Skocz do zawartości
IGNORED

Projekt Orion


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

(Konto usunięte)

rochu, 24 Mar 2009, 00:04

 

>Kurna, przestańcie o tych cholernych kablach.

>Chcę coś poczytać o Orionach.

>Jakie źródło, jakie pomieszczenie, jak ustawione?

 

źródło bez znaczenia, pokój 20 m (już pisałem), ustawienie w niedziele wzorcowe (1,2 m z tyłu), ale niestety na co dzień tak nie będzie, około 80 cm od tylnej ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rbej

 

Co mam ci znowu udowadniać? Widziałeś żeby ktoś w kolumnach tej klasy stosował gówniane, redukujace pasmo ( obcięte średnie czy wysokie tony) kabelki po 2zł/m?

 

Firmy czy osoby zajmujace się produkcją/tuningiem kolumn stosuja zazwyczaj kombinację różnych typów przewodów, różnych producentów. Jak myślisz, dlaczego?

 

Wymiana tej "kupy" po 2zł/m na lepsze kable da mu lepsze przetwarzanie poszczegolnych czesci pasma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Wij, 24 Mar 2009, 10:20

 

>Wymiana tej "kupy" po 2zł/m na lepsze kable da mu lepsze przetwarzanie poszczegolnych czesci pasma.

 

Jak chcesz dalej bzdurzyć w tym temacie to w wątku o kablach.

 

Oficjalnie kończę tą głupią dyskusję na temat kabli (będziesz mógł tylko podać mi w Hz których częstotliwości nie mam :)

 

Każdy kto będzie chciał dalej pozbdurzyć tu o kablach dostanie bana :) Już wszystko zostało wyjaśnione.

 

To jest wątek o Orionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wij-a zazdrość zwija, jakby miał w tyłku kija.

 

Żałosny chłopaczek z kompleksami.

 

Nie może się pogodzić że takich kolumn NIGDY nie będzie posiadał, to wypisuje wzdury o kabelkach. Biedaczek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dajcie sobie już na wstrzymanie.

 

 

 

Fajna konstrukcja. Szkoda, że nie mogę tego posłuchać.

 

 

 

 

A na marginesie to kolumny do około 20 tyś znanych producentów mają w środku tani zwykły, kabelek. Nie wszyscy ale spora cześć. I nikt się nie czepia i ludzie płaca i się podniecają i kupują do nich po 2x2m kable po 500zł za metr a w środku mają drugie tyle metrów takiego po 3,5zł za metr.

 

Przykłady:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Chwile zwątpienia...

 

Nie podoba mi się brzmienie ostrego rocka, ostrzejsze gitary są jakieś dziwne (Nirvana, Bad Brains).

Obecnie porównuję brzmienie ze słuchawkami HD600, tam jest to lepsze.

 

Poza tym, bas potrafi czasami zmęczyć - U2.

 

Czuję w kościach, że coś jest nie tak, muszę ponownie sprawdzić zwrotnicę, muszę sprawdzić dziwną anomalię w sekcji niskotonowej, wcześniej ją olałem.

Może jakieś problemy z fazą w zwrotnicy ?

 

A może marudzę jak stara baba ?!? i uszy muszą mi się wygrzać ?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku śledzę ten wątek i jak tylko zobaczyłem magnezowego Seasa na średnicy...

wiedziałem co będzie dalej ;)

 

XYZPawel, 26 Mar 2009, 08:52

 

>Chwile zwątpienia...

>

>Nie podoba mi się brzmienie ostrego rocka, ostrzejsze gitary są jakieś dziwne (Nirvana, Bad

>Brains).

>Obecnie porównuję brzmienie ze słuchawkami HD600, tam jest to lepsze.

 

Jakiś czas grałem na tym Seasie i po przejściu na węglowego Scan Speaka miałem nieodparte wrażenie wciśniętego guzika loudnes we wzmacniaczu (którego tam nie ma) zero średnicy, tylko bum cyk bum cyk bum cyk... dopiero po jakimś miesiącu uszy mi się "wygrzały".

Zresztą ten akurat Seas słynie ze swojego wyraźnego charakteru, który na pierwszy rzut ucha może urzekać czy zachwycać (co ma odzwierciedlenie w entuzjastycznych relacjach z odsłuchów) ale w rzeczywistości jest to wada konstrukcyjna tego głośnika, który ma silne podbicie na charakterystyce (jakiś tam rezonans własny membrany) i na dłuższą metę zaczyna być męczący, szczególnie na gitarach właśnie, ale też na wokalach lubi się pojawić nienaturalny przydźwięk na poszczególnych tonach, który potrafi wyprowadzić z równowagi psychicznej, zwłaszcza kiedy wokalist(k)a dysponuje ograniczonymi umiejętnościami wokalnymi i śpiewa na jednej tonacji (np. Sade) albo notorycznie nadużywa jakiejś własnej specyficznej maniery (np. Steczkowska) która akurat tonalnie leży w paśmie "zniekształcanym" przez ten konkretny głośnik. Gdzieś w jakiejś recenzji czytałem, że umiejętne zaprojektowanie zwrotnicy może skutecznie wyeliminować ten przykry efekt, ale jakoś nie sądzę, po prostu taki jest "urok" magnezowych Seas`ów i albo komuś to się podoba, albo nie. Mi się podobało przez rok, później jakoś przestało ;) Najpierw myślałem, że to efekt uboczny mojej walki z akustyką pomieszczenia, ale po przeprowadzce do innego mieszkania i wstawieniu kolumn do "normalnego" pokoju, bardzo szybko się przekonałem, że będę musiał... albo wyrzucić 80% moich płyt, albo zmienić kolumny. Ta druga opcja wydała mi się bardziej opłacalna i nie żałuję... jak na razie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kit kitem a w ich dokumentacjach też są błędy. Jakiś czas temu mierzyliśmy złożony kit znajomego i wyszło że był wielki dół w na średnicy, odwrócona faza. A kit niby złożony dokładnie wg dokumentacji. Po odwróceniu fazy tweetera charakterystyka była płaska jak stół.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

parantulla, 26 Mar 2009, 10:01

 

