Skocz do zawartości
IGNORED

SACD pa pa


Gość rochu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rochu

(Konto usunięte)

Mocne wejście, wielkie obietnice, format miał czynić cuda.

I nic. Słoń puścił bąka.

Przez tyle lat istnienia tego formatu 6000 tytułów na SACD. Czyli trup.

Jak myślicie, jest jeszcze jakaś szansa na format który przebije jakością CD, który odniesie sukces na miarę 44/16?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niema..choc sony odgraza sie nowym formatem BD-SPEC(hehe.., jakos w to nie wierze obserwujac poczynania tej obecnie mega smieciowej marki..i kto niby mialby kupowac te ''lepsza jakosc''?

dwa lata pracowalem w najwiekszym centrum sony w wawie..moze jeden klient na 1000 pytal o stereo,..po cholere twozyc lepsza jakosc?, teraz ma byc male,najlepiej zeby glosniki byly wielkosci pudelka od zapalek a najlepiej zeby ich wogole nie bylo widac..a jak gra to zupelnie nie istotne,ma wygladac!!..czyli ma nie byc

w morde,nie jestem w stanie tego zrozumiec,chaty coraz wieksze,salony po 100 metrow,jest miejsce na szafe po sam sufit,regaly pierdoly,kanapy..a glosniki maja byc niewidoczne bo brzydkie(sic!)za to k**wa pralki,lodowki wstawiaja przepiekne..o so chodzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..przez te dwa lata nabawilem sie takiej alergii na tych debili ze w ramach protestu;-)..pozbywam sie wszystkiego co cyfrowe..kupuje juz tylko czarne analogi...hehe,a jakie miny zwykle mieli kiedy mowilem im ze nie mam mpehujki a muzyki slucham z czarnych plyt:-)

 

-to co Pan tu robi??- czesto padalo

 

..no rzeczywiscie, co ja tu robie?..spakowalem graty i teraz w koncu mam czas sluchac muzyki:-)

 

naprawde..niema juz dla kogo tworzyc lepszych jakosciowo formatow, generalnie temat o dupie marynie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pliki podbiją rynek. Najpewniej z czasem będa to pliki o "gęstrzym zapisie" nić CDAUDIO. A czarne płytki sa rzeczywiście ok - szkoda, że nowe to i tak cyfrowo zostały nagrane... nie ma już tej magii co w starych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda....liczyłem na wielką przecenę klasycznie nagranych płyt cd...pamiętam czasy gdy winyle obecnie kosztujące kilkadziesiąt złotych za symboliczną kwotę na kilogramy sprzedawano...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie SACD na niektórych sprzętach i płytach brzmi trochę inaczej niż CD ale ja nigdy nie miałem wrażenie , że brzmi lepiej.

A po rozeznaniu rynku odtwarzaczy CD z wysokich półek cenowych jaki zrobiłem w 2008 NIE MAM WĄTPLIWOŚCI, że SACD to pół kroku w tył wobec CD.

Zastanawiam się jak to możliwe , przecież teoretycznie SACD ma lepsze parametry niz CD ?

 

Pytanie do fachowców od elektroniki :

Czy istnieje jakiś parametr techniczny formatu SACD który powoduje, że w rzeczywistości format SACD nie brzmi lepiej niż CD, a być może nawet brzmi gorzej ?

 

TUX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>pliki podbiją rynek.

 

Też tak myślę. SACD miało szansę, ale Sony było zbyt chciwe żeby ją zauważyć - a teraz już za późno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Autor tematu rochu zablokował możliwość pisania w tym wątku użytkownikom: audioholik"

 

nie zaatakuje - za to zapewne założy konkurencyjny wątek ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Format SACD bedzie pewnie eksploatowany przez niszowe wytwornie, w koncu iles tych odtwarzaczy sie sprzedalo wiec potencjalny rynek, czy raczej nisza, wciaz istnieje. Skoro takseta magnetofonowa CC wciaz zyje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

josef.Nie zauwazyłem,to przynajmniej będzie sensowniej.Myślę,że czarna płyta i CD(dobre)sobie poradzą.Decydujące znaczenie ma ilość tytułów wydanych na CD i LP (razem)w stosunku do SACD,to może oznaczać koniec formatu SACD.Powiem więcej-SACD już z tego właśnie powodu jest niszowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Parę lat temu napisałem felieton (zdaje się w HFM), w którym mocno powątpiewałem, czy jakikolwiek nośnik (nośnik, nie format) zastąpi jeszcze CD. Wydawało mi się, ze jest na to w pewnym sensie za późno, i rolę masowego nośnika zdąży przejąć internet, który będzie dystrybuował pliki zapisane w ewentualnych stratnych lub gęstych formatach przyszłości. Przyjąłem wówczas, ze SACD jest już trup, i że on na pewno tej roli nie odegra. Zdanie na ten temat z grubsza mi sie nie zmieniło. SACD pozostaje formatem bardziej niszowym, niż winyl (podkreślam: bardziej), i w dodatku w każdej chwili może zostać zmiecione z roli audiofilskiego formatu dla nielicznych przez coś opartego na Blu-ray. W momencie, kiedy wytwórnie płyt CD zaczęły pakować swoje płyty w wygodne pudełka, zaprojektowane dla SACD, upadł główny istniejący jeszcze powód kupowania płytek w tym formacie. Natomiast przyznam, ze nie wiem, czy są obecnie czynione poważne przymiarki do wypuszczania muzyki na Blu-ray. Ktoś ma na ten temat dane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redaktor

