Skocz do zawartości
IGNORED

Trubadurzy, i inni tacy....


Celtix

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś zna płytę Thomasa Binkley'a Troubadours, Trouvères, Minstrels?

 

Zamierzam ją kupić, ale nie wiem czy tańszą wersję wznowioną czy z Taldec - na gigancie ok 66 zł.

Słyszałem już podopiecznych Binkley'a z 5 płytowego boxu z muzyką średniowicza.

Codax - bardzo mi się podoba.

L'Agonie du Languedoc -też. Jednego nie jestem w stanie pojąć - jak niektóre z utworów z tej drugiej płyty mogą być tak podobne do współczesnej poezji śpiewanej- czy to tylko kwestia wykonania.

Piszcie o trubadurach i płytach z tą muzyką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^Celtix

 

konsekwentnie polecę Ci znowu presto - nawet przy obecnym kursie funta masz wyraźnie taniej niż 66 zł:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

wyrabiaj prędko tę kartę! ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dong

Może podzielisz się ze mną swoimi opiniami o tej płycie i innych z muzyką trubadurów.

Sklepowi Presto Classical już dziękujemy...:):)Rozumiem oczywiśćie,że jesteś ich zakonspirowanym agentem :):)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^Celtix

 

nie słyszałem tej płyty, więc nie wyrażę o niej swojej opinii. jeśli ktoś ją zna, to zapewne się tutaj prędzej czy później wpisze. muzyki trubadurów nie znam niestety prawie wcale - osobiście preferuję późniejsze epoki.

 

pisałeś, że zamierzasz tę płytę kupić za 66 zł, wskazałem Ci więc miejsce, gdzie można taniej i szybciej (i - jak wskazują nie tylko moje doświadczenia - ciut pewniej niż w gigancie). tylko tyle, możesz z rady skorzystać albo nie.

 

jeśli nie masz możliwości zamawiania klasyki za granicą, to oprócz giganta rozważ punkty takie jak CCD oraz Music Island:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dong

 

Wersja Warner Classic kosztuje na gigancie 56 zł , dla szczegółów...ale to nie ma znaczenia.

Nie miałem zamiaru cię obrażać, jeśli poczułeś się dotknięty moim wpisem to przepraszam.

To miał być taki żart...cóż Amerykanie mówią w takiej sytacji... chill, zatem chill dong...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytując jednego z forumowiczów o ten wątek też będę walczył.

 

Piszcie o najlepszym wykonaniu pieśni Martina Codaxa, słyszałem jedną w wykonaniu Anny Jagielskiej, jest też płyta z muzyką Codaxa w wykonaniu Studio der Fruchen Music pod dyrekcją słynnego Thomasa Binkley'a. Jak dla mnie jeśli chodzi o muzykę trubadurów to Binkley rządzi.

Andrea van Ramm .... to nazwisko warto zapmiętać w kontekście muzyki trubadurów.

Czy znacie jednak płyty Troubadours Art Esnemble, co by nie mówić wyspecjaliowali się w tej muzyce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż widzę,że trubadurzy przeszli do historii....również tego forum.

 

Za tem polecam piękne requiem dla trubadurów....ballady, ronda i virlay Jehana de Lescurel'a.

Płyta verits x2 Ensemble Gilles Binchois - Binchois- Lesucurel. Chansons.

