Jump to content
Waldi_06

PCM1704 DAC

Recommended Posts

18 godzin temu, Kris_54701 napisał:

Dopiero czysty nos edetkał brzmienie

Święta prawda 🙂 Jak miałem zawalone zatoki to też gorzej słyszałem 😄

• Haha 5

On 1/1/2020 at 11:48 AM, krzysieks_2007 said:

potrzebuje dobrego zasilania.Bezpośrednio z amanero lub przez stab 3v3 trochę muli.

Filtr musi mieć osobne zasilanie, ponieważ jego rdzeń pobiera dosyć sensowne dawki prądu podczas wykonywania obliczeń. Takie dobre źródło, które spokojnie wydoi z siebie 0,5A na pewno załatwi sprawę. Dodatkowo musi być jak najkrótsze połączenie tego zasilania. Ewentualnie jak już musi być długie to można dolutować jakiś sensowny elektrolit do wejścia zasilania zaraz przy gold-pinach.

Nie musisz doprowadzać osobno MCLK oraz BCLK. Przy dłuższych połączeniach najlepiej zrezygnować z wyższego zegara (MCLK) jeśli jest taka możliwość. W tym wypadku BCLK ze źródła można podpiąć bezpośrednio do dwóch pinów BCLK oraz MCLK na PCB filtra. Na PCB jest narysowane, że mogą być połączone, ponieważ MCLK w filtrze używany jest tylko i wyłącznie do wygenerowania zatrzasku LE na wyjściu. Filtr nie używa MCLK do obliczeń ani do generowania wyjściowego zegara (CLK), ponieważ ten pracuje asynchronicznie. Podłączając BCLK od źródła bezpośrednio do obu pinów filtra (MCLK oraz BCLK) rezygnujesz z wyższego zegara, który może stwarzać problemy z powodu dystansu a całość będzie z radością śmigać przy samym BCLK, który ma znaczącą niższą częstotliwość niż MCLK.

Filtr współpracuje z Pcm1704 znakomicie.Z krótkimi połączeniami I2s brak jakichkolwiek problemów. 

Najważniejsze, że gra o klasę wyżej niż świetny DF1704.

Dzwięk w porównaniu do DF jest prawie całkowicie pozbawiony cyfrowego charakteru jak w NOS.Nie krzyczy przy wiekszych poziomach głośności i nie traci rozdzielczości. 

Bardzo szczegółowy, ale inaczej niż DF1704 ,który gra znacznie szybciej i perfekcyjnie odtwarza przeciwfazę.

Z Twojego filtra rozdzielczość jest gęsta z bardziej dociążonymi końcami wybrzmień.Przeciwfaza pokazuje się mniej agresywnie, ale też w niższych rejonach niż w DF.Wyraźna różnica między ustawieniem minimum/linear.

Chodzi mi po głowie by sprawdzić jaki wpływ na jakość ma zegar 50Mhz.Kolega Muzg potwierdził, że wykona taki zegar😀

Edited by krzysieks_2007

Waldi 4xPcm1704 Muzg,Salas,Black Gate-mod---------------Accuclone p4100 -mod--------------M2tech Evo Muzg,Salas -mod---------------Seas Bifrost -mod

xavian
W dniu 6.01.2020 o 14:24, krzysieks_2007 napisał:

Chodzi mi po głowie by sprawdzić jaki wpływ na jakość ma zegar 50Mhz

Prawdopodobnie będzie lepiej 🙂

3lite twierdzi, że jakość zegara nie ma żadnego znaczenia, ale mam wrażenie iż błądzi

2 hours ago, nerdol said:

3lite twierdzi, że jakość zegara nie ma żadnego znaczenia, ale mam wrażenie iż błądzi

Gdzie tak napisałem? Oczywiście, że zgar ma znaczenie i zawsze miał znaczenie. Kwestia teraz tego jak na to patrzysz, technicznie pod względem wymaganych parametrów czy po prostu losowo coś wybierasz na bazie fajnego wyglądu, np. koloru złotego 🙂

Zegar 50 MHz zasila rdzeń do obliczeń (właściwie to jest mnożony na PLL przez 9/2 => 225 MHz). Musi być w miarę sensowny pod względem parametrów, a szczególnie jittera, ponieważ rdzeń musi spełniać pewne wymagania czasowe narzucone przez ramy projektu i ułożenie elementów logicznych wewnątrz FPGA.

Druga sprawa, kolega Muzg z tego co pamiętam to zawsze robił porządne zegary, więc o to bym się na pewno nie bał 🙂

7 godzin temu, .3lite napisał:

Druga sprawa, kolega Muzg z tego co pamiętam to zawsze robił porządne zegary, więc o to bym się na pewno nie bał 🙂

Potwierdzam,miałem już kilka sztuk, są świetne, a przy wyższym poziomie, gdy zaczyna się pożądana scena i rozdzielczość wręcz niezastąpione😀

Muzg będzie za kilka dni zamawiał kwarce w Omigu ,gdyby ktoś potrzebował jakiegoś nietypowego zegara.

