Skocz do zawartości
IGNORED

PCM1794 DAC


ChUmI

Rekomendowane odpowiedzi

>swiezak

Przykro mi, ale nie mogę dyskutować z fachowcami - jestem zwykłym amatorem (z wykształcenia hutnik) i tego co Wy wiecie ze szkoły ja muszę dopiero się uczyć. Dlatego moje "rady" są dla niektórych zabawne lub (swiezak) irytujące - na charakter ludzi nie mam wpływu na szczęście bo życie byłoby wtedy nudne. Próbuję pomóc na ile umiem, ale do Waszego poziomu fachowości nie mam zamiaru nawet się zbliżać.

 

"w swojej ostatniej odpowiedzi odnioslem sie do pana ostatnich a nie sprzed paru dni" - ok, "odniesienie" rzeczywiście odkrywcze, chylę czoła !.

 

A co do pierwszej wypowiedzi na którą "odniesienia" nie zauważyłem tłumaczę:

zdanie "Zastanówcie się nad "schematowymi" NE5534 - mogą zepsuć cały efekt walki z jitterem" należy rozumieć, że zastosowanie kiepskich elementów w stopniu analogowym może przynieść większą stratę jakości niż jej podwyżaszenie przez redukcję jittera i że warto stopniowi analogowemu poświęcić według mnie więcej uwagi niż walce z jitterem.

Dlatego pytanie które zadał swiezak:

"Czy mozna wiedziec co NE5534 ma wspolnego z jitterem?"

dowodzi, że nie zrozumiał mojego wpisu - stąd powyższe tłumaczenie i cała kłótnia. Chyba, że jako fachowiec chciał zwrócić mi (nędznemu amatorowi), że to właśnie ja miałem na myśli wpływ wyjściowych OP na jitter - poddaję się, niech tak myśli jeżeli inaczej nie potrafi i sprawia Mu to przyjemność.

Miałem nadzieję, że ktoś napisze "to co napisałeś już wiemy - powidz coś nowego" ale w normalnym tonie (od którego ja teraz też odszedłem - przepraszam wszystkich).

 

Jak zauważyłem, to takie "niedoczytywanie" do któego się przyczepiłem (może nie to autor miał na myśli ale widocznie nie potrafił tego jasno przekazać) jest powszechne - np. McGyver ciągle musi prostować opinie, że coś trzeba zrobić tak-i-tak bo On tak napisał a napisał coś innego tylko powołującemu się na ten wpis nie chciało mu się go przexczytać i spróbować zrozumieć.

 

 

Dość już zaśmiecania tego wątku sporami - proponuję, żebyście zgłosili adminowi ten wpis i inne moje w tym wątku do usunięcia - nie mam nic przeciwko temu. Postaram się więcej na Forum nie odzywać - nie mam już siły tłumaczyć co powiedziałem a czego nie i obrywać za niedouczenie przy próbach pomocy.

 

Powodzenia w audiofilstwie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyluzujcie trochę chłopaki to nie bocznica.

Forum mocno się zmienia ostatnio, trzeba mieć do tego wszystkiego duży, duży dystans.

 

swiezak

Widzę że budowa systemu przed Tobą jak to zagra podziel się problemami.

 

Rozważmy sobie układ typu napęd->dac montujemy w napędzie zegar o niskim jitter zanim zegar zakodowany w SPDIF ujrzy światło dzienne przechodzi przez masę bramek na końcu z reguły trafo, a sam napęd zakłóca poprzez zasilanie i masę nasz super zegar dodajmy do tego często gęsto brak ekranowania zegara itp, tu zbliża się do nas krótkofalowiec z małą siekierką i cos krzyczy. Mamy więc SPDIF na wyjściu cyfrowym typu rca (oczywiście 75ohm;-)), dalej mamy "jakiś" kabelek cyfrowy, który oczywiście został zrobiony przez znającego się na rzeczy dłubacza, który ma sprzęt za 20-30kzł i wszystko to co napisał o kablu ma pomierzone, a na jego jego studiach "rolniczych" wykładali coś o prądzie, potem znowu rca, "jakieś" rezystory dopasowujące linię, trafo i odbiornik sygnału, który próbuje ten nasz zegar MCLK "wyłowić" na końcu okazuje się że dołożyliśmy tylu starań aby sygnał zegarowy popsuć że to nam się skutecznie udało i z zegara o niskim jitter nic nie pozostało. Możemy dorzucić do tego zakłócenia które przenoszą się poprzez sieć z napędu do DAC bo przecież porządny filtr, zaekranowana sieciówka czy toroid z ekranami to raczej nie wchodzi w grę. Sprawa zasilania wygląda na bardziej poważną w serwerach na bazie "małych" komputerów, gdzie te zakłócenia są większe dlatego nie dziwi mnie że zasilacze liniowe w takich sprzętach lepiej grają.