Muzykę Lesucrel'a urzeka swoja prostotą. Wysublimowna monodia ostatniego z trubadurów tworzy kontemplacyjny nastrój, sprzyjający rozważaniom o miłości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celtix, nie łam sie tak łatwo. Walczyć trzeba wytrwale :) Wątki mają tendencję do wracania, gdy coś się nowego pojawi. Może gdy do kolegi-forumowicza dojdzie zamówiona płyta "Tracce delle tradizioni orali..." zechce się podzielić wrażeniami. Może inne jakieś nowości ożywią ducha trubadurów. Więc zamiast requiem z ostatnim trubadurem (po nim jednak idą truwerzy, minne- i meistersingerzy...), polecam może ascetyczną w stylu płytę z pieśniami pierwszego trubadura - Wilhelma Akwitańskiego (Guillaume IX d'Aquitaine; dziadka Eleonory - to była rodzinka!) z katalogu Alphy. Do tego trochę obrazków z romańskimi katedrami z Poitiers i Angouleme, i wędrówkę na Południe - Langwedocja i Prowansja (ta ostatnia z muzyką legendarnej Hrabiny z Die, gdzie robią clairette, najlepsze wino musujące świata), no i Camino de Santiago, czyli ozdabiający je cały wielki repertuar Alfonsa X Mądrego, nagrywany przez Mala Punica. A także ozdabiające go rzeźbione portale opactw i katedr pielgrzymkowych... Do tego brzmienie tych języków, tak pomiędzy włoskim a francuskim... pyszny deser :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego forumowiczu KebaP'ie1.

 

Dziękuję za słowa otuchy :):) Cóż to za płyta z muzyką legendarnej Hrabiny z Die.

Dziękuje za ten klasztorny wirydaż. Niech będzie to miejsce oczekiwania.

 

(O ludzie małej wiary....)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zna ten 2 płytowy box?

 

1.Distant Love

Songs of Jaufre Rudel & Martin Codax

Paul Hillier, Andrew Lawrence-King

Harmonia mundi HMU 90 7203

 

2. Cantigas from the Court of Dom Dinis - Devotional, satirical & courtly medieval love songs

Theatre of Voices - Paul Hillier, dir.

Harmonia mundi HMU 90 7129

 

Byłbym wdzięczny za wasze opinie, no i ciekaw jestem ile tam charfy Lawrenca - Kinga? Mam nadzieję,że bez przesady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam, ale wygląda apetycznie. Andrew Laurence-King to mistrz wśród magików, a i reszta jak najlepsza. Zaś wracając do wcześniejszego pytania, "legendarna hrabina z Die" nie ma chyba dedykowanych sobie płyt - za mało repertuaru - a określenie legendarna wiąże się z tym, że postać jest skądinąd nieznana i po prostu... legendarna. Ale to właśnie jeden z uroków średniowiecza, nieprawdaż?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informuję Cię KabaP'ie 1 i wszystkich zainteresowanych muzyką trubadurów. Zachował się tylko jeden utwór z muzyką autorstwa Beatriz de Dia (tak prawdopodobnie miała na imię). Trudno zatem nagrać płytę z jej muzyką. Jej cantar...pojawia się na płycie Clemencic Consort Troubadours, płycie Thomasa Binkley'a od której zacząłem ten wątek, pojawia się również w innych antologiach z muzyką średniowiecza dotyczącą kobiet lub trubadurów. Jeśli chodzi o kobiety trubadurów to zasadniczo znana jest tylko de Dia, znany jest również utwór Królowej Blanchet - patrz Boston Camerata - Tristan i Izolda. Niektórzy umieścili na swoich płytach utwory kobiet trubadurów - patrz Clemencic Consort - utwory Beatriz de Dia, Boston Camerata - Marii de France, i jej słynne lai. Niestety nie mam tych płyt więc nie wiem czy to melorecytacja, czy próby rekonstrukcji muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie...ktoś za nas odwalił kawał dobrej roboty;-)...poniżej to co warto mieć u siebie w sprawie trubadurów:

 

Richard Coeur de Lion (**) naturalne i wyważone warto kupić jak gdzieś będzie

Troubadours et trouvères

Alla Francesca

Opus 111 30-170

 

Troubadours & Trouvères (****) niestety nie słyszałem? a wy?

Gerard Le Vot, et al.

