Skocz do zawartości
IGNORED

DENON 1450AE-tuning czy moze d.a.c.


brodawid

Rekomendowane odpowiedzi

Czarnowidztwo tu siejesz jakieś. A ja Ci na odległość, nie widząc Twojego układu, po objawach na sąsiednim forum napisałem że masz źle podłączone trafa do DACa. Do czego zmierzam? Otóż to jest technika, dziedzina ścisła w której panują określone reguły. Prawa fizyki. A nie czarna magia i wróżenie z fusów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MG

 

Dziękuję za tą poradę, jestem przeszczęśliwy bo w końcu na 300% uwaliłbym następnego CSa.

Jednak mimo że tupiesz nóżkami to zdania nie zmienię. Prawa fizyki nic nie mają do barwy dzwięku w konkretnym systemie. Zbyt wiele jest możliwych zmiennych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artPaw, 23 Lut 2009, 23:16

 

>MG

>

>Dziękuję za tą poradę, jestem przeszczęśliwy bo w końcu na 300% uwaliłbym następnego CSa.

>Jednak mimo że tupiesz nóżkami(...)

 

Ja nie tupię. Skąd w ogóle takie przypuszczenie?

 

>to zdania nie zmienię.

 

A miej sobie swoje zdanie, wedle upodobania. Tylko nie przedstawiaj go jako powszechnie obowiązującą regułę.

 

>Prawa fizyki nic nie mają do barwy dzwięku w

>konkretnym systemie. Zbyt wiele jest możliwych zmiennych.

 

Barwa barwą, to rzecz subtelna, ale piszesz też o totalnym braku równowagi tonalnej i o brumie. To powiedz mi jakim cudem klocki pochodzące od przeróżnych producentów i wyprodukowane w odległych od siebie o tysiące mil krańcach świata spięte w jeden system w ogóle funkcjonują prawidłowo, bez niespodzianek tego typu, i wydają prawidłowy dźwięk (abstrahując od jego subiektywnie postrzeganej jakości)?

Odpowiedź jest prosta. Bo projektanci znają prawa fizyki, a także stosują się do ustalonych norm (które są i owszem, umowne, ale nie mniej użyteczne, a wręcz nieodzowne).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MG

Normy to ważna i podstawowa rzecz. Rozbebeszamy zatem sobie to wszystko bo zgodnie z normami gra najczęściej do dupy. Przy okazji, nie martw się. Onkyo integra z obrazka już nie brumi. Masę analogową lampucerka-mini nosi na nóżce 6, kond Daewoo został wysłany w kosmos. W kolejce czekają jeszcze te piękne pomarańcze. O szumiących lampach nie wspomnę. Mówię ci stary, niezły mamy tu burdel w tym archeo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli gra do dupy, to bynajmniej nie dlatego że jest zgodne z normami. Jeżeli gra do dupy, to dlatego że poczyniono oszczędności, lub ułatwiono sobie życie. Np. DAC PCM61 ma wyjście napięciowe i wewnętrzną konwersję I/V. Aplikuje się go prosto, łatwo i tanio. I gra do dupy. I znakomita większość cedeków ma taką aplikację tego DACa. Bo projektant miał w nosie jak to zagra. Projektant chciał żeby było łatwo. I żeby było tanio.

 

Ale ten sam DAC ma również wyjście prądowe. Przy wykorzystaniu tego wyjścia potrafi zagrać z klasą. Tylko że w tym celu trzeba zrobić zewnętrzną konwersję I/V i prawidłowo wzmocnić sygnał. I trzeba wiedzieć jak to zrobić dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i jeszcze.

Pogarda dla norm, praw i reguł sprawia, że niektórzy DIYowcy kombinują "na pałę" zamiast zapoznać się z datasheetami i stosownymi opracowaniami. Że zwierają galwanicznie do gleby wyjścia DACów napięciowych posiadających 2,5V offsetu na wyjściu, bo ktoś inny już tak kiedyś zrobił. Nie ważne że zrobił to z DACem typu prądowego. Że nasycają rdzenie traf międzystopniowych przepuszczając przez ich uzwojenia prąd stały o napięciu nie do pominięcia. Że podłączają do wyjść totalnie niedopasowane obciążenie, a potem się doszukują przyczyny zniekształceń w zupełnie innym punkcie systemu.

Czy znajomość i przestrzeganie norm i reguł ogranicza? Tak, ogranicza ilość popełnionych błędów.

A może dostęp do wiedzy o tych normach i regułach jest ograniczony? Nie, internet to bardzo dobre i skuteczne narzędzie. Trzeba tylko chcieć z niego korzystać w sposób świadomy i racjonalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A potem dzięki nieocenionej pomocy życzliwych kolegów z forum niedopasowane trafa zostały okiełznane.

A dzieje się to wszystko w zaciszu domowym nikomu nie zawadzając i mozolnie ucząc się na własnych błędach. Takie to już jest dziwaczne hobby.

