Skocz do zawartości
IGNORED

studio16


terror twins

Rekomendowane odpowiedzi

Fakt 6CA7 i EL34 jest do rocka za słaba

Moze jako pojedyncza lampa EL34 nie jest mocarna. Ale!. W takim Amplifonie WM 300, może być stosowana zamiennie z lampą 6P3S-E ,a tu w ilości 24 sztuk na kanal , wzmacniacz generuje moc 480 watt. Czy to wystarczająco do rocka?, odpowiedzmy sobie sami. Tak wiec wszystko zależy nie od samej lampy , tylko jej aplikacji.

 

DSC0717JP_qnwxhqw.jpg

DSC0718JP_qnwxhqa.jpg

Tak to wygląda. Pianki są zaraz za moją głową 20-30cm.

 

Kilka dni temu przeszły mi 3 pianki akustyczne od firmy Apama grubość 5cm wymiary ok. 150x60 cm. Leżały w garażu,dziś je wniosłem do pokoju i prowizorycznie postawiłem w miejscu docelowym czyli za moimi plecami.

Wrażenia? Dźwięk się uspokoił, wokale ładnie grają ze środka, są bardziej punktowe i przyjemniejsze w odbiorze. To jest duży plus. Niestety jest też minus. Zgasła mi trochę góra. Blachy, dzwoneczki, wybrzmiehia jakby przyciszone względem reszty. Po za tym jak na razie ta pianka śmierdzi. Mam nadzieję że przestanie.

Teraz mam mały dylemat. Kolega meblarz robi już ramy na te pianki,materiał na obicie kupiony a ja się waham czy je montować na stałe. Muszę jeszcze zrobić kilka porównań. Jutro wrzucę fotki.

 

Czyli nie jest nic lepiej. Jest inaczej. Pianka wyrżnęła górę , dzięki temu równowaga , albo raczej nierównowaga przesunęła się w stronę średnicy , która to stała się głośniejsza , czyli w Twoim odczuciu lepsza.

A co do 9700 , to uwierz mi nie chciał bys jej słuchać z tymi gąbasami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fakt 6CA7 i EL34 jest do rocka za słaba

Moze jako pojedyncza lampa EL34 nie jest mocarna. Ale!. W takim Amplifonie WM 300, może być stosowana zamiennie z lampą 6P3S-E ,a tu w ilości 24 sztuk na kanal , wzmacniacz generuje moc 480 watt. Czy to wystarczająco do rocka?, odpowiedzmy sobie sami. Tak wiec wszystko zależy nie od samej lampy , tylko jej aplikacji.

 

 

Na trianglach el34 zabrzmi znakomicie w rocku.Na focalach juz było bardzo dobrze z moich doświadczeń.

Na moich studio16hertz wzmacniacz z el34 i 6ca7 było przeciętnie w rocku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze jako pojedyncza lampa EL34 nie jest mocarna. Ale!. W takim Amplifonie WM 300, może być stosowana zamiennie z lampą 6P3S-E ,a tu w ilości 24 sztuk na kanal , wzmacniacz generuje moc 480 watt. Czy to wystarczająco do rocka?, odpowiedzmy sobie sami. Tak wiec wszystko zależy nie od samej lampy , tylko jej aplikacji.

 

Rafał tu chodzi o wzmacniacz tego pokroju (w zał)

 

Ty masz coś w stylu silnika samochodu 24 cylindrowego i pojemności 20.000cm3 ,kto taki ma ?

 

Kupiłbyś 100 takich wzmacniaczy za cenę Twojego ,mógłbyś zbudować wieżę Babel z nich :-)

 

Poziom siły mrówki i poziom siły słonia :-) ot to właściwe porównanie .

 

Pomiędzy Twoim a Yaqinem jest jeszcze 100 różnych schodów brzmienia ,siły i dynamiki .

 

To jak pomiędzy Mimo a Ethosami także jest 100 schodów różnicy .

