Skocz do zawartości
IGNORED

20 m2 – monitory, czy już podłogowe?


Imacman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czytam, czytam i mam coraz większy zamęt. Proszę o informację, mój pokój odsłuchowy ma powierzchnię ok. 20 m2. Chce kupić kolumny, ale nie wiem bez sprawdzania, czy monitory dadzą radę, czy muszę kupować modele podłogowe? Czy wystarczą np Monitor Audio RS1? Wzmacniacz mam moc 130 W - 4 omach i 90 W – 8.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre monitory będą się dobrze czuć w tym pomieszczeniu (oczywiście z 6 czy 7 calowym głośnikiem nisko-średniotonowym). Będą miały sporą przestrzeń wokół siebie, więc na pewno scena będzie bardzo dobra, szukał bym tez kolumn o wyskiej efektywności, co pozwoli przy cichych odsłuchach grać dosadniej, bez kluchy, z słyszalną mikrodynamiką itd. Poszperaj w ofercie Monitor Audio, Xaviana, Triangla, Elaca, B&W z serii 686(mają zaskakujący bas jak na monitory), Usher V601..to takie moje typy które pierwsze przyszły mi do głowy. Z drugiej strony podłogowe też nie będą się czuć źle, jeśli się nie przesadzi z wielkością kolumny i ilością zaaplikowanych przetworników w kolumnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Muzyka używana jest do kształtowania ludzkiego umysłu; może być mocna jak narkotyk, lecz o wiele niebezpieczniejsza, gdyż nikt nie traktuje poważnie manipulowania poprzez muzykę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuchuj swoich faworytów,nie zwracaj uwagi na wpisy bo i tak nic z tego nie wyjdzie.Musisz sam wiedzieć czego oczekujesz,no i słuchać,słuchać i s.......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem też o Focalu - Chorus 807V - przy jego 18 cm głosniku niskośredniotonowym i efektywnośi 92 dB, może fajnie zagrać w tym pokoju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

jeśli wpis "o mnie" jest aktualny, do powyższego zestawu proponowałbym jednak dobre monitory. Wybór kolumn MONITOR AUDIO RS1 jest napewno optymalny, chociaż w połączeniu z ONKYO będzie szczegółowo i trochę szorstko. Zwróć uwagę także na kolumny EPOS m5i lub lepiej m12i oraz tańsze KEF iQ30. Wybór jednak zależy w dużej mierze od Twoich preferencji brzmieniowych oraz wzmacniacza jaki będzie zasilał zestaw kolumn. Napisz coś więcej na temat Twoich wymagań

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 m2 to taki uniwersalny metraż - dobre monitory spokojnie zagrają ale i dla wielu podłogówek też bedzie w sam raz. Wszystko zalezy jakie masz oczekiwania i jakiego reperturu słuchasz.

Ja np. bardzo niedawno zamieniłem niezłe podłogówki właśnie na monitory, które zaczarowały mnie barwą i rozdzielczoscią. Oczywiście tak nisko na basie nie zejdą ale dają sobie wysmienicie radę na moich 20m2. Radzę jak kolega wyzej posłuchać kilku monitorów i podłogówek i wtedy rozstrzygnąć sprawę. Koszta zakupu jednych i drugich będą podobne bo pamietać trzeba, że do monitorów niezłe standy również parę złotych kosztują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

areczek, 20 Lut 2009, 12:05

 

>Odsłuchuj swoich faworytów,nie zwracaj uwagi na wpisy bo i tak nic z tego nie wyjdzie.Musisz sam

>wiedzieć czego oczekujesz,no i słuchać,słuchać i s.......

 

Tak jest!

Pytanie na forum - co lepsze: monitor czy podłogówka? choć wydaje się logiczne, niestety de facto może znacznie zawęzić i nieco wypaczyć obszar Twoich poszukiwań. Przewagi i niedostatki mają jedne i drugie.

Przykład z autopsji: jest ktoś, kto gra 38 cm woferem w 27 metrach i 13 cm woferem w 35 metrach. Obaj skończyli poszukiwanai głośników.

Co z tego wynika? Ano nic!

Poszukać, pomyśleć, posłuchać... i przekonać się.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię nastrojową muzykę, pokroju Cocteau Twins, Clan Of Xymox, Dead Can Dance. Słucham też dużo muzyki pop z lat 80-tych. Czasami Cassandra Wilson. Z faktu mieszkania w domku jednorodzinnym – I piętro, słucham muzyki dość cicho. Nie potrzebuję super basu. Chciałbym aby system grał muzykalnie, neutralnie i precyzyjnie. Z dobrą dynamika i stereofonią. Nie jestem też krezusem i nie mogę wydać na kolumny średniej rocznej pensji. Mój budżet to ok. 4-5 tyś. Pozdrawiam i dziękuję za sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szczegóły,

w takim razie zwróć uwagę na kolumny MONITOR AUDIO GS10 czyli już serię GOLD, powinna w pełni usatysfakcjonować Cię. Alternatywą mogą być moim zdaniem świetne, naprawdę potężne i pięknie wykonane monitory włoskie CHARIO DELPHINUS (link do testu modelu wolnostojącego Pegasus -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak cicho i ma byś bas - to proponuję wofer 30 cm w OZ.

Stare Tannoy-e, Goodmansy czy Infinity.

Jak napisałeś - nie potrzebujesz super basu, ale z monitora na 18 cm, przy cichym słuchaniu będzie go malucho...