 

Sprawa ma się inaczej w odtwarzaczach zintegrowanych tam jitter będzie najmniejszy z możliwych za to zakłócenia pochodzące od napędu będą większe, co tak krótko bo nie ma o czym pisać.

Cała ta paplanina o jak najmniejszej wartości jittera jest niczym w porównaniu do zniekształceń wnoszonych przez filtry cyfrowe, sam dac, konwersję i/v, filtry i co tam dalej mamy i tak pod względem jittera nie pobijemy gramofonu. O tym wcześniej pisał p. Andrzej.

Ostatnimi czasy tzw odtwarzacze multiformatowe wyposażane są w kości, które posiadają kilkusekundową pamięć, a jitter mierzony w takim urządzeniu jest żaden, aczkolwiek odtwarzacze takie brzmią jak.... więc nie w tym rzecz, jażeli ktoś myśli że wyjście SPDIF w takich odtwarzaczach też jest pierwszych lotów to śpieszę donieśc że jest w głębokim błędzie.

 

Co do transmisji USB brak izolacji galwanicznej, zasilacz impulsowy i same wady interfejsu powodują, że słyszymy wszystkie zmiany sprzętowe jak i programowe które przekładają się na zakłócenia, które docierają do przetwornika, to działa podobnie jak wpływ części cyfrowej na dac w odtwarzaczu zintegrowanym w którym włożyliśmy już nowy zegar i poprawiliśmy zasilanie części analogowej więc czas na cyfrę.

 

Przy takim postępie technologicznym widziałbym przed każdym przetwornikiem rodzaj dużego kilkusekundowego bufora z którego dane odczytywane byłyby zgodnie z zegara o niskim jitter, a gdyby w pamięci zaczynało brakować danych to dawała by ona sygnał do urządzenia podrzędnego że takie dane potrzebuje, proste, taka pamięć fifo tylko większa. Dawno temu w czasach pierwszych delta/sigma PCM1710 i np przetwornikach typu MASH kwarc przypinany był bezpośrednio to DAC, a dopiero z niego sygnał wychodził dalej do napędu.

 

Teraz z innej beczki nie dziwi mnie, że niektórzy nie słyszą różnic pomiędzy USB, a SPDIF i pomiędzy WAV, a dobrym MP3 przyczyna jest prosta jakość nagrań, nagrania wartościowe pod względem muzyki są mało wartościowe pod względem technicznym i odwrotnie, więc dążenie do jak najlepszej jakości technicznej co próbujemy tu robić to często ślepa uliczka.

 

W systemie największe zniekształcenia powodują głośniki i nasze upodobania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>shark700,

 

i pokój ...

głośniki i nasze upodobania i pokój - oczywiście

(ot taka mała aluzja do niepotrzebnych pyskówek)

 

koledzy - w powyższych postach pokazane zostało część zjawisk zachodzących podczas transmisji sygnału cyfrowego (niby niezniszczalnego),

i słusznie pisze p.Andrzej, że kolejne rozważania powinny dotyczyć obróbki cyfrowej w filtrach upsamplerach a następnie w części analogowej.