 

Kiedyś były u mnie Yaqiny MC10L, MS34D ( ten ciut lepszy) ,inne ..... nawet jak na EL34/6CA7 to grały wolno i mułowato (leniwie)

 

Jeszcze raz to jak mrówka kontra siła słonia.

post-15230-0-66469200-1522149789_thumb.jpg

post-15230-0-80949200-1522149888_thumb.jpg

post-15230-0-02624700-1522150993_thumb.jpg

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie jest nic lepiej. Jest inaczej. Pianka wyrżnęła górę , dzięki temu równowaga , albo raczej nierównowaga przesunęła się w stronę średnicy , która to stała się głośniejsza , czyli w Twoim odczuciu lepsza.

A co do 9700 , to uwierz mi nie chciał bys jej słuchać z tymi gąbasami.

Chyba na to wygląda.

Potestuje jeszcze ale widzę że temat akustyki jest bardziej złożony niż mi się wydawało. Co najciekawsze według zaleceń akustyka z firmy Apama powinienem mieć ok. 6 m2 takich pianek i jeszcze ćwierć walce w rogach aby sprowadzić pogłos to odpowiedniego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na to wygląda.

Potestuje jeszcze ale widzę że temat akustyki jest bardziej złożony niż mi się wydawało. Co najciekawsze według zaleceń akustyka z firmy Apama powinienem mieć ok. 6 m2 takich pianek i jeszcze ćwierć walce w rogach aby sprowadzić pogłos to odpowiedniego poziomu.

sprowadzanie adaptacji akustyki pomieszczenia jedynie do walki z czasem pogłosu to nieporozumienie delikatnie ujmując

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mam pierwsze odczucia. Czy dobre jeszcze nie wiem muszę więcej posłuchać.

Jak zdjołem kolumny z regału na podstawki też na początku mi się nie podobało. Teraz bym ich na regał z powrotem nie postawił.

Jak wspomniałem takie dostałem zalecenia.

To całe audio strasznie skomplikowane. Człowiek chce lepiej a nie wszystko takie proste i oczywiste.

Nie jest to temat o akustyce więc nie zaśmiecam więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0529faffee07b0596079c269df6ddbe7.jpeg

 

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

 

Piękny dyfuzor :O Twoja konstrukcja?

 

według zaleceń akustyka z firmy Apama powinienem mieć ok. 6 m2 takich pianek i jeszcze ćwierć walce w rogach aby sprowadzić pogłos to odpowiedniego poziomu

 

Na jakiej podstawie? Musiałby chociaż wiedzieć z czego masz pokój i co masz wewnątrz - można wtedy z bardzo grubsza coś pomyśleć.

 

Pianki masz za blisko, w ogóle siedzisz za blisko ściany - będziesz miał podbity bas w takiej odległości (oczywiście nie cały, żeby nie było za łatwo). Sprawdź te pianki za kolumnami - albo lepiej pomiędzy.

 

Oczywiście, że nie można adaptacji sprowadzić do samej walki z czasem pogłosu, ale to pierwszy krok - i stosunkowo najłatwiejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie? Musiałby chociaż wiedzieć z czego masz pokój i co masz wewnątrz - można wtedy z bardzo grubsza coś pomyśleć.

Przesłałem im wymiary pokoju z czego jest zrobiony, sufit, podłoga, ściany, umeblowanie itp. Zrobili symulacje że się to pokrywa z pomiarami i dali takie zalecenia.

Wziąłem się za to od dupy strony. Za cenę tych pianek, materiału i paneli od meblarza pewnie ktoś z Krakowa zrobił by mi pomiary i bym wiedział na czym stoję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłałem im wymiary pokoju z czego jest zrobiony, sufit, podłoga, ściany, umeblowanie itp. Zrobili symulacje że się to pokrywa z pomiarami i dali takie zalecenia.

Wziąłem się za to od dupy strony. Za cenę tych pianek, materiału i paneli od meblarza pewnie ktoś z Krakowa zrobił by mi pomiary i bym wiedział na czym stoję.

 

Pogłos, a akustyka w sensie audio to dość różne kwestie wg mnie. Pianki w nadmiarze wytną Ci górę, co sam już zauważyłeś. Ich nadmiar raczej nie jest wskazany.

