Skocz do zawartości
IGNORED

PCM1794 DAC


ChUmI

Rekomendowane odpowiedzi

swiezak

Na poprzedniej stronie sam zamieściłeś link do artykułu Walta Junga...jak powinno to wyglądać....

Hmm skoro pytasz dlaczego powinien to być bardzo szybki wzmacniacz w konwersji I/V to nie rozumiesz jak działa oversampling i konwertery sigma-delta...po krótce na wyściu dostajemy obok audio impulsy w.cz których opampy bardzą nie lubią z roźnych wzgędów od intermodulacji po sprawy związanez czasem ustalenia sie na wyjściu odpowiedzi. Drugą sprawą jest że to nie jest tak że stosująć wolny wzmacniacz o tworzymy naturalny filtr dolnoprzepustowy, to nieprawda wręcz przeciwnie wprowadzimy różnego rodzaju zniekształcenia- opampy są elementami rzeczywistymi, nie idealnymi pudełeczkami z książek...oj zrobiliśmy offtopic ChUmI'emu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem jak dziala oversampling i stad sie wziely moje pytania.

Nie wiem jak sie zachowuja wzmacniacze gdy na ich wejscie podajemy sygnaly o pasmie szerszym niz sa w stanie przeniesc, podales argumenty, o ktore mi chodzilo. Moze znasz jakies wiarygodne zrodla literaturowe na ten temat? Bo w artykule, ktory wczesniej podalem nie ma podanego zadnego powodu dlaczego maja byc szybkie i szerokopasmowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>swiezak

Obejrzyj sobie sygnał PO I>U PRZED filtrem dolnoprzepustowym - np. nagraj na CD sinus 20kHz i odtwórz. Ja tak zrobiłem i rozumiem dlaczego op musi być szybki - na wyjściu prądowym DACa bez filtru analogowego (prądowe nie mają filtru chyba w 100%) mało to przypomina sinus - jest tak jak teoria mówi czyli schodki i te schodki op w I>U musi przenieść a dopiero filtr wygładzi je do sinusa.

P.S. AD811 - prawie dobrze, jest efekt wycofania środka pasma "w tył", ale brzmi ładnie (jak to określić ?). "Wycofanie" zmniejszyło się wyraźnie po zwiększeniu C odsprzęgającego z obliczonych 18pF na 22pF. UWAGA PRZY AD811 - grzeją się niemiłosiernie (przed czym też ktoś w sieci ostrzegał) - 15mA * 24V daje trochę mocy - przykleiłem do nich akrylem blaszki z Cu ~0,5mm grubości wielkości 10*20mm - blaszki są gorące. Jak ktoś będzie używał AD811 to trzeba przewidzieć im dobre chłodzenie.

AD8021 - chyba najlepiej jak dotychczas - jeszcze słucham.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pośrednie wyjaśnienie dlaczego nie powinno być ograniczeń slew rate:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>swiezak

i inni też chyba

Wartość C1 (10nF) wygląda mi podejrzanie - przelicz wzorem na stronie 6 w:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(wzór z pierwiastkiem używam, może ten powyżej lepiej odda rzeczywiste warunki - trzeba sprawdzić praktycznie), AD oczywiście zaleca policzyć, sprawdzić i skorygować dla najlepszego efektu.

Przy dotychczas używanych AD825, AD811, AD8021 i LM6171 wyszły mi pikofarady i wyrażnie słychać zmiany C1 (+/-20% nawet), spotkałem na schematach R szeregowo z C1 - u mnie taki R nawet 10ohm zmienił poważnie dźwięk (na gorsze).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za artykuly, zarowno ten z AESu jak i ten z AD, kazdy duzo bardziej przydatne niz tydzien szukania po forach czy ksiazkach.

 

>Andrzej Stelmach napisal: na wyjściu prądowym DACa bez filtru analogowego (prądowe nie mają filtru chyba w 100%) mało to przypomina sinus.

 

Szczerze mowiac bylem przekonany, choc nie wiem skad, ze na wyjsciu jest wygladzony sygnal (do 20k + skladowe wnoszone przez alisiang filtru cyfrowego).

Z opracowania z AES-u: 'the DAC output current is a step function.", co potwierdza Pana tez, plus opis znieksztalcen wprowadzanych przez niski slew rate.

 

AD podaje kilka rozwiazan konwersji I/V, czesto poprzedzona wygladzaniem sygnalu przez RLC, desymetryzacje sygnalu na transformatorze.

AES z kolei pokazuje kolejne kroki swojego rozwiazania I/V z opisem poszczegolnych wad i zalet. Rowniez stosuja filtr RLC na wyjsciu.

