Skocz do zawartości
IGNORED

Transformator - problemy z basem


jurek

Rekomendowane odpowiedzi

Już wcześniej miałem podejrzenie że może to być wina instalacji bo miałem mały problem u siebie (bez obciążenia ok. 10 V mniej w gniazdku) i niemal identyczną jak w wątku sytuację u kolegi z tym że tam prawie doszło do pożaru instalacji (przedwojenna i pewnie jeszcze ktoś coś przy niej kombinował).

Objawy były nieco inne brak wykopu i energii na basie zwłaszcza przy głośnym słuchaniu można to i nazwać "brakiem basu".

A jeżeli idzie o położenie instalacji - jeżeli ktoś potrafi zbudować wzmacniacz.... jest teraz internet i można to zrobić fachowo jak się chce.Ja u siebie przeglądnąłem (częściowo przerobiłem)

instalację (ok. 40 letnią!) i wszystkim radzę to samo, zwłaszcza aluminiową i w blokach.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Maju

Twoje określenie " brak wykopu" lepiej opisuje mój problem.

 

Na elektryce się troszeczkę znam, ale w tynkowaniu to słaby jestem.... :)

Kable nie są wpuszczone w rurki- są położone bezpośrednio w tynk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sytuacji gdy trzeba wymienić przewody warto to zrobić przy remoncie i odwrotnie przy remoncie warto przynajmniej sprawdzić w jakim jest stanie instalacja.To chyba warto mimo wszystko przypominać bo z prądem niema żartów.;)

W sytuacji gdy przewody mają "normalny przekrój" i nie były podczas instalacji uszkodzone to wystarczy poprawić styki w "puszkach" i nawet aluminium trochę lat (do ew. remontu) wytrzyma.

Widziałem parę "instalacji blokowych" gdzie zaczęto oszczędzać, widziałem też "współczesną" instalację gdzie chyba każde gniazdko miało własne zabezpieczenie i przewód!Można i tak jak kogoś stać.;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było zrobić pomiar pętli zwarcia w instalacji (elektryk). Ostatecznie - podłączyć woltomierz do gniazdka i zapisać napięcie, potem włączyć np.czajnik i zapisać napięcie

z obciążeniem. Spadek da jako taki obraz stanu połączeń w instalacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mowi o radosnej tworczosci tlyko o profesjonalnym polozeniu instalacji. Ja uprawnienia SEP ma, nie wiem jak inni na forum.

 

Ogolnie co to ma wspolnego z pasmemm przenoszenia wzmacniacza elektoakustycznego to nie wiem...offtop jakis moze moderator by sie przydal posprztał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

What?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 dokładnie takie trafa, i to zwykłe nie żadne "for audio", i bas jest DUŻO lepszy niż z rotela (!). Kostka LM3875. Pojemności 1000 + 100 uF. Wcześniej grzałem na 1 trafie, raz z jednym mostkiem, raz z dwoma, i zawsze było OK. A obciążenie mam dość trudne.

 

Więc albo te trafa są walnięte, albo co innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestańcie siać debilizm na forum, bo jeszcze ktoś wyczyta i będzie roznosił dalej. Kable w ścianach nie mają tu znaczenia, przy tak niskim poborze prądu.

Jeszcze trochę i zaczniecie doradzać, że ma wymienić kable w ścianach, gniazdka sieciowe, bezpieczniki na audiofilskie :/ Lub dalej, całą linię przesyłową z elektrowni na audiofilską.

żal.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wierzę w jedynego, kabla grającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie rzeczy na świecie o których się "fizjologom" nie śniło...

Tak żeby uciąć spekulacje trzeba sprawdzić u siebie inny wzmacniacz lub lepiej swój u kogoś i sprawa ewentualnie wadliwej instalacji będzie wyjaśniona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Kable w ścianach nie mają tu znaczenia, przy tak niskim poborze prądu.

 

Może masz rację, bo w moim przypadku miało to miejsce na clonie pass aleph 3,który sporo ciągnie prądu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma znaczenie.Wystarczy jeden słaby styk i zaczynają się problemy.Już ktoś pisał:zmierz napięcie pod obciążenim(np suszarka do włosów)w kilku gnizdkach w domu,u sąsiada też nie zaszkodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej niech LEDa wepnie i zmierzy napięcie. Litości człowieku. Jak chcesz sprawdzać spadki to trzeba mocniejsze obciążenie. Niemniej jednak to nie ma znaczenia, a już na pewno na jakość dźwięku, w tym wypadku braku basu :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wierzę w jedynego, kabla grającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

farad

 

Trafa- 2 x 22V (po wyprostowaniu 30 V), akumulatory łaczone szeregowo-2 x 25V(ok. 12,5+12,5).

 

Napięcia pomierzyłem- nic nie "przysiada"

Na dniach zaniosę graty do kolegi. Zobaczymy jak zagrają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Brencik

Lubię Cię coraz bardziej :)

Twój styl pisania przypomina mi Jana Himilsbacha :)

Skąd jesteś- może jakieś wspólne piwko?

I oczywiście zastosuję sie do Twoich porad- serio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działałem kiedyś przy zasilaczu na dwóch trafach. Zauważyłem, że należy:

1) wtórne w obu trafach łączyć z mostkami tak by były w fazie (pierwotne też ale jak sprawdzić!).

2) sprawdzać, który koniec wtórnego łączyć na "+" mostka

3) który przewód w kablu sieciowym ma być na fazie w gniazdku

- to żadne wudu - to wyraźnie słychać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest źródłem sygnału i czy to nie jego wina lub przedwzmacniacza? Czy nie ucina basu z powodu zbyt małych stałch czasowych RC w torze? Jakiś mały kondensator po drodze albo w NFB, np. kilkadziesiąt nF?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.