Basu, ani sceny tym nie poprawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za cenę tych pianek, materiału i paneli od meblarza pewnie ktoś z Krakowa zrobił by mi pomiary i bym wiedział na czym stoję

 

Nie zaśmiecajmy tu wątku tematami nie związanymi z kolumnami S16Hz - jak masz pytania to się postaram coś Ci podpowiedzieć na PRV (w miarę dostępnego czasu i własnych eksperymentów) - żeby nie było - ja się tym zawodowo nie zajmuję - za mało wiem na ten temat, żeby ryzykować późniejsze reklamacje... Jeżeli jednak masz fundusze, to faktycznie zwróć się do kogoś kto Cię odwiedzi - ja wolę się bawić sam, ale to dla mnie przyjemna zabawa (podkreślam - zabawa!).

Edytowane przez ozric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest zakładka akustyka, jesli poczytasz tematy prowadzone tam przez całe lata to znajdziesz oprocz handlowców ludzi z audiostereo obeznanych w temacie i nadal aktywnych na forum

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest zakładka akustyka, jesli poczytasz tematy prowadzone tam przez całe lata to znajdziesz oprocz handlowców ludzi z audiostereo obeznanych w temacie i nadal aktywnych na forum

Ok dzięki już więcej nie zawracam gitary e tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od parametru Group Delay

 

Chciałbym to sprostować - bardzo przepraszam jeżeli wprowadziłem kogoś w błąd bo pomyliłem nazwę parametru... Group Delay odnosi się do opóźnienia poszczególnych częstotliwości wynikającego z nachylenia charakterystyki fazowej a nie pogłosowej - mnie chodziło o charakterystykę pogłosową właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzykalne wzmacniacze będą bardziej pasowały do wersji Signature zarówno lampy jak i tranzystory .Te wzmacniacze surowe w brzmieniu polecam do wersji standard Canto Grand.

 

Witam na pokładzie z Canto Grand.

Od jakiegoś czasu zastanawiam sie nad upgradem do wersji Signature. Mój wzmacniacz to Hegel h80. Czy jest sens takowej zmiany. Hegel to raczej neutralne granie ale czy muzykalne ?

Pokój to 25m, muzyka smooth jazz, pop, raczej spokojne granie. Dotychczas grałem na wbudowanym dac-u, myślę o chwalonym ŁKS 004. Szkoda że nie można go wypożyczyć.

Ponawiam pytanie, czy jest sens upgradu CG do wersji Signature. Dzięki za wszelkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Witam na pokładzie z Canto Grand.

Od jakiegoś czasu zastanawiam sie nad upgradem do wersji Signature. Mój wzmacniacz to Hegel h80. Czy jest sens takowej zmiany. Hegel to raczej neutralne granie ale czy muzykalne ?

Pokój to 25m, muzyka smooth jazz, pop, raczej spokojne granie. Dotychczas grałem na wbudowanym dac-u, myślę o chwalonym ŁKS 004. Szkoda że nie można go wypożyczyć.

Ponawiam pytanie, czy jest sens upgradu CG do wersji Signature. Dzięki za wszelkie odpowiedzi

W tym klubie większość użytkowników łączy produkty S16Hz z lampami więc ciężko o opinie dla tranzystorów. Też o to wcześniej pytałem. Ogólnie warto ale czy będzie dobrze trzeba by posłuchać u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze klubowego wątku zamierzam skierować swoje "sprzętowe kroki" w stronę kolumn Minas Anor IV. Wiem, ze sprawdzonym i polecanym partnerem dla nich jest Cayin A70MkII. Niestety obecnie nie jest dostępny jako nowy, a u dystrybutora nie ma (tak było miesiąc temu) wersji demo i nie ma możliwości odsłuchu i sprawdzenie czy granie jest w moim guście. Ale ad rem. Czy ktoś z klubowiczów miał okazję słuchać z kolumnami Studio16HZ wzmacniacza Copland CTA-405 lub 405a i ewentualnie ma porównanie z Cayin'em A70MkII?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na pokładzie z Canto Grand.