 

stawiam tezę, że o ile na część cyfrową mamy stosunkowo łatwy wpływ poprzez poprawną aplikację dobrej kości, ale wybieramy z gotowców (skrót myślowy) to część analogowa jest trudna do jednoznacznych ocen,

a w niej to częstokroć psuje się dzwięk w niby adekwatnych do poziomu części cyfrowej aplikacjach IV i filtra,

i tu pierwszy mały dowodzik - wielu , którzy posłuchało toru za przetwornikiem, uproszczonego, często na lampce, lub innym niż scalak układzie, wybiera własnie to rozwiązanie.

w tym momencie nie odnoszę się do bezwzględnych pomiarów, łatwości aplikacji, tylko do radości ze słuchania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chumi, mam pytanie odnosnie wejscia spdif na twoim schemacie, podajesz je bezposrednio na inwertery 74LVC2G04. Nie powinien ten sygnal zostac najpierw zdesymetryzowany i wzmocniony? SPDIF (consumer) jest sygnalem bifazowym o amplitudzie p-p 0,5V.

 

A drugie to: czym kierujecie spdif na USB?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze specyfikacji DIR-a (obrazek ponizej) wynika ze trzeba takie wzmocnienie zastosowac.

 

Jeszcze dla pewnosci zapytam, te wyjscia SPDIF z kart muzycznych, odtwarzaczy itd. to sa sygnaly niesymetryczne? (symetryczne sa w profesjonalnym AES3).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swiezak, 11 Mar 2009, 12:23

 

>ze specyfikacji DIR-a (obrazek ponizej) wynika ze trzeba takie wzmocnienie zastosowac.

 

Nie zauważyłes R209 ? Wszystko jest OK

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swiezak, 11 Mar 2009, 13:46

 

>a skad taka wartosc rezystora?

 

Dzielnik R209 i R210 ustala wzmocnienie linearyzowanej bramki IC5_1. Wartości sa wziete z noty kaltalogowej, lub z opisu evala DIR9001 - inaczej mowiac producent takie wartości zaleca. Wzmocniony na IC5_1 sygnał SPDIF jest formowany na bramce IC5_2. To jest cała filozofia układu wejściowego dla DIR9001, którego wejście danych akceptuje poziomy umownie nazywane TTL.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shark700

 

Z pewnymi tezami, które zaprezentowałeś się zgadzam ale kilka aż prosi się o komentarz:

 

Cyt. "i tak pod względem jittera nie pobijemy gramofonu"

 

Jaki jitter w gramofonie ? Zniekształcenia modulacyjne w gramofonie (w całym torze) są o niebo wyższe od zniekształceń modulacyjnych wnoszonych przez jitter. A to, że gramofon dla wielu lepiej gra wynika z kompresji dynamiki. Zrób sobie kompresję dynamiki dowolnego materiału z CD i będzie ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ze nie wlaczam sie do dyskusji ale mam na glowie inny projekt ktory musze jak najszybciej skonczyc :( wtedy wroce do DACa :)

 

Faktycznie uklad wejsciwy jest dokladnie skopiowany z tego co sugeruje Texas Instruments. Niestety - taka konfiguracja nie dzialala u mnie najlepiej :( Mialem z tym ukladem troche problemow ... calosc sie dziwnie wzbudzala przez to sprzezenie na rezystorze R209 ... Mam tez zastosowana inna troche kostke (inna seria/inna technologia) niz ta ktora daje Texas w swoich notach aplikacyjnych. Mozliwe ze wartosci rezystorow byly dobrane wlasnie do bramek wykonanych w innej technologii i w moim przypadku sie nie do konca sprawdzily.

 

Calos co prawda od kopa ruszyla i bezblednie odbierala SPDIFa ale jak odlaczalem zrodlo SPDIFa to uklad zaczynal sie wzbudzac sam z siebie. Normalnie nie powoduje to zadnych efektow specjalnych i mozna zaobserwowac jedynie na oscyloskopie ... Ciekawe bylo to, ze raz potrafil sie wzbudzic na niskiej czestotliwosci w zakresie 10kHz i dawal prostokat o roznym wypelnieniu ??? a innym razem wzbudzal sie na 4-5MHz i czestotliwosc mu mocno plywala ...