Studio SM 12 21.75

 

La Chanson de Guillaume (**) jak wyżej

Lai, Chansons guerrières et politiques (1188-1250)

Diabolus in Musica - Antoine Guerber

Studio SM 2756

 

Tristan et Yseut (**) jak wyżej

Alla Francesca - Brigitte Lesne & Pierre Hamon

Zig-Zag Territoires 051002

 

The Spirits of England and France, Volume II (**) BARDZO DOBRE koniecznie kupić

Songs of the Trouvères

Gothic Voices - Christopher Page

Hyperion 66773

 

Gautier de Coincy (*) nie słyszłem

Les Miracles de Nostre-Dame

Alla Francesca

Opus 111 30-146

 

Gautier d'Épinal: Remembrance (*) OK, podoba mi się...ale trudno dostać NOWOŚĆ z 2008

Ensemble Syntagma - Alexandre Danilevski

Challenge Classics 72190

 

Adam de la Halle: Le jeu de Robin et Marion (**) nie słyszałem

Ensemble Micrologus

Zig-Zag Territoires 040602

 

Adam de la Halle: D'amoureus cuer voel chanter (*) nie słyszałem

Le Jardin de Courtoisie - Anne Delafosse Quentin

Zig-Zag Territoires 070401

 

Fontaine de grace (**) Jak zwykle ta ekipa wie co robi:-) KUPOWAĆ

Jehan de Lescurel: Ballades, virelais et rondeaux

Ensemble Gilles Binchois - Dominique Vellard

Virgin Veritas 45066

 

Czekam na dopisywanie nowychreferencji i Wasze opinie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ostanio kupiłem 2 płytowy album Troubadours, trouvers, minstrels itd Thomasa Binkley'a, Studio Der Fruhen Music.

Pierwsza część i początek drugiej ok. Natomiast muzyka Niemców z drugiej części jest średnio przystępna - określiłbym to tak, jeśli ktoś nie słyszał wcześniej mp3 może być zaskoczony. Niestety trznastowieczni kompozytorzy niemieckich dworów posługiwali się muzyką jako narządziem prezentacji swojej narracyjnej poezji. Niby ogólnie takie stwierdzenie można przypisać także innym trubadurom jednakże, Niemcy zepchnęli muzykę na drugi plan.

No i ten niemiecki to nie to samo co langue d'oc.

Jeśli chodzi o wybór utworów jest standart: calenda maya , Bornelh, Vartedorn, i inni najbardziej znani trubadurzy no i słynna trubadurka de Dia.

Zasadniczo płyta muzycznie nie rzuca na kolna. Jest co prawda piękna cantar kompozycji de Dia i ciekawy i przykuwający uwagę utwór Vidala rozpoczynający album, ale np w porównaniu z inna płytą Binkley'a - La agonie du Languedoc brak w tym zbiorze energii,za mało w nim magii.

Przegląd twórczości trubadurów i innych "takich" w wykonaniu śpiewaków i instrumentalistów Binkley'a jak dla mnie ma zatem w durzej mierze walory edukacyjne.

 

Drogi Moreno podziel się z forumowiczami swoimi wrażeniami z odsłuchu płyty Johel'a Cohen'a Lo gai saber.

Musisz nam też zdradzić gdzie nabyłeś tą jakże interesująca pozycję z muzyką trubadurów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trubadurzy, truwerzy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam fanów średnowiecza...dlaczego nas tak mało? TO naprawdę piękna muzyka...

 

Kilka nowych informacji z tego magicznego świata...czyli co kupić i czego słuchać...

 

Johel Cohen, Camerata Mediterranea - Lo Gai Saber Troubadour and Minstrel Music 1100-1300

Erato 2292 45647-2 [CD]

Płyta DOSKONAŁA...przynajmniej dla mnie;-)...idealnie trafiła w mój gust...

Świetne głosy i doskonała podkłady muzyczne, ma się wrażenie obecności na średniowiecznym zamku...

Bardzo dobra recenzja na stronie Amazon...tam też możną ją kupić...jako second hand...warto się wysilić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ensemble Organum - Missa Gotica

Najnowsza płyta starych mistrzów zawodzenia;-)...Ja lubię ich specyficzny styl śpiewu i dlatego z radością przyjąłem ten album...Polecam jak ktoś akceptuje TAKI sposób śpiewania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Alla Francesca - Mediterranea

Płyta z 2009. Bardzo kameralna (TRIO) składanka utworów z rejonu Morza Śródziemnego XIII i XIV wiek...świetny głos Pani Lesne...miłe i przyjemne ale nie jest to jakaś rewelacja...