Od jakiegoś czasu zastanawiam sie nad upgradem do wersji Signature. Mój wzmacniacz to Hegel h80. Czy jest sens takowej zmiany. Hegel to raczej neutralne granie ale czy muzykalne ?

Pokój to 25m, muzyka smooth jazz, pop, raczej spokojne granie. Dotychczas grałem na wbudowanym dac-u, myślę o chwalonym ŁKS 004. Szkoda że nie można go wypożyczyć.

Ponawiam pytanie, czy jest sens upgradu CG do wersji Signature. Dzięki za wszelkie odpowiedzi

 

Hegel H80 brzmi dobrze lub bardzo dobrze z Canto Grand . Wersja Signature jest żwawsza,bardziej przestrzenna ,ma sporo lepszą scenę dźwiękową .To nie są kosmetyczne różnice ,ani różnice na zasadzie lepszego kabla .To wyraźna różnica.

 

LKS 004 +H80 tego zestawienia nie słuchałem ,powinno grać ,H80 nie jest zbyt ofensywny w górze pasma . Wbudowany DAC to podstawowe brzmienie i tu niczym szczególnym nie zaskoczy .Z pewnością dobry odtwarzacz CD lub DAC poprawi brzmienie .

 

Przy odsłuchu DAC-a warto porównać ich kilka aby samemu stwierdzić co w danym systemie pasuje najbardziej . Tych urządzeń jest sporo na rynku .Ja ze swojej strony proponuję posłuchać krajowych manufaktur StelAudio model 05 i Protagonist .Oboje chyba wypożyczą + LKS 004 jak bedzie okazja .Warto wziąć ze sklepów inne DAC-i (za kaucją sklepy wypożyczają) aby mieć pełen obraz tego co nam rynek nam serwuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Witam na pokładzie z Canto Grand.

Od jakiegoś czasu zastanawiam sie nad upgradem do wersji Signature. Mój wzmacniacz to Hegel h80. Czy jest sens takowej zmiany. Hegel to raczej neutralne granie ale czy muzykalne ?

Pokój to 25m, muzyka smooth jazz, pop, raczej spokojne granie. Dotychczas grałem na wbudowanym dac-u, myślę o chwalonym ŁKS 004. Szkoda że nie można go wypożyczyć.

Ponawiam pytanie, czy jest sens upgradu CG do wersji Signature. Dzięki za wszelkie odpowiedzi

 

Mam LKS 003 z wymienionymi opampami na dyskretne i 004, te DACi grają bardzo podobnie, to są subtelności. Warunkiem jest wstawienie opampow na tanzystorach. Także spokojnie bierz tańszego 003 (namawiam też do odsluchu innych DAC u siebie, Grzesiek wyżej wymienił ciekawe konstrukcje - dodałbym jeszcze audiolab mdac+) a przede wszystkim myśl o wersji signature. Lepszy tweeter i zwrotnice zawsze słychać.

 

Jeżeli hegel ma wejście na końcowke mocy to też warto w ten sposób podłączyć LKS, najczęściej to właśnie przedwzmacniacze są najsłabszym ogniwem w budżetowych wzmakach i warto je ominąć wchodząc na końcówkę mocy bezpośrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze klubowego wątku zamierzam skierować swoje "sprzętowe kroki" w stronę kolumn Minas Anor IV. Wiem, ze sprawdzonym i polecanym partnerem dla nich jest Cayin A70MkII. Niestety obecnie nie jest dostępny jako nowy, a u dystrybutora nie ma (tak było miesiąc temu) wersji demo i nie ma możliwości odsłuchu i sprawdzenie czy granie jest w moim guście. Ale ad rem. Czy ktoś z klubowiczów miał okazję słuchać z kolumnami Studio16HZ wzmacniacza Copland CTA-405 lub 405a i ewentualnie ma porównanie z Cayin'em A70MkII?