..owszem, ma to sie nazywac BD-SPEC no i oczywiscie jakosc ma byc niebianskia:-)))

mozna juz w necie znalezc wzmianki na temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Blue-ray, ponoc sprzedaz i odtwarzaczy i filmow jest na poziomie znacznie nizszym od oczekiwan producentow, byl na ten temat artykul bodajze w "Rzeczpospolitej".

 

Powod tlumaczony jest tak - skoro DVD daje przyzwoity obraz przecietny konsument nie widzi sensu kupowania kolejnego odtwarzacza i wydawania po raz wtory pieniedzy na ulubione filmy w nowym formacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Czy istnieje jakiś parametr techniczny formatu SACD który powoduje, że w rzeczywistości format SACD

>nie brzmi lepiej niż CD, a być może nawet brzmi gorzej ?

 

Parametry techniczne SACD ma lepsze. Na papierze. W praktyce przeważająca większość odtwarzaczy nie potrafi nawet wykorzystać parametrów formatu CD, a co dopiero mówić o SACD. Dodatkowo dochodzi fakt że ta teoretyczna przewada SACD ma miejsce w obrzarze słyszalnym może przez psy czy nietoperze, ale nie przez większość ludzi. Robiłem odsłuchowe doświadczenia porównawcze pomiędzy dobrym CD a gęstymi formatami, porównywałem 44/16 do 96/24 - naprawdę nie ma o co walczyć, 24 bity nie przynoszą poprawy podczas odsłuchu. Jedynie przy studyjnej obróbce sygnału mają znaczenie jeśli pracuje się na sygnałach o niskim poziomie.

 

Zwróćcie uwagę na początki CD - pierwszy przetwornik - TDA1540 - miał 14 bitów. Philips celowo zrezygnował z 2 bitów bo przy 14 bitach osiągał mniejsze zniekształcenia i większą muzykalność - tu jest to fajnie opisane:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dzisiejsza walka na ilość bitów czy gęste formaty z punktu widzenia jakości dźwięku naprawdę nie ma sensu, służy jedynie ogłupianiu ludzi w celu zarobienia dodatkowych pieniędzy na nowych formatach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprocket, 25 Lut 2009, 02:48

 

 

>w morde,nie jestem w stanie tego zrozumiec,chaty coraz wieksze,salony po 100 metrow,jest miejsce na

>szafe po sam sufit,regaly pierdoly,kanapy..a glosniki maja byc niewidoczne bo brzydkie(sic!)za to

>k**wa pralki,lodowki wstawiaja przepiekne..o so chodzi?

 

chodzi oto ze ponoc male jest piekne :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ja słyczę różnicę między CD, a SACD na korzyść tej drugiej. Mam nadzieję, że format SACD się

>utrzyma

 

To możliwe, ale: słyszysz tylko na własnym odtwarzaczu, czy na dowolnym? Na każdej płycie czy tylko na niektórych?

 

Utrzymać się może się utrzyma. Gdzieś pomiędzy nicością a winylem jak Redaktor zauważył.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mlb, 25 Lut 2009, 14:42

 

>>Ja słyczę różnicę między CD, a SACD na korzyść tej drugiej. Mam nadzieję, że format SACD się

>>utrzyma

>

>To możliwe, ale: słyszysz tylko na własnym odtwarzaczu, czy na dowolnym? Na każdej płycie czy tylko

>na niektórych?

>

>Utrzymać się może się utrzyma. Gdzieś pomiędzy nicością a winylem jak Redaktor zauważył.

Słyszę na wszystkich płytach SACD, które mam - głównie wytwórni Alia Vox i Hyperion. Naturalnie słyszę na własnym odtwarzaczu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meloman 62, 25 Lut 2009, 14:45

 

>Słyszę na wszystkich płytach SACD, które mam - głównie wytwórni Alia Vox i Hyperion. Naturalnie

>słyszę na własnym odtwarzaczu.

