Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  205 członków

Heco Klub
IGNORED

Elitarny klub HECO


pool80
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Witam Was. :)

 

Moje kolumny podłogowe to Heco Metas 500 i mocno rozważam zakup wzmacniacza Naim Nait 5si.

 

Czy ktoś z Was używał tych kolumn z tym wzmacniaczem i może coś powiedzieć jak to „bangla” razem ? :)

 

Może ze starszym Naim-em 5i ?

 

Pozdrawiam!

 

Robert

Edytowane przez roobixx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd pomysł na takie połączenie i z czym dotychczas słuchałeś Metasów? Posiadam Metasy 501xt i myślę nad podpięciem ich pod Atolla lub Baltlaba, lub może coś z Rotela.

Hej. :)

Pomysł z Naim-em wziął się od użytkowników forum. Przyznaję, nie znalem tej marki.

Na początku byłem mocno zainteresowany Harman Kardon-ami stereo.

Później stwierdziłem, ze to jednak nie to i zastanawiałem się nad Marantz-em 6006.

Jednak po konsultacji z forumowiczami Marantz odpadł z racji mojego gustu, bo słucham dużo ciężkiej muzy.

W takim wypadku doradzano mi:

Rotela Ra-12 i właśnie Naima.

Była też mowa o CA CX60.

Na tapecie był też NAD C 356BEE DAC. Mało brakowało, a miałbym już tego NADa. :)

 

Chce jednak wydać pieniądze lepiej. Przyskoczyć poziom zintegrowanych wzmaków tego pułapu.

W kilku odpowiedziach radzono mi właśnie Naim-a Nait 5si. Z tego co poczytałem, może to być rzeczywiście wzmak dla mnie...

 

Jeśli ktoś łączył tak klocki,to proszę o info.

 

Dzisiaj idę do Wrocławskiego sklepu z Naim-em na odsłuch i zobaczymy co tam spece powiedzą... :)

Jednak dwa razy bardziej cenie sobie opinie na forum. :)

 

Cala ewolucja pomysłów i propozycji forumowiczów jest w tym niewielkim moim poście, jeżeli chce Ci się zajrzeć to proszę:

http://www.audiostereo.pl/marantz-pm7005-lub-pm6006_130208.html

 

Obecnie "profanuje" ;) Metasy Harman Kardonem 5.1 AVR-130. Najtańsza budżetówka HK. Już mam dosyć słuchania na tym . Iron Maiden brzmi jak z radyjka na plaży. :)

Wybuchy i strzały na filmach wypadają fajnie, ale do stereo to bardzo słabe rozwiązanie.

Edytowane przez roobixx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie szkoda, że jednak nie odsłuchałeś tego NAD 356BEE, bo wiedziałbyś czy faktycznie jest sens szarpać się na Naima. Do ciężkiej szybkiej muzy polecany jest również Atoll np. model in100, więc może warto byłoby sprawdzić ten temat. U mnie dotychczas najlepiej Metasy dogadały się ze staruszkiem DUAL 5650 (sygnatura brzmienia bliska Rotelowi) i szukałbym brzmienia włąśnie w tym kierunku. Wydaje mi się że CA CX60 też powinien nieźle brzmieć z Metasami. Jak pojedziesz na odsłuchy postaraj się sprawdzić jak najwięcej wzmacniaczy. Uważam, że w Metasach jest spory potencjał, a podstawą do jego uwolnienia jest dobrze trafiony piec, dlatego mimo iż posiadam na stanie inne kolumny, to metasów się nie pozbędę. Czy na odsłuch będziesz brał ze sobą swoje kolumny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mi się słabo widzi dźwiganie "Metas trumienek" ;) do tego sklepu (mieszkam dodatkowo na 2 piętrze bez windy :D), ale jestem tak zdeterminowany, że poruszę ten temat ze sprzedawcami i najwyżej przytacham je z kolegą. :)

 

Spotkałem się z (jedną) opinią, że Naim 5si... Może być za dobrym wzmakiem dla tych kolumn, i że są one rzeczywiście z pułapu NAD 356 i np rotel RA-12... Nie wiem czy się z tym zgodzić? Zastanawiałem się nad tym mocno...Oj mocno... Doszedłem do wniosku, że nawet jak kolumny nie przekażą, i nie pokażą pełnego oblicza tego wzmaka, to i tak przecież będę miał system o dobrej jakości, lepszy niż z NAD 365 a w przyszłościowi mogę kupić kolumny z wyższego pułapu, a piecyk będzie już sobie leżał...

