Skocz do zawartości
IGNORED

cd tranzystorowe kontra cd z lampą


tomaen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nurtuje mnie pytanie, czy dobre odtwarzacze cd tranzystorowe są w stanie dorównać cd z lampą/lampami ?

W zeszłym tygodniu sprzedałem zlampizowane cd Cambridge Audio by McGyver.

Cd w sumie za niewielkie pieniądze, używka z lampizacją w granicach 1200 zł, a skopało cd Naim 5i.

Najlepszym cd tranzystorowym, jakie miałem w swoim systemie był NAD S500, jestem ciekaw, jak wypadołby na tle zlampizowanego CA. Naim cd 5i moim zdaniem nie jest konkurencją dla NAD S500, więc nie skreślam cd z półki cenowej 2500 zł za używkę.

Czy cd tranzystorowy jest w stanie brzmieniowo dorównać cd z lampą/lampami na wyjściu ?

Mowa o porównaniu cd za podobne pieniądze.

Pozdrawiam.

Tomek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie.

Jeśli skupimy się na budżetówce Cd z lampą zagra lepiej od tranzystorowego CD za podobne pieniądze. Zastrzegam sobie istnienie wyjątków (np. Meridian 506.24 i inne).

Im drożej tym CD nawet te tranzystorowe mają dopracowany tor analogowy i różnice są mniejsze.

Wybierając CD przesłuchałem kilka CD z zakresu 4000-7000 i CD z lampą (MF A5.5 CD) wypadł najlepiej. Ciekawe było porównanie MF CD A1 PRO (świetny napęd) z MF A5.5CD - te same przetowrniki, różne napędy i różny tor analogowy. A5.5 zagrał zdecydowanie lepiej - dźwięk posiadał głębię, a bas zejście. Reszta aspektów brzmienia była porównywalna - równowaga tonalna, barwa, rozdzielczość.

Coś w lampie jest bo wielu producentów ma w swojej ofercie CD z lampą.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, zakładając ten wątek zabezpieczam się na przyszłość, czyli czy pujść w lampizację cd pierwotnie tranzystorowego, czy jednak odrazu trafić w dobre cd tranzystorowe. Fabrycznie wychodzące cd z lampą chyba są dość drogie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Tomku, to kwestia preferencji i systemu. Ja nie podzielam Twojej oceny co do zlampizowanego cedeka, u mnie, gdy słuchaliśmy porównując naima, zlampizowana kambodżę i mojego ówczesnego AN - zlampizowany podobał mi się najmniej...

Słuchałem też drugiego zlampizowanego cedeka, tej samej firmy, u innego kolegi z forum, i tam również bardziej podobał mi się ten cedek, gdy grał bez lampy (miał taką możliwość słuchania z- i bez lampy w torze).

 

Generalnie, gdybym miał wybierać, kupiłbym cedeka lampowego, ale nie wynalazek, tylko firmowy, od początku zaprojektowany pod kątem pracy z lampą. Ale tę opinię swoją wyrobiłęm tylko na podstawie posłuchania dwóch zlampizowanych cedeków, dlatego nie traktujęjej jako ostateczną.

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsze CD z lampą robi chyba MHZS oraz Vincent. Ale CD MHZs CD88E nie jest najlepszym produktem. Może coś poprawli w wersji F.

Myślę, że albo warto kupić budżetowe CD i je zlampizować albo kupić już coś oryginalnego na lampach - ale to kosztuje. Średniej półki cenowej raczej się nie lampizuje ...

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Staszku Twój były cd Audio Note był na pewno lepszy od mojej Kambodzy, ale nie Naim. Moim zdaniem i Piotra, który po odsłuchach mojej zlampizowanej Kambodzy postanowił rozstać się Naim cd5i na rzecz nawet identycznego cd jak Kambodza mówi o różnych gustach i preferencjach brzmieniowych :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli brac doslownie tytul watku to tranzystorowe cd jakie znam robil bardzo dawno temu B&O - calkiem ciekawie analogowo gralo. Wydaje mi sie ze lampe warto pakowac we wszystkie stare ale bardzo solidne konstrukcje wywalajac zupelnie opampy i odlaczajac oversampling. Bez lampy natomiast spokojnie sobie radza zaawansowane dace. Mysle ze ze stereotypowego punktu widzenia najwieksza roznica jest zaokraglanie dzwiekow przez lampy i wieksza dosadnosc bez lamp na poszczegolnych krawedziach wybrzmien mimo czasem mniejszej szybkosci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Shanlinga cdt-100se i są to tak naprawdę dwa różne brzmienia,to na lampach jest wyrażnie gorsze.Natomiast cd -player Amplifona,którego miałem okazję słuchać,na wyjściu lampowym rca gra zachwycjąco.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znane mi dobre źródełka z lampą (fabrycznie) to na przykład Amplifon i Audio Note CD3, a także Audio Note DAC2. Są to źródełka które za DACem mają same lampy, bez "mieszania" z krzemem. Za szczególnie godne polecenia uważam DAC Audio Note oraz cedeka Audio Note. Amplifon tutaj nie odstaje za wiele, co można zapisać na DUŻY plus dla polskiego producenta, jako że jest to pierwszy cedek tej firmy.