 

To jest dość proste do wytłumaczenia, było wielokrotnie opisywane: tańsze odtwarzacze CD/SACD mają trochę lepiej zrobiony tor SACD żeby klient przełączając na CD słyszał pogorszenie i miał odczucie dobrze wydanych pieniędzy. Przy podobnym porównaniu w odtwarzaczach za kilkadziesiąt tys. zł gdzie i tor CD jest dobrze zrobiony nikt nie potrafi wskazać tych różnic - jeśli będziesz miał okazję, posłuchaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mlb

obawiam się że tłumaczenie nie jest właściwe. Odtwarzacz jest z dość wysokiej półki, klasyfikowanej do hi-end

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie da się ukryć, ze gęściej to bliżej nieskonczonosci rowka i gęsto to raczej lepiej niż gorzej - ale problemem zawsze będzie i tak jakość samego DACa, toru nalaogowego itd. Testowałem jednego SACAD - był to jakiś wypaśny Maranciunio za parenaście koła. Wielki, ciężki, złoty... cieszył oczy - ale co z tego. Grał kiepsko, wolno, nie pasował do systemu kompletnie - w innym grał lepiej - ale i tak dostał baty od małego linna. Co mi z tych płyt SACAD jak sam odtwarzacz jest do dupy i czy warstwa CD czy SACAD to zagra tym samym nieakceptowalnym dla mnie charakterem. Crazy audiofilowi co to przerzuca sprzęty i goni króliczka to będzie mu trudno dobrać SACAD player - wybór kiepski a to co jest to często wytwory dużych koncernów niezbyt rozumiejące potrzeby zboczeńców takich jak my. No a poza tym - wchodza własnie pliki, chcemy też naszymi DACami odtwarzać ścieżki filmów, koncertów... SACAD nie pozwala na żadną swobodę, na posłuchanie w aucie, w podróży. To gwóźdź do trumny - tak samo jak głupie DRM. Klient jak za coś płaci to chce tym dysponować swobodnie. Dlatego by by SACAD, by by Sony! by by DRM! Pamiętam jeszcze poroniony pomysł, że np na DATcie Sony mozna było jedna kasete odtworzyć tylko dwa razy... takie dymanie klienta sukcesu nie zapewniło.

Jak formaty audio na Blu rayu też będa zamknięte to skończy się tak samo i tym razem mam nadzieję, że sony tej pomyłki i robienia w ch... swoich klientów nie przeżyje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprocket

BLU-SPECCD- te płyty nie mają nic wspólnego z płytami Blu-ray! Do ich odczytu nie trzeba żadnych specjalnych czytników. Są akceptowane przez wszystkie typy odtwarzaczy CD! One są jedynie tworzone przy użyciu technologii wykorzystywanej do produkcji Blu-ray!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam gazetki, ale nawet nasi recenzenci przyznali się kiedyś, oceniając nie hi-end, a raczej budżetowego Sony SCD-XB940, że oczywiście słyszą różnicę pomiędzy dwoma formatami. Nie byli w stanie jednak ocenić, które brzmienie uznać za lepsze.

 

Też miałem ten właśnie odtwarzacz i tak samo słyszałem różnice minimalne, ale nie byłem w stanie odpowiedzieć samemu sobie na pytanie która warstwa jest lepsza.

 

Więc zjawisko "maskowania" różnic występuje nie tylko przy sprzęcie za kilkadziesiąt tysięcy :o) tańsze konstrukcje są w stanie dać brzmienie z CD i SACD na bardzo podobnym poziomie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... żeby był jakiś porządek i sens tego wszystkiego nieznanego i tajemniczego, stworzył człowiek bogów, osadził ich w miejscach niedostępnych i ich mocom oddał swój los ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> TUX, 25 Lut 2009, 12:20

 

"Czy istnieje jakiś parametr techniczny formatu SACD który powoduje, że w rzeczywistości format SACD nie brzmi lepiej niż CD, a być może nawet brzmi gorzej ? "

 

Są tacy którym nie podoba się operacja kształtowania szumów kwantyzacji, konieczna przy przetwarzaniu sigma-delta. Na ten temat były wielkie dyskusje między fachowcami, profesorowie Lipschitz i Vanderkooy wydali publikację z zarzutami, co prawda Sony te zarzuty jakoś tam odparło ale są nadal tacy którzy twiedzą że noise shaping to pomyłka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seba78

"Testowałem jednego SACAD - był to jakiś wypaśny Maranciunio za parenaście koła. Wielki, ciężki, złoty... cieszył oczy - ale co z tego. Grał kiepsko, wolno, nie pasował do systemu kompletnie - w innym grał lepiej - ale i tak dostał baty od małego linna."

 

Jaki to był model Marantza ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiomor

>Są tacy którym nie podoba się operacja kształtowania szumów kwantyzacji, konieczna przy przetwarzaniu sigma-delta.

To zbyt daleko idące uproszczenie. Tez tak sadziłem posiadając Aero Capitole, ale wyleczyłem się z tego w czasie zabawy z lampucerą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.