Skocz do zawartości
IGNORED

Sterownik silniczka ALPS-a do lampowca


MStaniszczak

Rekomendowane odpowiedzi

Poniżej (i tutaj - bardziej czytelnie -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) projekt sterownika ALPSA + dodatki dla lampowca. A więc co to robi:

- steruje silniczkiem alpsa,

- po wciśnięciu przycisku odpala jeden przekaźnik odpowiedzialny za napięcie żarzenia (grzeje lampy - na zdjęciu RELPOL),

- po określonym w kodzie czasie (30 sek) odpala napięcie anodowe (drugi przekaźnik - na zdjęciu RELPOL),

- po kolejnych 10 sek załącza wyjście słuchawkowe/głośnikowe (przekaźnik NAIS - bistabilny).

 

Może komuś się przyda;-) Kod na ukończeniu, leży tak od jakiegoś czasu i czeka. Ale właśnie nadeszła pora aby się za niego zabrać;-) Może w weekend. Jak ukończę udostępnię binarke.

Projekt płytki jak widać mam, ale jest raczej kiepski, więc nie ma się czym chwalić (pierwszy projekt PCB jaki zrobiłem).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh... schematy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-20085-100004204 1234346026_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I link do lepszej jakości się popsuł - czy ktoś dorobi kiedyś tu edycję?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze PCB - jak mówiłem raczej kiepska;-) Da się na 100% zrobić ją lepiej i mniejszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma chwilkę i potrafi lepiej, można by zaprojektować ładniejsze PCB? I może znaleźli by się chętni na płytkę (ja sam bym takich fabrycznych garstkę przygarnął;-)

A! i zapomniałem - na schemacie jest błąd przy złączu Kanda ISP - piny mi się porypały i nie wyszła kanda;-) Jeśli dobrze pamiętam kolumny zamieniłem, na szczęście mam tez uniwersalny kabelek do programatora.

 

Soft częściowo działa, a więc działa włączanie i wyłączanie (wyłączanie to oczywiście odwrotna kolejność włączania). Dodatkowo przy wyłączonym wzmacniaczu dioda świeci się na czerwono, przy "uruchamianiu/wyłączaniu" świeca się oba jej kolory razem, przy włączonym świeci się jej kolor zielony (oczywiście można dać dowolną diodę dwukolorową;-). Gotowe są też metody kręcące silniczkiem, jest już też połowa kodu od RC5 (ale znalazłem gotowy kod obsługujący RC5 i nie wiem czy go nie użyję, bo przynajmniej przetestowany). Cały kod powstaje w assemblerze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darkfenriz, 11 Lut 2009, 18:06

 

>Wejście odbiornika IR przez UART?

 

Nie, opieram się o przerwania;-)

 

>Silnik sterujesz PWMem czy włącz wyłącz?

 

Mam tylko lewo/prawo/stop. Wydaje mi się że to wystarcza do potencjometru;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę czy jest sens używać jako przekaźników do napięcia anodowego i żarzenia (oba RELPOL-e), wersji na 12V. Użycie przekaźników na 5V pozwoliło by wyeliminować dwa kondensatory i jeden stabilizator, a stabilizator na 5V (przy założeniu użycia wówczas bardziej dopasowanego trafa - nie na 12V) mniej by się grzał, zaś PCB była by odrobinę prostsza;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie mam tak ciężkiej gałki więc nie odpowiem. Ale z danych katalogowych Alpsa wynika że moment obrotowy silniczka to od 15 do 45 mN*m, co by to nie oznaczało;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moment

>obrotowy silniczka to od 15 do 45 mN*m, co by to nie oznaczało;-)

 

oznacza to ze moment obrotowy wynosi od 0.15 do 0.45 Nm (newton razy metr - tzw moment obrotowy - sila razy ramie) :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę lepiej widoczny schemat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) maleństwo - płytka przycisku on/off z kondensatorem zapobiegającym drganiom styków;-) Ale to jest chyba dość wyraźne;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MStaniszczak

Trochę szkoda tych wolnych pinów. Może udałoby się przełączyć led-y na szynę B, a po przegrupowaniu wolne 4 piny wypuścić na bufor smd? Sterownik byłby bardziej uniwersalny, można by sterować nim dodatkowo np. selektor wejść na 4 przekaźnikach monostabilnych czy też 3 bistabilnych. To tylko taka sugestia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolne porty powinny być o dwa mniej;-) Kolega bikoz chyba opuścił przekaźnik NAIS do słuchawek/głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie problem, przecież masz do dyspozycji 4 stany. Podłączasz 2 wolne piny do L293D i wyprowadzasz. A na ewentualnej dodatkowej płytce byłby prościutki dekoder AB na 1 z n i bufor do przekaźników;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gagacek, 12 Lut 2009, 15:40

