Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  444 członków

Harbeth Klub
IGNORED

HARBETH Club


Gość wojtasjazz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Witajcie Panowie.

I ja jestem zafascynowany takimi paczkami jak Harberth (klasa sama w sobie).

Jestem na etapie poszukiwań kolumn do mojego systemu.

Mianowicie, pomieszczenie odsłuchowe 15m (nie za duże), odległość miejsca odsłuchowego od kolumn 3,5m.

Na dzień dzisiejszy posiadam Dynaudio f160, wzmacniacz Hegel H360 od casu do czasu podłączam mój ulubiony lampowy Primaluna Premium El34. I właśnie pod tym kątem chcę dokonać zakupu kolumn.

Harberth swoimi klasycznymi skrzynkami przyciągnął moją uwagę, jednak wczytując się w specyfikację zacząłem mieć obawy co do skuteczności tych kolumn.

Jak sprawa wygląda w rzeczywistości z napędzeniem Harbertów?

Interesuje mnie model C7es3.

Czy sobie poradzi słaba lampa 30W z takimi głośnikami?

Moje oczekiwania to obfite niskie tony nawet przy cichych wieczornych odsłuchach.

Może ktoś z Was parował takie paczki z Heglem.

Dzięki za wszelkie info.

Edytowane przez Purple
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wzmacniacze bym się nie obawiał, sprawdziłbym jednak czy siódemki zmieszczą się w twoich piętnastu kwadratach. Chociaż niektórzy mieścili piątki w 12m2 i twierdzili że jest dobrze, ale to nieprawda. Do twojego metrażu to trójki są pewniakiem. Jeśli muszą być siódemki radzę posłuchać może wyjść buła. Przynajmniej z PL, bo ją znam. Nie wiem jak z Heglem.

Pozdrawiam,Paweł

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te trójki są jeszcze mniej skuteczne.

Ja kiedyś mialem bowersy 84dB i Primaluna nie radziła sobie ze spadkiem impedancji na basie.

Nie dostarczała tak prądu jak tranzystor i bas wogóle znikł.

Dziwi mnie to, że Harberthy w takich paczkach nie są 90dB.

Wiadomo kwestia zestawienia systemu. Dlatego pytam jak jest z tymi Harberthami czy one są trudnymi kolumnami?

83, 86db mówi samo za siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem taka lampa sobie nie poradzi. Musisz posłuchać zanim kupisz.

Dobry system nie boi się żadnej muzyki. Jeżeli słuchasz muzyki organowej, opery, symfonii lub muzyki chóralnej i ci się podoba, jesteś blisko... Jeżeli słuchasz płyt, których nigdy nie mogłeś wysłuchać w całości a teraz muzyka cię zachwyca, jesteś blisko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te trójki są jeszcze mniej skuteczne.

To nic

.

Według specyfikacji Harbethy, mają łatwą impedancje ze stosunkowo wysokimi minimami, więc z prądem nie powinno być problemu.

Racja.

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mocniejszych wzmacniaczach wyraźna jest poprawa w basie. Poczytaj stare posty, gdzie posiadacze lamp pisali, że np. Shl-5 mają słaby bas. Jest to nieprawda, przy mocnym wzmacniaczu z basem nie ma żadnych problemów. Czy lepiej grają z lampą czy tranzystorem? Tu zdania w klubie są podzielone. U mnie grają z tranzystorem i jest super. Słuchałem też z lampą i brzmienie mi nie pasowało.

Dobry system nie boi się żadnej muzyki. Jeżeli słuchasz muzyki organowej, opery, symfonii lub muzyki chóralnej i ci się podoba, jesteś blisko... Jeżeli słuchasz płyt, których nigdy nie mogłeś wysłuchać w całości a teraz muzyka cię zachwyca, jesteś blisko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz plumkac jazz nie ma problemu , ale jesli cos mocniejszego to dla mnie im mocniejszy wzmacniacz tym lepiej graja ,.Sam miałem 5 i rożne wzmacniacze .najleiej zagrały z luxmanem co ma 160 na kanał , nawet w 16m2 !nie było problemów z basem .

