Skocz do zawartości
IGNORED

Powrót do monitora


Redaktor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ukryte

Fajna jest takie odkrywanie nowych dla siebie światów.

I co ważne, nigdy nie jest za póżno. Na tym polega urok naszego hobby.

 

Polecam popularyzatorską książkę Aleksandra Witorta "głośniki i zespoły głośnikowe".

Pomimo 30 lat od jej wydania, ciągle doskonale odpowiada na pytania z elementarnej elektroakustyki,

Odnośnik do komentarza
Ukryte

Z niemałą satysfakcją przeczytałem ten artykuł,ponieważ od jakiegoś czasu gram na vintage-monitorach Goodmansa w 100-litrowej obudowie zamkniętej z 30 cm niskotonowcem .I bas to jest naprawdę bas z prawdziwego zdarzenia,reszta pasma zresztą też. Powiem szczerze ,że nie miałem jeszcze tak dobrego dżwięku w domu.Ta kolumna wyleczyła mnie z chęci posiadania AN-tów ,które "łaziły" mi po głowie parę lat,a koszt był duuużo mniejszy.

Także to co wymyślono dawno temu sprawdza się znakomicie do dziś i nie dziwię się Japończykom ,że kochają te wielkie skrzynie na podstawkach.

Odnośnik do komentarza
Ukryte

Mysle ze najwiekszym problemem jest wymuszanie duzego basu na malych glosnikach i wymuszanie malej srednicy glosnikow przez mode na waskie scianki. To zwyczajnie slychac, ale ze jest to obecnie powszechnie stosowane przez wiekszosc projektantow i wiekszosc odbiorcow juz do tego na sile zdolano przyzwyczaic. W niektorych gatunkach muzycznych jak np funky, techno, rege jest to moim zdaniem zwyczajnie nie trafiony pomysl, tak samo wzmacniacze lampowe wola wieksze srednice basowcow a i tor analogowy radzi sobie z takim glosnikami dobrze, chyba najwiekszym problemem w przypadku posiadania duzych membran srednio-niskotonowych czy niskotonowych w naszych duzych monitorach jest podrasowana wspolczesnie muzyka pop - w ktorej slyszalny jest tzw bas "kartonowy" podbijany sztucznie przy okolo 90-200hz a ciety przy 70-60hz, robia tak niestety niemal wszystkie stacje radiowe oraz operatorzy z mysla o przenosnym sprzecie mp3.

Odnośnik do komentarza
Ukryte

Tak to jest kiedy nadużywa się rezonansu Helmholtza, co jest nieuniknione przy zbyt małych membranach i objętościach skrzynek. Nad takim rezonansem nie ma bezpośredniej kontroli, można go tylko wzbudzać lub tłumić. O ile nad membraną głośnika jest jakaś kontrola i można teoretycznie wygenerować dowolny przebieg, to już z dziury dmucha głównie prosty ton prawie ogołocony z harmonicznych.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
Ukryte

Posluchalo sie ich nie co i naprawde fajne, to co bylo dla mnie kluczowe to odpowiednio duza ich kubatura i fakt ze nadal jest to monitor - cos takiego stosowalo kilka glownie angielskich firm ze znakomitym rezultatem, szkoda ze obecnie dobry dzwiek jest "niemodny" bo nie przypomina optycznie smuklych patyczkow z wieloma pierdziawkami udajacymi basowce - takie cos malo kiedy jest muzykalne i ma nie wymuszone brzmienie. Swiat schodzi na psy.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Ukryte

Dziękuję za esej. Nie powiem - ulżyło mi. Bo ilekroć mówiłem, że jeżeli chce się mieć prawdziwy bas, niezbędny jest wielki woofer (np. 12 cali :-), wszyscy przeważnie pukali się w czoło. I od lat ubolewałem nad obowiązującą modą na wązkie słupki.

Ciekawi mnie ta konstrukcja DIY. Coś więcej na ten temat?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.