Skocz do zawartości
IGNORED

Skaldowie


Amadeusz12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Skaldowie to twórcy i artyści.

 

OK, komponują spoko, z tym nie zamierzam dyskutować.

Ale kojarzą mi się z klezmerką i tyle.

 

Czy ty naprawdę w ten sposób coś sobie rekompensujesz? Trudno dyskutować z ignorantem!

 

Z kapusiami nie rozmawiam. Od przedszkola tak mam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kojarzą mi się z klezmerką i tyle.

 

Skaldowie to tacy polscy Beatlesi. Chociaż może Czerwone Gitary bardziej pasują do takiego porównania.

Chodzi mi jednak o ogrom wspaniałych piosenek, które napisali.

Pierwsze płyty to proste, urokliwe, świetnie zaaranżowane i profesjonalnie wykonane piosenki, ale nie KLEZMERSKIE.

Taka płyta "Cała jesteś w skowronkach" to majstesztyk. Każdy utwór jest muzyczną perełką.

Później zaczęli się rozwijać w kierunku progresji, nasyconej elementami polskiej muzyki ludowej.

Przełomową płytą była "Od wschodu do zachodu słońca", później wg. mnie znakomita "Ty"

i absolutne apogeum: "Krywań, Krywań", na której oczywiście słychać zapożyczenia z Mahavishnu, ELP, czy z muzyki klasycznej,

ale i tak dodają tyle od siebie, że ta płyta po prostu jest jedyna w swoim rodzaju.

 

Powtarzam - to najgenialniejszy polski zespół "of all time", obok SBB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kojarzą mi się z klezmerką i tyle.

 

Naprawdę to jest ostatnia moja uwaga dotycząca wpisów tego uczestnika dyskusji, który nie słucha (!), nie lubi Skaldów i się na nich po prostu nie zna! Jednak zabiera głos (oczywiście każdemu wolno), ale poza obrażaniem muzyków i innych uczestników - używa jedynie skoganów, których nawet nie próbuje merytorycznie uzasadnić. Bo po co? "Nie lubi, coś mu się kojarzy...i to wystarczy", a że malo adekwatnie (proponuję zapoznać się z terminem "muzyka klezemerska") to nie ważne. Najważniejsze, że "przyłożył na forum" i to imię tych 10 przykażań, do których odwołuje się w swojej stopce - teraz rozumiem skojarzenie, bo jemu podobnym wszystko się kojarzy... .

 

Skaldowie istnieją 50 lat i pewnie jeszcze pograją - jedni ich lubią a drudzy nie. Jedni akceptują całość dokonań grupy, inni tylko te związane z rockiem, inni wolą ich popowe przeboje i dobrze :) Nagrali sporo plyt i każda jest inna, ale zawsze na czasie. W odróżnieniu od późniejszych zepołów (powstałych w latach 70.) podobnie jak Niemen sami musieli wytyczyć muzyczną drogę co doskonale słychać na na pierwszych trzech płytach. Niestety dziś za sprawą polityki PR i TVP prawie zupełnie zostały zapomniane (z wyjątkiem kilku hitów) ich rockowe i progresywne dokonania z lat 70. O wspólczesnych już nie piszę. I tak zostali zamknięci w latach 60 z łatką "big beat", a tak naprawdę zawsze wyrastali poza ten termin. To co było silą zespołu i samego Andrzeja Zielińskiego, a więc swoboda z jaką poruszali się w różnych gatunkach muzycznych z czasem obróciło się przeciwko nim, Dziennikarze, którzy uwielbiają szufladować nie bardzo mogli sobie z tą różnorodnością muzyki Skaldów poradzić i zaczęli wypisywać na ich temat bzdury, i niestety tak jest do dziś. Oczywiście nie wszystko co zrobili jest świetne, ale nie ma takiego wykonawcy, który przez 50 lat tworzyłby jedynie wybitne rzeczy :) Jednak koncert w Gdowie pokazał - jaka odległość dzieli dzisiejsze gwiazdy od profesjonalnych muzyków, którzy szanują swoją publiczność. I może dlatego były takie tłumy na Jubileuszu w Gdowie :)

 

11863435_1063355113682137_2203488527052578426_n.jpg?oh=c6fb4163a0a21e0e1a2db35280ae4c1e&oe=564B0621

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez maak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie teraz przypomniałem tę suitę Krywaniu, Krywaniu - to nawet słychać jak "jadą" Purplami. Jest fragment jakby żywcem wycięty z Fireball.

Ale to wszystko nie ważne. Genialny utwór i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kapusiami nie rozmawiam. Od przedszkola tak mam.

 

I niestety mentalnie w tym przedszkolu prawdopodobnie pozostałeś. Pewnie zresztą nawet nie wiesz, komu odpowiadasz w takim tonie - zaśmiecając przy okazji wątek.

