiś pęknięty tranzystor czy coś, strach było grać oddałem mu go ale kasy wtopiłem bo i rok nie chciał oddać. Skoro oddałem wzmacniacz to wziąłem się za kolumny. Kupiłem hyperiony Lux 8 ohm, z harmanem to grały beznamiętnie. No to nad c 372 trochę lepiej, ale trzeba się przyzwyczaić do zmian chociaż to też vify, ale grają inaczej. Nie chce się tu rozpisywać bo szkoda miejsca. Napiszę może jeszcze tak- zostały u mnie omegi 509 i hyperiony. Gram przede wszystkim na hyperionach Omegi zostawiłem do kina domowego. Dokupiłem do cd dac audionemesis a nada zamieniłem na lampę bewitch no.6550. Nad poszedł jako końcówka na przody do kina. OGÓLNIE NIE WIEM CZY TO JUŻ JEST DŹWIĘK MOICH MARZEŃ. Pewnie będę szukał dalej, ale w tych granicach cenowych to myślę, że jest dobrze. Jak chcesz więcej wrażeń do na priva.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buti, 18 Sty 2009, 09:21

 

 

>terror twins,

>Podobne do MIMO ze studia 16Hz. Ładne. Nie jestem z wielkopolski tylko ze śląska.

 

 

to właśnie mimo;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...na pohybel gównozjadom po obu stronach lady..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Obecnie zgłębiam temat akustyki pomieszczeń za radą kolegi, który w powyższych odpowiedziach podał mi kilka ciekawych linków. Dodatkowo wygrzebałem jakąś płytę testową i zaczęła się zabawa. Mogę tylko stwierdzić, że to najlepszy sposób by dowiedzieć się czegoś konkretnego o własnym pomieszczeniu odsłuchowym ewentualnie o sprzęcie. Temat rezonansu pomieszczenia (u mnie 40Hz wywołuje odczuwalne drżenie)nie był mi obcy ale jakie było moje zdziwienie, gdy odpaliłem jeden test z płyty, który w jednym kanale emitował cyfrową ciszę a w drugim kilka wybranych częstotliwości co kilka sekund. Otóż po zamknięciu oczu powinno się bez problemu wskazać kolumnę, w której odtwarzana była dana częstotliwość. Okazuje się jednak, że w moim pomieszczeniu i przy moim ustawieniu głośników mimo, że prawa kolumna emitowała dźwięk odczucie było takie, jakby grały dwie kolumny. Test powtórzyłem przekręcając pokrętło balansu. Efekt taki sam, więc to nie elektronika albo zły kabel. Przy minimalnym przekręceniu głowy efekt w dodatku został spotęgowany.

Na dzień dzisiejszy biorę się za analizę akustyki mojego pomieszczenia. Jak będą dobre rezultaty to w niedalekiej przyszłości zmienię sprzęt, bo tylko wtedy będzie miało to sens, choć nadal biorę pod uwagę tylko kolumny z bas refleksem z przodu. Konstrukcja kolumny moim zdaniem też jest tu kluczowa.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buti, 21 Sty 2009, 17:27

 

>Na dzień dzisiejszy biorę się za analizę akustyki mojego pomieszczenia. Jak będą dobre rezultaty to

>w niedalekiej przyszłości zmienię sprzęt, bo tylko wtedy będzie miało to sens, choć nadal biorę pod

>uwagę tylko kolumny z bas refleksem z przodu. Konstrukcja kolumny moim zdaniem też jest tu

>kluczowa.

 

Tylko wtedy? Weź po uwagę kolumny w obudowie zamkniętej. Konstrukcja kolumny jest kluczowa...

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zukzukzuk,

ale ile obecnie na rynku jest konstrukcji zamkniętych? i ile drożej one kosztują w porównaniu z popularnymi bass refleksami? toż to prawie zapomniana technologia w tych czasach... i czy jest sens szukać takich "rodzynków" do nada c320bee/c521bee?