 

...lepiej gra, czyli jest lepiej wysterowane. Moc jednak zazwyczaj nie idzie w parze z subtelnością, wyrafinowaniem i barwą. Wymaga to oczywiście całościowego podejścia do tematu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Klasowa 300B potrafi porządnie jebnąć basen i zagrać tak pięknie jak żaden tranzystor :) Coś jak z CD i gramofonem, Niby już te najlepsze CD'ki są takie dobre, ale dalej trochę dźwięk okaleczają :)

 

Aaa tu się zgodzę. Ja mam dość dobry CD z bliżony do gramofonu ale to nie jest jeszcze to samo.

Nigdy nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak można ocenić różnice w brzmieniu pomiędzy 7SE-3 a M30.1 Domestic? Mam 16m2 częściowo otwarte na kuchnie i dosyć mocny wzmacniacz. Chcę wybrać dwa modele Harbethów do odsłuchu i zastanawiam się które.

 

w 30.1 mniej masy na basie, niby co za tym idzie bardziej zwarty i kontrolowany niż w 7 ale bezpośrednio porównując po prostu 30 gra szczuplej na basie, góra może ciut lepiej ułożona ale za to w 7 słychać ją trochę mocniej,

Ogólnie z 30.1 miałem największy mankament z nie dociążeniem dołu ale trzeba przyznać iż grałem nimi w ponad 25m2 w tym metrażu 7 lepsze jak dla mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak można ocenić różnice w brzmieniu pomiędzy 7SE-3 a M30.1 Domestic? Mam 16m2 częściowo otwarte na kuchnie i dosyć mocny wzmacniacz. Chcę wybrać dwa modele Harbethów do odsłuchu i zastanawiam się które.

 

Podobnie jak ja (15m) .

Harberth 7es3 interesuje mnie. Ewentualnie konkurencja Xavian Ambra.

Tutaj jesteśmy trochę ograniczeni z tym zejściem na basie. Kolumny podstawkowe raczej nie zejdą po niżej 40Hz jeszcze w takim pomieszczeniu. Ciężko będzie.

Ja bym chciał uzyskać w brzmieniu aby przy normalnym poziomie głośności (wieczornym, nie głośno) grało ze swobodą, nie brakowało niskich tonów i wypełnienia.

Kiedyś miałem kolumny 84dB i przy takim słuchaniu odnosiłem wrażenie jakby kolumny się męczyły. Tzn. dźwięk był męczący po mimo mocnego wzmacniacza. Trzeba było rozgłosić dobrze aby zagrało i kolumny pokazały swoją wartość. Ale wtedy już było zdecydowanie za głośno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie shl- uzyskasz to o czym piszesz. W nich dół schodzi do 40 Hz, w 7 jest zdajsie 50 a w 30- 60 Hz.

Dobry system nie boi się żadnej muzyki. Jeżeli słuchasz muzyki organowej, opery, symfonii lub muzyki chóralnej i ci się podoba, jesteś blisko... Jeżeli słuchasz płyt, których nigdy nie mogłeś wysłuchać w całości a teraz muzyka cię zachwyca, jesteś blisko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak można ocenić różnice w brzmieniu pomiędzy 7SE-3 a M30.1 Domestic? Mam 16m2 częściowo otwarte na kuchnie i dosyć mocny wzmacniacz. Chcę wybrać dwa modele Harbethów do odsłuchu i zastanawiam się które.

 

Przy Twoim zdolnościach majsterkowania można pomyśleć o samodzielniej budowie a'la Harbeth.