 

W poście wcześniejszym pisałem jaki mam model kolumn, a doświadczone osoby radziły mi mimo wszystko Naim-a 5si.

 

Jestem tak napalony na zakup i zmianę, że tego NAD-a mi ciągle szkoda. Używkę bez gwarancji mogę kupić ciągle za 2200.... Ale jak ma być lepiej, to wolę dodać jeszcze 2K i kupić używanego 5si.

 

Na tym forum jest olbrzymi post "Naim club". Jak czytam odpisy doświadczeń przy odsłuchu tego wzmachola, to myślę, że warto. Myślę, ze może to być wzmacniacz na długo. :)

Edytowane przez roobixx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja mam właśnie wszystko wywrócone do góry nogami.

Byłem wczoraj w salonie audio (min. dystyry. Naita :)) i sprzedawca stwierdził stanowczo, że Nait 5si absolutnie nie do Heco Metas 500! :(

Mówił, że jest fanem Naita, ale stanowczo taki wzmacniacz to nie do moich kolumn i go odradza.

Powiedział, że doradzający na forach to rozwiązanie nie brali pod uwagę moich kolumn...

Uważa, że Metas 500 są mocno basowe, nie pamiętam co powiedział o górze i średnich tonach, ale ogólnie powiedział, że trzeba to wyregulować przez odpowiedni dobór wzmacniacza, i absolutnie nie może to być Nait 5si...

 

Jako fan mocnej muzy planowałem wcześniej zakup NAD 356BEE, to stwierdził, ze mam bardzo dużo szczęścia, że nie kupiłem go do tych Heco, bo mym miał masakrę basową... Wzamaki Roltel-a to wg niego tez nie dobre rozwiązanie do tych kolumn… Rozważałem tez kupno Rotel Ra-12.

 

To co zaproponował, żeby sprawdzić i co powinno dać efekt z moimi kolumnami to w kolejności:

Exposure 2010 S

Baltlab Epoca III

i ewntualnie...

Atol IN 100

CA CX60

 

Wydaje mi się, że to mocno doświadczona osoba w audio i nie bawi się w wciskanie tego co ma na półce, tylko po porostu kieruje się swoim doświadczeniem.

 

Będę musiał podjąć w końcu decyzję, wybrać ze dwa modele i ruszyć z odsłuchami.

 

Co sądzicie o tym wszystkim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pewnie rozumiesz dlaczego pytałem skąd Twój pomysł na połączenie Metasów z Naimem. Jeśli chodzi o NAD c356 to słyszałem, że są użytkownicy zadowoleni z takiego połączenia, podobnie jak z Rotela (wspominałem wcześniej o moim Dualu 5650), dlatego uważam, że trzeba byłoby to jednak zweryfikować w warunkach domowych. Bardzo interesuje mnie połączenie Cambridge CX60 z Metasami, ponieważ znam osobę która kiedyś miała je spięte z Cambridge Azur 640 i bardzo to zestawienie chwaliła. Może dobrze było by jednak wypożyczyć do domu z 2-3 wzmacniacze i samemu się przekonać co się zgra, a co nie.

Edytowane przez lowfi81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmaki wypożyczę i będę odsłuchiwał przed zakupem, jak najbardziej.

Od forum rozpocząłem poszukiwanie konkretnych modeli żeby zawęzić listę potencjalnych do odsłuchu i dowiedzieć się co jest dobre. :)

 

Zostałem wczoraj pouczony, żeby nie siedzieć na forum i nie gdybać tylko słuchać, słuchać słuchaaaać! ;)

Rozumiem to bardzo dobrze , ale najpierw musiałem zacząć przeta w czymś szukać. ;)

 

Baltlab to już klasa A i myślę, że to będzie dobra droga. CX60 to pólka niższa, ale kusi mnie fajną ceną i ma już na pokładzie DAC-a….