oczywiście jest sposób, jak "zamknąć" bass-refleks bez trwałej interwencji w konstrukcję kolumny b/r ;-) i to jest naprawdę niedroga i dość śmieszna zabawa ;-) po prostu - proszę się nie śmiać - trzeba nawtykać "na wcisk" przyciętych idealnie na długość rury b/r słomek do drinków z wyprostowaną tą "harmonijką" do zginania słomki... i posłuchać, czy zadziałało ;-D powinno być ok, czyli obudowa bass-refleks powinna zacząć "udawać" obudowę zamkniętą. i proszę mnie nie pytać, dlaczego tak się dzieje, nie jestem ani akustykiem, ani elektronikiem itd. usłyszałem kiedyś o tym sposobie i z niego skorzystałem...

k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzych,

Biorę też pod uwagę zmianę elektroniki. Teraz zacznę od akustyki i w ogóle będę wiedział czy i co mogę zmienić w pomieszczeniu. Mam małe pole manewru.

Jeśli chodzi o wzmacniacze to przeglądałem propozycje, które zasugerowałeś. Nie wiem jakich konkretnych modeli szukać i jakich kolumn z danym modelem warto posłuchać.

Pozdraiwam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słomek nie próbowałem, ale gdy próbowałem zatkać bas refleksy gąbką to pozbawiłem jednocześnie te kolumny niskich częstotliwości. Już tu gdzieś na forum o zatykaniu gąbką bas refleksów czytałem ale to mogą zaproponować chyba tylko osoby, które nigdy tego nie zrobiły.

 

Następne spostrzeżenie przy wykorzystaniu płyty testowej:

W kątach pokoju i za kolumnami bas jest spotęgowany. Na środku pokoju go mało a na kanapie na przeciwko kolumn jest intensywny. Ogólnie też, im niżej głowa tym bas bardziej intensywny do dudniącego. Próbowałem na szybko koc za głową ale nie ma różnicy w odbiorze. W miejscach odbić bocznych mam z jednej strony kaloryfer z drugiej szafkę i tu nic nie poradzę. Ciekawe czy coś da wypełnienie przestrzeni w kątach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już pisałem wyżej... AA Phoebe (bez względu na wersję) to naprawdę dobre kolumny na początek, pozamiatają Avance jak nic. Mają też b/r z przodu, nie są zbyt duże, nie kosztują majątku, więc chyba by spełniały Twoje wymagania. I zagrają w poprawnie z większością budżetowej elektroniki... Ja słuchałem ich m.in. z NAD C352 oraz z Baltlabem 1v.3 myślę, że taki Baltlab + Phoebe byłby np. niezłym rozwiązaniem, ale można - i trzeba - szukać innych konfiguracji, o wszystkim powinien zdecydować odsłuch ;-) Jeśli np. ew. kupisz Phoebe, poszukaj ogłoszeń ze swoich okolic i pożyczaj wzmaki... musisz się zdecydować co robisz i np. wpierw kupić kolumny a potem zacząć szukać do nich wzmacniacza, słuchając tego i owego w końcu znajdziesz coś, co Ci się spodoba... natomiast - powtórzę - moim zdaniem nie ma sensu łączyć budżetówki po 500 pln/klocek z kolumnami ze "średniego" przedziału (a za takie 3 tys. można przy odrobinie szczęścia na s/h kupić coś, co kosztowło nowe w sklepie nawet i 6 patoli ;-) jak dopasujesz dobrze pomieszczenie, kolumny i wzmak, to jesteś "on the highway to hell"... ;-D potem źródło. chyba, że "chwilowo" np. zlampizujesz swojego C521, poinno "wysraczyć", jak z kasą krucho ;-) i pozamiatane.

k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buti,

słomki to kompletnie coś innego, jak zatykanie b/r gąbką, starą skarpetą itd. to naprawdę zupełnie inne działanie ;-) spróbuj, to kosztuje 20 plnów i 20 minut na cięcie słomek ;-) tylko zrób wszystko dokładnie, żeby słomki nie wyłaziły z żadnej strony poza rurę b/r... no i opisz na forum wrażenia ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzych, 21 Sty 2009, 22:29

 

>zukzukzuk,

>ale ile obecnie na rynku jest konstrukcji zamkniętych? i ile drożej one kosztują w porównaniu z

>popularnymi bass refleksami? toż to prawie zapomniana technologia w tych czasach... i czy jest sens

>szukać takich "rodzynków" do nada c320bee/c521bee?