 

Przede wszystkim słuchaj jak najwięcej .Tylko odsłuch zweryfikuje wszelkie wskazówki jakie my tu piszemy . Co do Coplanda on nigdy nie zawodził brzmieniowo ,to urządzenia rzetelnie zaprojektowane i bardzo dobrze wykonane i gościły u mnie różne modele ,jak zintegrowane tranzystory ,hybrydy ,Push pulle na EL34 i push pulle na KT88 i wszystkie one miały dużo do powiedzenia . Minasy kiedyś zawoziłem klientowi do Coplanda na EL34 push pull i grały bardzo dobrze . KT88 Coplanda mają również bardzo dobrą pozycję z racji dobrego brzmienia .

 

Co do Cayina wprowadzimy za kilka miesięcy modele na lampach 845 ,to triody oddające w modelach Cayina 24 waty z triody bezpośrednio żarzonej .Z Minasami 845 grają bardzo dobrze ,to moc wystarczająca aby nimi dobrze sterować ,a barwa z triody jest o kilka klas lepsza niż pentod. Dla fanów ciężkiego rocka nadaj zostaną lampy KT88 w modelach CS-88A, oraz A-55TP.

 

Trzeba słuchać ,jest wiele udanych wzmacniaczy na rynku przeważnie to modele starsze ,produkowane jak Copland ,czyli solidnie w latach 90 -tych i nieco później ,ale nowe wzmacniacze wielu producentów też mają dużo do zaoferowania .

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Wszystkich

 

no to i u nas od tygodnia grają Arcady 2,5 w wersji Special Edition

 

Dziękujemy Panu Grzegorzowi za fachową pomoc i doradztwo w doborze całego systemu, za możliwość odsłuchów u nas w domu, trochę się natargaliśmy paczek na pierwsze piętro i z powrotem ale zawsze nam miło było gościć u siebie Pana Grzegorza i słuchać płyt do późnych nocy

 

teraz Arcady się wygrzewają, A70tka gra od kilku miesięcy więc już prawie wygrzana, żona też już zadowolona, bo wcześniej chciała mnie udusić;)

 

a tak to wszystko wygląda

post-64701-0-56425300-1524508204_thumb.jpg

post-64701-0-41023000-1524508217_thumb.jpg

post-64701-0-42744500-1524508226_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano dziś, 21:12

 

komponenty w środku są takie jak w signature ale z zewnątrz wygląda jak wersja standardowa (chyba)

 

Obie wersje Signature i Specjal Edition posiadają skrzynie zbudowane z 22 mm MDF-u a boki skrzyn to sandwich 22 mm MDF +10 mm płyta wiórowa ,czyli 32 mm.

W obu wersjach jest dodatkowy wieniec wzmacniający czyli łącznie 3 szt ,wzmocniona odosobniona komora dla głośnika średnio tonowego z 22 mm płyt MDF.

 

Zwrotnice to znamienite komponenty ,cewki powietrzne na grubym drucie Intertechnika o małej rezystancji 0,28 ohma ,kondensantory Audyn Plus 800V ,bezindukcyjne grafitowe rezystory ,okablowanie z miedzi 6N ,trzy płytki drukowane miedziowane i cynowane . Wersja Signature i Specjal Edition to głośniki wysoko tonowe ScanSpeak 9700 tzw. "mały Revelator". W katalogowych Arcada 3,5 głośnik wysoko tonowy to Morel ,a części zwrotnicy oczko niżej ,choć nadal są to bardzo dobre podzespoły których próżno szukać w większości droższych kolumn,cewki powietrzne są w standardzie na drucie 1,4mm2 i 1,5mm2.

 

W zasadzie różnica pomiędzy Signature a Specjal Edition w modelu Arcada 2,5 to terminal przyłączeniowy ,w droższych to WBT .

 

W Arcada 3,5 Signature występuje terminal ze stajni Ethosów z tym że nie potrójny a podwójny tej samej technologii wykonaania :korpus aluminium ,blacha kwasówka i nadruk laser .

post-15230-0-52944300-1524517260_thumb.jpg

post-15230-0-34467000-1524517385_thumb.jpg

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.