 

>Też nie problem, przecież masz do dyspozycji 4 stany. Podłączasz 2 wolne piny do L293D i

>wyprowadzasz. A na ewentualnej dodatkowej płytce byłby prościutki dekoder AB na 1 z n i bufor do

>przekaźników;)

 

Ja w pracy i się chyba wyłączam;-) Po co dawać dwa wolne piny do L293D?;-) Nie lepiej je bezpośrednio wyprowadzić? Mamy z nich 4 stany (00, 10, 01 i 11). Ale ja już chyba odmóżdżony jestem;-) No i czy bikoz będzie się chciał bawić w doprojektowanie;-) Miał tylko po prostu przeprojektować PCB i tyle, a tu wychodzi rozbudowa.

Za to ja się zastanawiam czy rezystora i kondensatora z płytki przycisku nie dać na płytkę sterownika, a sam przycisk już podpinać bezpośrednio do płytki sterownika;-)

A co do wolnych portów, to jak się nie mylę PB0, PB1 i PB2 wyprowadzone do ISP też są wolne - można ich używać;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że najlepiej by było wolne piny procesora swobodnie wyprowadzić, tak żeby z dodatkową ew. płytką mogła być "wolna amerykanka" zależna tylko od softu;-) I fajnie jak by się udało płytkę zaprojektować możliwie małą, myślę że to co ja zrobiłem da się jeszcze zmniejszyć, nawet kosztem dwóch stron. W małych wzmacniaczach(jak mój OTL) zajmuje ona stosunkowo sporo miejsca;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MStaniszczak

>Ja w pracy i się chyba wyłączam;-)

Nie to ja dałem popalić, myślałem o buforze a stworzyłem sterowanie na drugi potencjometr:)

 

>wyprowadzone do ISP też są wolne

Racja, a więc oprócz kandy można by wyprowadzić PB0-3 jako szynę na zewnątrz, a PB5 wykorzystać np. jako przycisk do selektora. Przydałby się jeszcze jeden.. A takie rozwiązanie aby do kandy nie podłączać RC.

Poza tym:

- zasilanie przekaźników przed stabilizatorem

- elementy RC do przycisków dać na płytce procesora

- ponieważ strasznie to wielkie elementy bierne dać smd np. 1206, tak samo diody zabezpieczajace i tranzystory np. BC848. Elektrolity klasyczne.

- ewentualnie zamiast L293D dać BA6218 - obudowa grzebieniowa.

I myślę, że zrobiłoby się to całkiem całkiem:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gagacek, 12 Lut 2009, 21:35

 

>Racja, a więc oprócz kandy można by wyprowadzić PB0-3 jako szynę na zewnątrz, a PB5 wykorzystać np.

>jako przycisk do selektora. Przydałby się jeszcze jeden.. A takie rozwiązanie aby do kandy nie

>podłączać RC.

 

Albo większy procek i jednocześnie więcej portów na zewnątrz (ATtiny28?)?

 

>Poza tym:

>- zasilanie przekaźników przed stabilizatorem

 

Wiem że w zasadzie mało wiem, ale co to daje? Pytam poważnie bo chce wiedzieć, żeby w przyszłości robić lepiej:)

 

>- elementy RC do przycisków dać na płytce procesora

 

Zgadzam się:-) To tak jak wspomniałem wcześniej.

 

>- ponieważ strasznie to wielkie elementy bierne dać smd np. 1206, tak samo diody zabezpieczajace i

>tranzystory np. BC848. Elektrolity klasyczne.

 

Jakoś ciągle się boje SMD, ale tu też się mimo wszytko zgadzam - w końcu trzeba się zdecydować.

 

>- ewentualnie zamiast L293D dać BA6218 - obudowa grzebieniowa.

 

To też mi się wydaje świetny pomysł. Tylko nie mam czasu przyjrzeć się dokładnie - to ma wbudowane diody przy sterowaniu silnikiem tak jak L293D (L293 jest bez, L293D ma wbudowane)? No i muszę popatrzeć czy będzie trzeba ruszyć kod - na szczęście to jest prosty kawałek;-)

 

>I myślę, że zrobiłoby się to całkiem całkiem:)

 

Tylko zainteresowanie nie wydaje się wielkie;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie to to kupić u nas kupić i najlepiej w normalnej cenie? I w czym będzie to lepsze do napędzania silniczka ALPS-a od dwóch pozostały scalaczków kosztujących poniżej 5 zł;-) Niestety mi w oczy rzuciła się cena powyżej 10$, a to chyba przesada w tym zastosowaniu;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę BA6218 powinno dać na silnik chyba takie napięcie jakim jest zasilany:-) Jeśli się mylę nich mnie ktoś poprawi. Jeśli mówię dobrze, to wszytko wydaje się być ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 18

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.