Skocz do zawartości
IGNORED

D-NFB amplifier


phoros

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem kiedyś taki oto opis wzmacniacza, oparty na jakimś japońskim patencie, w którym sprzężeniu zwrotnemu poddawane są tylko zniekształcenia.Nie znalazłem na forum żadnej podobnej konstrukcji. Stąd moje pytanie, czy przypadkiem ktoś nie próbował czegoś takiego zbudować i ile to jest warte? Opis oryginału jest dość zachęcający.

Oto link do artykułu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Trzeba go przetłumaczyć na angielski, najlepiej automatycznie przy pomocy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Poniżej dołączam jeszcze schemat z wymienionej strony.

post-23093-100000764 1236951557_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem oba wątki. I nie jest to dokładnie to samo. Różnica jest w tej jednej pętli sprzężenia zwrotnego zasadniczo. I przez to zasada działania całości też nieco odmienna.

Całość projektowania konstrukcji opisano tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A patnet na którym to bazuje tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na razie natrafiłem na drobny problem w postaci dostępności tranzystorów j-fet, zwłaszcza 2sj108GR.

W ramach eksperymentu planuję zrobić stopień wejściowy bipolarny.

Pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Oczywiście że nie to samo, ale wszystkie obwody wejściowe znajdziemy w scalaczku, a nawet są takie z jfetami na wejściu.

To dużo upraszcza całą konstrukcję, i choć stopień wyjściowy jest podobny to w V-I pracuje bez sprzężenia.

Skoro czytałeś oba tematy to wiesz o co chodzi.

 

Pozdrawiam i owocnego "majsterkowania". :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....sprzężeniu zwrotnemu poddawane są tylko zniekształcenia. Ale w jaki sposób poddać sprzężeniu tylko zniekształcenia? Skąd wzmacniacz wie co jest zniekształceniem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę mój skrót myślowy. W tej konstrukcji chodzi o to, by jak najbardziej wyeliminować zniekształcenia wprowadzane przez stopień końcowy, który jednocześnie jest wzmacniaczem prądu i napięcia (wzmocnienie napięciowe w tym wypadku 20). Jeżeli odejmie się odpowiednio dopasowane sygnały wyjściowy i wejściowy tego stopnia to otrzymamy sygnał błędu zawierający właśnie zniekształcenia wprowadzone przez ten stopień. Ten sygnał kierowany jest do stopnia wejściowego o wzmocnieniu równym jeden i odejmowany od sygnału wejściowego. Efekt działania tej topologii widać wyraźnie na stronie twórcy (link powyżej). Niewielkie zniekształcenia, bardzo dobra stabilność. A jak to gra to trzeba sprawdzić :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jaki dokładnie rodzaj zniekształceń Panu chodzi? Jeśli chodzi o opóźnienie sygnałów w różnych częściach układu to jest to problem wszystkich wzmacniaczy i pętli sprzężeń, nie tylko tej topologii. W tym układzie nie ma globalnej pętli sprzężenia zwrotnego więc z tej strony nie nalezy spodziewać się zniekształceń. A calkowicie uniknąć sprzężeń zwrotnych raczej się nie da.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Phoros, gwoli ścisłości Panem to był mój dziadek bo ..... itd. :)))

 

Jak każdy wzmacniacz z globalnym sprzężeniem zwrotnym (powyższy schemat je ma, rezystor 20k z wyjścia układu do wejścia nieodwracającego TL071 ?) będzie wnosił zniekształcenia czasowe sygnału wejściowego.

 

Te zniekształcenia nie muszą się objawiać jakimiś złymi mierzalnymi parametrami całego układu.

Ale przy odsłuchach już może to globalne sprzężenie zwrotne być istotne dla soniki wzmacniacza.

 

Sam układ jest na tyle dobrze pomyślany że redukowane są do minimum zniekształcenia inne, ale opóźnienia czasowe sygnału wyjściowego względem wejściowego są nie do pominięcia.