 

Stosowal ktos z was takie rozwiazania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swiezak

Ogólnie proponuje przenieś dyskusje do tego wątku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

by nie zasmiecać wątku o kawałku (sporym;)) ChUmI'ego roboty:)

ps. wspomniałeś o forach...

polecam lekturę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

morris, swiezak ~ spokojnie nigdzie nie przenoscie dyskusji bo jest ciekawa i moze ostatecznie bedzie mozna poprawic troche I/V w tym DACu. Chociaz sie coraz bardziej zastanawiam czy jednak nie pomyslec w tym miejscu o jakims dyskretnym rozwiazaniu albo o AD844 ktore tak dobrze spisuje sie w AYA DACu Pedji :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak się sprawy mają:) to polecam zbudować prosciutki układ w konfiguracji folded cascode , nie potrzeba płytki bo to będzie okło 6 tranzytorówna kanał parę diod led i rezystorów(no dobra DC servo tez jest raczej potrzebne;]) i mozna przetestować jak to gra tylko trzeba dać dobre zasilanie bo tak to na starcie porażka...bo gra inaczej niż opampy chociaż niektórym opampy mogą się podobać bardziej...kwestia gustu

świezak

Pewnie nikt takiego wynalazku nie stosował, chociazby z pwodu że to strasznie sąmą płytkę utrudnia zaprojektować bo layout takiego układu powinien być bardzo kompaktowy żeby nie było problemów ze stabilnością co wymusza poczwórne opamy....a trudno znaleść opampa poczwórnego dobrze grającego.

 

 

I taka ogólna uwaga że niestety na końcowy efekt które rozwiązanie/opamp jest najlepsze niestety ma wpływ strasznie odsprzęganie zasiilania a tutaj dróg jest sporo:normalnie aby elektrolit od V+ od V- do GND, lub to samo z ceramikami, lub zamiast ceramików układ snubbera RC,komibnacja ceramik plus snubber itd... czy też odspręganie typu że pomiędzdzy V- V+ ceramik o jest wskazane przy bardzo szybkich układach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście Pedji na ad844 to jeden a najlepiej brzmiących układów wyjściowych jakie testowałem. Teraz Pedja zrobił (podobno) jeszcze lepszy na 2*opa881 a w wersji zmodyfikowanej przez Elso na op881 +FET. Jakby ktoś miał opa881 i chciał potestować mam schematy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek po przejrzeniu forow, po przeczytaniu artykulow i not katalogowych jest taki ze jak zwykle nie ma konkretnego, koncowego rozwiazania.

 

Wiec moze aby uporzadkowac calosc, rozpatrzmy jakie mamy zmienne i sprobujmy je optymalnie dobrac.

 

Zakladajac ze mamy dobrze zaprojektowana czesc cyfrowa pozostaje kilka stopni swobody konfiguracji:

- zasilanie

- opampy

- konfiguracja

- elementy pasywne (krytyczne: rezystor sprzezenia zwrotnego, kondensatory odsprzegajace, elementy filtrow).

 

Warto wiec moze wspolnymi silami wybrac optymalne zasilanie (+/- 15V), nastepnie konfiguracje (w tym filtr wygladzajacy - czy to ma byc RLC jeszcze przed wejsciem na I/V czy RC rownlolegle do I/V czy moze R/C drugiego stopnia za I/V itd.).

Majac zasilanie i znajac konfiguracje ukladu mozna zaprojektowac mozliwie uniwersalna plytke pod dostepne Opampy i poprostu je sprawdzic.

 

Zasilanie podane przez Chumiego mozna uznac za wyjsciowe. Jezeli ktos ma jakies sugestie co do modyfikacji albo zupelnie inne, takze sprawdzone rozwiazania to prosze podawac wraz ze schematami i opisem.

 

Dla mnie schemat podany na:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jest malo czytelny. Nie wiem na ile jest wart uwagi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

ida swieta bedzie troche wiecej czasu na przegrzebanie troche tego projektu wiec mam pytanie - co sadzicie o wywaleniu calkiem USB z tego DACa ??? zostalo by tylko wejscie SPDIF ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChUmI, 9 Kwi 2009, 07:21

 

>ida swieta bedzie troche wiecej czasu na przegrzebanie troche tego projektu wiec mam pytanie - co

>sadzicie o wywaleniu calkiem USB z tego DACa ??? zostalo by tylko wejscie SPDIF ...

 

Hmmm no nie wiem Tomku czy to jest ''good idea'' bo bez usb to bedzie ''kolejny'' dac na 179xxx jakich multum chocby dac by T.J z tego forum ;)caly urok tej konstrukcji mogl byc w usb...;)

 

a poniewaz ida swieta to zyczenia dla ciebie zdrowych i wesolych a takze ''mokrego'' ;)))

pzdr

vuy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek_j, 9 Kwi 2009, 15:43

 

>vuy, 9 Kwi 2009, 14:34

>>dac na 179xxx jakich multum chocby dac by T.J z tego forum ;)

>

>dobre :-))

 

dobre? ale co?;)))