 

Kolejna nowa w miarę płyta (2008 rok) to album gwiazd czyli zespołu Capilla Flamenca...

Płyta przy której się nie zaśnie dzięki świetnej grze zespołu dętego! A do tego dochodzą oczywiście doskonałe głosy...KUPOWAĆ!!! Bez względu na cenę;-)

Bellum & Pax - Missa L'homme armé - Da Pacem

Eufoda (EUF 1372 - 2008)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I to tyle na razie...pozdrawiam wszystkich miłośników dawnych klimatów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przesłuchaniu sporej części materiału z muzyką trubadurów osobiście uważam, że nie jest to wbrew pozorom muzyka nadzwyczaj łatwa zarówno w odbiorze, jak i dla wykonawców. Osobiście uważam, że wielu wykonawców sobie z nią nie poradziło . Dobrym przykładem jest tu choćby słynna Sequentia.

Słyszałem też trochę mp3 z „Lo gai saber” Joela Cohena, cóż mnie się taka interpretacja muzyki trubadurów nie podoba. Szczególnie chodzi mi o śpiew Anne Azema.

 

Polecam za to 2 płytowy album „Music from the time of crusades”.

 

Jest to składanka z utworami z płyt: Studio Der Fruhen Music dir. Thomas Binkley „L’Agonie du Languedoc”, Codax + Ventadorn tego samego wykonawcy, 3 pieśni Lascurel’a z polecanej już wyżej wspaniałej płyty Ensemble Gilles Binchois, jest i słynny Dawid Munrow, kilka pieśni w wykonaniu Martina Besta, jest nawet Jordi Savall.

Oto link do sklepu z mp3 z tej składanki:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W dodatku album ten można kupić w bardzo przystępnej cenie na gigant.pl

 

Polecam również mimo wcześniejszych uwag 2 płytowy album Studio Der Druhen Music dir. Thomas Binkley z antologią muzyki trubadurów, truwerów i minstreli. Szczególnie 1 dysk wart jest przesłuchania.

 

Dla ambitnych polecam bardzo ascetyczną pod względem muzycznym płytę Brice Duisit LAS CANSONS DEL COMS DE PEITIEUS z muzyką Guillaume IX D'Aquitaine.

 

Dla rozwoju wątku warto aby, ktoś wypowiedział się o twórczości Troubadours Art Ensemble i Gerrarda Zuchetto oraz o płycie Ensemble Perceval, która niespodziewanie zniknęła niemal całkowicie z polskiego rynku ( po wcześniejszej olbrzymiej dostępności w cenie 17 zł), a także płycie Clemenic Consort - Troubadours.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Bedę bronił płyty Lo Gai Saber do utraty tchu;-)...otóż jest to prawdziwa referencja w świecie muzyki trubadurów. Jest to opinia większości pism specjalistycznych i melomanów...proszę poczytać sobie o niej na stronie wykonawców...oto link...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Utwór nr. 5 to coś wyjątkowego...muzyka z niebios...

 

Wreszcie mam w swoich zbiorach tego białego kruka.

Troubadours & Trouvères (****)

Gerard Le Vot, et al.

Studio SM 12 21.75

 

Czy warto było tyle czekać? Tak bo to jest wykonanie najbardziej prawdziwe ze znanych, bez lukrowania i w wersji hard...jeden głos i jeden instrument albo bez instrumentów!...ale coś w tym musi być skoro nawet trafiło do encyklopedii Encarta jako wzorzec. Jednak nie jest to muzyka łatwa i przyjemna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem winien sprostowanie tym, którzy czytają moje wpisy (na marginesie ciekaw jestem czy to tylko drogi Moreno :):))

Nie podoba mi się wykonanie muzyki trubadurów przez Ane Azeme, która na płycie Lo gai saber nie śpiewa. Śpiewa za to ten repertuar na płytacie Le Jeu D'Amor.

