Skocz do zawartości
IGNORED

Ars nova


Celtix

Rekomendowane odpowiedzi

Ars nova....już dla was przeszłość, czy wiecznie młoda?

Dla mnie synonimem ars nova jest "muzyka światła".

Pierwszy usłyszany przeze mnie utwór ars nova to "Colla iugo" Philippe de Vitry. Po dziś dzień wracając do domu po niektórych "absorbujących i doniosłych" wydarzeniach w mojej pracy odtwarzam ten utwór, czytam przekład tekstu na polski ...to zawsze poprawia mi nastrój, na złe dni najlepsza jest autoironia....

Jakie płyty z tą muzyką polecacie? Napiszcie o swoich doświadczeniach związanych z ich słuchaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są waszym zdaniem najlepsze płyty z motetami i pieśniami Guillame de Machaut?

Czy znacie Ars Cameralis, taki czeski ensemble - szczególnie ich wykonanie utworów de Machut'a?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie dajesz za wygraną :) Wątek faktycznie dość specjalistyczny i żyć pewnie nie będzie. Całe średniowiecze ma ograniczoną liczbę miłośników, a w nim Ars Nova, hmm... Ale skoro walczysz: z lais różnymi jednogłosowymi była kiedyś taka porządna płytka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Stoi u mnie na półce tak rzadko odwiedzana (choć Machaut lubię - lais dodane do Mszy Notre Dame z Hilliardczykami wizytuję względnie często i szczerze polecam), że wiele więcej o niej nie powiem. Nie buszuję w tym repertuarze i mogę się bardzo mylić, ale mam wrażenie, że nie jest zbyt popularny także wśród wykonawców. Jakby każda epoka produkowała kilka reprezentatywnych nagrań (ten Bonardot to lata 90.) - i tyle. Co innego Msza Notre Dame, tu już do wyboru, do koloru. Natomiast czeskiego zespołu nie znam. A (zgodnie z powyższą teorią :) ) przydałby się jakiś reprezentatywny dla lat dwutysięcznych. Ciekawie by było, bo estetyka wykonań średniowiecza mocno ewoluuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, trzy najlepsze moim zdaniem interpretacje motetów Machauta:

 

1. Gothic Voices z Emmą Kirkby (Hyperion 1983)

2. The Hilliard Ensemble (ECM New Series 2004)

3. Ensemble Musica Nova (Zig-Zag 2002)

 

Warto mieć wszystkie, bo to trzy różne światy. Pierwszy krążek wprawdzie wypadł już z katalogu, ale cały dorobek Gothic Voices wznawiany jest teraz w taniej serii Hyperionu pod nazwą Helios.

 

Munrow bywał ciekawy, ale warto pamiętać że przecierał dopiero szlaki i często poruszał się po omacku. Jego pomysły interpretacyjne bywają nieraz dziwaczne i podyktowane raczej fantazją niż rzetelną wiedzą. Tym niemniej, słucha się go dobrze - zwłaszcza że charyzmy mu nie brakowało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wątek jest specjalistyczny hmm... zdaję sobie sprawę,że wśród miłośników muzyki dawnej króluje barok, wczesny renesans, a jeśli już średniowicze to przede wszystkim chorał ... ale musicie hyba przyznać,że ars nova jest naprawdę intrygująca....

Znacie może płytę Ferrara Ensemble Mercy ou Mort z przeglądem twórczości Machut'a za wyjątkiem mszy?

Słyszałem ten ensemble tylko na płycie Ars Subtilior z Hramonia Mundii. Muszę przyznać, że brzmią nieźle, jestem bardzo ciekawy ich wykonania utworów de Machaut'a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Gothic Voices ma ich ten trzypłytowy "nagrodzony" box z płytą "The Service of Venus and Mars" , jest tam motet Machaut'a "Gratissima regina". Cenie te wykoania i dość często ich słucgam. Mogę jednak powiedzieć , biorąc pod uwagę również włoską ars novę z płyty "Songs for Francesca", że brzmią dosyć "anglosasko". Jeśli zaś chodzi o ich płytę "The Mirror of Narcissus Songs by Machaut" to recenzja, w stylu (nie przytaczam dokładnie),że interpretują muzykę de Machaut'a w sposób przystępny dla przeciętnego słuchacza... nie koniecznie jest bardzo zachęcająca....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniany boks Gothic Voices oraz pozycja absolutnie obowiązkowa, co prawda Hildegarda (jest w boksie i jest wydana osobno). Co do Munrowa to ten boks warto mieć i słuchać, dostępny w tańszej serii DG 'Archiv Blue'.

