Skocz do zawartości
IGNORED

Wzrost efektywności łączonych głośników


dst89

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie wypadkowej efektywności połączonych ze sobą 2 głośników.

Wcześniej nie miałem okazji sprawdzić jak to wychodzi w rzeczywistości bo w moich wcześniejszych kolumnach nie dublowałem niskotonowych.

Pytanie brzmi: jakiego wzrostu efektywności (w zakresie niskich tonów) mogę się spodziewać po dodaniu do układu drugiego głośnika niskotonowego??

Moim zdaniem jeżeli kolejny głośnik ma taką samą fazę i amlitudę to uzyskam +6dB, ale z drugiej strony w internecie znajduje informacje ze bedzie to tylko +3dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Moim zdaniem jeżeli kolejny głośnik ma taką samą fazę i amlitudę to uzyskam +6dB, ale z drugiej

>strony w internecie znajduje informacje ze bedzie to tylko +3dB.

 

Informacje z internetu są w tym wypadku prawdziwe. Wzrost +3 dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiomor możesz wytłumaczyć różnicę między efektywnością napięciową a mocową? Muszę dokładnie zrozumieć to zjawisko aby wybrać odpowiednie głośniki do projektu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ? - po co

 

jak połączysz 2 alfapierdy to nic Ci to nie da.

 

IMHO - łączenie szeregowo/równolegle głośników (poza aplikacjami mającymi zmniejszyć/zwiększyć impedancje) nie ma w ogóle sensu. Bywają "wyjątkowe"aplikacje gdzie ma to zastosowanie ale jak Ci jeden głośnik nie gra to dopinanie drugiego pomnoży problemy 2 razy (albo przez pierwiastek z 2)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW - Misiomor a gdzie te decybele mierzyłeś (+3 -2 zero ....) gratuluje systemu pomiarowego )no chyba, że chodziło o głośnik "idealny")

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy Ci pewnie na wzroście mocy akustycznej. Temat jest złożony (akustyczna impedancja, rezystancja i reaktancja) a szczegóły - 'Głośniki i zespoły głośnikowe" Aleksander Witord.

Z grubsza dwa takie same, blisko siebie dają kwadrat mocy akustycznej w pasmie (do góry) zależnym od średnicy mambrany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość vasa

(Konto usunięte)

dino, 1 Mar 2009, 21:40

 

>Wersja dla "słabszych" (na początku jest ciepło, wilgotne i fajnie a potem zabiera domy i

>samochody(

 

Dino, skrzywdził Cię ktoś?

 

Na pocieszenie można dodać, że sprzętu nie zabierają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem jaki ma sens łączenie głośników

dino - czytaj, myśl i ucz się

a moż Tobie wystarczy taki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszce raz zapytam

 

Czy nasz "pofałdowaną" korę w MÓZGU czy nie

 

Pokazujesz zabawki, które przy poprawnej aplikacji i dużych kosztach/pomiarach/wymiarach dadzą efekt polepszający i tak znakomite brzmienie.

 

Ale nadal jak połączysz 2 alfapierdy w rurze basowej z giełdy to i tak nie zagra

 

Nie rób z "gówna" teorii, w której następny napaleniec kupi kolejny "zły" głośnik bo ma być lepiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dino Alphardy odpadają te głośniki to nieporozumienie. Aktualnie w projekcie przewiduję 2 Seasy l22rnx. Chcę użyć 2 głośników niskotonowych ponieważ kolumny miałyby zagrać w salonie ok 40m2 a drugi powod to niska efektywność tego Seasa w zakresie niskich tonów ok 84dB więc i cała kolumna miałaby taką efektywność. Ogólnie jestem zdania, że wysoka efektywność zazwyczaj sprzyja dynamicznemu brzmieniu (oczywiście są jeszcze inne aspekty wpływające na dynamikę). Mam jeszcze jedno pytanie: załóżmy, że wzmacniacz ma moc 100W/8Ohm i 200W/4Ohm i dwa l22rnx łącze równolegle to otrzymuje 90dB ef. napieciowej i 87dB ef. mocowej a średniotonowy ma 8Ohm i 90dB. Czy w takim wypadku bas będzie miał takie same ciśnienie akustyczne jak średnica??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dino Alphardy odpadają te głośniki to nieporozumienie. Aktualnie w projekcie przewiduję 2 Seasy l22rnx. Chcę użyć 2 głośników niskotonowych ponieważ kolumny miałyby zagrać w salonie ok 40m2 a drugi powod to niska efektywność tego Seasa w zakresie niskich tonów ok 84dB więc i cała kolumna miałaby taką efektywność.

