Skocz do zawartości
IGNORED

Remont pokoju, a akustyka (rezonanse).


MaTiX_lama

Rekomendowane odpowiedzi

W niedalekiej przyszłości planuję zrobić sobie remont pokoju. Chciałbym go przy okazji ulepszyć pod względem akustycznym, a przede wszystkim zredukować bardzo wkurzające rezonanse. Pokój niestety mam dość nietypowy, bo o wymiarach 2,3mx4,8mx2,5m (szer, dł ,wys). Dołączam rysunek z zaznaczonym, mniej więcej, rozmieszczeniem mebli. Głośniki niestety nie mogą stać na podstawkach, bo po prostu nie ma na nie miejsca, muszą więc być na półkach przykręcanych do szaf. Nie mogą być także, z tego samego względu, odsunięte trochę od powierzchni z tyłu lub z boku, nie mówiąc już o umieszczeniu ich na dłuższej ścianie. Także ustawienie mebli musi pozostać tak jak jest (no może jakieś małe zmiany wchodziłyby w grę). Dodatkowo w tej części gdzie stoi łóżko ściana jest bardzo cienka (ścianka działowa) i podejrzewam, że to ona może mieć duży wpływ na powstawanie rezonansów. Także, teraz pytanie, czym można ją wygłuszyć? Myślałem nad systemem Optima Sonic, ale zmniejszyłoby mi to trochę, już i tak wąski, pokój. Potem przyszedł mi do głowy tynk akustyczny, ale czy będę go w stanie sam położyć? I czy to będzie dobre rozwiązanie? A może jakieś ustroje akustyczne, by się sprawdziły u mnie? Tylko jakie?

Spróbowałem dzisiaj zmierzyć, przy jakich częstotliwościach powstaje u mnie rezonans i oto wyniki:

Te najbardziej wkurzające są przy:

99Hz

143Hz

200Hz

Inne słabsze, aczkolwiek dające o sobie znać: 36Hz, 83Hz, 86Hz, 130Hz, 160Hz, 220Hz, 260Hz, 330Hz

Wyższych częstotliwości nie chciało mi się mierzyć, bo głównie rezonanse wyraźnie odczuwalne przy basie.

Sprzęt planuję dopiero kupić i będzie to najprawdopodobniej HK 980 i JBL L830.

Streszczając cały post można by postawić pytanie: jak poprawić akustykę w moim pokoju? ;)

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pozwole sobie przylaczyc sie do watku i do zapytania. sam mam zbyt duzy poglos w pokoju i tez zastanawiam sie nad polozeniem czegos na sciany, zwlaszcza na cienka sciane dzialowa ktora jest za kolumnami. ja mam jednak, niestety, półotwarty pokoj (prawa strona czesciowo otwarta na kuchnie) i pytanie do kolegow w jakim stopniu wygluszanie scian pzyniesie poprawe w takim pomieszczeniu (czytaj: czy warto).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do skrócenia czasu pogłosu świetnie nadają sie panele z wełny mineralnej o odpowiedniej gęstości i właściwosciach akustycznych np Isover PT80 lub PT100. Najlepiej umieścić takowe w narożnikach pokoju, za kolumnami i na scianach bocznych. Trzeba uwazac, by nie "przetłumić" pokoju, bo wtedy dzwiek bedzie suchy i bez zycia. Obliczenia rezonasów dla wymiarów pokoju bym sobie odpuscił, tym bardziej przy takiej ilości mebli. Generalizując, kilka paneli z wełny mineralnej , odpowiednio umieszczonych powinno załatwic sprawe pogłosu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->zentaur

Akustyka pokoju to podstawa, powinno sie od tego zaczynac....a z reguły się konczy :) Zawsze warto zainwetsowac w poprawe akustyki, tym bardziej ze przy odrobinie wiedzy (czytaj wgłebienia sie w temat) mozna to zrobic niewielkim nakładem kosztów. Jest mnóstwo materiałów na ten temat w sieci, poczawszy od ogolników a skonczywszy na instrukcjach "step by step" jak skonstruowac basstrap DIY :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

houek,

 