 

Baaaaardzo polecał Exposure 2010 S i Baltlab-a. Chyba skupie się nie ich tych dwóch i ewentualnie CA CX60 w opcji tańszego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jesli chodzi o Rotela RA12 to do ciezkiej muzy raczej nie polecam -sam sie zawiodlem.

Gora pasma slaba jakby spod koca do tego dynamika dosc mierna wiec koncerty beda brzmialy jak plumkanie na harfie w stodole i bas ktory du.py nie urywa ale jest jedynym plusem tego wzmaka.

Obecnie mam dzielony zestaw Rotela i tez zastanawiem sie nad Heco - dosc ciekawe "trumienki" widzialem i graly calkiem milo aczkolwiek w innej konfiguracji.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że jednak nie zdecydowałem się na RA-12.

Dzisiaj wypożyczam dwa wzmaki na week:

 

Exposure 2010 S

Baltlab Epoca III

 

Myślę że zostanie Baltlab. :)

 

Będzie duuuużo Iron Maiden

 

Angielski zespół na niemieckich kolumnach i na Polskim wzmaku.

Normalnie AUDIO NATO! ;)

Edytowane przez roobixx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

W temacie wzmacniaczy Exposure 2010 S2 i Baltlab Epoca III z kolumnami Heco Metas 500.

Jestem pod wrażeniem obu wzmaków, ale po kolei... :)

 

Na początek poszedł Baltlab Epoca III. Wygrzewany był tylko godzinę i to był błąd, ale o tym jeszcze powiem...

Epoca III zagrała bardzo mocno średnimi tonami, wręcz za agresywne i pokazała bardzo słabe schodzenie dołów. Bardzo słabe. Byłem wręcz zaszokowany i rozczarowany, bo na jej tle z basem już ładniej schodził mój stary Harman Kardon 5.1 AVR-130 o wartości 500 zł niż ten wzmak za 5500 PLN!

Z pozytywów Epoca III to bardzo ładna scena i bardzo ładne soprany. Idealne jak lubię, soczyste, nieprzesterowane (bez tzw. żyletek), wybrzmiewające i gasnące kiedy trzeba.

 

Już po 2 godzinach słuchania Baltlaba moja małżonka zaczęła skarżyć się na ból głowy, przez zbyt wybijające się średnie tony. Miała dość i w sumie ja też.

Rozczarowany Epoc-ą przeskoczyłem szybko na Exposure 2010 S2.

 

Exposure 2010 S2 zagrało genialnie! To tak jakby po skacowanym i zasypiającym dyrygencie pałeczkę przejął dyrygent geniusz. ;)

Wzmacniacz porostu wziął moje Heco w posiadanie i robił z nimi co chciał i to co należy. :)

Bardzo ładna scena , wszystkie tonacje pięknie współpracujące ze sobą. Bardzo ładny bas i soprany. Średnie tony idealnie dopasowane i nie tak mocne i drażniące jak w Epoce. Basowo rewelacja, znakomita dynamika, niskie schodzenie i pokazywanie wielu „kolorów basu”. Ani razu nic nie zadudniło żeby zasygnalizować niemoc w niskich tonach.

Ten wzmacniacz genialnie przetwarza rocka i metal! Po prostu miałem wrażenie, że ktoś go stworzył dla tej muzyki.

Znakomicie na Exposure 2010 S2 wypadł test pierwszych płyt Iron Miden. Płyty te są nagrywane w specyficznej stylistyce brzmienia studia z początku lat 80-dziesiątych i właściwe zaprezentowanie ich brzmienia bywa trudne dla słabych wzmaków. Po prostu Iron Maiden wypada na takich sprzętach jak ściana dźwięków w której wszystko się zlewa. Tak do du.py gra Maiden-ów np. mój Harman 5.1.