 

>Zresztą ten akurat Seas słynie ze swojego wyraźnego charakteru, który na pierwszy rzut ucha może

>urzekać czy zachwycać (co ma odzwierciedlenie w entuzjastycznych relacjach z odsłuchów) ale w

>rzeczywistości jest to wada konstrukcyjna tego głośnika, który ma silne podbicie na charakterystyce

>(jakiś tam rezonans własny membrany) i na dłuższą metę zaczyna być męczący, szczególnie na gitarach

>właśnie, ale też na wokalach lubi się pojawić nienaturalny przydźwięk na poszczególnych tonach,

 

Brzmi jak opis mojego głośnika :) ale... no właśnie. Zwrotnica jest specjalnie ustawiona pod ten głośnik, ma wyprostowaną charakterystykę, ostre filtry 24dB/okt i specjalny filterek założony na eliminację paskudnego rezonansu przy 5kHz (dzielenie się magnezowej membrany). Ten głosnik działa tylko w paśmie 120 - 1500 Hz. Więc wszystko powinno być OK, a nie jest. Podejrzewam, że coś sknociłem przy zwrotnicy (oby !).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Bacek, 26 Mar 2009, 10:19

 

>Kit kitem a w ich dokumentacjach też są błędy. Jakiś czas temu mierzyliśmy złożony kit znajomego i

>wyszło że był wielki dół w na średnicy, odwrócona faza. A kit niby złożony dokładnie wg

>dokumentacji. Po odwróceniu fazy tweetera charakterystyka była płaska jak stół.

 

Czuję, że bez pomiarów się nie obędzie, uśmiechnę się do Ciebie po ten mikrofon :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Bacek, 26 Mar 2009, 10:54

 

>Spoko, mikrofon mam na stanie, JIG w rozjazdach

 

A co to jest JIG ?

Nigdy nie robiłem takich pomiarów, ale powinienem sobie poradzić :)

 

Na razie sobie próbuję przypomnieć jak robiłem pomiary zwrotki za pomocą Audigy i ARTA, bo zapomniałem... a nie jest to trywialna sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały OT: czy w warunkach domowych można zdjąć charakterystykę a właściwie różnice charakterystyk obu kolumn, amplitudowo i fazowo? Mam do dyspozycji SPL meter z wyjściem sygnałowym i statywem, oscyloskop dwa kanały, generator m.cz. Jaką metodologię zastosować aby sprawdzić czy paczki są w miarę podobne, zwłaszcza fazowo? Po co: podejrzewam niesymetrię objawiającą się dziwną lokalizacją źródeł pozornych zwłaszcza na średnicy. Sorki za OT :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bacek, 26 Mar 2009, 10:54

 

>Charakterystykę to w zasadzie pewnie bez JIG'a też da się złapać.

 

No ja operuję bez Jig'a i wyniki (pomiary) wychodzą sensownie. Chyba ważniejsza rzecz to nauczyć się obsługi programu :)

 

 

Andy777, 26 Mar 2009, 11:30

 

Ja pewnie jak każdy. Mierzę pasmo samego tweetera, potem sam woofer, następnie całość. Zestawiam te 3 pomiary na jednym wykresie i widzę, czy ciśnienie się pięknie dodaje czy pięknie odejmuje :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XYZPawel, 26 Mar 2009, 10:30

 

>Brzmi jak opis mojego głośnika :) ale... no właśnie. Zwrotnica jest specjalnie ustawiona pod ten

>głośnik, ma wyprostowaną charakterystykę...

 

Już to gdzieś słyszałem ;) czytałem :)

 

"...Głośnik nisko-średniotonowy to również Excel, tym razem z twardą membraną magnezową. Podobnie jak w membranach aluminiowych, występują tu silne rezonanse, które - na szczęście - nie obejmują pasma użytecznego. Koniecznie trzeba zastosować pułapkę w zwrotnicy, wycinając rezonans, i taki zabieg poczyniono w D-870..."

 

To fragment recki JAMO Concert 11 (D-870) które miałem i wyraźnie to słyszałem, więc...

albo nawet inżynierowie z Jamo nie potrafili sobie z tym do końca poradzić...

albo ten głośnik już tak ma, po prostu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

parantulla, 26 Mar 2009, 13:00

 

>To fragment recki JAMO Concert 11 (D-870) które miałem i wyraźnie to słyszałem, więc...

>albo nawet inżynierowie z Jamo nie potrafili sobie z tym do końca poradzić...

>albo ten głośnik już tak ma, po prostu...

 

Ale tam jest zwrotka pasywna ?, która ma jednak mniejsze możliwości...

 

Dla pewności, po sprawdzeniu zwrotnicy przejadę jeszcze pasmo generatorem na słuch i zobaczę co słychać, a co nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.