Mam nadzieje ze sie kolega nie ''obrazil''?;) nie chodzilo mi bynajmniej o umniejszanie wkladu kolegi w ten b.dobry i duzo bardziej rozbudowany projekt (tak sie sklada ze tez go mam o ile kolega pamieta ;) tylko o to ze jesli ponownie ''walkowac'' temat 179xxx to wlasnie w dac kolegi zostalo wlozone wystarczajaco duzo pracy ze kolejne projekty na tych kostkach troszke mijaja sie z celem chyba ze beda proponowaly cos wiecej jak chocby coraz bardziej ''modne'' usb ;)

z spdif-em mam troszke lepsze ''typy'' bo ''delta-sigma'' stanowczo nie powoduje u mnie ''nirvany ;))

pzdr

vuy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vuy,

>bo ''delta-sigma'' stanowczo nie powoduje u mnie ''nirvany

 

vuy - toś pod prąd "mody" :))))

sam doskonale wiesz, że wielobitowce są świtne, ale wymierają przez koszty produkcji tych scalaków,

chociaż czym nowsza konstrukcja d-s to więcej bitów obsługuje (na raz), to było powyżej.

Może kiedyś delta sigma bedą w pełni wielobitowe hehehe (ot, taki cienki dowcip),

 

PS

po swiętach idzie przesyłka do ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi_06, 9 Kwi 2009, 22:26

 

>vuy,

>>bo ''delta-sigma'' stanowczo nie powoduje u mnie ''nirvany

>

>vuy - toś pod prąd "mody" :))))

>sam doskonale wiesz, że wielobitowce są świtne, ale wymierają przez koszty produkcji tych scalaków,

>chociaż czym nowsza konstrukcja d-s to więcej bitów obsługuje (na raz), to było powyżej.

>Może kiedyś delta sigma bedą w pełni wielobitowe hehehe (ot, taki cienki dowcip),

 

dobry dowcip Waldku hehe;)

''pobawimy'' się z ''wolfami'' to moze zmienie zdanie...hehe ;) choc ja raczej jestem ''nierefolmowalny'';)))

ucha nie da sie tak latwo oszukac jak oka ;)))

 

pzdr

vuy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

ale mnie wkurzacie...jest tu tyle ludzi z wiedzą, o jakiej mogę tylko poczytać, z doświadczeniem praktycznym również. Zamiast p....lić kociopały i obrażać się jak nastolatki - weźcie się do pracy!

Jak się wezmę i wkurzę na maksa to:

 

- Was kupię

- rozdzielę obowiązki

- dam cele, terminy

 

potem złożycie to do kupy i powstanie najlepszy DAC na rynku! Wszystko to jest w Was - macie wszystkie elementy składowe, ale jak się Polaków za habety nie weźmie to gówno nie robota.

 

To co fachowcy? Kiedy ruszamy z projektem ASDAC? Pieniądze leżą na ulicy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... gdybyśmy rozmawiali poważnie...

 

ale ale - pisałem całkiem poważnie - mam pełną świadomość, że w Polsce można robić kozacką elektronikę, w tym przetwornik na wyżynach. Ale lepiej się kłócić i obrażać - to bardzo produktywne.

Jak sobie pomyślę, że tacy Niemcy przegrali dwie wojny światowe a niedługo potem stają się największą potęgą Europy i podstawiam w to miejsce Polskę i nasze polskie podejście to... hahaha także tak. Pozdarawiam i zazdroszczę wiedzy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a niedługo potem stają się największą potęgą Europy

Jakbyś nagrabił i pochował w Szwajcarii i Argentynie no i miałbyś fabryki gotowe do pracy które w czasie wojny już były potęgami to też by Ci było łatwiej zacząć. I jeszcze zastrzyk od Papy Sama zza oceanu, na który Polska musiała sie wypiąć.... Sorry za mały OT :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie masz rację, ale biznesu nie zrobisz jak nie ma kasy na inwestycję, a jak chcesz sie zabawić to potrzebna jest kasa na

1. projekty - np 100zł za 1h z osprzetem, apotrzeba wielu tygodni

2. obudowy

3. opakowania

4. dystrybucję, czyli darmowe i ugowe rozdawanie sprzętu , aby marka była cokolwiek rozpoznawalna.

 

jesteś chętny na udiałowca?

to wybierz tylko projektanta z tego forum i rób biznes

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasa może się znaleźć... od takich projektów są m.in. fundusze UE. Aż się dziwię, że tutaj o tym ani słowa. Ludzie starają się i czasem dostają 6-cio cyfrowe kwoty na różne dziwne rzeczy a tu jest konkretny produkt do zrobienia... ja tam chętnie w wolnej chwili się rozejrzę za możliwościami, przy czym:

 

 

- mogę się zająć: kwestią wyglądu, opakowania, pozycjonowaniem, szukaniem rynku, dystrybucją - czyli mięsem marketingowym - konstruktorem nie jestem :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

koledzy chcę z dysku multimedialnego HDD wyciągnąć sygnał I2S do zewnętrznego DAC - jak odizolować te układy od siebie - czy jest prosty i skuteczny sposób żeby zakłócenia z HDD nie przeszły do DAC ? transoptory czy może jakieś inne rozwiązanie ?

 

znalazłem ADUM1400CRW :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.