 

Jest kilka ciekawych projektów DIY, np:

http://www.lautsprechershop.de/index_hifi_de.htm?http://www.lautsprechershop.de/hifi/ls519.htm

http://www.hifitest.de/test/lautsprecherbausaetze/monacor-ls_519_5935

 

albo:

http://www.falconacoustics.co.uk/ls3-5a.html

http://www.stirlingbroadcast.net/ls35a_repairs.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Twoim zdolnościach majsterkowania można pomyśleć o samodzielniej budowie a'la Harbeth

Moje zdolności ograniczają się do lutowania i projektowania PCB, obudowa to już dla mnie problem. Aczkolwiek ostatnio polubiłem się z jednym CAD'em. Poza tym nie mam absolutnie żadnej wiedzy z zakresu projektowania kolumn. Myślałem o gotowych kitach, ale boję się, że ls3/5 będzie dla mnie za mały.

 

Wie ktoś czy sa jakieś konstrukcje bazujące na ls5/9? Oprócz Rogersa, bo nie chcę nic z Chin.

 

I oprócz Graham - poza budżetem.

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pytaniem...można zastosować podstawki Q-Bricks do innych standów niż skylan

 

ja testowalem ze standami Sfinksa (ciezkie standy w stylistyce StandArtów). Odciązyły dzwięk, nadały wiekszego blasku i przestrzeni. Według mnie dobra zmiana

 

Kup sobie shl- uzyskasz to o czym piszesz. W nich dół schodzi do 40 Hz, w 7 jest zdajsie 50 a w 30- 60 Hz.

 

wbrew pozorom, różnice jeśli chodzi o głebokość basu pomiedzy 7es3 a shl5 nie sa duże. Najwieksze roznice w dzwieku pomiedzy tymi modelami to wieksze rozciagniecie dzwieku, byc moze dzieki dodatkowemu super tweeterowi w piatkach (choć czasem góra moze sie wydawac ostrzejsza w siodemkach), wieksza przejrzystosc, wiecej powietrza na srednicy piatek. Podobna szkoła brzmienia. Do 15-18 m być może lepszym wyborem jest 7es3.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja testowalem ze standami Sfinksa (ciezkie standy w stylistyce StandArtów). Odciązyły dzwięk, nadały wiekszego blasku i przestrzeni. Według mnie dobra zmiana

 

 

 

 

..dzięki za odpowiedz ale bardziej mi zależy na tym czy te podstawki można zastosować do innych standów

bo Q-Bricks mają taki ''cycek'' i on w skylanach ma swoje miejsce a jak jest w Twoich standach

...musiałeś coś nawiercić aby ten ''cycek'' wszedł do środka ?...''cycek'' jest od strony standów czy kolumn ?

jakoś trudno to wytłumaczyć jak cycek wchodzi w grę ? ;-)...wytłumacz mi to najprościej jak możesz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem, w skylanach cycek ma swoje miejsce :) natomiast ja nie mialem takiego miejsca w sfinksach. Po prostu polozylem q-bricki na tych silikonowych kuleczkach (cyckiem do dołu :), gdzie cycek opierał się na płaskiej stalowej powierzchni standu. A następnie na to kolumnę. Być może lepsze efekty daje ze skylanami. Poprawa była jednak i u mnie zauważalna w aspektach otwarcia dzwięku, co dla mnie było ważne. Jeśli masz wątpliwości czy warto to spróbuj może wypożyczyć.

 

..dzięki za odpowiedz ale bardziej mi zależy na tym czy te podstawki można zastosować do innych standów

bo Q-Bricks mają taki ''cycek'' i on w skylanach ma swoje miejsce a jak jest w Twoich standach

...musiałeś coś nawiercić aby ten ''cycek'' wszedł do środka ?...''cycek'' jest od strony standów czy kolumn ?

jakoś trudno to wytłumaczyć jak cycek wchodzi w grę ? ;-)...wytłumacz mi to najprościej jak możesz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cycki w Q-Bricks mają tylko zadanie centrujące w otworach śrub w podstawkach Skylan. Jak kupowałem podstawki nowe u dystrybutora to te silikonowe piegi czy jak kto woli cycki były elementem oddzielnym do przyklejenia.Kolumna nie opiera sie w Skylanach na cyckach , podstawki są zbudowane z wielu warstw i to na ich powierzchni opiera się cały ciężar między kolumną a skylan. Można tych piegów nie naklejać i zastosować Q-Bricks do innych podstawek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.