Skocz do zawartości
IGNORED

Zalewanie toroidu żywicą


kjeld

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zalać toroid żywicą.

Czy wstawienie w środek rurki aluminiowej (do późniejszego wprowadzenia śruby mocującej) może spowodować jakieś niepożądane skutki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalewaj jak jest. Dziurkę wywiercisz sobie po utwardzeniu.

 

Robiłeś to już kiedyś? Jeżeli nie to (ze swojego doświadczenia) polecam toroida położyć na ciut grubszej gąbce, na której jest rozłożona folia spożywcza. Mi w każdym razie w ten sposób wychodziło perfekcyjnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słuchając rozumu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

W sumie mam dwa toroidy do zalania. Jeden chcę zalać w całości, umieszczony w cylindrycznym pojemniku, po zdjęciu zewnętrznej folii, a w drugim sam środek, bez zdejmowania folii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Alledrogo kupiłem, poliuretanową. I rzeczywiście drogo, dlatego nie mam zamiaru zalewać i później wiercić w tym dziury. Jak zrobię, opiszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że akurat nie mam plastikowej rurki o odpowiedniej średnicy, a aluminiową mam. Magnetycznie aluminium nie wpłynie na właściwości trafola, natomiast nie mam pojęcia, czy nie pojawią się inne niepożądane efekty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie bez problemu możesz zalać rurkę aluminiową. aluminium jest niepodatne na pole magnetyczne. jeśli masz taką rurkę to nie kombinuj (jak niektórzy "doktory" tu dywagują) tylko zalewaj i nic niepożadanego nie uraczysz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"spokojnie bez problemu możesz zalać rurkę aluminiową. aluminium jest niepodatne na pole

>magnetyczne. jeśli masz taką rurkę to nie kombinuj (jak niektórzy "doktory" tu dywagują) tylko

>zalewaj i nic niepożadanego nie uraczysz."

 

No nie wiem, a prądy wirowe?

Ostatecznie rurka tworzy zamknięty zwój.

Fakt, ze efekt może byc pomijalnie mały, ale kto wie?

Ponadto piszesz ze szkoda Ci wiercic otwór ze względu na koszty. Jaki tam koszt otworu o srednicy 6-8mm? Wiecej rozlejesz podczas przygotowania żywicy - a jeśli przypadkiem zbyt duzo przygotujesz?

W kazdym razie w "fabrycznych" trafach widziałem tylko otwory wiercone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to rurka będzie miała kontakt ze śrubą mocującą i tym samym nie będzie zamkniętego zwoju, tylko pręt połączony z metalową obudową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zalać na folii polietylenowej, oczywiście zalewą epoksydową, jeśli ma być potem wiercona. Żadne rurki, wierci się dziurę po utwardzeniu żywicy, najlepiej na statywie i niekoniecznie od razu docelowym rozmiarem wiertła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie celem zalania jest wyciszenie Twojego toroidu. Jeśłi masz trafo indela, to muszę Cię zmartwoć, poniewż ja już to z takimi ćwiczyłem, niestety pomimo zalania go całego brzęczy nadal. Taka poprostu konstrukcja, widocznie zwoje nie są należycie ułożone (ciasno). Brzęczy pomimo znikomego obciążenia. Prawdopodobnie indel strasznie żyłuje na miedzi projektując toroidy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a c odo rurki to i tak nie ma to najmniejszego znaczenia jakądasz w środek. Siły pola elektromagnetycznego i tak się inaczej rozkładają, nie będzie siętam nic indukować ani powodować zwarcia pola.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie luźne zwoje grają. Buczy, bo jest zaprojektowany "na styk", czyli oszczędnie, z wysoką indukcją. Dajesz mniej zwojów, co powoduje zmniejszenie gabarytów (miedź kosztuje), i to jest dobre gdy w sieci jest 230V o kształcie przypominającym sinus. Niestety, bardzo często ani jeden, ani drugi warunek nie jest spełniony, i rdzeń transformatora zaczyna "narzekać".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam transformatory z toroidy.pl i niestety też buczą. Ostatnio zakupiłem żywicę poliestrową (1L - 28zł) i zastanawiam się właśnie czy zalanie ich coś da. Czy ktoś jeszcze, oprócz lolo234 próbował uciszyć w ten sposób toroida ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalewanie to nie jest sposób na uciszanie buczenia. Koniec, kropka. Rdzeń jest wyżyłowany, żeby było taniej, więc buczy. Patent z zalewaniem środka służy jedynie celom montażowym. Wiercisz dziurę i przykręcasz. Bardziej to poręczne niż talerzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pocieszenia posiadaczy toroidów indela dodam, iż sporą ulge odczują montując w sprzęcie kolce jako podstawki. To chyba wszytko co można (oprócz wymiany toroida) zrobić.

Niestety już więcej nie zakupię toroidu indela do DIY, chybaże do halogenów :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło akurat o zalanie całego transformatora w kubku.

Jeśli chodzi o jakość transformatorów z toroidy.pl to chyba te w wersji audio nie są złe. Mamy na forum dużo ich posiadaczy - może się wypowiedzą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie trafo brzęczy. Jest z toroidy.pl. Żywica epoksydowa raczej nie nadaje się do zalewania transformatorów - jest za twarda. W sieci wyszukałem, że stosuje się do tego celu właśnie żywicę poliuretanową, ktoś jeszcze pisał o silikonowej. Zalałem dwa trafa - jeden cały, drugi w środku. Żywica po stwardnieniu jest właśnie dość elastyczna i krawędzie łatwo dają się obcinać nożem do tapet. Jak tylko będę miał chwilę czasu, sprawdzę czy przestał buczeć. Niech jeszcze zwiąże dzień lub dwa. Bodaj na elektroda.pl przeczytałem, że ktoś w ten właśnie sposób pozbył się brzęczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalanie toroida w kubku ma sens zwłaszcza, gdy ostatnie uzwojenie nie jest przykryte warstwą izolującą, wtedy żywica powypełnia luki w nim i jakoś to pomoże. Tak, lepsza niż epoksyd będzie do tego poliuretanowa, ale elastyczna typu silikon lub polibutadien nie da efektu wytłumienia. To jest sposób na zapewnienie odpowiedniej klasy izolacji IP przede wszystkim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.