 

Dlatego najbardziej wyrafinowane i jednocześnie drogie urządzenia budowane są właśnie bez GSZ tylko z zastosowaniem lokalnych, często są to rozwiązania zapożyczone z techniki lampowej.

 

Ale to jest moje zdanie i poparte tylko praktyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pętla sprzężenia o której mówisz to tak naprawdę druga pętla sprzężenia zrealizowana w topologii only distorsion negative feedback i w tym układzie robi tylko za DC serwo. Zauważ, że na wyściu wzmacniacza operacyjnego jest rezystor 2,2k który z kondensatorem 470uF (tym podłączonym do masy) tworzy filtr dolnoprzepustowy o częstotliwości granicznej 0,15 Hz. Dodatkowo sam wzmacniacz operacyjny pracuje jako integrator ze stałą czasową warunkowaną przez rezystor 100k i kondensator 100nF. Dlatego ta pętla nie ma zasadniczo wpływu na sprzężenie zwrotne wzmacniacza. I na dobrą sprawę jakby zagwarantować jakoś inaczej regulację offsetu to można by ją pominąć. Właściwa pętla sprzężenia to rezystory 750ohm i potencjometr 100ohm podłączone do drenów tranzystorów j-fet. Tym potencjometrem reguluje się minimum zniekształceń oraz przy okazji impedancję wyjściową wzmacniacza.

To wszystko jest w opisie na stronach które podałem wcześniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Phoros

Albo tekst źle przetłumaczony, albo przez Ciebie źle zrozumiany.

 

Ja angielskiego, japońskiego nie znam i nawet mi z tym dobrze, co nie znaczy że nie potrafię czytać schematów.

 

Pierwsze zdania tego przekazu nawet mądrze brzmiały, (aczkolwiek dla mnie niezrozumiale), ale dalsza część wywodu,według mnie to bełkot techniczny zaciemniający prostotę układu.

 

A to stwierdzenie to już mistrzostwo świata;

 

"Właściwa pętla sprzężenia to rezystory 750ohm i potencjometr 100ohm podłączone do drenów tranzystorów j-fet.Tym potencjometrem reguluje się minimum zniekształceń oraz przy okazji impedancję wyjściową wzmacniacza."

 

Jakiego sprzężenia? bo dla mnie sprzężenia dla sygnału zmiennego, czysto sonicznego, aby sygnał z preampa aby mógł wysterować końcówkę mocy.

W samym TL071 zastosowano dwa sprzężenia dla DC i AC aby właśnie zminimalizować zniekształcenia.

 

Wiem że nie są to Twoje opisy i można to tylko "spuścić" to na karb złej translacji językowej.

 

sb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W TL071 są rzeczywiście dwa sprzężenia, z tym że AC przestaje działać powyżej 0,15 Hz, czyli grubo poniżej częstotliwości akustycznych. Tak jak w każdym układzie DC serwo, który zbudowany jest na wzm operacyjnym. Wzmocnienie wzmacniacza ustalają rezystory 2k i 100 ohm przy mosfetach. A istota działania całości jest inna, niż zwykle i to właśnie urok tej konstrukcji.

Więc za stroną podaną przeze mnie wcześniej tłumaczę:

Wzmacniacz działa według takiej topologii:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz A to stopień j-fet o wzmocnieniu 1. Jego zadaniem jest sumowanie sygnału wejściowego i sygnału "e" (zniekształcenia). Drugi stopień to stopień wyjściowy na mosfetach. Jego wzmocnienie wynosi 20. I ten właśnie stopień wprowadza najwięcej zniekształceń. Dlatego sygnał z wyjścia Vo po podzieleniu przez 20 jest odejmowany od V1. Powstały sygnał błędu "e" zawierający informację o zniekształceniach wprowadzonych przez stopień wyjściowy jest kierowany do wzmacniacza A. W przedstawionym na wstępie schemacie , po uproszczeniu poszczególnych bloków wygląda to tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystor R1 z tego schematu blokowego to na właściwym schemacie rezystory 750 ohm i potencjometr 100 ohm oraz właściwie rezystancje źródeł J-fetów. Pierwotnie wzmacniacz wyglądał jak poniżej, a ten przedstawiony na wstępie to wersja rozwojowa. Może ten opis coś wyjaśni. Jak mówiłem, ta topologia może działać bez TL071, to nie jest jej istota.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może się nie znam ale to co opisałeś powyżej odnosi się też do typowych układów z parą różnicową na wejściu na którą podawany jest sygnał sprzężenia zwrotnego z wyjścia poprzez dzielnik napięcia