Z krzemiaków bardzo dobre wrażenie wywarł na mnie Accuphase DP65. Kapitalnie grające źródełko, w dodatku zbudowane jak czołg, a przy tym śliczne.

 

Cedeki produkcji chińskiej zwane "lampowymi" często tak naprawdę mają opampowy tor analogowy, a lampka robi tam tylko za buforek wyjściowy pokroju "prosiaka" MF umieszczony na samym końcu toru. Nie jest to najlepszy pomysł na osiągnięcie dobrego dźwięku, stąd wcale mnie nie dziwi że tak zbudowane cedeki grają lepiej na wyjściu "krzemowym".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Schanlinga CD100 se i na lampie gra cudnie,tylko po pierwsze trzeba zastosować ECC82 zamiast ECC83,po drugie ciupkę zmienić układ wyjsciowy z bufora na wtórnik katodowy no i lepsze kondensatory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gram teraz na MF A5 z lampą na wyjściu i jest to zdecydowanie najlepsze cd jakie miałem.

CDP kosztował mnie jednak 1300E i to w dużej mierze jest wytłumaczenie.

Koszt lampy (mu-Vista 6112) nie jest chyba zbyt wysoki.

A jednak wydaje się, że to właśnie lampka nadaje blasku temu odtwarzaczowi.

Gra z integrą tranzystorową MF A5, czyli ta sama klasa. Wzmacniacz jest bardzo dobry.

Ale jednak to CDP jest naprawdę świetny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie postawione w ten sposób nie ma odpowiedzi. Ja miałem CD z lampą teraz mam DVD ;-) bez lampy i poprzedni cedek może mu co najwyżej za podstawkę pod nóżki służyć...

Ale tu kwestia polega na tym, że półki cenowe są diametralnie inne. Porównywać można urządzenia z tej samej półki cenowej - wtedy można sobie wyrobić jakieś zdanie. A w mojej ocenie często różnice brzmieniowe nie mają związku z zastosowaną technologią, tylko zależą od poczynionych założeń i gustu osób projektujących i słuchających dane urządzenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kris

Star trekkin' across the universe; Boldly goin' forward, still can't find reverse...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kris_s oczywiście porównania powinny odnosić się do porównywalnej kwoty za cd. Ja akurat miałem zlampizowane CA, które pogoniło Naima. Akurat w odniesieniu do cena/jakość brzmienia CA górą, ale to jednak nie seryjnie produkowane cd, tylko upgrade. A mnie ciekawi np. porównanie bardzo dobrego cd tranzystorowego do SoundArt Sarah. Aktualnie w innym wątku mowa o Bitafon-ie, który jest porównywany do SounArt, że potrafi równie dobrze zagrać, więc pewno ta granica pomiędzy brzmieniem bdb cd tranzystorowych i tych z lampą gdzieś się zaciera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie prawdziwego lampowego CD-ka ,nie z jedną lampką wsadzoną dla "picu".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naim nie jest dla każdego...

 

Użytkownicy tych klocków nie muszą pytać na forum czy maja dobry CD.

 

Oni po prostu to wiedzą...

 

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cedeki produkcji chińskiej zwane "lampowymi" często tak naprawdę mają opampowy tor analogowy, a lampka robi tam tylko za buforek wyjściowy pokroju "prosiaka" MF umieszczony na samym końcu toru. Nie jest to najlepszy pomysł na osiągnięcie dobrego dźwięku, stąd wcale mnie nie dziwi że tak zbudowane cedeki grają lepiej na wyjściu "krzemowym"."

 

McGyver zazwyczaj się z tobą nie zgadzałem ale napiszę że teraz napisałeś coś co postanowiłem skomentować bo popieram w 100%.