Waldi 4xPcm1704 Muzg,Salas,Black Gate-mod---------------Accuclone p4100 -mod--------------M2tech Evo Muzg,Salas -mod---------------Seas Bifrost -mod

12 godzin temu, .3lite napisał:

Gdzie tak napisałem?

Na sąsiednim forum, chyba w wątku o konwerterze usb

Z pcb usunięte wszystko co zbędne.

Sygnał w przeciwfazie podany bezpośrednio z filtra.

Testowane różne typy zasilania .

Od strony dac już na gotowo,od strony wejścia i2s i zasilania do dokończenia po testach.20200112_154527-2304x1728.thumb.jpg.6241e06a818308b9ee693015a11d5aeb.jpg

W dniu 6.01.2020 o 14:24, krzysieks_2007 napisał:

Filtr współpracuje z Pcm1704 znakomicie.Z krótkimi połączeniami I2s brak jakichkolwiek problemów. 

Najważniejsze, że gra o klasę wyżej niż świetny DF1704.

Dzwięk w porównaniu do DF jest prawie całkowicie pozbawiony cyfrowego charakteru jak w NOS.Nie krzyczy przy wiekszych poziomach głośności i nie traci rozdzielczości. 

Bardzo szczegółowy, ale inaczej niż DF1704 ,który gra znacznie szybciej i perfekcyjnie odtwarza przeciwfazę.

Z Twojego filtra rozdzielczość jest gęsta z bardziej dociążonymi końcami wybrzmień.Przeciwfaza pokazuje się mniej agresywnie, ale też w niższych rejonach niż w DF.Wyraźna różnica między ustawieniem minimum/linear.

Chodzi mi po głowie by sprawdzić jaki wpływ na jakość ma zegar 50Mhz.Kolega Muzg potwierdził, że wykona taki zegar😀

Czyli to co piszesz potwierdziło się. Wczoraj słuchałem pcm1704 na df1706 i było czuć cyfrowy nalot.  Ja mam fpga Olega, dźwięk jest aksamitny z odpowiednim dociążeniem. 

Myślę, że w dacu którego słuchałem warto będzie zastosować filtr taki jak u Ciebie. 

Zero krzemu w torze, to grać nie może 🙂

1 godzinę temu, daris666 napisał:

Czyli to co piszesz potwierdziło się. Wczoraj słuchałem pcm1704 na df1706 i było czuć cyfrowy nalot.  Ja mam fpga Olega, dźwięk jest aksamitny z odpowiednim dociążeniem. 

Myślę, że w dacu którego słuchałem warto będzie zastosować filtr taki jak u Ciebie. 

Df1704 dość mocno dzwoni.Słychać to zwłaszcza przy wokalach.

Fpga dzwoni znacznie mniej a włączając dither dzwięk wokalu jest bardziej czystrzy i przestaje się zlewać z innymi dzwiękami o zbliżonej częstotliwości.

Dziś sporo testuję zasilanie pcm i fpga.

Cały dzień w kółko leci Pink Floyd w wersji remastered i bez problemu można wyłapać błedy tego procesu.

A dzwięk ogólnie jest genialny.

Edited by krzysieks_2007

14 minut temu, emc_emc napisał:

W HQPlayerze to dopiero masz możliwości eksperymentowania z filtrami;)

Mam zainstalowany,sporo tych ustawień😀

Na tą chwilę gram z foobar bo mam do niego wtyczke karnel streaming do zmodowanego M2tech EVO jako źródło  sygnału I2S i to połączenie jest wyjątkowo dobre.

Edited by krzysieks_2007

Nowe stanowisko pracy i nowe mody. Kończę modować amanero i zaraz wszystko trafi do obudowy.

20200116_182617-2304x1728.jpg

20200116_182633-2304x1728.jpg

• Like 1

Odsprzedam w dobre ręce mój egzemplarz PCM1704, kompletny w obudowie.
Oczywiście bez przeróbek.
Jakby co to na PW.

www.sparus.pl

Pytanie dotyczy PCM1704. 

Mam w planach włożyć do CD zmodyfikowany dac Waldiego na Pcm1704. 

Będzie pobierał on sygnał z filtra SM5813AP.

Filtr jest ustawiony w tryb 20bit,Pcm1704 też mogę ustawić na 20bit.

Pytanie: jaka jest różnica między 24 a 20 bit,które bity są odcinane.Jaki ma to wpływ na pracę pcma i jego dzwięk. 

Docelowo pewnie zamiast SM5813AP dam PMD100 w 24bit ale z tym będzie sporo więcej zachodu więc na początku chciałem wypróbować Pcm1704 w 20 bitach.

Pozdrawiam.

Edited by krzysieks_2007

W dniu 10.08.2020 o 20:58, krzysieks_2007 napisał:

Docelowo pewnie zamiast SM5813AP dam PMD100

Szkoda czasu na zabawę z tym SM , z PMD to całkiem inny lepszy świat

• Like 1