 

Dzięki Moreno, twoja wypowiedź spwodowała zauważenia przeze mnie tego błędu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kto z forumowiczy słuchał koncertu Andreasa Scholla (kontratenor) i zespołu Shield of Harmony

"Życie i twórczość Oswalda von Wolkensteina"? Przyznam, że piękny kontratenor Scholla ubarwił tą może trochę monotonną muzykę, choć z niektórymi utworami wiele się zrobić nie dało. Niestety nie mogłem słuchać transmisji do końca. Czekam na wasze komentarze koncertu.

Przy okazji za Broy'em polecam polecam płytę Alla Francesca Miracles de Nostre Dame z muzyką Gauatiera de Coincy. Może płyta nie powala na kolana, ale jako całość ma doskonały klimat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po pewnej przerwie pora powrócić do muzyki Trubadurów... a pora nie byle jaka bo czas uciech i zabawy , karnawał za pasem.

 

Poniżej link do teksu jak średniowieczna elita bawiła się, wyjaśniający jednocześnie podstawowe pojęcia dla muzyki i całego zjawiska trubadurów:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zastanawiam się czy wam polecić pewną płytę, ostatecznie , decyzję każdy musi podjąć sam. Wzorzec muzyki dawnej dla każdego jest inny. Kolejny raz, także poczas słuchania tej płyty ciśnie się na usta pytanie: czy muzyka dawna w XXI wieku istnieje?

 

Nowość na rynku, od niedwana w pewnym sklepie, który muszę wymienić z uwagi na jego niezwykłość, a jest to "Magia musica", dostępna jest płyta Berenguer de Palol Joys amors et chants nagrana przez ulubieńca jarosławskiej publiczności Stefano Alabarello wraz Ensemble Cantilena Antiqua.

 

Nie wiele wiemy o kastylijskim trubadurze z XII w, do jego utworów zachowało sie jedynie 8 zapisów nutowych. Jaka zatem repertuar został zrealizowany: ano śpiew Albarello z akompaniamentem kilku instrumentów, 2 anonimowe utwory instrumentalne. Tym którzy znają Albarello,nie muszę opisywać jego kontrtenoru. Celenie w pewnym momencie retransmisji jego koncertu na ostatnim festiwalu w Jarosławiu skwitowała średniowiecze w wykonaniu Albarello dzienikarka Dwójki Magdalena Łoś - "i mamy średniowieczny pop (..) nic specjalnego". Czy jednak tak jest w istocie? Faktycznie w porównaniu z oracyjnymi kreacjami w muzyce trubadurów innych wykonawców (także Berenguer de Palol) wersja Albarello wygląda "popowo". Czy ta meldoyjność to celowy zabieg,czy nieopaczne niepotrzebne uwspółcześnienie? Trudno zgadnąć. Brakuje może w tej płycie trochę energii, magii, poetyckiej kracji. Przeczytajcie jednak tekst powyżej. Współcześni tej muzyki mieli do niej o wiele więcej dystansu, może my też powinniśmy. W każdym razie płyty słucha się miło.

Na koniec - tekst załączony do płyty nie zachwyca, brak m.in. tekstów utworów, o tłumaczeniach więc też nie możemy marzyć.

Ciekaw jestem waszych opinii, o ile ktoś z forumowiczów zna płytę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie płyty Berenguer de Palol Joys amors et chants nagranej przez Stefano Alabarello wraz Ensemble Cantilena Antiqua - jednoznacznie nie polecam !!!

 

Podkreślenie melodii torpeduje moim zdaniem podstawową cechę pieśni trubadurów - przekaz słowny.

 

Głos jest zagłuszany przez instrumenty, brak tu kreacji śpiewaczej, na dodatek ozdobniki traktowane są jako imamentny składnik melodii.

Nie jestem znawcą, ale coś mi tu nie pasuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.