zaczac od akustyki nie moglem gdyz hifi pojawilo sie pozniej niz sam pokoj, wiec nie moglem go zaprojektowac tak jak nalezy. po drugie, jest to salon, a nie tylko i wylacznie pokoj odsluchowy. w zwiazku z tym w rachube nie wchodza rozwiazania, ktore oszpecilyby pokoj. czyli jak mysle w gre wchodzi cos co moglbym polozyc na sciany. to co moglem zrobic (dywan, kwiatki, zagospodarowanie scian etc) juz zrobilem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełnę mineralną wolałbym zastosować dopiero w ostateczności, bo jeszcze bardziej zwęziło by mi to pokój (może 6cm na każdej ścianie to nie jest dużo, ale przy 2,3m to już jest coś). Dlatego pytałem o jakieś inne sposoby, typu tynk akustyczny (wystarczyło by go dać tylko 25mm). Ja sprzęt będę kupował dopiero na jakieś 2-3 m-ce. Najpierw chciałbym zainwestować trochę w poprawę akustyki, dlatego założyłem ten temat ;) I tak BTW: tych częstotliwości rezonansowych nie liczyłem, tylko ustalałem na podstawie odsłuchu próbek generowanych CoolEditem ;) A czy wytłumienie tylko jednej ściany (tej cienkiej, działowej, inne są grube i mocne) dałoby jakieś rezultaty? Bo u mnie ta ściana jest raczej goła... Na innych są powieszone jakieś tam półki, ale przy tej działowej stoi tylko łóżko... A poza tym na tą wełnę mineralną, w razie czego, musiałbym coś dać, bo tak jak u kolegi, który się podłączył do tematu, ;) pokój nie będzie tylko pokojem odsłuchowym, więc nic szpecącego w dużym stopniu wygląd nie wchodzi w grę... Cały czas mi chodzi po głowie ten tynk akustyczny... Czy położenie go coś by dało?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam mam pokoj szerokosci 2,4m i mam ustawione podobnie do tego co Ci narysowelm, moze cos pomorze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaTiX_lama

 

Zacznijmy od tego, że Twoje kolumny stoją na półkach. Nie jest to dobry pomysł, minitory powiny stac na solidnych standach. Poza tym Twoje kolumny nie mają miejsca z tyłu i po bokach, jesli maja bass reflex z tyłu to juz w ogole zapomnij a jakimkolwiek basie: będzie buczał, wlókł się i nie da się go słuchac. Poza tym, z całym szacunkiem, ale masz nieforemny i zagracony pokój i ciężko będzie cokolwiek tam zdziałać. Pooglądaj sobie jak wyglądają dobrze przygotowane pokoje :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najpierw spróbuj posłuchac jakiegoś przyzwoitego sprzętu w swoim pokoju i sam oceń. Może Ci się spodoba i nic nie będziesz musiał robić....:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaTiX_lama, 14 Lut 2009, 23:59

 

bo tak jak u kolegi,

>który się podłączył do tematu, ;) pokój nie będzie tylko pokojem odsłuchowym, więc nic szpecącego w

>dużym stopniu wygląd nie wchodzi w grę...

 

W kwestii eliminacji pogłosu w pokoju mogę zarekomendować podwieszany sufit akustyczny - nie szpeci salonu a działa bardzo efektywnie. U mnie wisi sufit ROCKFON i przy niezagraconym pokoju pogłos nie występuje.

Adaptacja sufitu to bardzo estetyczne i efektywne rozwiązanie choć z reguły zaniedbywane.

Szczerze polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

houek, 15 Lut 2009, 10:12

 

>lerecci

>Sam zainstalowałeś sobie taki sufit?

 

Nie sam nie instalowałem - robił to mój kolega, który robił remont całego mieszkania.

 

Poniżej zdjęcie sufitu w trakcie zakładania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja ze swej strony nie doradzę czym i jak wytłumić pomieszczenie żeby wyeliminować pogłos ale wiem że jego wyeliminowanie ma ogromny pozytywny wpływ na dźwięk,przekonałem się o na tym na własnej skórze przeprowadzając się ze swym sprzętem z parteru do pokoju ze skosami dachowymi na poddaszu,na całej podłodze mam wykładzinę dywanową a sufit w całości jest z drewniany,dźwięk w tym pokoju poprawił się na tyle że mogę stwierdzić że takiej poprawy nie wniosłaby u mnie ani zmiana kolumn,wzmacniacza,źródła o kablach już nawet nie wspomnę.