A dlaczego nie ma nowych nagrań Munrowa, to radzę poczytać o nim - zginął tragicznie w 1976 - samobójstwo...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-527-100003748 1234778079_thumb.jpg

post-527-100003749 1234778079_thumb.jpg

post-527-100003750 1234778079_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratissima regina to oczywiście motet Philippe de Vitry ....mea maxima culpa.

Wiem,że się powtarzam na tym forum ale mażę o Mercy ou mort Ferrara Esnemble....to musi być Machaut jakiego warto słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta Bonardota z Lais i virelais Machauta, o której wspominałem wcześniej - bardzo dobra. Sięgnąłem, odkurzyłem, posłuchałem od razu dwa razy pod rząd. Może to kwestia nastroju, bo nie zawsze monodia wspierana jakimś fidelem czy innymi wiolami jest tym, co najbardziej wciąga... Ale pojechała wysoko w górę wśród mych zasobów średniowiecznych. Zaś korzyść ze specjalistycznego wątku :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zaś zadziwia fakt, że moja pierwsza płyta z muzyką dawną była tak trafiona....

Musica Figurata wrocławskiego Ars Cantus z polifonią śląską i nietylko z dodatkiem wysublimowanej monodii rządzi w moim skormnym zbiorku muzyki dawnej... Myślę, że sopran Moniki Wieczrokowskiej wybitnie współgra z muzyką XIV i XV wieku.

Wczoraj otrzymałem płytę Mala Punica Don Paolo Fierenze: Narcisso Speculando wydaną przez Hramonia Mundi...cóż jak dla mnie za mało średniowieczne. To miało być pocieszenie po żałobie po płytach z Arcany (m.in płytach zespołu Mala Punica), wspaniała recenzja w Wyborczej... może, z czasem się przekonam do takich średniowiecznych eksperymentów (a może raczej renesansowych, jak powiedział pewien mały mądry samochodzik z kreskówki "ja się tam nie znam").

Po nowym zakupie pocieszałem się prawdziwą harmonią świata, śląskiego światka... wykreowanego i odgrzebanego przez Ars Cantus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam i zapraszam do korespondencji: [email protected]

Do poczytania o tym co dobre na stronie www.medieval.org :-)

Powiem szczerze, że lista rekomendowanych tam płyt jest bardzo ciekawa. Poza tym krótkie treściwe opisy i recenzje. Zgadzam się z wyborami autora strony co do płyt roku 2008. Diabolus jest znakomity w nowym nagraniu Mszy Nostre Dame. Kupić trzeba koniecznie.

 

Machaut: Messe de Nostre Dame (***)

Diabolus in Musica - Antoine Guerber

Alpha 132

 

Best of 2008 -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Gwiazdki od recenzenta NIE ode mnie!!! Ale w 90% sie zgadzam. **** to arcydzieła!

 

Musica Nova - Włoska Szkoła - ja osobiście nie przepadam...

D'Amor cantando (**)

Ballate e madrigali veneti: Codice Rossi XIV secolo

Micrologus

Opus 111 30-141

 

Alla Festa Leggiadra (*)

Ballate, madrigali e danze all'epoca di Boccaccio (XIV sec.)

