Skocz do zawartości
IGNORED

D-NFB amplifier


phoros

Rekomendowane odpowiedzi

Coś w schemacie jest ponocone chyba. Globalne ujemne sprzężenie zwrotne idzie z wyjście TL071 przez 2,2kohma a potem są zenerki i 2 razy 470uF DO MASY!!!

Mi się to jakoś nie klei do kupy ze schematem blokowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest OK, tylko to nie ta pętla sprzężenia. To o czym piszesz to tylko DC serwo. A właściwa zamyka się przez rezystory 750 ohm i potencjometr 100 ohm do źródeł j-fetów. Też trochę się namęczyłem zanim dotarło o co chodziło projektantowi. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dopasowanie sygnału do potrzeb DC serwo, które pracuje nieco niestandardowo, bo także jako pętla korekcji zakłóceń. Własciwe ustalenie wzmocnienia to rezystory 2k i 100ohm przy mosfetach (na schemacie blokowym, ktory jest analizą AC układu to odpowiednio rezystory 1k i 50ohm powstałe przez równoległe połączenie wcześniej wymienionych). Cały problem zrozumienia tego układu to zdaje się punkt z którego brany jest sygnał błędu - to bramki mosfetów. Cały sposób projektowania tego układu wraz z konstrukcjami pośrednimi jest opisany w tym artykule:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...

Zakup w naszym kraju 2sj108 okazał się niemożliwy. Dlatego stopień wejściowy pozostał na tranzystorach bipolarnych, po pewnych modyfikacjach. układ stabilny, także temperaturowo, offset na wyjściu mozna ustawić na 0V i zasadniczo jest stabilny. Tak jak w Ugodzie da się regulować impedancję wyjściową. Wygląda to jak poniżej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skleciłem na pajączka vampirię, tak z ciekawości, był trochę problem z przydźwiękiem i porównałem... Brzmienie bardzo podobne. Na vampirię wpływ ma zdaje się rodzaj stopnie wejściowego, Dałem TL071, miałem kiedyś preamp na tych wzmacniaczach, i ich brzmienie słychać w tym wzmacniaczu.

Ten, który zrobiłem, jest chyba bardziej precyzyjny no i bas nieco potężniejszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom nie jest tak znów trudno zrozumieć o co w tym chodzi. Choć fakt, jest nieco niestandardowy. A obecnie, po małych poprawkach, bo coś mi nie bardzo grało jeśli chodzi o wysokie tony w porównaniu z prototypem i vampirią na pajączku jest baaardzo dobrze. Nie przypuszczałem, że wzmacniacz zrobiony za parę groszy tak może grać. No i uwierzyłem, że kondensator może mieć wpływ na brzmienie, jeden elektolit takowe miał. I jeszcze jedna cecha tego wzmacniacza - gra najlepiej jak się nieco podgrzeje :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Phoros

Nie wiem jak to się ma do wzmacniacza który robisz, ale prawdą jest że jak się (vampirii) ustawi wysokie napięcie bramkowe w granicach 1.9-2V to wtedy można powiedzieć że gra.

Nad radiatorami widać wówczas falujące gorące powietrze, ale i jakość dźwięku jest wyśmienita.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wzmacniaczu napięcie na bramkach jest podobne, co przekłada się na prąd spoczynkowy około 0,4A, ale można coczywiście dac trochę mniej lub więcej. Radiator ma około 37 stopni C. No, a jak to gra to trzeba sprawdzić samemu, i tak jak pisałem, dźwięk jest podobny do vampirii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przerobiłeś polaryzację wejścia, żeby można było wsadzić bipolarne?

 

Ja moją końcówkę trochę pomęczyłem ostatnio na audio precision i oscyloskopie.