 

Dobieralem wiec elementy na zywo, wlutowujac rozne wartosci rezystorow i probujasc rozne kombinacje. Probowalem wyznaczyc mniej wiecej zakresy rezystancji dla ktorych uklad najlepiej dzialal. Co z tego wyszlo postaram sie wkleic jak wroce do domu bo nie mam przy sobie schamatu - mam nadzieje ze mam go poprawionego :)

 

Chociaz w docelowej wersji pojawi sie na wejsciu trafo jak juz chyba pisalem - to napewno najlepsze rozwiazanie :)

 

Ogolnie DAC gra u mnie na biurku od czasu odpalenia i jestem z niego zadowolony - napewno bedzie nowa wersja jak tylko odrobie sie z innych projektow :) mysle ze to nastapi kolo czerwca/lipca :) Narazie wdzieczny jestem za wszelie pomysly i ogolnie za cala dyskusje w watku :) Wszystko sledze tylko nie mam czasu nic dopisac :(((

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze warto by bylo na jakims szybkim opampie to zrobic?

 

Macie moze linka do pdfa z tymi zaleceniami od Texasa?

Chumi, tobie wzbudzal sie uklad na kostkach zalecanych przez Texasa czy innych?

 

 

A co do trafa izolacyjnego to znalazlem na farnellu taki element:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

dedykowany do zastosowan audio, spelniajace jakies tam normy AES-u

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bramka ic5_1 powinna byc typu 'unbuffered', czyli 74xxxxxU04 lub podobna

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swiezak ~ dokladnie z tej serii trafo SMD pojdzie to kolejnej wersji, mam je juz w domu i jak bede mial troche czasu to przetestuje bo sa trzy wersje o roznym pasmie przenoszenia z tego co pamietam... a jak bedzie dobrze dzialac to wrysuje w schemat i wrzuce w watek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludo ~ no tak ... na to nie zwrocilem uwagi, ze w nocie aplikacyjnej jest faktycznie typ 'unbuffered' ... a jaki to ma dokladnie wplyw w tym przypadku? Zaraz poszukam podwojnej wersji U ktora bedzie pasowala w plytke i potestuje jeszcze raz ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bramka invertera typu 'unbuffered' jest uzyta jako 'linear amplifier' ... zwykly 'buffered' inverter sie do tego celu raczej nie nadaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze wzmocnienie R3/R2 nie ma znaczenia bo i tak zostanie ograniczone zasilaniem a wypadkowa impedancja R1 i R2 da mniej wiecej 75 ohmow.

Ale czy kondensator nie jest aby za duzy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludo ~ "Bramka invertera typu 'unbuffered' jest uzyta jako 'linear amplifier' ... zwykly 'buffered' inverter sie do tego celu raczej nie nadaje"

 

... ale dlaczego? Powiem szczerze, ze o tym nie wiedzialem ... dlatego tak dopytuje co dokladnie powoduje ze 'unbuffered' sie nadaja a 'buffered' nie i co wlasciwie znaczy ze jedne sa zbuforowane a drugie nie ??? Musze chyba doczatac ... ale jezeli wiesz jak to jest i mial bys chwile czasu zeby dokladnie objasnic to bylbym bardzo wdzieczny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TI zaleca bramkę niebuforowaną,

>ChUmI

proponuję, abyś wejściowy scalaczek zaprojektował w wersji obudowy SO14, bo jest znacznie łatwiej dobrać sześć inwerterów (jest większy wybór) niż podwójną małą pchełkę.

wstawiłem w to miejsce (czyli przed DIR9001) 74LVX04 (obudowa SO14) z wartościami rezystorów wg TI jest spokój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu az 6 inwerterow?

Uklad podany przez ludo idealnie sie nadaje bo ma wbudowane dwie bramki: jedna buffered a druga nie.

 

Co do obliczania wartosci rezystancji, to R1 rownolegle z R2 daje wypadkowa 75 ohmow - wtedy jest dopasowanie linii (kabel spdif 75 ohmowy) do odbiornika 75 ohm czyli nie ma odbic (a w konsekwencji interferencji miedzy sygnalem nadawanym i odbitym).

Natomiast stosunek R3 do R2 (jak w zwyklych wzm. operacyjnych) okresla wzmocnienie ukladu. Ta pierwsza bramka jest wlasnie bardziej wzmacniaczem niz typowym logicznym inwerterem (choc oczywiscie odwraca faze o 180 stopni sygnalu podawanego na jego wejscie odwracajace). Druga bramka odwraca sygnal o kolejne 180 stopni (do stanu wejsciowego) i zapewne ksztaltuje zbocza.