Exposure 2010 S2 powiedział Maidenom TAK! Zagrał ich porostu gnialnie! Znakomicie wyeksponowane gitary, znakomicie wyłaniający się charakterystyczny bas Harrisa i wszystkie detale tak jak należy. Pierwsza płyta Iron Maiden (bodaj 1980 rok nagrania) została przesłuchana w całości z czystą przyjemnością i olbrzymią radością, że znalazłem klocek, który się spasował z Metas-ami. Słuchając tyle lat Maiden mam te płytę wrytą w pamięci niczym z matrycy i wiedziałem już, że jeśli tak 2010 S2 gra Maiden, to wszystko z rocka i metalu zagra świetnie i będzie to mi się raczej podobać.

Szybki odsłuch kilku utworów Megadeth i Korn-a był kolejnym potwierdzeniem jakości Exposure w takich klimatach.

Później poszła w ruch punkowo metalowa Armia z płytą "Droga" i "Duch". Armia ma mocne, surowe gitary, grające i wybrzmiewające w drapieżnych brzmieniach. I tutaj nie było rozczarowania, Armia wypadła świetnie, szczególnie , że wcześniej odpalałem ją na Epoca III i jej prezentowanie przez Baltlaba było słabe.

W kolejnych odsłuchach przeskoczyłem na zupełnie inny typ muzyki i włączyłem chłopaków z Yello, żeby przetestować basiki i ich dynamikę w ten sposób. Nie rozczarowałem się, Exposure 2010 S2 też mówił „tak” takiej muzyce. Pojawiło się jednak wahanie, czy nie chciałbym może jeszcze mocniejszego schodzenia w basach... Takiego twardego uderzenia które wbija się w mózg... :) Było nie było prawdopodobnie chcę za dużo i taki bas już by nie był naturalny i właściwy…

Później... Steczkowska... Tak, tak, nie tylko metalem człowiek żyje. ;) Na jej płycie z 2014 jest genialny utwór "Szachmistrz" w którym różne tonacje bardzo niskich rejestrów basowych wręcz masakrują. Naprawdę muzycznie chłopaki z Yello by się chyba nie powstydzili tego kawałka muzycznie.

Bardzo dużo ostatnio słuchałem tego utworu na Hamranie, więc miałem znakomite pole do porównań. Exposure zagrał wg mnie tak jak ma być grany ten kawałek. Pojawiają się tam rejestry basowe które robią wrażenie, że zaraz rozniosą cały budynek kiedy są słuchane głośniej. Ich kontrolowanie, lub nie pokazuje klasę wzmaka i kolumn. Exposure 2010 S2 zdał test, jednak też zacząłem się zastanawiać, czy nie podobałby mi się ciupinę jeszcze mocniejsze schodzenie dołem... Ciupinę… :)

Nadmienię, że "Szachmistrza" Steczkowskiej odpalałem również na Baltlabie i właśnie basowo ten kawałek był na nim największym rozczarowaniem. Po prostu wiedziałem już wszystko po jednym przesłuchaniu tego kawałka w kwestii basów. Czas pokazał , że to ja się myliłem.

Sprawa Baltalba nie dawała mi spokoju. Nie chciało mi się wierzyć, że tak chwalony wzmak, znakomicie zaprojektowany, utytułowany nie daje rady.

Przeszedłem z powrotem na niego z Exposure, na którym grałem cały czas, a Baltlab się wygrzewał w tym czasie. Okazało, się że wzmak nie był wygrzany. To co najbardziej raziło czyli mocne średnie tony ustabilizowały się, cofnęły się i pokazał się fajny bas! Baltlab zaczął całkiem miło schodzić z dołami. Nie było to jeszcze, to czego oczkuję, ale było już znacznie lepiej. Wróciłem, do 1 płyty Iron Maiden i zabrzmiała znakomicie na Baltlabie! Świetna scena, bardzo dobrze oddane wszystkie instrumenty, czysta przyjemność słuchania. Zacząłem mieć warzenie, że Gdański wzmak jest dużo bardziej szczegółowy i gra bardziej analitycznie, ale bardzo ładnie. Mam też podejrzenia, że gra lepiej sopranami niż Exposure... Najnowsza płyta Red Hot Chili Pepers wypadła świetnie na Epoce i słuchając jej po odsłuchu na Exposure zauważyłem jakoby Exposure kosił trochę soprany… Muszę to jeszcze sprawdzić odsłuchując jakieś inne kawałki, gdzie jest dużo zróżnicowanych sopranów. Mam nadzieję, że się mylę, bo na te chwilę chcę kupić Exposure….

