Skocz do zawartości
IGNORED

MA RS6 v Kef iQ7 SE v Dali Ikon 5


lothian

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie poszukuję głośników, które fajnie zagrałyby na 16m2. Słucham głównie alternatywy, rocka i elektroniki - wzmacniacz Meridian. Lubię w sprzęcie szczegółowość, wyróżniającą się średnicę i górę. Słuchałem już trochę głośników i np. polecono mi Chorusy 714V, 716V, które po odsłuchu zraziły mnie basem, który trochę zagłuszał środek pasma. Generalnie najbardziej jestem przekonany do MA których niedawno słuchałem i wiele osób je chwaliło, ale słuchałem ich tylko raz, tak "na szybko" przy okazji prezentacji innemu klientowi w salonie, ale grało to pięknie (może to przede wszystkim wpływ sprzętu, bo grało na Accuphase, a z nim to większość pięknie zagra). Słuchałem też KEF iQ7, ale brakowało przestrzeni, jednak dużo osób mówi, że SE to o wiele lepsza kolumna (recenzja w Audio też to potwierdza), nie wiem jak do iQ7 i iQ7 SE ma się dźwięk z nowych iQ70? Sprzedawca podpowiedział mi też Dali Ikon 5, że właśnie one mają pięknie wyróżniającą się średnicę i ze to bardzo udany model (niestety nie miał akurat na stanie, żeby posłuchać). Jestem pod koniec lutego umówiony na odsłuch Dali i MA może to coś zmieni. Trochę błądzę po tych głośnikach, ale nie chciałbym wtopić 3tys. zł (bo tyle mam zamiar przeznaczyć), więc jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Monitory RS6 też Cię zrażą basem w 16 mkw. Patrząc na twoje preferencje nie ma wyboru - iQ70. Piękna barwa, średnica dobrze kontrolowany bas co powoduje, że się go tak nie odczuwa. Ja mam wzm Roksan Caspian a ty Meridiana więc lepszy (droższy). Podejrzewam, że zrobi z nimi co będzie chciał. Ja słucham iQ70 dokłądnie w 16,5 mkw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Jeżeli chodzi o przestrzeń to najważniejsze jest ustawienie kolumn. Daleko ustawione od ścian i skierowane za miejsce odsłuchu. Oczywiście kable też są ważne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor Audio RS6 maja potezny nisko schodzacy bas, ktory jest miekki i sprezysty (nie zawsze kontrolowany) w porownaniu do innych kolumn ktore wymieniles. Odsluch pewnie zweryfikuje wszystkie za i przeciw :) Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Lampa nie umiera nigdy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. No właśnie tego basu boję się najbardziej, żeby nie zjadł mnie w tym pomieszczeniu;) Co do natężenia basu w Monitor Audio to wcześniej nie zwróciłem uwagi, ale też warunki odsłuchowe były inne (stosunkowo duże pomieszczenie). Prawdopodobnie wpływ też miało ówczesne porównanie, bo wcześniej były podłączone Esy Vivace 2xt, które grały soczystym basem z małą szczegółowością i po podłączeniu MA wydawało się, że RS6 grają bardzo lekko. A tak na marginesie, to chyba Esa w ogóle gra mocnym i wyróżniającym się basem, bo kiedyś dawno słuchałem Intrady (tak z ciekawości jak w ogóle grają) i też były bardzo "basowe".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

biorąc pod uwagę wielkość Twojego pomieszczenia, posiadany sprzęt oraz preferencje, odradzam zakup kolumn DALI oraz FOCAL - będziesz miał problem z basem (szczególnie w Focalu). Pozostałbym przy wyborze pomiędzy KEF iQ70 a MONITOR AUDIO. W przypadku MONITOR AUDIO model BR6 jest zbyt duży i mocny do 16m2, pojawią się problemu ze zbyt dużą ilością basu. Proponowałbym Ci natmiast kolumnę MONITOR AUDIO RS6. Jest to zestaw o klasę lepszy niż seria Bronze gdyż jest to seria Silver. Kolumna idealnie sprawdzi się w pomieszczniu 16m2, ponadto zaoferuje znacznie więcej niż seria Bronze. Cena nieznacznie przekracza 3tys., ale moim zdaniem naprawdę warto. Kolejną propozycją jest seria GOLD z modelem GS10. Jest to coprawda kolumna podstawkowa, jednak bez problemu powinna prawidłowo nagłośnić Twoje pomieszczenie, natomiast klasa brzmienia byłaby jeszcze lepsza. Przy monitorku jednak zawsze występuje dorbne ograniczenie w dynamice, potędze dźwięku.