Jeśli nie lubisz muzyki Skaldów, to się po prostu nie wypowiadaj. Twoje posty tutaj są - eufemistycznie mówiąc - mało merytoryczne, a już tekst o nieszanowaniu jest zwyczajnie obraźliwy, szczególnie, że nie znajdujesz żadnych rzeczowych argumentów, żeby go uzasadnić.

 

Maak - trzymam kciuki za dalszy ciąg Waszej działalności. Dobra i bardzo pożyteczna robota!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety koncertowy "look" Skaldów jest troszkę gorszy niż ekipy Jaggera i spółki, stąd może lepiej ich słuchać w radiu niż oglądać w TV ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grają w innych ligach.

A aranże nasi mają lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zapytaj lampy. Lampa bucha to Cię wysłucha! - powiedzonko dziecięce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety koncertowy "look" Skaldów jest troszkę gorszy niż ekipy Jaggera i spółki, stąd może lepiej ich słuchać w radiu niż oglądać w TV ;-)

 

Bez przesady, ale o gustach się nie dyskutuje :) W każdym razie chcialbym w wieku 70 lat mieć taką formę jak Jacek Zieliński, a włosy jak Andrzej już dziś :) Może jako ciekawostkę podam, bo u nas wszystko było spóźnione (zwłaszcza wydania płyt), że suita "Krywaniu, Krywaniu" była już gotowa w roku 1970.

 

P.S. Dong, dziękuję za miłe słowa, pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez maak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grają w innych ligach.

A aranże nasi mają lepsze.

 

Bezapelacyjnie lepsze. Zawsze odnosiłem wrażenie, że aranżacje piosenek Stonesów są niechlujne i niedopracowane.

Być może celowo to robili, bo sami od samego początku byli niechlujni... niegrzeczni chłopcy. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyka to wiadomo ale czemu nikt nie pisze o tekstach ich piosenek?Przecież to jest mistrzostwo świata!Dla nich pisali najlepsi poeci.Osiecka,Moczulski,Lipska.To najlepsza literatura.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Ciebie czekaliśmy.

My tu o muzyce, nie o poezji;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zapytaj lampy. Lampa bucha to Cię wysłucha! - powiedzonko dziecięce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyka to wiadomo ale czemu nikt nie pisze o tekstach ich piosenek?Przecież to jest mistrzostwo świata!

Tak, w większości te teksty to poezja, ale jak mówił Andrzej Zieliński, były też teksty mniej "zgrabne" np. niejakiego Piotra Trojki tj. Stanisława Cejrowskiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to były tytuły?

Chodzi o płytę "Droga ludzi" przygotowywaną na Igrzyska Olimpijskie w Moskwie, jedna z płyt tzw. tryptyku olimpijskiego obok Budki Suflera i Breakoutu. Chyba najbardziej znany przykład: "Nie przypuszczałem, że jesteś tak piękna, ręko boksera cios wymierzająca"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
:... "Nie przypuszczałem, że jesteś tak piękna, ręko boksera cios wymierzająca"...

 

 

Marco Huck ma zdecydowanie inną opinię w tej sprawie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ivan2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu nikt nie pisze o tekstach ich piosenek?Przecież to jest mistrzostwo świata!

 

To prawda. Zwłaszcza na pierwszych płytach. Jak słucham chociażby piosenki "Bas" to nie mogę wyjść z podziwu jaki genialny tekst został napisany do tego przepięknego przeboju... a podobnych przykładów jest co niemiara. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapela i 50 lat temu intrygująca i obecnie.

Sam dorastałem wtedy gdy już byli bardzo zasłużeni :)

Właściwie to z tamtych czasów nawet 'Szalona lokomotywa' z wyjątkiem 'Hop szklankę piwa' mi umknęła. ( to akurat Grechuty, Rodowicz i Jasińskiego, a nie Skaldów )

 

Koturnowa literackość tu jest jakże adekwatna a to co zawsze wyróżnia rock'n'rolla czyli bezczelność to w ich wykonaniu zastosowanie najróżniejszych klasycznych instrumentów :)

Jest w tym zarówno folk jak klasyka oraz cytaty z rocka w formie lekkiej, łatwej i przyjemnej.

Przyznajmy - zdarzyło się niekiedy, że też jałowej. Ale to wyjątki wśród balladowych szlagierów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Skaldowie to polski odpowiednik Stevie Wondera (z zachowaniem proporcji oczywiście).Doskonałe wykształcenie muzyczne, wyśmienity warsztat, wspaniałe kompozycje i aranżacje, no i niepowtarzalne teksty z zewnątrz. Podobnie jak SW zaczynali od przebojowych utworów głównie romantycznych, by z czasem poszukiwać nowych nieszablonowych możliwości artystycznych m.in.w muzyce elektronicznej. Jak dziś pamiętam Ich suitę:"Od wschodu do zachodu słońca" na jeszcze ciepłym winylu z mojego pierwszego gramiaka. Potem jak i SW nie musieli nuż niczego udowadniać! Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie "Droga ludzi" to w zasadzie pełnoprawna pozycja w dyskografii zespołu. Nierzadko po nią sięgam. Naczytałem się lata temu jeszcze niestworzonych rzeczy o tym wydawnictwie, a tymczasem, pomijając wartstwę tekstowa, odnalazłęm na tej płycie właściwie wszystkie charakterystyczne cechy twórczości zespołu w tematego okresu: sielskie, miłe dla ucha utwory Andrzeja Zielińskiego, charakterystyczną harmonię kompozycji, nastrój, instrumentarium...