 

Chumi mam jeszcze jedno pytanie odnosnie Twojego ukladu. Zegar systemowy PCM-a bierzesza z DIR-a, ktory jeszcze po drodze przechodzi przez multiplekser.

Ze specyfikacji PCM-a wynika, iz sygnal systemowy nie musi byc zgony w fazie z LRCK a jedynie musza byc zsynchornizowane (czyli jezeli LRCK =44,1 to systemowy musi byc 128, 192, 256, 384, 512 albo 768 sck). Moze lepiej w takim ukladzie zastosowac zewnetrzny kwarc bezposrednio przy PCMie np o 11,2896 MHz (256*44,1 dla 128 oversamplingu)?

 

Mam nadzieje ze nic nie namieszalem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>swiezak,

>W jakim celu az 6 inwerterow?

bo łatwiej cos dobrać; tak na szybko szukałem układu proponowanego przez Ludo i nie znalazłem,

 

>Druga bramka odwraca sygnal o kolejne 180 stopni (do stanu wejsciowego) i zapewne ksztaltuje zbocza.

nie niekształtuje zbocza

 

zadaniem stopnia wejściowego jest nie popsuć i dopasować sygnał a nie poprawiać, bo tego sie tak łatwo nie zrobi - to było wyżej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uklad jest na farnellu jakby co, 0,76 euro kosztuje.

 

Na pewno bramki wyrownuja ten sygnal po kablach pod wzgledem stromosci zboczy choc oczywiscie nie poprawiaja pod wzgledem szerokosci impulsow, co chyba jest nie mniej wazne.

 

Tak czy siak, jezeli jest zastosowany dobry kabel, przy dobrym sygnale nadawanym (nadajnik tez powinien byc 75 ohmowy) i dopasowaniu na koncu linii (na tych bramach wlasnie) to nie powinno byc problemow z odbiorem SPDIF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>swiezak

jak będziesz sprowadzał z farnela to daj znać - cena dobra to i ja kupię,

 

>Tak czy siak, jezeli jest zastosowany dobry kabel, przy dobrym sygnale nadawanym (nadajnik tez

>powinien byc 75 ohmowy) i dopasowaniu na koncu linii (na tych bramach wlasnie) to nie powinno byc

>problemow z odbiorem SPDIF.

 

w konstrukcji DIY istotne jest to co konstruktor wstawi do obudowy tj gniazdo, przewód i rodzaj złączki,

ponadto w sumie nie ma znaczenia czy tor będzie miał 75omów, czy 50, oczywiście "terminatory" powinny być dostosowane do zastosowanej impedancji falowej,

o ile zależy Ci na przesłaniu sygnału bez tzw 'strat', to dla 75 omów zastosuj kable i gniazda antenowe 75om, a dla 50 omów gniazda BNC i cieńsze kable 50om,

i na koniec najważniejsze - to co napisałem wyżej właściwie nie ma znaczenia w przypadku stosowania tańszych odtwarzaczy CD i DVD, ponieważ stosowane tam nadajniki SPDIF są bardziej kiepskie, niż zwykły tor przesyłu sygnału SPDIF z podstawowym kabelkiem cyfrowym. A w dobrych transportach są złącza AES/EBU, które wraz z odpowiednim kablem załatwiają sprawę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzywal ktos moze odbiornika optycznego Torx147? To chyba nowsza wersja Torx173. Ma troche lepsze parametry czasowe i zasilanie na 3,3V. W specyfikacji wyczytalem, ze stan wysoki to standardowo 2,5V (min. 2,1). Wiec w tym przypadku chyba tez trzeba zastosowac 'buffer amplifier' (zgodnie z zaleceniami do DIR-a na 8 str)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki odbiornik zamontowany na DACach z Wolfsonami i ulubionym 1704.

Wpiety jest prosto na DIRa bez bufora i działa, o jakosci się nie wypowiem, bo nie mierzyłem i w większości słuchałem albo na SPDIF z buforkiem 74LVC2G04, albo po I2S z pominieciem DIRa :)

ten odbiornik ma inne wyprowadzenia.

Bikoz zastosował taki sam w Lukarze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.