gdzie tu ta innowacyjność?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój wpis powyżej odnośnie tego wpisu

 

"Wzmacniacz A to stopień j-fet o wzmocnieniu 1. Jego zadaniem jest sumowanie sygnału wejściowego i sygnału "e" (zniekształcenia). Drugi stopień to stopień wyjściowy na mosfetach. Jego wzmocnienie wynosi 20. I ten właśnie stopień wprowadza najwięcej zniekształceń. Dlatego sygnał z wyjścia Vo po podzieleniu przez 20 jest odejmowany od V1. Powstały sygnał błędu "e" zawierający informację o zniekształceniach wprowadzonych przez stopień wyjściowy jest kierowany do wzmacniacza A."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest to samo. Tu nie chodzi o parę różnicową, bo nie zawsze ona występuje, tylko o to, jaki rodzaj sygnału jest na nią podawany. Zwyczajnie jest to cały sygnał wyjściowy (oczywiście po dzielniku rezystorowym) wraz ze zniekształceniami wprowadzonymi przez kolejne bloki wzmacniacza. W opisywanej konstrukcji na wejście jest podawany TYLKO sygnał zawierający to, co wzmacniacz dodał do sygnału niejako od siebie. Stąd nazwa sprzężenia distortion negative feedback. Według podobnej topologii robi wzmacniacze jeden z japońskich producentów, niestety umknęła mi nazwa. Patent na tę topologię pochodzi z 2000 roku, na na topologię z globalnym sprzężeniem jest znaaacznie starszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary bej>

Ten potencjometr służy do regulacji prądu stopnia wyjściowego. Jak się go ustawi na zbyt małą wartość to po prostu stopień wyjściowy przestanie pracować. I tyle. W końcowym układzie można zastosować w to miejsce stopień z tranzystorem, taki jak w Vampirii. Gwoli ścisłości, w prototypie zanim ustali się prąd spoczynkowy najpierw tranzystory są także wyłączone i nie zauważyłem, żeby działy się wtedy jakieś niewytłumaczalne rzeczy. Układ po prostu działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prototyp z bipolarnym stopniem wejściowym wygląda jak poniżej. Na razie zasilanie stopnia wejściowego +/- 18V a w stopniu wyjściowym tylko +/- 17V (dwa trafa od halogenów).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Phoros

Kibicuję Ci w tym klonie :)

 

Jeśli zrobiłeś pajączka, to chyba pierwsze nutki już "przerobił" ?.

Coś byś napisał o wrażeniach muzycznych jakie oferuje ta aplikacja.

 

