Jump to content
czodaboy

Sugden klub

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Melduję się w klasie ,,A” profesora Sugdena z Masterclass IA-4 .

To początek mojej przygody z HiFi.

Miało być kino domowe ( tu jest dyskusja: http://www.audiostereo.pl/uniwersalny-zestaw-do-10000-zl_134124.html )

Rok temu zaprosił mnie do siebie bardzo sympatyczny człowiek z forum i zaprezentował sprzęt -

Sugden A21a, przez 3 miesiące byłem w szoku.

Po tej wizycie wiedziałem , że musi być klas A.

Mając większy pokój i możliwość przestawiania pewnie bym kupił to samo co słyszałem, ale niestety pomieszczenie mam gorsze do nagłośnienia (dokładny rozkład i wymiary w dyskusji o kinie domowym)

Za kilka miesięcy będę chciał kupić głośniki.

Na 99% podstawkowe.

Muszą stać jak najbliżej tylnej ściany.

Przez rok sporo czytałem i rozmawiałem z bardzo pomocnymi osobami z forum.

Mam kilka wybranych:

- Jakiś model z serii LS3/5a (nie wiem czy to ma znaczenie , ale wzmacniacz do tych starszych ma mieć maksymalną moc 25W, a Sugden ma 33, więc nie wiem czy można je brać pod uwagę)

- Nowa wersja na licencji czyli Graham Audio Chartwell , podobno bardzo ciekawe.

- Spendor S3/5r2 mogą stać a nawet wisieć na ścianie, lub starsza wersja czyli Spendor S3/5se, lub Spendor SA1

- Spendor Classic 3/1, lub Spendor Classic 3/5

- ProAc Tablette 10

Jeżeli chodzi o większe to:

- ProAc Response D2

- Spendor SP2/3

Z podłogowych:

- Spendor A5R

- Klipsch Hersey 3, mogą stać przy ścianie skuteczność aż 99 DB. Słuchając ich w internecie strasznie mi się podobają, ale to jest konstrukcja niby tubowa (ale ten model podobno jest inaczej rozwiązany i konstrukcyjnie ma mniej z budowy tubowej) a z Sugden podobno się nie zgra.

Kable to zupełnie niewiadoma, raczej jakieś formy Nordost.

Źródło dźwięku ( głownie interesują mnie serwisy internetowe i pliki) moim faworytem jest Lumin D2 kable XLR też nie mam pojęcia co wybrać.

Największym problemem będą głośniki, nie mieszkam w Polsce a tu na miejscu nie ma prawie żadnego wyboru, więc będę musiał kupić coś w ciemno.

- Jakiś model z serii LS3/5a (nie wiem czy to ma znaczenie , ale wzmacniacz do tych starszych ma mieć maksymalną moc 25W, a Sugden ma 33, więc nie wiem czy można je brać pod uwagę)

Spokojnie możesz brać pod uwagę Twój wzmacniacz.

Do LS 3/5a można podłączyć dużo mocniejsze wzmacniacze od Twojego i nic się nie stanie... pod warunkiem, że wiesz do czego służy gałka głośności i nie przesadzisz.

Swoje Stirling Broadcast LS 3/5a łączyłem z końcówką mocy 300W/8Ohm.

• Like 1

elektronika bywa fascynująca; lecz to akustyka w audio ekscytuje najbardziej

www.hifijaity.pl

Spokojnie możesz brać pod uwagę Twój wzmacniacz.

Do LS 3/5a można podłączyć dużo mocniejsze wzmacniacze od Twojego i nic się nie stanie... pod warunkiem, że wiesz do czego służy gałka głośności i nie przesadzisz.

Swoje Stirling Broadcast LS 3/5a łączyłem z końcówką mocy 300W/8Ohm.

Bardzo dziękuję za informację.Jeżeli wybiorę któryś z nich to chyba to będzie ten nowy czyli Graham Audio Chartwell.

Nie lubię szaleć z głośnością,czy takie małe monitory są w stanie zaprezentować wszystko przy niskim stopniu głośności?

Muzyka jakiej będę słuchał to:

- Pop

- Pop/Rock

- lata 80-te (głównie)

- muzyka filmowa

- muzyka instrumentalna.

Czy do takiego repertuaru będą potrzebne jakieś specyficzne głośniki(np.wielkość) czy nie ma to znaczenia?

Najbardziej interesuje mnie średnica,góra też jest ważna a bas może być,ale nie musi.

To mają być głośniki do słuchania na normalnym poziomie głośności i nie męczące przy dłuższym odsłuchu.

Edited by gerec12

Jeżeli wybiorę któryś z nich to chyba to będzie ten nowy czyli Graham Audio Chartwell.

Stirling Broadcast też jest nowy:)

Uważam, że każdy meloman powinien pograć w swoim życiu na LS 3/5a - w ramach wyrabiania dobrego smaku.

Oczywiście kubatura Twojego pomieszczenia ma tu również znaczenie. Jaka jest?