>oczywiście jest sposób, jak "zamknąć" bass-refleks bez trwałej interwencji w konstrukcję kolumny b/r

>;-) i to jest naprawdę niedroga i dość śmieszna zabawa ;-) po prostu - proszę się nie śmiać - trzeba

>nawtykać "na wcisk" przyciętych idealnie na długość rury b/r słomek do drinków z wyprostowaną tą

>"harmonijką" do zginania słomki... i posłuchać, czy zadziałało ;-D powinno być ok, czyli obudowa

>bass-refleks powinna zacząć "udawać" obudowę zamkniętą. i proszę mnie nie pytać, dlaczego tak się

>dzieje, nie jestem ani akustykiem, ani elektronikiem itd. usłyszałem kiedyś o tym sposobie i z niego

>skorzystałem...

>k.

 

Z zatykaniem BR raczej nie masz racji. Gdyby tak było, po co robić kolumny zamknięte? Przecież lepiej otwarte i dodawać jedną parę skarpet gratis. Wtedy mielibyśmy możliwość skorzystania z dwóch wersji wjednym.

Kolumna zamknięta jest skonstruowana i "policzona" tak, żeby grać w OZ, a kolumna z BR nie jest robiona (generalnie) po to, żeby ją zatykać. Lepiej zagra z otwartym BR (chyba, że warunki akustyczne pokoju nie pozwalają na "dziurę").

 

Ile jest obecnie na rynku konstrukcji zamkniętych? Z obecnie produkowanych modeli? Nie wiem.

Używam i używałem starszych kolumn. Np. takich, które nowe kosztowały kiedyś... tyle co mieszkanie. A dzięki biegnącemu czasowi zostały znacznie poprzeceniane:)

Faktem, że firma na której głośnikach słucham zażyczyła sobie mnóstwo prądu. Ale za to mogę słuchać 12 calowych woferów w 16 metrach kwadratowych z niezłym skutkiem.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zukzukzuk,

powtórzę, słomki to kompletnie coś innego, jak zatyczki gąbkowe, skarpety itd. wiem, bo empirycznie sprawdziłem i porównałem. i tak jak na fotce - używam słomek z sukcesem ;-) dodam, że nie ja jeden - jest kilka osób, które też korzystają z tej metody... nawet na tym forum ;-) miałem buczący, ciągnący się bas, nieco "napompowany", jak to z b/r i po zastosowaniu słomek - jest ok, "skrócił" się, jest kontrolowany, bez buczenia, czy zmian w basie i średnicy, czyli tych wszystkich wad kompletnego "zatkania" otworu b/r. radzę spróbować słomki, nim się to porówna z powszechnie stosowanym zatykaniem dziury "na amen" ;-D widzisz, to jest coś pomiędzy b/r a o/z - wykorzystuje wypadkową wad i zalet obu konstrukcji, by zagrać w miarę poprawnie... wiadomo, z b/r nie zrobi się o/z, ale można próbować symulacji w miarę bezinwazyjnej, takiej, która nie powoduje kompletnych zmian brzmienia kolumn.

co do ogólnego stosowania b/r w konstrukcjach współczesnych... sam piszesz, że używasz kolumn "vintage". widzisz, 20-30 lat temu były inne przetworniki i inaczej projektowano kolumny, teraz okazuje się, że bez b/r niemal nikt nie umie zaprojektować poprawnie brzmiącej kolumny ;-) no, pokaż mi 3 konstrukcje z XXI wieku w obudowach zamkniętych... więc czasem "słomkami" trzeba sobie pomagać, gdy nic innego nie pozostaje ;-) tym bardziej, że słomki działają, jak masz jakieś kolumny b/r, sam sprawdź, to naprawdę nic kosztuje 20 pln i chwilę czasu ;-)

k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;-D widzisz, to jest coś pomiędzy b/r a o/z - wykorzystuje

>wypadkową wad i zalet obu konstrukcji, by zagrać w miarę poprawnie...

Genialne! Jaka jest wada basu z obudowy zamkniętej(czy też innych podzakresów), którą "poprawia" wkładanie słomek w otwór BR?

 

Zdaje się, że Ty nie rozumiesz. Nie o słomki mi chodziło.

Kolumna otwarta jest tak obliczona, żeby grała otwarta, a zamknięta odwrotnie.