Zauważyłem ostatnio i to jest dla mnie bardzo smutne, że ostatnio nasiliło się odpierdzielanie zwyczajnej chałtury dla ludności na bazarowych elementach po kilka złotych, identycznie jak zostało wyżej napisane:

"tanio łatwo i szybko"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie widze że między wami dosłownie iskrzy ....:)) a Ja chciał bym sie dowiedzieć czy wymiana tych elementów jest zawsze kozystna czy zdaza sie ze po tuningu gra gorzej ? Poniewaz moj system gra naprawde bardzo przyjemnie i miło jestem zadowolony naturalnie jednak jak to u audiofila bywa chce sie czegos jeszcze lepszego mówisz MC ze te zmiany sa odwracalne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brodawid, 24 Lut 2009, 06:00

 

>Panowie widze że między wami dosłownie iskrzy ....:)) a Ja chciał bym sie dowiedzieć czy wymiana

>tych elementów jest zawsze kozystna czy zdaza sie ze po tuningu gra gorzej ?

 

Nie wiem jaką wymianę elementów masz na myśli, ale jeżeli myślisz o tuningu na zasadzie podmiany jednego kondensatora na drugi taki sam, tylko "lepszy", i tak dalej, po całej płytce drukowanej, to można sobie odpuścić. To czasem poprawia (ale tylko trochę), a czasem pogarsza.

Natomiast pozbycie się (nie w sensie fizycznym, tylko odłączenie) wzmacniaczy operacyjnych za przetwornikiem i zastąpienie ich układem dyskretnym na lampach, FETach itp. daje nie poprawę, tylko przeskok w inny wymiar jakości dźwięku.

 

>Poniewaz moj system gra

>naprawde bardzo przyjemnie i miło jestem zadowolony naturalnie jednak jak to u audiofila bywa chce

>sie czegos jeszcze lepszego mówisz MC ze te zmiany sa odwracalne?

 

Nie "są", tylko "mogą być". Jak już pisałem, jak się odpowiednio zaplanuje operację, to można później stopień lampowy usunąć i powrócić do pierwotnego stanu, ale nie będziesz chciał tego robić ;-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu musimy się zgodzić. wymiana stopnia końcowego to najprostsza droga do zmiany jakości cd. Nie likwiduje ona jitteru, zakłóconego zasilania przetwornika, zaśmieconego sygnału z filtra na przetwornik, ale jest drogą dostępną dla wszystkich i jest bardzo wyraźny wzrost jakości. Najlepszy stosunek nakładu pracy do jakości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie to cieszy więc sie zdecyduje na ta intubację a czy mozna modyfikowac brzmienie poprzez zastosowanie elementów intubacji tzn podpinając taki i taki element zyskujemy barwe i cieply dzwiek a taki i taki podkreslamy bas itp ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze pare miesiecy, a beda bojki tjuningowcow o klienta :/ a redakcja jak zwykle ma to gdzies :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brodawid, 25 Lut 2009, 17:03

 

>kolega ma bufor lampowy czy to było by to samo co intubacja?

 

Nie. Bufor to dodatkowy element wtrącony pomiędzy źródło a wzmacniacz. Bufor nie ma wzmocnienia, nic nie zmienia, co najwyżej może poprawić dopasowanie impedancyjne pomiędzy źródłem a wzmacniaczem. Jeżeli źródło ma kiepski stopień analogowy, to on nadal jest kiepski, i nadal pozostaje w torze.

 

Intubacja to coś zupełnie innego. Za DACem masz stopień na opampach który przeprowadza konwersję sygnału prądowego wychodzącego z DACa na napięcie, oraz je wzmacnia.

Intubacja polega na ODŁĄCZENIU oryginalnego stopnia analogowego na opampach, i podłączeniu ZAMIAST niego nowego, znacznie lepszego stopnia zbudowanego całkowicie na lampach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

McGyver, 23 Lut 2009, 21:06

 

>Właśnie kończę intubację Denona DCD1015. Jak odpalę to dam znać. PCM61 to wprawdzie nie to samo co

>PCM1702, ale też są niezłe.

 

Hej, ciekaw jestem (i pewnie nie tylko ja) jak wypadła intubacja dcd1015. Skrobniesz kilka słów?

Pzdr,

k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon DCD1015? Przez godzinę grało bardzo dobrze, a potem się spierdzieliło serwo. Niemniej miałem okazję porównać ze zlampizowaną lampucerą. Lampucera w bezpośrednim porównaniu wypada lepiej, jest detaliczniejsza, dynamiczniejsza i bardziej przestrzenna. Niemniej PCM61 z Denona z lampami na wyjściu też gra bardzo dobrze, tylko że w sposób bardziej stonowany. Jak ktoś ma cedeka na takich DACach, to warto zlampizować. Koszt niewielki, a poprawa w stosunku do oryginału ogromna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.