Te zagnieżdżone sprzężenia tworzą dziwne rzeczy, u mnie jest super stabilny przy paśmie 1,3MHz (!!!) ale przy malutkich zmianach kompensacji szaleje, nie włącza się w ogóle, lub osculuje na kilku częstotliwościach równocześnie i na przemian :)

Coś chyba pochrzaniłem z masami i zasilaniami, zniekształcenia przy obciążeniu skaczą z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh - Napisałem że trzeba stanąć na głowie, ponieważ schemat jest nietypowy i trzeba myśleć nietypowo. Oczywiście nie jest tak trudno zrozumieć. Masa postawiona jest na wyjściu końcówki mocy, a napięcie środkowe zasilacza jest wyjściem wzmacniacza - troche to pomieszane :-) Dzięki temu mamy bardzo dogodne sterowanie tranzystorami mocy i możemy operować w stopniu sterującym niskim napięciem - ale jest wada - dla stereo trzeba mieć oddzielne zasilacze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darkfenriz>

Nie zauważyłem u siebie niestabilności, nawet zanim wyregulowałem całość jak należy (sprawdzałem na oscyloskopie). Pasmo zmierzone to na pewno 100 kHz, do tyle sprawdziłem, więcej nie wycisnę z generatora sygnałowego. Zgodnie z opisem reguluje się to na minimum zniekształceń lub minimum impedancji wyjściowej (stan osiągalny gdy wzmocnienie stopnia wejściowego wynosi dokładnie 1). Stopień wejściowy jest nieco bardziej skomplikowany niż ten na J-fetach. Na wejściu wtornik emiterowy obciążony źródłem prądowym, a później klasyczna kaskoda (może być sam tranzystor w układzie WE, ale stwierdziłem ze z kaskodą jest lepiej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

psamp7777>

Jak zwykle każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Dla stereo trzeba dwa oddzielne trafa wyjściowe. Ten stopień wzmocnienia to układ odwracający fazę, a tak jest dość prosto go zrealizować. Oczywiście można by pomyśleć nad nieco innym rozwiązaniem, z pojedynczym zasilaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Wersja stereo uruchomiona. No i jest lepiej niż przypuszczałem. Umiejscowienie instrumentów dokładne, rzuca się w oczy (uszy) głębia i przestrzeń. Największy atut tej konstrukcji to średnie i wysokie tony, bardzo czyste. Bardzo przyjemnie się tego słucha, dźwięk w żadnym razie nie męczy, nic nie "muli" :), masa szczegółów. Bardzo wyraźnie można ocenić jakość nagrań, w tym względzie bezlitośnie pokazuje wszelkie wady. I tylko jeden problem z brzmieniem. Sterowany jest z przedwzmacniacza klon Aleph P 1.7, a z opisów na forum wynika, (bo sam nie porównywałem) że brzmienie, które słychac jest bardzo podobne do tego z opisów preampu. Może to moje wrażenie, a może wzmacniacz niewiele dodaje od siebie. To oczywiście moje subiektywne opinie, może ktoś miałby inne po odsłuchu. A z rzeczy bardziej mierzalnych ustawiony obecnie współczynnik DF to około 360, można ustawić jeszcze wyższy, to tylko kwestia dokładności sprzętu pomiarowego (oczywiście nie w nieskończoność).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze aktualny schemat. Może się ktoś pokusi. Jakby było trzeba lepszej jakości to mogę umieścić w częściach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Koniec wieńczy dzieło jak mawiali starożytni :) Na fotkach poniżej ukończony wzmacniacz, dodałem jeszcze układy soft start oraz opóźnienie załączania głośników (czas dobrałem doświadczalnie i jest stosunkowo długi ze względu na spory czas ustalania parametrów pracy wzmacniacza czyli jakieś 10 sekund) i zabezpieczenie przed napięciem stałym na wyjściu wzmacniacza. Zastanawiam się jeszcze nad małymi poprawkami w wyglądzie całości. Zastanawiałem się jeszcze nad symetryzatorem na wejściu na OPA1632 i nawet takie coś powstało, ale w końcu pozostało wejście unbalanced. A jeśli chodzi o dźwięk... jestem bardzo zadowolony. Jakby ktoś chciał coś takiego popełnić to służę doświadczeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-23093-100008685 1249584015_thumb.jpg

post-23093-100008686 1249584015_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrażenia z odsłuchu opisałem kilka postów wyżej, mógłbym jeszcze dodać że jak się zacznie słuchać to trudno przestać, sama przyjemność. Miałem okazję słuchać kilku wersji wzmacniaczy na LM3886, TDA7294 i to raczej żadna konkurencja nie jest. Choć to może moje subiektywne odczucia. Na pewno ta topologia ma spory potencjał i można by też pomyśleć nad innym stopniem wyjściowym i pojedynczym zasilaniem. Ale to już inna bajka...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Podziwiam kolegów za wspaniałe konstrukcje. Mam pytanko do mistrzów sportu DIY:

ponieważ jestem posiadaczem wspaniałego lampiaka, właśnie DIY, a trochę drazni mnie siermiężna obudowa, czy ktoś ze znawców tematu wie może, kto podjąłby się zrobienia jakiejs estetycznej obudowy. Jestem wielbicielem nie tylko dźwięku, ale i wdzięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) zerknij na te.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli ktoś się podejmie to nie mam nic przeciwko. Mogę służyć doświadczeniem przy uruchamianiu. Moja płytka powstała na papierze, bez udziału komputera, bo od czasów szkoły minęło parę latek i nie opanowałem jeszcze tych nowych technologii :), a poza tym nie za bardzo dysponuję czasem. Obecny wzmacniacz ma jakieś 50W/8Ohm. Jeśli miała by być większa moc to trzeba trochę przeprojektować całość, obecny stan nalezy traktować jako wersję rozwojową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Chciałbym zrealizować oryginalny projekt z niewielkimi zmianami. Wpierw projekt PCB, potem jego prototyp, może poprawki, pomiary, odsłuchy...

Mam nadzieję, że Phoros wesprze radą i wiedzą bo parę jego pomysłów chcę wykorzystać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

phoros czy mógłbyś krok po kroku opisać jak uruchamiać ten wzmacniacz? Powoli kończę go składać i wolałbym uniknąć błędów.Napisz do które potencjometry do czego służą i jakich pomiarów należy dokonywać.Moja wiedza w tym temacie jest mikra więc każda informacja będzie cenna,pozwoli to uniknąć niepożądanych dymów w domu :)

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że wzmak zrobiony według mojej wersji. Dymów byc nie powinno :) sam się zdziwiłem że uruchamie się to dość łatwo. Najpierw oczywiście poprawny montaż, na poczatek bez tranzystorów końcowych i TL071. Trzeba sprawdzić poprawność napięć zasilających, także tych po stabilizatorach (15V). Spadek napięcia na R9 i R12 powinien być około 4V. R15 to regulacja prądu spoczynkowego, na początek ustawić na max rezystancji. Przy włączonym zasilaniu napięcie pomiędzy bramkami mosfetów powinno być poniżej 4V. R16 i R30 w środkowym położeniu. R16 służy do regulacji zniekształceń na miniumum, R30 to regulacja zera na wyjściu. Jeśli do tej pory jest ok to podłączamy mosfety, w dren Q15 rezystor np. 0,22 i włączamy zasilanie obu częsci. Mierząc spadek na rezystorze ustalamy prąd spoczynkowy na 0,4 A. Offset na wyjściu będzie 0,1 - 0,2V. Jak jast dobrze to wpinamy TL071 - oczywiście przy wyłączonym zasilaniu. Później regulujemy napięcie na wyjściu na 0V (może być kilka mV, nie musi byc dokładnie). Jak się całość podgrzeje trzeba będzie pewnie nieco skorygować prad i napięcie. Ostatnia regulacja może mieć różna postać. Jeśli jest dostępny miernik zniekształceń to reguluje się na minimum, jeśli nie to na wejście sygnał sinus, tak żeby na wyjściu było 2-3 V, podłączyć voltomierz do wyjścia. Potrzebny będzie jeszcze rezystor około 8ohm większej mocy. Podłączając go do wyjścia i odłączając widać będzie różnicę wskazań voltomierza. Trzeba tak regulować by w obu pozycjach wskazania były jak najbardziej podobne (czyli na minimum impedancji wyjściowej). Zmiana położenia potencjometru wpływa na wartość napięcia więc trzeba regulację powtarzać aż będzie OK. i po wygrzaniu całości ewentualnie powtórzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię wzmacniacz na 2sk170BL/2sj74BL według pierwowzoru,kiedyś udało mi się kupić takie tranzystorki parowane.PCB według wzoru naszego kolegi który przesłał również Tobie projekt do wglądu.Tyle że już się trochę pośpieszyłem i wlutowałem na PCB TL-ki,czy to może stanowić jakieś zagrożenie?

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.