Skocz do zawartości
IGNORED

Projekt Orion


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

No wiesz Pawle,żeby odpowiadać pytaniem na pytanie.Wielokrotnie pisałem co takiego wspaniałego jest w ''cebulach'',o replikach swoich mniej.

Nie zmienia to faktu iż nie mogę się raczyć u siebie nieprzeciętną stereofonia trójwymiarową,wieloma szczegółami,dużą dynamiką,efektem startowania dzwięków z tła,odpowiednią masą dzwięku,najdrobniejszymi detalami,filigranowością dzwięku itd.

Nie myslisz chyba że będę zagłębiać się w projekt ORION który na pewno nie jest wybitny na tle wielu oryginalniejszych i bardziej zaawansowanych kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Pawle XYZ

 

Twoja zwrotnica ma górkę na charakterystyce na odcinku spadkowym LF, której nie powinna mieć na tej wysokości wg skali osi Y w dB. Charakterystyka zwrotnicy w załączeniu est identyczna z tą w instrukcji Siegfrieda L. i nie ma w tym miejscu żadnej górki.

Od jakości elektroniki (całej: aktywnej zwrotnicy, jej wysterowania pre-ampem i oczywiście - końcówek mocy) wynik odsłuchu zależy czasami nawet w 70-80%.

Ten właśnie wpływ jakości elektroniki na odsłuch najbardziej cieszy!

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15364-100009391 1259270859_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Adalbertus, 26 Lis 2009, 22:27

 

>Pawle XYZ

>Twoja zwrotnica ma górkę na charakterystyce na odcinku spadkowym LF, której nie powinna mieć na tej

>wysokości wg skali osi Y w dB. Charakterystyka zwrotnicy w załączeniu est identyczna z tą w

>instrukcji Siegfrieda L. i nie ma w tym miejscu żadnej górki.

 

Mój wykres charakterystyki oglądał sam SL i stwierdził, że jest OK

 

>Od jakości elektroniki (całej: aktywnej zwrotnicy, jej wysterowania pre-ampem i oczywiście -

>końcówek mocy) wynik odsłuchu zależy czasami nawet w 70-80%.

>Ten właśnie wpływ jakości elektroniki na odsłuch najbardziej cieszy!

 

SL twierdzi, że nie ma żadnego wpływu i ma rację :)) Kable też nie...

 

Fajnie, że jeszcze ktoś zrobił Oriony :)

Masz oryginalną zwrotnicę ?

 

U mnie niektórzy słuchacze marudzą, że za mało im wysokich. Mam +0.5 dB od ustawień referencyjnych, i dla mnie jest OK.

Jak Ty masz ustawione ?

 

Ja mierzyłem poziomy, nie kierowałem się nacięciami na potku. On przekłamuje o około 0,5 dB, takie są między nimi różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle XYZ, dziękuje za usunięcie twojego poprzedniego nieładnego posta.

 

Masz rację. Pomiary obu zwrotnic są w sumie OK. Rozbieżności na dole wynikają z dokładności użytych mierników i nie mają w sumie większego wpływu na całość charakterystyki toru.

 

Zwrotnica w naszych Orionach (jak i całe Oriony, bez wzmacniacza AT1206) jest zrobiona na podstawie dokumentacji, płytek i CD, które przysłał nam SL w maju 2006 roku ($299,-). Elementy RC o wysokiej tolerancji były kupowane osobno (m.in. w Digikey'u i na Wolumenie). Zasilacze - 2 osobne transformatory i osobne stabilizatory +/-12V dla każdej płytki, są naszym projektem własnym. Obie zwrotnice z zasilaczami zmieściły się w jednej dużej płaskiej metalowej obudowie. Pierwszym zamysłem były monobloki w całym torze za DAC, ale nie starczyło na wszystko czasu. Elementy obudów z WoodArtistry przyszły w styczniu 2007, a montaż wszystkiego własnymi siłami trwał aż do jesieni 2007. Odsłuchy na zestawie różnych wzmacniaczy w 2008 roku nie dały dobrych rezultatów, stąd cały projekt dał nam pierwsze dobre efekty dopiero teraz, w listopadzie 2009.