Są to tylko moje propozycje, na Twoim miejscu jednak nie sugerowałbym się ocenami innych forumowiczów tylko zorganizował odsłuch poszczególnych modeli ale koniecznie u siebie w domu na Twoim wzmacniaczu, kablach oraz co najważniejsze w Twoim pomieszczeniu odsłuchowym, którego akustyka ma ogromny wpływ na subiektywne odczucia. To Tobie musi się podobać brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zadziwiające jak wiele osób, ocenia kolumny w oderwaniu od sprzętu, jaki z nimi zagra. Wypowiedzi, o tym, że jakaś kolumna ma słabo kontrolowany bas, bez nawiązania do sprzętu, który ma ją wysterować to często czysta abstrakcja. Często przypomina to mi ocenię zdolności jezdnych samochodu na podstawie budowy jego układu wydechowego. Komuś głośnik nie zagrał w jego konfiguracji więc uważa, że jest generalnie słaby. Zanim wybrałem swoje kolumny przewaliłem chyba z kilkadziesiąt różnych zestawów i zauważyłem, że od pewnego pułapu cenowego, słabo kontrolowany bas był bardzo często wynikiem źle dobranego/zbyt słabego technicznie wzmacniacza (niekoniecznie mocy, ale np. zbyt niskiego współczynnik tłumienia) lub złej akustyki pomieszczenia (odległość od ściany(co może być problemem np. przy wymienionych przez Ciebie DALI), wytłumienie pokoju, gołe podłogi, ściany itp.). Słyszałem kilka kolumn, które zagrały świetnym, dobrze kontrolowanym basem, mimo iż na innym wzmaku kompletnie sobie nie poradziły. Monitor Audio RS6 to doskonałe kolumny i przy odpowiednim wzmaku i pomieszczeniu doskonale się spiszą nawet przy 16 m2 – zweryfikowane, na własne uszy w praktyce. Przesłuchałem, sporo wzmaków z serią Q7 i iQ7 SE, iQ70 w moim odczuciu te kolumny to nieco nietrafiony wybór do rocka i elektroniki (choć iQ70 są chyba generalnie lepsze niż Q7). Osobiście nie znalazłem żadnego wzmaka, który był zagrał z nimi lepiej w elektronice niż np. wspomniane RS6. To prawdą, że jest wiele gatunków muzyki, w których Kefy się dobrze sprawdzają (nieźle zagrały w jazzie, z uwagi na ładne i czyste wokale), ale jeśli chodzi o rock i elektronikę, to moim skromnym zdaniem można sporo lepiej (więcej wykopu i pazura). Mam nadzieję, że nie spotkam się z ostrą krytyką właścicielu Kefów :) (te głośniki też bowiem mają sporo zalet), ale nie staraj się słuchać opinii innych, tylko po prostu wypożycz głośniki do odsłuchu. PS. Czasami mam niestety smutne wrażenie, że niektórzy sądzą dobrze kontrolowany bas to samo co niedostatek basu… Przyjemnych odsłuchów:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze wsrod forumowiczow panuje szał na monitor audio :) jak ja kupowalem rs6 2 lata temu to nie bylo o nich zbyt glosno.|W zakresie ceny do 4000 zl (nowe) to bardzo dobre kolumny i lepsze okazaly sie moim zdaniem tylko eposy m22 bardziej neutralne, lepsza stereofonia i nasycenie srednicy. W monitorach po czasie zaczynaja draznic osuszone srednie tony ta dolegliwosc nie ustapila nawet z musicalem A3.2

nie sluchalem MA z lampowcem a to moze byc to...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt iz Monitor Ausio RS6 ostatnio robia furore :)) u Mnie tez zrobily hehe :))

 

A co do wpisu "To zadziwiające jak wiele osób, ocenia kolumny w oderwaniu od sprzętu, jaki z nimi zagra. Wypowiedzi, o tym, że jakaś kolumna ma słabo kontrolowany bas, bez nawiązania do sprzętu, który ma ją wysterować to często czysta abstrakcja"

 

-autor tematu czytajac wpisy forumowiczow z pewnoscia spoglada na info kazdego z Nas wiec widzi z jakim sprzetem dane kolumny graja, no chyba ze ktos pisze o sprzecie a wogole nie mial mozliwosc odsluchu lub ich posiadania, w moim systemie byl to strzal w 10. Pozdrawiam i zycze najlepszego wyboru po odsluchu :))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Lampa nie umiera nigdy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szatan -> spróbuj wzmacniacza lampowego.

Przez krótki okres mialeś MA z serii bronze. Z moim lampowym wzmacniaczem nie odczułem suchości na średnicy, ale dzwięk co najwyżej był poprawny i byłby dobry, gdybym słyszał tak ze wzmacniacza tranzystorowego. Lampa czaruje, ale z MA tego nie było, tylko poprawność. Ale seria silver z pewnością jest lepsza, więc może z lampą będzie lepiej niż poprawnie.