W ruch poszło jeszcze kilka innych zespołów : Eels, Pink Floyd i np. polski stary Hey. :) Epoca III pokazała naprawdę klasę. Zaskoczyła mnie prezentując tego Hey-a.

Oklepane już do znudzenia klasyki Hey-a chce się słuchać na nowo! Brzmią zupełnie inaczej, pokazują się smaczki o jakich nie miałem pojęcia.

 

Wymęczony już odsłuchami w skusiłem się przed snem na ostatnią płytę Jean Michel Jarre. Takich klimatów słucham mało, ale podejrzewałem że ta płyta może wypaść ciekawie, bo naprawdę udała się temu klasykowi elektroniki. Jarre robił ją z kilkoma zaznanymi muzykami od elektroniki i pomogło to odświeżyć ścieżki muzyczne tego kompozytora i wyrwać mu się ze stagnacji w której wg mnie już długo trwał.

Epoca III z ta płytą Jara przeniosła mnie w inny wymiar. Byłem w inny wszechświecie.:) Coś genialnego, ile w tej muzyce ukrytych jest smaczków, efektów, których naprawdę nie słychać np. na moim Harmanie. Po prostu genialne.

 

Podsumowujące ten wywód, bardzo podoba mi się Exposure 2010 S2 z Heco Metas-ami, jednak muszę dać jeszcze szansę Blatlab-owi, bo mogę popełnić błąd. Epoca wygrzewa się ciągle, więc dzisiaj wieczorem będę wiedział więcej. Mam nadzieję, że przedłużą mi jeszcze czas wypożyczenia. Weekend to jednak za mało. ;)

 

80% muzyki na jakiej robiłem odsłuch to waw-y ,a reszta to FLAC-i.

 

Sprzęt wypożyczyłem we Wrocławskim sklepie muzycznym zostawiając kaucję za całość.

 

Metas-y podłączyłem na zero, wcześniej przy Harmanie używałem ich z podłączeniem podbitej góry +2dB bo Harman grał z nimi na zero jakby ktoś koc na nie zarzucił.

 

Zdjęcie z odsłuchu dorzucę wieczorkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opis wrażeń, ciekaw jestem jakby do odsłuchów włączyć jeszcze Atolla in100, ale i tak już teraz widać, że pośpiech w wborze jest nie wskazany. Ja po cichu obstawiałem Baltlaba, no ale zobaczymy co bardziej przypadnie ci do gustu. Ważne jest to co napisałeś o zworce na +2dB. Jeśli w pozycji neutralnej Metasy grają doświetloną górą to znaczy, że poszukiwania wzmacniacza idą w dobrą stronę.

Edytowane przez lowfi81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 90% kupię Exposure 2010S2.

Bardzo ciężko mi wybrać.

Baltlab Epoca III po porządnym wygrzaniu bardzo ładnie schodzi basowo i ogólnie słychać jego klasę w graniu.Chylę czoło przed konstruktorami z Polski.

 

Zrobię najwyżej za jakiś czas....