Tak czy inaczej teraz uważam że od akustyki trzeba zacząć układać swój system marzeń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

houek, 15 Lut 2009, 10:50

>Gdzie mozna kupić taki sufit?

 

Ja akurat kupiłem od jednego z dystrybutorów w Poznaniu.

Choć "mój przypadek" jest o tyle inny że sufit załatwiałem prze kolege, który tymi sufitami handluje.

Ten link powinien pomóc:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym sufitem akustycznym to bardzo fajny pomysł. Tylko, nie wiem, czy będę miał tyle czasu, żeby się z nim bawić. Widziałem, gdzieś takie płyty akustyczne przyklejane do sufitu Z tym nie ma już tak dużo roboty, tylko, czy takie rozwiązanie też poprawi akustykę?

Postanowiłem jednak trochę przemeblować pokój (dołączam rysunki). W opcji 1 głośniki dalej stałyby na półkach i dodatkowo stały by chyba za blisko miejsca odsłuchowego. W 2 opcji głośniki stroją pod kątem w samych rogach pokoju, skierowane na miejsce odsłuchowe. W tej sytuacji mogą być odsunięte od ściany oraz stać na standach. Także druga opcja byłaby chyba najlepsza. Jak myślcie? (głośniki, które zamierzam kupić (JBL L830) mają bass-reflex z tyłu).

Poza tym dalej nie wiem, czym wygłuszyć tą ściankę działową. ;) Myślałem nad opcjami:

- tynk akustyczny, na to jakaś tapeta przepuszczająca dźwięk

- cienka (3cm) warstwa styropianu, na to płyta karton-gips

- cienka (3cm) warstwa korka, na to płyta karton-gips

- wełna mineralna (5cm), na to płyta karton-gips (w ostateczności, pokój jest dość wąski, a wełna zwęziłaby go jeszcze bardziej)

Wiem, że najlepsza by była wełna, ale może jakaś inna możliwość też jest warta uwagi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-22385-100003858 1234697058_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten link jest bardziej aktualny:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

ja mam model SONAR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie płaciłem za sufit "ceny rynkowej" więc nie wiem ile kosztuje, ale myślę ze pod tym linkiem uzyskasz potrzebne informacje.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie: czy, gdybym się zdecydował poprzestawiać meble w sposób przedstawiony na ostatnim rysunku (głośniki w rogach pokoju), to czy dobry pomysłem byłoby wstawienie w rogach pokoju za głośnikami ustrojów akustycznych typu ćwierćwalec z pianki akustycznej (głośniki mają bass-reflex z tyłu)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaTiX_lama, 14 Lut 2009, 21:42

 

>W niedalekiej przyszłości planuję zrobić sobie remont pokoju. Chciałbym go przy okazji ulepszyć pod

>względem akustycznym, a przede wszystkim zredukować bardzo wkurzające rezonanse.

 

Nic tak nie powoduje wkurzających odbić jak gołe ściany, powierzchnia nad łóżkiem biurkiem i półkami na których stoją głośniki jest zapewne cała jest gładka, pokój masz bardzo podobny do mojego z tym że mój jest i dłuższy i szerszy ale tez jest to taki tramwaj, przede wszystkim musi być na ścianach coś miękkiego

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

bardzo estetyczne w przeciwieństwie do paneli akustycznych, czy paskudnych wydmuszek po jajach jak to niektórzy sądzą, że one mają duże zdolności tłumiące, poza tym taki dywan ścienny działa bardzo dobrze, niestety każde pomieszczenie ma swoje kaprysy i musisz w ekspirze sam znaleźć równowagę pomiędzy rozproszeniem a tłumieniem, z doświadczenia również wiem że w tramwaju głośniki lepiej gadają na dłuższej ścianie o czym koledzy już wspomnieli, tanim i dość skutecznych sposobem na rozproszenie fal są kasetony sufitowe, w stosunku do poniesionych kosztów efekty są bardzo dobre