Warto spróbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Naprawdę wnoszą bardzo dużo do moich rozważań. Jak widzę, zaistniały grupy zwolenników MA i KEF. Ponieważ wszystko mnie to bardzo zaintrygowało, postanowiłem wygospodarować trochę czasu i wybrać się na odsłuch RS6 i iQ70. Teraz chciałbym podzielić się moimi odczuciami. Na początek poszedł MA i Jarre - Oxygen 8. Wszystko zagrało wręcz bajecznie - dynamicznie, żywiołowo, tak jak się spodziewałem, chociaż bas rzeczywiście jest nasycony i czasami (tak jak ktoś na forum podpowiedział) niekontrolowany. Potem zmiana na Radiohead-the Bends. I znowu wszystko zagrało prawidłowo i pozostawiło w uszach naprawdę niesamowite wrażenia. Przyszła pora na zamianę - KEF i Jarre. Niestety nie zagrało to już tak pięknie, grało przede wszystkim średnicą, mało energicznie. Włączyłem Radiohead "High&dry" znowu mizernie. Ale coś mnie tknęło i dałem im jeszcze jedną szansę zmieniając utwór na bardziej gitarowy "Just" i coś drgnęło, KEFy się obudziły! gitary wybrzmiały fantastycznie. Można było poczuć ten rytm, przestrzeń i pierwszy raz tak wspaniale zagrał mi Radiohead. Potwierdziły umiejętności tych kolumn pozostałe gitarowo-energetyczne utwory. Po tych odsłuchach muszę przyznać, że bardziej uniwersalne są RS6, choć nie potrafią tak pięknie oddać dźwięku elektrycznych gitar, głownie przez nasycony bas, który czasami tłumi pewne elementy dźwięku.

Jednak to były tylko odczucia ze studia, które było duże (około 50m2) i niestety nie odpowiada warunkom domowym. Sprzedawca podpowiedział, że MA mają podbity bas w wyższych poziomach co może powodować buczenie lub drgania odczuwalne w sąsiednich pomieszczeniach. Najlepiej podobno czują się w kwadratowych pokojach i odsunięte około metr od ściany, żeby bas refleksy mogły "oddychać" i nie powodowały buczenia. Podobno RS6 nie w każdym pomieszczeniu zagrają. Ale sprawdzić będzie trudno, bo sprzedawca był niechętny wypożyczeniu (chyba, że byłyby to znacznie droższe kolumny) i trzeba będzie dalej słuchać samemu. Na koniec podłączył mi jeszcze coś, podobno hit sprzedaży w ostatnich miesiącach - Acoustic Energy Neo 3. No i muszę przyznać, że te niepozorne kolumny coś w sobie mają. Dźwięk plasował się pomiedzy KEF i MA, lecz nie było tyle energii i dynamiki (głośniki 13cm) ale za to mają niesamowitą przestrzeń. Muzyka przy nich wciąga. Nie wiem czy ktoś miał z nimi do czynienia i mógłby się podzielić odczuciami?

Niestety w dalszym ciągu nie udało mi się posłuchać Dali, ale będę próbował je znaleźć. Na razie niewiele osób może mi coś podpowiedzieć, choć sprzedawca z salonu chwalił dźwięk Dali. Muszę ich jakoś posłuchać. Będę musiał też wziąć większe ilości swoich płyt, żeby wyrobić sobie zdanie na temat MA lub KEF. No i może jak posłucham kolumn w różnych salach odsłuchowych to też wniesie to coś nowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"sprzedawca powiedział,że MA mają podbity bas w wyższych poziomach co może

powodować buczenie lub drgania odczuwalne w sąsiednich pomieszczeniach"

 

:-)

 

fakt, mają podbity bas ale nie aż tak moco, poza tym pierwsze słyszę aby podbity bas powodował drgania w sąsiednich pomieszczeniach :-0, w sąsiednich pomieszczeniach to raczej niski bas może być odczuwalny.

 

RS6 to dobre kolumy ale uważam, że w 16m2 to się uduszą i bas zabije resztę pasma ( u mnie w 24m2 czasami było basu za dużo). Można próbować zatkać tylne bass reflexy ale podejrzewam, że stracą te głośniki swoje atuty czyli duża dynamikę i swobodę grania.

Jeżeli podoba ci się dzwięk Monitor Audio to może GS10, które są we wszystkim lepsze od RS6 a mają właśnie mniej basu lub ewentulanie RS5 ale tych nie słyszałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.