Wymianę. :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze warto dla porównania odsłuchać AMC (np: XIA150), Atola (in100), Cambridge Audio CXA80, albo np Magnat MA600, bo jeśli cię nic nie goni to nie warto się z decyzją śpieszyć. Wymiana będzie dla ciebie oznaczała pewną stratę, więc może lepiej od razu zrobić co się da w temacie, żeby potem nie kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostanę przy Exposure 2010S2. :) Mam dosyć szukania, a jego brzmienie z Metas-ami bardzo mi odpowiada. Baaardzo. :)

Wczoraj włączyłem dla testu Depeche Mode "Delta Machine"... Coś niesamowitego! Genialne basy, nisko schodzące, bardzo bogate w różne tonacje, cały czas trzymające należyte brzmienie. K O S M O S. :)

Jeżeli dam gałkę wzmacniacza za połowę skali, to zburzę budynek. :D

Przeanalizowałem też soprany. Są bogate, ładnie wybrzmiewają, dokładnie na poziomie jak lubię, także jestem zadowolony.

Połączenie Exposure 2010S2 i Heco Metas 500 daje w różnych stylach muzyki naprawdę dobre zestawienie.

Koniec kręcenia gałkami niskich lub wysoki tonów. Wrzucam muzę i skupiam się tylko na słuchaniu. ;)

 

Jeżeli los da mi jeszcze zetknąć się z Epocą III to na pewno ją rozważę. Bardzo zacny wzmacniacz, bardzo.

Jeśli go rozważasz i kupisz, to też będzie bardzo dobry wybór. Znam forumowicza, który sprzedaje go w dobrej cenie z 6 miesięczną gwarancją. Pisz jak coś na priv do mnie.

 

Planuję też za jakiś czas sięgnąć po używanego Naita 5i i mimo wszystko sprawdzić go. W Anglii są świetne ceny na używki. Zaintrygowała mnie jego „legenda”. :)

Ale to za jakiś czas… Dłuższy czas....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Bo to elita sama została....;-)

Porównywałeś może go z chord audyssey 2 tego swojego epic twin?

 

Hej Bipo :)

Nie, nie porównywałem z innymi. Kable wypożyczyłem ze sklepu razem ze wzmakami. Zdecydowałem się na nie, bo świetnie grały w trakcie tychże testów.

Edytowane przez roobixx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś nawet na priv uchylić ile dałeś jeśli to nie problem, zastanawiam się nad dwoma i może uda mi się zabrać na testy:

- chord odyssey 2

- tellurium q black speaker

 

Koszt za dwa kable Chord Epic Twin po 2m z bananami to 1000 zł.

Kabel nieźle wygląda. Gruby jak wąż od pralki :D

Metr bieżący na Ceneo jest po 260 zł, więc zapłaciłem chyba dobrze. :)

 

Jaki jest koszt twoich kabli? Np. 2szt po 2m ?

 

 

Ja mam obecnie dylemat jak podłączyć moje kable optymalnie. Czy wpinać je w terminal kolumn Heco Mestas w złącza dla toru średnio i wysokotonowego czy wpiąć w tor niskotonowy.

Od początku mam te kable podłączone w tor niskotonowy, a to ponoć źle...

Tory mam też sprzężone tylko oryginalnymi mostkami\blaszkami, a to też niedobrze... Muszę znaleźć najlepsze rozwiązanie na zastąpienie tych blaszek. Zastanawiałem się czy jest jakieś… nazwijmy to rozwidlenie z pary bananów na dwie pary i tak podłączyć?

Rozważam też dokupienie jeszcze dodatkowych kabli i zrobienie bi-wiringu bo Exposure 2010 S2 na to pozwala, ale nie wiem czy ma to sens i koszt kolejnego kabla przełoży się na lepszą jakość… Z tego co czytałem to niekoniecznie… :)

Mocno się tym nie martwię bo sprzęt gra już teraz świetnie na takim podłączeniu, więc jeżeli ma być jeszcze lepiej to super, ale chcę to zmienić bo ta balszka kojarzy mi się z amatorką...

 

Jeszce co do twoich kabli, to może zapytaj w innym dziale forum w bardziej ogólnym poście. Będziesz miał odpowiedzi użytkowników innych kolumn niż Heco, ale zawsze możesz sobie wyrobić wstępnie zadanie.

Na pewno będzie więcej odpowiedzi niż w naszym „ELYTARNYM” klubie. ;)

Jeżeli tak zrobisz to zapodaj pls linka, chętnie zerknę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.