 

Sam sobie odpowiadasz na pytanie.

Po co używać 2 głośników (za 100 PLN) zamiast jednego (za 200 PLN)

U mnie XT18 się nie "wygadują" (mam 30m kw) i podejrzewam, że bas byłby "pełniejszy" (ale nie w sensie "łupania").

Na CD jak to określił mój kolega "wali w jaja" - na LP jest lepiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak BTW

Jak Ci się zwiększyła "przestrzeń życiowa" (np przeprowadziłeś się do większej chaty) to:

 

- Posłuchaj tego co masz (spokojnie i rozważnie) a jak sie nie da to

- zbuduj zestaw "dla siebie" a stary sprzedaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dino wg mnie dwa głośniki tej samej klasy zamiast jednego mają sens zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Niestety do prawidłowego przetwarzania basu (czytaj zbliżonego do naturalnego) potrzeba sporej powierzchni membran - tak winika z moich doświadczeń odsłuchowych, tylko wtedy da się uzyskać odpowiednią energiczność, głębie i swobodę przekazu basu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dst89, 1 Mar 2009, 19:24

 

Wzór na moc wygląda tak P=(U^2)/R (U jest wartością RMS)

 

Jeżeli podłączymy drugi głośnik równolegle, R zmaleje 2 razy a napięcie (przykładowo 2.83V RMS) zostanie takie samo, wtedy głosniki będą pobierać 2 razy większą moc. W połączeniu z 3dB (2 razy) wyższą efektywnością mocową, dostaniemy w basach 6dB więcej.

 

Gdybyśmy chcieli dostarczyć do dwóch głośników połączonych równolegle taką samą moc, musielibyśmy obniżyć napięcie sqrt(2)= ok. 1.4142 raza a więc do 2V RMS. W takim przypadku dostaniemy 3dB więcej SPL.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dino co Ty jesteś ograniczony? Piszesz o biciu piany, a sam co robisz? Chyba powszechnie wiadomo że duża powierzchnia membran tylko basowi służy, o wzroście spl nie wspominajac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już zrozumiałem:

do głośnika średniotonowego 8Ohm doprowadzam 1W mocy tj 2,83V co skutkuje 90dB natężeniem dźwięku

na niskotonowe połączone równolegle (4 Ohm) daje napięcie 2,83V co daje efektywność nap. 84 + 6 dB i nie zmienia efektywności średniotonowca

jeżeli pomiar SPL przeprowadze za pomocą 1W mocy ( 2V ) to otrzymam efektywność 87dB dla sekcji basowej i średniotonowej.

Jeżeli się mylę to mnie poprawcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> dst89, 2 Mar 2009, 11:58

 

"do głośnika średniotonowego 8Ohm doprowadzam 1W mocy tj 2,83V co skutkuje 90dB natężeniem dźwięku"

 

"na niskotonowe połączone równolegle (4 Ohm) daje napięcie 2,83V"

 

W takim przypadku SPL będzie 90dB + 6dB = 96dB

 

90dB to będzie przy pełnej, 6dB kompensacji baffle step. Przy takiej kompensacji jeden woofer dałby 84dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do efektywności średniotonowca mam jeszcze dodać +6 dB baffle stepu? Zawsze myślałem, że wykresy producentów są już obarczone baffle step. Woofer ma 84 dB od 70 do 220 Hz powyżej tego zaczyna grać głośniej wiadomo czemu. Więc wydaje mi się, że efektywności głośników przyjąłem dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas odpowiadałem na pytanie jak w tytule wątku. Średniotonowca do tego nie mieszałem.

 

Jeżeli mamy przebieg SPL woofera ze strony producenta, dodanie równolegle drugiego takiego samego woofera będzie skutkowało wykresem SPL przesunięteym 6dB wyżej, jeżeli napięcie sterujące pozostanie takie samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

z podkreśleniem rozdziału "fenomen"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.