 

nie znalazłem akurat tych o których myślałem ale aby rzucić konkretem:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

ofkors kasetony wybieramy o niepłaskiej powierzchni

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowym problemem każdego małego pomieszczenia (czytaj: typowych pokojów mieszkalnych) są niskie tony. Czyli rezonanse. I na tą przypadłość nie pomogą ani wydmuszki po jajkach, ani kasetony sufitowe ani nawet perski dywan na ścianie. Trzeba policzyć i zbudować pułapkę basową i to nie jedną. Temat jest dość obszerny, polecam książkę Everesta 'Podręcznik akustyki'. Albo skonsultować się z firmą, projektującą adaptacje pomieszczeń (zależnie od budżetu). Fizyki się nie da oszukać, fale o dużej długości (największe problemy mamy poniżej 300 Hz) nic sobie nie robią z ustrojów o grubości poniżej 30 - 50 cm. Pewnym wyjątkiem są ustroje membranowe, ale to za duży temat a ja też nie jestem dość biegły w tej materii żeby podsuwać Ci konkretne ustroje. Za najtańsze rozwiązanie uważam telefon do projektanta i 0,5 godz. rozmowę o Twoim pokoju. Albo (jeśli masz dużo czasu) lektura rzetelnego podręcznika akustyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem też o pułapkach basowych, ale nie wiem, czy będę miał miejsce w pokoju, żeby ją gdzieś postawić. Bo w tak małym pokoju trudno jest pozbyć się pogłosów. Dlatego pomyślałem o ustrojach akustycznych, typu ćwierćwalec w rogach pokoju za głośnikami. A może dałoby coś wstawianie w rogach takiego bass trapu, jak na rysunku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek nie chciał się wstawić, to wstawiam go w tym poście...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurek87, 16 Lut 2009, 15:21

>Podstawowym problemem każdego małego pomieszczenia (czytaj: typowych pokojów mieszkalnych) są

>niskie tony. Czyli rezonanse. I na tą przypadłość nie pomogą ani wydmuszki po jajkach, ani kasetony

>sufitowe ani nawet perski dywan na ścianie.

 

Nikt chyba nie ma złudzeń że kawałek gąbki na ścianie lub wełny na suficie rozwiąże wszystkie problemy z akustyką pomieszczenia.

O ile dobrze zrozumiałem chodziło o wyeliminowanie pogłosu w nieumeblowanym pomieszczeniu - a do tego nadają się materiały właśnie miękkie i niekoniecznie o 0,5m grubości.

 

Wzbudzanie się basu - to już poważniejszy problem - i kosztowniejszy w realizacji. Tutaj nie pomogą już gąbki. Niestety z tego co zdążyłem na ten temat się dowiedzieć pułapka basowa wykonana przez specjalistyczną firmę to kosztowna zabawa (tym bardziej że z pewnością na jednym czy dwóch ustrojach może się nie skończyć), z kolei ustroje wykonane we własnym zakresie mogą przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego - czyli działać na częstotliwości które się nie wzbudzają i przez to pogłębić problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po głębszych przemyśleniach doszedłem do wniosku, że sprawę ustawienia sprzętu mam już za sobą (zdecyduję się na ustawienie, takie jak na ostatnim wstawionym przeze mnie obrazku, a jakby coś mi nie pasowało to najwyżej polatam z kolumnami trochę po pokoju ;) ). A na tą cienką ściankę działową wygłuszę wełną mineralną 3cm i na to dam płytę kg. Teraz mam jeszcze pytanka odnośnie wykończenia. Na podłogę wiadomo - gruby dywan/wykładzina dywanowa. Na ściany planuję położyć tapetę akustyczną. Czy to dobry pomysł? Co do sufitu, to myślałem nad jakimiś kasetonami (żeby były jakieś załamania), ale doszedłem do wniosku, że wyglądałoby to jakoś tak 'staromodnie' ;) I w związku z tym wpadłem na pomysł, żeby położyć tynk akrylowy. Tylko jak on wpłynie na akustykę? Może ktoś wie? (możecie też polecić jakieś inne wykończenia sufitu pod kątem dobrej akustyki) ;)

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podpinam się pod temat.

Powoli(jak finanse pozwalają) wykańczam pomieszczenie hobby nad garażem.

Jest to poddasze o wymiarach 580x980x300 cm.

Najbardziej mnie nurtuje kształt przyszłej łazienki - zostawić tak jak jest czy ściąć róg ?

Czy leci z nami akustyk?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

post-20127-001472000 1295180060_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest z doprowadzeniem kanalizy.

Mogę ją trochę pomniejszyć:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.