Wkładanie słomek czy czegokolwiek może conajwyżej dobrze "tuszować" problemy basrefleksu w konkretnym pomieszczeniu (lepiej od skarpet czy gąbek), ale w tej "aplikacji" głośnik nie gra, ani jako OZ, ani BR. Powiedzmy - jest to najlepsze (?) wyjście awaryjne! A nie "wykorzystywanie wypadkowych wad i zalet obu konstrukcji". Zresztą - sam przyznałeś.

Pewno i dziś robią kolumny w OZ, ale nie mam ochoty ich wyszukiwać. Czy kolumny muszą być nowe, bo stare są be?

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zukzukzuk, ależ ja nie napisałem, że stare konstrukcje są "be" a nowe są "cacy"... wyżej napisałem to raczej w sensie, że obecnie trudno jest znaleźć o/z i to droga zabawa, a w budżetówce - do wymienionych w wątku 3 tys. pln - raczej nie ma szans na dobre, niegrzebane kolumny vintage... a tak w ogóle to swego czasu nawet z Altusów zrobili b/r ;-D

zaznaczyłem też, że słomki to tylko "ersatz" obudowy zamkniętej, ale warto go spróbować, gdy np. mamy w pomieszczniu odsłuchowym typowe problemy z b/r., oczywiście, to jest coś za coś, to tylko "emituje" starą dobrą o/z... ;-) ale zawsze lepiej, niż męczyć się z buczącym basem itd. a - w przeciwieństwie do skarpety czy zatyczki - daje naprawdę dużo, dużo bardziej naturalny dźwięk, bez tego braku oddechu, stłumienia basu i średnicy, charakterystycznego dla kompletnego zatkania obudowy b/r przysłowiową skarpetą. nie chcę też tu udowadniać, że zatkany słomką b/r jest identyczny z o/z. obaj wiemy, o co chodzi, są rzeczy, których się nie zastąpi niczym ;-)

k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzych, 22 Sty 2009, 00:24

 

>zukzukzuk, ależ ja nie napisałem, że stare konstrukcje są "be" a nowe są "cacy"... wyżej napisałem

>to raczej w sensie, że obecnie trudno jest znaleźć o/z i to droga zabawa, a w budżetówce - do

>wymienionych w wątku 3 tys. pln - raczej nie ma szans na dobre, niegrzebane kolumny vintage...

 

Owszem - za 3 kzł można dostać Infinity Kappa 7A,8A, Kappa Rennaisance 80, RS 4 i 5, RS 6000.

A do NAD-a (bo przy tych może się ugotować) - seria monitor o skuteczności ok. 100 db. To taki większy monitor:) o wielkości głośnika basowego nawet do 38 cm i wysokości metra. Szczerze mówiąc, na 6 modeli w wieku od 10 do 30 lat - w dwóch wymieniałem zawieszenia niskotonowców... Pewno, można gorzej trafić. Ale jestem zdania ,że nie może być gorzej niż kupić nowe, podłogowe głośniki za 3 kzł...

Wymieniłem tylko kilka modeli Infinity, bo te mam okazje słuchać i znać, ale pewno jest ich jeszcze sporo innych producentów i może lepiej grających:)

A co roku tanieją!

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria Monitor Infinity służy do głośnego grania z racji wysokiej skuteczności, ale bas jest cianiutki nawet w SM 122....miałem podstawkowe SM 102 i w nich basu nie było wcale, zawieszenie piankowe nisko-średniotonowców szybciuteńko do wymiany, podobnie jak w serii Reference, którą akurat dobrze wspominam. Zakup tych serii to ogromne ryzyko z racji niskiej trwałości głośników.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyzio>>>

Nie siej wrogiej "propagandy". Monitor 102 mają głośnik niskotonowy cięty na 65 Hz, więc jaki bas chciałeś z nich usłyszeć? Zobacz/posłuchaj Monitor SM 152, 155, seria 200, a potem napisz o spostrzeżeniach. Też Ci się strzeliło...

Druga sprawa. Mylisz trwałość zawieszeń, które i tak z mego doświadczenia wymieniane są średnio co 15 i więcej lat, z trwałością głośników (30 lat i więcej)!

Ciekawe ile dzisiejsze kolumny za 3 kzł wytrzymają? Może połowę z tego?

 

P.S.

Serii Reference było kilka, więc nie wiem, którą miło wspominasz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.