Choć przy Twoich preferencjach/przyzwyczajeniach schodzi na dalszy plan.

elektronika bywa fascynująca; lecz to akustyka w audio ekscytuje najbardziej

www.hifijaity.pl

Najbardziej interesuje mnie średnica,góra też jest ważna a bas może być,ale nie musi.

To mają być głośniki do słuchania na normalnym poziomie głośności i nie męczące przy dłuższym odsłuchu.

...bardzo konkretnie postawiłeś sprawę...myślę że warto zainteresować się tymi mikrusami...

...LS 3/5a co prawda słuchałem tylko na Audio Show ale muszę powiedzieć że te cholery zrobiły na mnie duże wrażenie

akurat w pokoju obok grały Harbeth m30.1 i tak kilka razy chodziłem od pokoju do pokoju ;-)

by na koniec powiedzieć (co prawda w każdym z pokoi była inna elektronika) że muzyka na LS 3/5a bardziej mi się podoba

podzielam zdanie Jafi ,,każdy meloman powinien....,, od tych kolumn można zacząć zabawę w audio jaki również zakończyć...

Edited by Miroslav1

Pokój ma ok. 15m.

Później podeślę schemat z wymiarami i rozstawieniem.

,,każdy meloman powinien....,, od tych kolumn można zacząć zabawę w audio jaki również zakończyć"

Bardzo trafna uwaga.

W moim przypadku pewnie tak będzie z Sugdenem ....od niego zacząłem i tak pozostanie...

W przypadku tych kolumn też tak może być.

Wymiary i rozmieszczenie.

Będzie wąziutka baza (1,2 m) - w połączeniu z bliskością tylnej ściany może się skończyć kompletnym brakiem przestrzeni.

Przy takim pokoju (prawie kwadrat) i umeblowaniu ja bym spróbował układu diagonalnego - z kolumnami symetrycznie względem narożnika z TV i odsłuchem z fotela w przeciwległym rogu. Może być znacznie lepiej, choć sprawę trochę utrudnia kominek (o ile jest użytkowany) - bo lewa kolumna wypadłaby wtedy blisko niego.

Wiem że ten pokój to spory problem.

Kominek nie jest użytkowany.

Telewizor mogę powiesić pomiędzy kolumnami wtedy będzie szansa rozstawie je w dalszej odległości względem siebie,ale czy to coś by pomogło ?

Twój rysunek jest trochę mylący, bo nie zachowuje proporcji - albo oznaczenia długości odcinków są błędne (120 cm między kolumnami wygląda na więcej niż 140 cm od lewej kolumny do rogu).

Szersze rozstawienie byłoby na pewno korzystniejsze, przy czym nie należy przedobrzyć, bo mogą się pojawić "dziury" w obrazie dźwiękowym.

Telewizora mógłbyś nie ruszać, gdybyś chciał spróbować proponowanego przeze mnie wcześniej układu diagonalnego - przykładowe umiejscowienie kolumn (czerwone kropy) zaznaczyłem na Twoim schemacie:

post-24-0-41597800-1537188737_thumb.jpg

Układ skośny często dobrze się sprawdza w pokojach o proporcjach bliskich kwadratowi - które są generalnie trudne akustycznie ze względu na nakładające się w obu wymiarach poziomych częstotliwości rezonansowe (potencjalne problemy z basem). U Ciebie jest co prawda 3,6 x 4,1, więc niezupełnie kwadrat, ale niekorzystne efekty mogą już występować.

Proporcje na rysunku nie są dokładne z tego powodu podałem odległości.

Oczywiście sprawdzę to ustawienie, ale jak siedzę w tym pokoju i patrzę jak by to było umiejscowione to wydaje się to strasznie dziwne.

Oczywiście ja się na tym nie znam i nie mam żadnego doświadczenia więc pozostanie mi to sprawdzić.

A dobicie lustrzane tzn.kolumny pod oknem a kanapa pod ścianą, mogło by się sprawdzić?

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.

Czy ktoś z szanownych klubowiczów robił bezpośrednie porównanie Sugden-ów

A21SE Signature vs. Masterclass IA-4 vs. Sapphire Series ?

Jestem przed wymianą wzmacniacza na coś od Sudgena właśnie.

Mam kolumny S16Hz Minas Anor i na odsłuchu wspaniale grały z A21SE.

Mam trochę grosza na ten cel i mogę wydać ciut więcej niż koszt A21SE.

Co byście doradzili, czy te 3 wzmacniacze mają podobną charakterystykę brzmienia?

Źródłem będzie plikowiec Lumin T1.

"Kiedy wszystko się zmienia, muzyka piękną zawsze pozostaje."

Spróbuj Lavardin ISX Reference

Edited by slaaawek

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Czołem Sugdenowcy. Wyprzedaję prawie cały zgromadzony przez lata sprzęt. Zainteresowani? Piszcie na priv.
Na pierwszy ogień A21SE i kable w tym Purist Museaus.

Żal się rozstawać .. ..

Witam , czy mógł by mi ktoś z forumowiczów napisać coś o masterklass sp 4, słuchałem a21 i byłem nią zauroczony, miał okazje ktoś porównać dźwięk z tej końcówki z a21.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.