Skocz do zawartości
IGNORED

Bi-wire we wzmacniaczu lampowym


usel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś nurtuje mnie pytanie (z góry przepraszam że może się ono okazać niezbyt mądre, ale nie jestem elektronikiem). Mój wzmacniacz lampowy ma osobne terminale "+" dla 4 i 8 omów. Eksperymentowałem z podłączeniem pojedynczym w obydwu wariantach i są subtelne różnice. Zastanawiałem się, czy stosując podwójne okablowanie bi-wire można próbować podłączyć jeden kabel na "+" do odczepu 4 omowego np. dla basu, a drugi kabel do 8 omowego np. dla wysokich tonów a "-" obu kabli do wspólnego odczepu "-"? Czy takie połączenie jest w ogóle technicznie dopuszczalne? Bałem się eksperymentować aby nie uszkodzić wzmacniacza, a na forum nie znalazłem takiego pytania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie byłoby to dopuszczalne, gdyby sekcja niskotonowa była osmioomowa, a sekcja wysokotonowa - czteroomowa lub odwrotnie. W realu rzadko ma to miejsce. Odradzam kombinowanie z bi-wiringiem tego typu. Sprawdź też jaką impedancję znamionową rzeczywiście mają Twoje kolumny. Wszystkie 4-ohmowe Triangle, B&W i 90% innych kolumn 4-ohmowych jest opisywana jako 8-ohmowe. Podpięcie 4-ohmowych kolumn do odczepów 8-ohm powoduje przeciążenie lamp końcowych, co skraca ich żywotność i może doprowadzić do przepalenia lamp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej podłączę normalnie, ale mając 3 terminale na kanał, zastanawiałem się czy w ogóle możliwe jest takie rozdzielne podłączenie i czy ktoś próbował. Z moimi głośnikami wzmacniacz dobrze pracuje zarówno na 4 jak i na 8 omach. Wydaje mi się, że na 8 jest lepsza góra pasma, ale gorzej z kontrolą basu. Idąc tym tokiem rozumowania zacząłem kombinować co by było, jakbym podłączył głośnik wysokotonowy na 8 omów a dół na 4 (może kopułka nie będzie tak dużym obciążeniem dla wzmacniacza).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajemi się że jednak podłączenie w ten sposób głośników jest nieprawidłowe.

Wyjście 8 Ohm da na pewno wyższe napięcie więc trzeba będzie zastosować jakieś tłumiki.

Podłączenie basów do 4 ohm spowoduje spadek mocy max. chyba że impedancja głośnika spada dość mocno poniżej znamionowej.

Podłączyć i wypróbować na pewno możesz i nic nie powinno się uszkodzić :)

Sam jestem ciekawy efektów więc jeżeli wyprubujesz takie połącznie to podziel się wynikami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant wzmacniacza namęczył się z obliczaniem stopnia końcowego, transformatora, żeby uzyskać sweet spot a tu nagle użytkownik zaczyna wydziwiać i cała końcówka się rozłazi. Nawet jeśli wzmacniacz przetrzyma te eksperymenty to będzie działał całkowicie rozstrojony.

 

Jak chcecie się bawić to polecam zasilanie wzmaka z autotransformatora, mocno obnizonym napięciem. Gitarzyści tak robią i nie znajdują słów zachwytu nad tym jaki to daje SOUND.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia;-) Jak pisałem, nie znam się na budowie wzmacniaczy, więc wolałem zapytać zanim bym coś skasztanił. Tym bardziej że miałem podejrzenia że to głupi pomysł, bo poszperałem w necie i nigdzie nie znalazłem opisu takiego podłączenia, a jakby było dopuszczalne to pewnie ktoś by już spróbował;-) Dzięki i pozdrawiam, a wzmacniacz spróbuje okablować 2 parą kabli po bożemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 11 Lut 2009, 23:48

 

>Zacisk 4ohm to odczep z połowy uzwojenia

>wtórnego trafa!

 

 

Chyba z konia spadles.

WIesz co to przekladnia? Widac ze nigdy nie budowales wzmacnaicza ani kolumn.

1,41.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.