 

Ustawienia HF można regulować nie tylko na płytkach zwrotnic rezystorem nastawnym w granicach +/-2.5dB, ale również rezystorem w szeregu z tylną kopułką. Wg zaleceń SL kopułka z tyłu powinna być na poziomie -3dB w stosunku do przedniej. Obecnie jest tam rezystor 2.2 Ohma, a SL zaleca dobrać go w przedziale 1-3 Ohmów w zależności od ustawienia kolumn w pomieszczeniu. Będziemy jeszcze z tym eksperymentować.

 

Pomieszczenie ma 32mkw (4x8m) i kolumny stoją w nim mniej więcej w 2/3 długości licząc od słuchaczy siedzących około 1 metra od tylnej, częściowo wytłumionej ściany. W sumie na razie wysokie są pomiarowo na bardzo liniowym poziomie. Mierząc miernikiem Phonic PAA2 w miejscu odsłuchu wypada 20kHz na tym samym poziomie co 1kHz (z dokładnością pomiaru rzędu +/-0.5dB). Odsłuchowo jest też OK.

 

Proponujemy nawiązanie kontaktu, łącznie ze wspólnymi odsłuchami. Wymienimy się wtedy jeszcze innymi informacjami z pożytkiem dla obu stron i dla rozsądnej popularyzacji dość jednak kosztownego projektu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Adalbertus, 30 Lis 2009, 13:15

 

>były monobloki w całym torze za DAC, ale nie starczyło na wszystko czasu. Elementy obudów z

>WoodArtistry przyszły w styczniu 2007, a montaż wszystkiego własnymi siłami trwał aż do jesieni

>2007. Odsłuchy na zestawie różnych wzmacniaczy w 2008 roku nie dały dobrych rezultatów, stąd cały

>projekt dał nam pierwsze dobre efekty dopiero teraz, w listopadzie 2009.

 

:))) Po prostu uszy Ci się wygrzały i przyzwyczaiły do dźwięku Orionów :)) Też tak miałem, ale NIC nie wymieniałem, zamiast kombinować trzeba było kupić ATI ;)

To jest neutralny dźwięk i po audiofilskich kolumnach z uśmiechniętą charką trzeba się przyzwyczaić :)

 

>Ustawienia HF można regulować nie tylko na płytkach zwrotnic rezystorem nastawnym w granicach

>+/-2.5dB, ale również rezystorem w szeregu z tylną kopułką. Wg zaleceń SL kopułka z tyłu powinna być

>na poziomie -3dB w stosunku do przedniej. Obecnie jest tam rezystor 2.2 Ohma, a SL zaleca dobrać go

>w przedziale 1-3 Ohmów w zależności od ustawienia kolumn w pomieszczeniu. Będziemy jeszcze z tym

>eksperymentować.

 

to są stare zalecenia, ostatnio wyrzucił w ogóle rezystor i są tylko zmiany w EQ. Spójrz na stronę pomocy SL.

 

>Proponujemy nawiązanie kontaktu, łącznie ze wspólnymi odsłuchami. Wymienimy się wtedy jeszcze innymi

>informacjami z pożytkiem dla obu stron i dla rozsądnej popularyzacji dość jednak kosztownego

>projektu.

 

OK. Gdzie mieszkasz ? Nie chce mi się jeździć po Polsce :) Ale informacjami się fajnie wymienić :)

 

Niepotrzebnie sobie zadawałeś trudu z kablami... Tutaj SL pisze to samo co ja... Grubość kabla ma znaczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Zapuściłem dzisiaj Nirvanę "Nevermind", która na początku przyprawiła mnie o ból głowy, bo nie chciała zagrać z Orionami, było płasko, bez życia i pasji.

Nic nie zmieniałem w sprzęcie.

Włączyłem i stał się cud. ZAGRAŁO :) Barwa, feeling, czad, energetyczny otwarty głos Cobaina !!!

 

WOW !!!!

 

Jedną rzecz ostatnio zmieniłem. Przemyłem uszy u laryngologa... Polecam :)))

 

A może głośniki się wygrzały (w co wątpię), a może się przyzwyczaiłem do neutralnego brzmienia bo audiofilskich kolumnach, cholera wie :)

 

W każdym bądź razie, śpiewałem razem z Kurtem :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>XYZPawel,

>...Jedną rzecz ostatnio zmieniłem. Przemyłem uszy u laryngologa... Polecam :)))...

 

gorzej jak ktos ze wzgledów chorobowych przemywa jedno ucho, wtedy nie jest miło;

 

z tego co wiem, przecietny laryngolog nie zaleca zbyt częstego zabiegu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.