Pozdrawiam, sb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem prototyp na tym, co było pod ręką. Tak jak mówiłem stopień wejściowy na bipolarach bc 550C/560C. Reszta elementów jak na schemacie. Zasilanie stopnia wyjściowego na razie dość niskie, ale okazało się że i to potrafi zagrać. Wzmacniacz stabilny, jak mało który, można bez problemu ustawić 0V na wyjściu. Prąd spoczynkowy w miare stabilny, tylko trzeba doregulować jak się całość podgrzeje. A dźwięk... no cóż. Nie mam zbyt duzego doświadczenia w tego typu ocenach, no i nie miałem za bardzo z czym porównać. Kiedyś czytałem ocenę jednego ze wzmacniaczy Luxmana na podobnej topologii i widzę pewne podobieństwa. Oczywiście to nie ta klasa sprzętu, ale tamten wzmacniacz uważany był za bardzo neutralny, tu chyba coś z tego jest. Mogłem porównać tylko z końcówką zrobioną na nieco archaicznym już TDA1514A i tylko w trybie mono na razie. Na początku, po włączeniu wydawało mi się, że scalak gra lepiej, ale jak się ustrojstwo nieco wygrzało i posłuchałem trochę różnych kawałków to okazało się że za wzór do porównania zaczą wyraźnie robić mój prototyp. TDA słynie ze słabej kontroli basu i wyszło to aż do bólu, w prototypie bas jest kontrolowany, ale jest też masa szczegołów, których wcześniej nie było. Gitara basowa wreszcie zagrała jak trzeba. Wokal jak dla mnie bardzo dobry i znow znacznie więcej szczegółów, podobnie wysokie tony. I ogólnie spora precyzja przekazu. Efekt tego był taki że po dwóch godzinach nie bardzo chciałem wracać do słuchania starego wzmacniacza. Może to tylko moje wrażenia, wszak każda ptaszyna swój ogonek chwali :), ale eksperyment jest zachęcający. I ciekawostka, próbowałem też na parze IRFP240/IRFP9240 i..., tu mogę się mylić, ale dźwięk był jakby spokojniejszy. A na razie może uda mi się zdobyć j-fety 2sj108GR, i to powinno brzmieć jeszcze lepiej, bo od tego stopnia trochę zależy w tej konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Zapowiada się coraz ciekawiej, choć faktycznie porównania do TDA 1514A to niefortunne są, scalaczek taki sobie :))

Wszystko zależy od jfetów wejściowych to one kształtują brzmienie, nie wiem tylko czy są łatwo dostępne.

 

sb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

phoros

 

Ja zbudowałem coś podobnego, tylko bez uziemionych źródeł, normalne wtórniki na wyjściu.

Sprzężenie zwrotne jest nietypowe i bardziej przypomina korekcję Hawksforda zapiętą globalnie niż klasyczną pętlę.

Z tego co wiem to na podobnej filozofii opiera się jedna moja konstrukcja i jedna niejakiego Diddena:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mojej nie zdradzę.

Z moich doświadczeń wynika, że zabawa z czymś takim, co ma dodatnie sprzężenie zwrotne wokół stopnia o wzmocnieniu 1 (a la Hawksford) plus globalna pętla kończy się koszmarem do ustabilizowania, ponieważ koniec końców ujemne sprżężenie zwrotne musi być większe od ujemnego.

Jak jesteś dociekliwy, to znajdziesz parę publikacji Hawksforda na ten temat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ale jak się to ustabilizuje, doprowadzi do ładnej odpowiedzi na prostokąt i czystego przesterowywania, to wyniki są oszałamiające.

Powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, przypomina to trochę korekcję Hawksforda, ale niezupełnie. A co do sprzężenia, nie ma tam żadnej pętli sprzężenia dodatniego, jest tylko ujemne. Sygnał błędu jest odejmowany od wejściowego (stopień wyjściowy odwraca fazę). W prototypie, jak widać w postaci pajączka nie było żadnych problemów ze stabilnością. No i wystarczy pooglądać dane oryginału, zwłaszcza zrzuty z oscyloskopu na samym końcu strony:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz uważniej.

Na pierwszym schemacie blokowym sygnał z wyjścia opampa przez alfa=1 wraca do plusa opampa, czyli dokładnie dodatnie sprzężenie o wartości 1, wiem co mówię.

Kompensacja jest trochę na chama przez 0,1uF w sprzężeniu ujemnym opampa, trochę to psuje efekt.

Takie topologie mają większy potencjał, gdy powalczy się trochę z pasmem i kompensacją, ciężka walka, ale się opłaca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.