 

Może co prawda dziwić, że materiał tak przyzwoitej jakości nie doczekał się powtórnego nagrania z pełnowartościowymi, "nieokolicznościowymi" tekstami, ale z drugiej strony żelazna kurtyna upadła w momencie, gdy Skaldowie nie musieli już nikomu nic udowadniać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Skaldowie to polski odpowiednik Stevie Wondera (z zachowaniem proporcji oczywiście).Doskonałe wykształcenie muzyczne, wyśmienity warsztat, wspaniałe kompozycje i aranżacje, no i niepowtarzalne teksty z zewnątrz. Podobnie jak SW zaczynali od przebojowych utworów głównie romantycznych, by z czasem poszukiwać nowych nieszablonowych możliwości artystycznych m.in.w muzyce elektronicznej. Jak dziś pamiętam Ich suitę:"Od wschodu do zachodu słońca" na jeszcze ciepłym winylu z mojego pierwszego gramiaka. Potem jak i SW nie musieli nuż niczego udowadniać! Pozdr.

 

Porównanie Skaldów do Stevie Wondera jest bardzo śmiałe i kontrowersyjne, bo przecież to zupełnie inne klimaty muzyczne.

Jednak można się doszukać na siłę wspólnego mianownika: rozwój od prostych, świetnie zaaranżowanych piosenek, poprzez bardziej ambitne kompozycje, aż do progresji. Tak, tak... Stevie Wonder też otarł się o muzykę progresywną. Album "Journey Through the Secret Life of Plants"

jest tego przykładem i to moim zdaniem apogeum jego twórczości, obok oczywiście kultowego "Songs in the Key of Life".

Później też już nie musiał nic udowadniać, więc nagrywał kasowe szmiry w stylu: I Just Called to Say I Love You. ;-)

 

Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie znają, te płyty Wondera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Skaldowie zakończyli swoje 50-lecie prawie 4 godzinnym koncertem w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W pierwszej części (rockowej) wykonali m.in: Z biegiem lat, Gdzie mam ciebie szukać, Juhas zmarł, Nie widzę ciebie w swych marzeniach, Od wschodu do zachodu słońca i suitę Krywaniu, Krywaniu. Drugą część występu rozpoczął ognisty czardasz w wykonaniu Jacka Zielińskiego z synem i wnukiem. Później zabrzmiały hity, ale pojawiły się też utwory rzadko grane przez zespół m.in: Katastrofa, Jaskółka, Twą jasną widzę twarz, List do Anioła Stróża, Oddychać i kochać czy Karty życia. Warto dodać, że w sumie usłyszeliśmy 30 kompozycji, a gośćmi koncertu byli: Stanisław Wenglorz i Natalia Sikora. Recenzja z koncertu ma się pojawić w piśmie "Lizard", a ja tylko dodam, że Skaldowie są w znakomitej formie! :)

 

12247152_1116566185027696_3556310418187444042_n.jpg?oh=6b3dafa6f108784047d52c19de492c30&oe=56E7C61912246677_1116567071694274_7369133175267230488_n.jpg?oh=1d9cfe2343c0a9b5dd1e62acb0480b1c&oe=56AC2DE9

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez maak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuję że przegapiłem. Oglądałem ich z tym programem w TV i muszę powiedzieć, że kopara mi opadła z wrażenia. Nie wiedziałem że Oni byli..są tak progresywni. Z gości wzruszył mnie zwłaszcza Wenglorz, bo kocham jego potężny głos, a dwie Jego winylowe płyty grane są u mnie do zajechania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuję że przegapiłem. Oglądałem ich z tym programem w TV i muszę powiedzieć, że kopara mi opadła z wrażenia. Nie wiedziałem że Oni byli..są tak progresywni. Z gości wzruszył mnie zwłaszcza Wenglorz, bo kocham jego potężny głos, a dwie Jego winylowe płyty grane są u mnie do zajechania

 

Ten koncert był jeszcze lepszy, bo odpadły "gwiazdy" narzucone przez TVP i mogli spokojnie zagrać swoje :) Jest szansa, że płyty Staszka wrócą na CD, a może pojawią się również nowe nagrania :)

 

12274334_1116566095027705_3586033684888826368_n.jpg?oh=db4e4f2ee738166393d7a3d5218cc166&oe=56E3EE1C

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie słucham genialnego Wenglorza:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Prawdopodobnie 22.05.2016 r. Skaldowie wystąpią w Warszawie z rockowym koncertem! Informacja jest na oficjalnej stronie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.