Ensemble Micrologus

Micrologus Edizioni Discografiche

 

Landini E I Suoi Contemporanei (**)

Firenze Secolo XIV

Micrologus

Opus 111 30-112

 

Landini: Fior di Dolceça (****)

L'Ars nova di Magister Franciscus Cecus Orghanista de Florentia

Micrologus

Zig-Zag Territories 050603

 

Stylems - Italian Music from the Trecento (**)

Egidius da Francia, Bartolino da Padova, Don Paolo da Firenze

Ensemble Syntagma - Alexandre Danilevski

Challenge Classics 72195

 

Machaut - świeckie kawałki:-)

 

Le vray remède d'amour (****) KONIECZNIE KUPIĆ

Machaut: Ballades, Rondeaux, Virelais, Motets

Ensemble Gilles Binchois - Dominique Vellard

Harmonic 8825

 

Le Jugement du Roi de Navarre (**) TEŻ KUPIĆ

Machaut: Ballades, motets, virelais et textes dits

Ensemble Gilles Binchois - Dominique Vellard

Cantus 9626

 

Machaut: Ay mi! (***)

Lais et virelais

Emmanuel Bonnardot

Opus 111 30-171

 

Dreams in the Pleasure Garden (*)

Machaut: Chansons

Orlando Consort

DG Archiv 457 618

 

Mercy ou mort (*)

Machaut: Chansons & motets d'amour

Ensemble Ferrara - Crawford Young

Arcana 305

 

Kris

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moreno 1973

 

Stronę medieval.org znamy , co by nie mówić jest to encyklopedia muzyki okresu 1000 -1500 r.

Jestem ciekaw, czy znasz 2 płytowy box Ensemble Musica Nova z motetami Machut'a i jaka jest twoja opinia o nim.

Nie słyszałem płyty Ferrara Ensemble Mercy Ou Mort, ale tylko jedna gwiazdka.... zgadzasz się z tą oceną?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ensemble Musica Nova z motetami Machut'a - Mam i uważam, że można kupić, a nawet ze wzgledu na b.dobra jakość dźwięku trzeba. Cytelne plany i nie męczy podczas słuchania wilogłosowość.

Mercy Ou Mort - mam i jest to mix utworów wielogłosowych, solo i instrumentalnych. Mi się podobają te solo (generalnie nie jestem wielkim fanem kompozycji wielogłosowych, 3-4 to dla mnie max:-)) Ale oczywiście to wartościowe nagranie i jak możesz to sobie spraw...

Jest tyle pieknych nagrań do odkrycia. Ja teraz właśnie słucham referenyjnego dla Ars Antiqua nagrania:

Nova Cantica (***)

Latin Songs of the High Middle Ages

Dominique Vellard and Emmanuel Bonnardot

Deutsche Harmonia Mundi 77196

POLECAM

 

Jak masz jeszcze jakieś pytania chętnie pomogę. A co u Ciebie jest teraz na topie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moreno1973

 

Może wiesz gdzie mogę kupić w rozsądnej cenie coś z Machaut'a poza mszą w wykonaniu Ensemble Gilles Binchois?

Znasz może też miejsce gdzie mogę kupić płytę Micrologusa poza Ladninimi poniżej 58 zł?

 

Śledziłem ostatnio płyty z muzyką Jacopo da Bologna okazało się, że zasdniczo w normalenj cenie są niedostępne. W Music corner płyta La Reverdie z jego madrygałami kosztuje najtaniej z przesyłką 65 zł. Najfajniejsze jest, że wydała ją Arcana. Kiedy zapytałem czy jest dla nich osiągalna, odpowidzili mi,że muszę najpierw zamówić i w tedy się zbaczy czy ją ściągną :):):)

 

PS. Fajnie by było jakbyś odpisał na moją wiadomość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celtix

 

Smutne to zachowanie w sklepie, a potem narzekaja na piractwo...ja moje płyty kupowałem za posrednictwem internetu Amazon amerykański nade wszystko, ale to było jak dolar miał cenę promocyjna, za 2 PLN mozna bylo zrobic sobie kolekcje...tak tez uczyniłem. Perełki z róznych europejskich stron. Ale przy dzisiejszym kursie to juz inna sprawa. Hobby zawsze było kosztowne...rada to przesłuchac fragmenty na stronach producentów czy amazon i dopiero zamawiać...tylko te najlepsze...

Polecam bardzo płytę trubadurów Lo Gai Saber Joela Cohena z zespołem na Erato...warta każdych pieniędzy. Własnie słucham pisząc te słowa, to taka referencja w swojej dziedzinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.