Kazruzela zaczęła się kręcić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mają to być monitory do dużego pomieszczenia, to ta firma spod Warszawy, której nazwy nie pamiętam, i jej największe monitory. Poszczególnym modelom nadaje kosmiczne nazwy, ale sprzedaje je po niekosmicznych cenach. W moich uszach wśród monitorów to jedyną konkurencją dla nich byłaby SF Extrema.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lajkonikowe 3 grosze:

Na moje ucho bardzo ciekawie w tym przedziale cenowym grają dynaudio 52, oraz audiowave 171. Niestety podobno są to kolumny o niskiej skuteczności i wymagają dość wydajnego prądowo wzmacniacza, nie mam pojęcia jak Twoje Onkyo da sobie radę.

 

Moje AE 100 są mocno miniaturowymi skrzynkami, a obecnie muszą grać w pomieszczeniu 26 m2. Generalnie dają radę, ale tak jak napisał zukzukzuk - przy cichym słuchaniu dźwięku z takich małych kolumn w dużym pomieszczeniu robi się trochę za mało. Chyba najlepsze byłoby odsłuchanie w pomieszczeniu o porównywalnych rozmiarach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że mój wzmacniacz prądowo sobie poradzi, system DUAL-MONO, pobór prądu 650 W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnalazłem. Ta firma od kosmicznych nazw to RLS, a to model, który mi się podobał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman, 20 Lut 2009, 13:48

 

>Sądzę, że mój wzmacniacz prądowo sobie poradzi, system DUAL-MONO, pobór prądu 650 W.

 

Stara, dobra szkoła!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, taki klocek to chyba nie powinien mieć problemów z napędzeniem czegokolwiek :) W takim razie podtrzymuję polecankę Dynaudio 52, albo czegoś z AudioWave. Na moje niedoświadczone ucho rewelacyjna przestrzeń i dynamika dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawie i ciepło wyglada RLS NereidaII. Ciekawe jak zagra? Chętnie przesłucham wszystkich propozycji. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować małe podłogówki Neat Acoustics - Motive 2:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Do takich pomieszczeń nie za duże a jednocześnie gra lepiej niż typowy monitor, przy Twoich gustach muzycznych powinien być dobrym kandydatem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, 20 Lut 2009, 14:30

 

>RLS produkuje niezwykłe kolumny. Np. model PHOBOS ma nieprawdopodobnie wyrównane pasmo.

 

Hehe...

Podobnie jak wiele dzisiejszych kolumn o "kosmicznych", niezwykłych przetwornikach i osiągach.

Niestety, tylko w niektórych gra MUZYKA!

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawym rozwiązaniem mogą być niewielkie gabarytowo podłogówki z Paradigma a dokładniej Monitor 7 v.5 mają wysoką efektywność (kto wie może kiedyś skusisz się na lampę:) i nie zdzierają aż tak strasznie portfela.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tyle propozycji, aż kręci się w głowie. Paradigm z tego co wiem ma membrany z polipropylenu i z ciepło grającym wzmacniaczem chyba zagra dobrze? Wszystko jeszcze do przesłuchanie. Lista kolumn rośnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

areczek, 20 Lut 2009, 12:05

 

>Odsłuchuj swoich faworytów,nie zwracaj uwagi na wpisy bo i tak nic z tego nie wyjdzie.Musisz sam

>wiedzieć czego oczekujesz,no i słuchać,słuchać i s.......

 

Tak jest!

Pytanie na forum - co lepsze: monitor czy podłogówka? choć wydaje się logiczne, niestety de facto może znacznie zawęzić i nieco wypaczyć obszar Twoich poszukiwań. Przewagi i niedostatki mają jedne i drugie.

 

Albo poszerzyć obszar poszukiwań. Tu dopiero zaczynaja się problemy.

Na każdy problem jest najmniej za 100 dobrych rad i pomysłów. Bądź tu mądry.

Ostrzegałem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman>

sprawdz Argosy Beta, Bartek ma u siebie ciut nowszy model od Twojej A10tki, takze moglbys posluchac tych kolumn na blizniacznym wzmacniaczu :-) Polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich pomieszczeniach ushery zaczynają się rozgrzewać. U mnie różne modele grały na 25 metrach (wysoki pokój) i było w sam raz. Swoją drogą warto spojrzeć na ofertę promocyjną w Qba - świetne kolumny za małe pieniądze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Bartkiem już rozmawiałem :) mam zaproszenie do Bydgoszczy na odsłuchy Bety. Bartkowy wzmacniacz to Onkyo A 7090, też dual mono, tylko, że ciut mocniejszy. QBA Sobieski, miałem możliwość słuchać parę lat temu u znajomego, bardzo mi się podobały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość masterofdeath6

(Konto usunięte)

ja się powtórzę po raz xx

dla mnie monitory mają wykastrowany dźwięk i tyla :/

nawet te moje podłogóweczki w 16m2 bym wolał niż monitory z tej serii

(podobne wrażenia miałem z innymi zestawami)

monitor to średnica sklejona z basem (2drożne) realizm i wielkość sceny nie do porównania!

słuchałem i dość dużych podłogówek w 13m2 (odpowiednio zaadoptowanych) i też nie wsadziłbym zamienne monitora! Dla mnie monitor = minitor

oczywiście to tylko moja opinia i zdanie w temacie. Znam kilka osób z odwrotnym podejściem :)

 

Kto Ci tu lepiej doradzi jak nie ty sam słuchając w swoim pokoju??

powodzonka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w rzeczy samej jak Zukzuk napisał karuzela się rozkręciła!,ale to i tak nic nie da bo wybór zawężony strasznie.Wiesz jest takie powiedzenie''Dobrymi radami piekło jest wybrukowane''i niestety pasuje jak ulał do tematu!Pochódz po sklepach i posłuchaj,kto powiedział że wybór sprzętu ma być łatwy!,im trudniej ci się zdecydować tym bardziej szukasz czegoś w swój deseń a jeśli ktoś ci poleci niezbyt w twój gust to kiszka może wyjść nie wąska!!!

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.