A tak poważnie to lampa na wyjściu ma tylko sens gdy to ona odpowiada za obróbkę sygnału natychmiast po DACu. Inne lampowe "dopalacze" to tylko świecące gadżety.

 

Ogólnie powiem tak jestem za prostymi układami na elementach dyskretnych zwłaszcza lampach a przeciwnikiem wszelkich scalaków w filtrach i na wyjściu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amplifon, 4 Mar 2009, 21:13

>

>McGyver zazwyczaj się z tobą nie zgadzałem (...)

 

To trzeba było uważniej czytać ;-)))

Jak myślisz, za co zostałem zablokowany w wątku o wzmacniaczu na GM70?

A o stopniach analogowych w chińskich cedekach pisałem nie raz.

 

>ale napiszę że teraz napisałeś coś co postanowiłem

>skomentować bo popieram w 100%.

>A tak poważnie to lampa na wyjściu ma tylko sens gdy to ona odpowiada za obróbkę sygnału natychmiast

>po DACu. Inne lampowe "dopalacze" to tylko świecące gadżety.

>

>Ogólnie powiem tak jestem za prostymi układami na elementach dyskretnych zwłaszcza lampach a

>przeciwnikiem wszelkich scalaków w filtrach i na wyjściu.

 

Mogę się pod tym podpisać.

To może założymy jakieś kółko wzajemnej adoracji, czy coś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Najlepsze są te najdroższe: dCS, EMM Labs, Accuphase DP-700 itd. a wcale nie są lampowe.

Ale tak do 30k to lampowe rządzą !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

tadeo, 3 Mar 2009, 16:46

 

>Tu macie prawdziwego lampowego CD-ka ,nie z jedną lampką wsadzoną dla "picu".

 

Jaki on prawdziwy, to kolejny przebieraniec, DAC nie jest lampowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko różnice w tych urządzeniach powyżej pewnej kwoty są nieadekwatne do tego co pokazują. Jestem pewien że znalazło by się też kilka cdków z lampą na wyjściu które zagrały by porównywalnie do wymienionych przez ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przerzuciłem ostatnio masę odtwarzaczy, gdy nagle trafiłem na zlampizowany (LUA Cantilena) który już u mnie został - zastąpił niemal dwukrotnie droższe źródło tranzystorowe...twierdzę więc, że playery z lampkami na wyjściu są lepsze (przede wszystkim mniej 'cyfrowe')...oczywiście są to moje subiektywne odczucia - i jak każda część systemu - na pewno nie sprawdzą się wszędzie i nie wszystkie...np. zlampizowany player Tri of Japan pięknie grał akustyczny jazzik, ale jak wrzuciłem Kings of Leon, to nagle chłopaki zaczęli grać dwa razy wolniej - dynamika została skutecznie zabita...oczywiście można wpływać na dźwięk wymianą lamp sterujących, co też jest na plus dla playera zlampizowanego...

...jednak generalizować i w tym wypadku raczej nie ma sensu, a prędzej czy później i ten wątek zamieni się w dywagacje 'o wyższości świąt bożego narodzenia nad świętami wielkanocy'...;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no nie!!!

 

To nie to samo. Tak czy inaczej masz wtedy scalaki w cd w dość newralgicznym miejscu bo w filtrze wyśjciowym a często również w przetworniku I/U. Ponad to często ludzie wstawiają lampowe preampy bóg wie po co. Na siłę chcąc uanalogowić brzmienie CD. Ma się to nijak do idei maksymalnie krótkiej drogi sygnału to raz. Dwa preampy lampowe zazwyczaj mają spore wzmocnienie napięciowe i w praktyce trzeba sygnał stłumić naście razy żeby go potem lampą wzmocnić naście razy takie masło maślane. Bez sensu.

Bufory na lampach też nie mają sensu bo tak naprawdę to co one mają robić w torze? Sygnału nie wzmacniają ani nie odpowiadają za filtrację. Świeci tylko toto i nic więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze-rewelacyjnie gra kombinacja

pierwszorzędna kość DAC >Sowter

lub inny transformator separujący np. Lundhall,

dalej już tylko wzmacniacz.

Wydaje mi się jednak, że prostota takiego układu jest bardzo mało marketingowa.

Audiofil gdy zajrzy pod maskę spyta: Panie coś Pan? za takie... 10 kawałków? Przecież tu nic nie ma :)

Muszą być części, dużo pięknych elementów, najlepiej stojących na baczność jak kompania reprezentacyjna WP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.