Skocz do zawartości
IGNORED

Creek 5350 wymiana potencjometru volume


xavy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zacnych forumowiczów DIY!

Mam pytanie o skutki wymiany potencjometru "Volume" we wzmacniaczu Creek 5350. Oryginalny potencjometr to Soundwell 2x20k z silnikiem. Nie znalazłem zbyt pochlebnych opinii n/t Soundwell'i, więc zastanawiam się nad zmianą na niebieskiego Alps'a, które niestety są trudno dostępne w wartości 2x20k. Pomyślałem, że założę w takim razie albo 2x10k albo 2x50k.

Chciałbym tylko zapytać, czy są jakieś poważne konsekwencje zmiany rezystancji potencjometru na taki z większym albo mniejszym oporem. W tym wzmacniaczu sygnał wchodzi poprzez układ przełączników źródeł prosto na potencjometr, więc domyślam się, że to wpłynie na impedancję wejściową wzmacniacza. Słyszałem stwierdzenie, że może to spowodować znaczną zmianę w reakcji na interkonekty. Skłaniam się bardziej ku 50k. Pytanie, czy i jak bardzo wpłynie to na brzmienie, no i zakres regulacji też.

Dziękuję z góry za wszelkie opinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej byłbym za 2 x 50, ale... mam alpsa kupionego właśnie po to, żeby wymienić jeszcze w 5250SE. W końcu wzmaka sprzedałem (to było jakieś 5 - 6 lat temu!), a potencjometr został. Przełącznik źródeł również. Z tym, że wtedy płaciłem (w autoryzowanym serwisie w wawie) jakieś straszne pieniądze. Razem kosztowało mnie to coś ok. 400zł. Leżą w oryginalnych foliach, nieużywane. Mogę sprzedać za pół tej kwoty, którą wywaliłem. Na potencjometrze stoi: JAPAN ALPS 218N 20KAX2, na silniczku: RD 301314. Zdjęcia możliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soundwell który tam siedzi może (nie oznacza że musi) okazać się lepszy od obecnych Alpsów...

50k po prostu jako bardziej tłumiący będzie "wyżej łapał" dane poziomy głośności.

20k potencjometry stosuje też np. Naim. Kolega wymieniał w swojej "3" potencjometr a że 20k był ciężko dostępny, zainstalowano 50-tke. Prócz uzyskiwania tej samej głośności na wyższym położeniu, żadnych skutków ubocznych nie słyszał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odzew.

kogutaudio: Postanowiłem go nie sprzedawać, zawziąłem się i wypieszczę go tak, że będzie chodził jak ta lala - lubię jego charakter brzmienia, a grubszą kasę to wolę zainwestować w nowe źródło, co zresztą zamierzam wkrótce zrobić.

tobot: Podeślij mi, proszę, zdjęcia tych elementów, jak są takie jak u mnie, to pewnie je od Ciebie kupię za te pieniądze. Mój e-mail: [email protected]

zwisu123: Czy w tym Naim'ie, o którym wspomniałeś, potencjometr też jest na samym początku "układu pokarmowego"? Jeśli tak, to może i u siebie zmienię na 2x50k.

Czy naprawdę ALPS tak zszedł na psy, jak to mówią? Czy naprawdę ostatni bastion dobrej jakości (Japonia) odchodzi do historii? Ostatnie japońskie wydania płyt, tzw. SHM-CD, czy HQ-CD by to potwierdzały - remastering jest tam "skopany".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą. Lepiej późno niż wcale... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-576-100000165 1237460601_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.