Skocz do zawartości
IGNORED

Słuchanie dużych monitorów


Redaktor

Rekomendowane odpowiedzi

No tak, z nazwą jest zawsze problem. Powinna być oryginalna i nie zlewać się z innymi cośtam-audio. Jerzy - myśl :)

Wczoraj słuchałem monitorów u lulu. U niego rzeczywiście basrefleksy powinny być zatkane.

Jestem bardzo ciekaw dalszych losów konstrukcji. Potencjał duży.

Czy w weekend będą zapowiadane wcześniej pomiary?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do tych którzy słuchali tych kolumn:

czy tak wielki głośnik basowy nie zdominował reszty pasma swoim basem ?

Jak się ma używanie takich monitorów w niewielkich pomieszczeniach ?

Chciałbym postawić u siebie podobne kolumny - 3-drożne z 30cm woferem i nie wiem czy nie będzie to grało samym basem... (pokój 17m2)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdominował. Stosowanie dużych głośników nie musi przekładać się bezpośrednio na bas który w małych pomieszczeniach może się "nie mieścić" i dominować nad resztą pasma. Raczej chodzi tu o swobodę odtwarzanej muzyki którą takie monitory robią z lekkością.Przykładem może być stary Goodmans w którym basowiec był 30cm. Słuchając ich mamy wrażenie swobody bez dominacji basu który wcale nie schodi b. nisko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

W tym wypadku na pewno nie zdominował. Osobiście już bardziej niedowierzałbym kolumnom z małymi głośnikami, gdzie postarano się wycisnąć maksimum możliwości, a za większość basu odpowiada strojenie obudowy b.r. Częściej zdarzało mi się słyszeć dudniący bas z takich zestawów, niż z "normalnych" o dużej membranie. ALE najważneijsze to posłuchać kolumn we własnym pomieszczeniu i z własną elektroniką, wtedy zaraz będzie wszystko wiadomo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrej aplikacji 30cm nie zdominuje brzmienia kolumny tylko pozwoli więcej usłyszeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po pomiarach i korekcjach. Okazało się, że w okolicach podziału 3 kHz była zapadłość ok. 3-4 dB. Po korekcji jest słyszalna poprawa choć nie dramatyczna może tylko związana z sugestią nie mniej jednak "na papierze" jest dobrze. Przy zamknętym b-r charakterystyka -6dB przy 35-38 Hz z niewielką "górką" +2db przy ok. 50Hz. Mozna uzyskać poprawę zejścia o kilka dB zwiekaszając obudowę o 5-7 l. W ART Emotion jest ona większa od prezentowanych monitorów o ~10 l i pracuje z b-r.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ha. W życiu bym Wam nie uwierzył, gdybym nie spróbował. I rzeczywiście, szafy pioneera z wielkimi na 30 cm basowcami grają bardzo delikatnie, subtelnie, a bas poprostu jest tam gdzie ma być.

 

(To chwila zachwytu po przesiadce z 11cm pierdziawek na plastikowych vifach.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • Redaktorzy

Wywiązałem się wreszcie ze złożonej kiedyś obietnicy: materiał o lulowych kolumnach jest już w "Artykułach":

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Jaka jest wartość nie da się powiedzieć, dopóki nie istnieje wersja handlowa. Moim zdaniem sprzedaż tego poniżej 10 kzł (i to pod warunkiem, że z pominięciem siecy handlowej) byłaby wyzyskiem. Chyba że na zasadzie przyjacielskiej usługi. W sklepie, uwzględniając marżę, powinny kosztować od 15 kzł w górę, w zależności od tego, czy producent miałby ambicje bardziej profesjonalne i "z tej ziemi" jak Spendor, czy hi-endowe jak wiele droższych firm. Jeśli chodzi o pieniądze włożone w wykonanie, te kolumny przewyższają moim zdaniem duże monitory Spendora, ART czy Audio Note (z wyjątkiem tych, które używają srebra AN, które jest drogie jak diabli). Pisząc o cenach odnoszę się oczywiście do tego, jakie ceny są na rynku, nie dyskutuję czy jest to moralne czy nie. Jestem w stanie sobie wyobrazić producenta, który włożyłby te zestawy w bardzo starannie sztuką stolarską wykonane obudowy, do tego terminale WBT z najwyższej półki, okablowanie ze srebra, i spróbował z ceną 50000. Czemu nie? Na pewno nie mogę przesądzać, ile tekie zestawy kosztować p o w i n n y, bo coś takiego nie istnieje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Co do metrażu: w 20 m2 było bez problemu. Próbowałbym od 15 do 25-30, a przecie zmożna jeszcze bawić się z zatyczkami. Jeśli bas jest dobrze zestrojony, to nawet w małym pomieszczeniu nie ma uciążliwych efektów rezonansowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.