Skocz do zawartości
IGNORED

Stare odtwarzacze cd vs nowe konstrukcje


meesha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio udało mi się zakupić w ciemno Sony CDP-501ES. Podczas zakupu jego stan był opłakany, brudny, leżał na ziemi i w ogóle masakra. Ale że koszt to 25zł więc się nawet nie zastanawiałem. W domu po jego podłączeniu przeżyłem szok!!!

 

Wcześniej grała u mnie Yamaha cdx-396. Wiem, że nie jest to mistrzostwo świata nawet w budżetówce ale Sony gra o niebo lepiej. I w ogóle działa prawie idealnie.

 

I tu moje pytanie: Jak się ma jakość dźwięku np. mojego Sony w stosunku do w miarę nowoczesnych konstrukcji? Po prostu jaki mniej więcej prezentuje poziom. Pytam się ponieważ nie jestem jeszcze za bardzo osłuchany, a ten dziadek (ok. 25 lat dla niewiedzących) reprezentuje początek rozwoju odtwarzaczy CD więc ciekawi mnie od jakiego poziomu zaczynano.

 

Dzięki za informacje.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pewnie tak ale jak na końcu zaznaczyłem ciekawi mnie jaki poziom zaprezentowało Sony na starcie. Poza tym co do chassis i transportu większość dzisiejszych odtwarzaczy nie ma podjazdu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rochu

(Konto usunięte)

Nie wszystko co stare i któremu przypnie się etykietkę vintage jest od razu dobre i kosi całą nową produkcję.

Oczywiście sprzedawcy na Allegro mają zupełnie inne zdanie ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meesha myślę że sam sobie odpowiedziałeś w pierwszym poście.

Cripple żebyś wiedział :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rochu ok zgadzam się ale jak mam wybór czy wydawać kasę na nowy cd średniej klasy czy szukać czegoś starego to chyba powinno się zastanowić. Jak mówiłem kupując w ciemno (wyprzedaż gratów, meble itp.) ja zapłaciłem 25zł. Nawet jak by nie działał to bym nie żałował.

Podłączyłem i jak dla mnie gra świetnie. Jak świetnie nie wiem, bo nie mam porównania i o to Was proszę.

Ale pewnie jak kiwi pisał jeśli w ogóle będzie, to gadanina(kłótnia) co jest lepsze, stare czy nowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ma zbyt szeroki zasięg aby móc na nie sensownie odpowiedzieć. Moim zdaniem w ostatnich latach bardzo ruszył rynek odtwarzaczy CD najwyższej klasy. W porównaniu z nimi odtwarzacze najwyższej klasy sprzed 20 lat nie mają żadnych szans. Myślę że można to uprościć do następującej zależności :

(sprzęt obecny) (sprzęt sprzed 25 lat)

klasa najwyższa brak odpowiednika

klasa średnia = klasa najwyższa

klasa niska = klasa średnia

Obecnie nie produkuje się odtwarzaczy CD najniższej klasy, równej odtwarzaczom CD najniższej klasy sprzed 25 lat - tą rolę przejęły tanie DVD.

A poza tym to trzeba by porównywać ze sobą poszczególne modele, co sprawia że odpowiadanie na tak szeroko zadane pytania mija się jednak z sensem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

justas32, 25 Mar 2009, 21:00

 

Po pierwsze jeśli chodzi o zmiany w odtwarzaczach to prócz wprowadzenia martwych na starcie formatów DVD-audio i SACD nic się nie zmieniło, no może poza redukcją kosztów produkcji poprzez stosowanie kości LSI i tandetnych napędów.

 

Raz piszesz o sprzęcie sprzed 25lat a drugim razem z przed 20-tu. To trzeba by uściślić gdyż ma to spore znaczenie. Jeśli by przyjąć że początek CD był w 82roku to na chwile obecną ma on 27 lat. Czyli 25 lat temu faktycznie nie było jeszcze porządnych odtwarzaczy no może poza wartościowymi pod kątem kolekcjonerskim, ale 20 lat temu czyli zaokrąglijmy to na początek lat 90-tych, pojawiły sie odtwarzacze CD które do dzisiaj są wzrocami pod względem budowy, bezawaryjności i brzmienia zresztą. Daleko nie szukając przytoczę wyśmiewaną firmę technics i model SL-Z1000/SH-X1000. Teraz zapytam ile dzisiaj klocków jest tak skonstruowanych i tak brzmią? Albo klasa średnia Denon2560 lub wyższa średnia 3500GR (patrz wątek o denonach) który odtwarzacz dzisiaj klasy średniej tak jest zbudowany? Dzisiaj to można kupić odtwarzacz BAT za ponad 20tys zł i po czterech latach musisz wymieniać mu plastikowego VAM-a po się rozsypuje, widziałeś mechanike w VRDS25x, 3500GR, albo nawet budżetowym SL-P840? To są klasy średnie, dzisiaj nawet one po prostu nie mają odpowiedników. To tyle wg mnie jeśli chodzi o postęp.

I na koniec żebym nie był źle zrozumiany, nie twierdzę że dzisiaj nie ma dobrze brzmiących klocków zbudowanych jak mój walkman który dostałem na komunię z odpustu. Powiedzmy że brzmienie na wysokiej i średniej półce się nie pogorszyło, natomiast jakość sprzętu BARDZO.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie, że jakość wykonania jest coraz gorsza. Zauważ, że obecnie coraz więcej sprzętu produkuje się w Chinach, nawet najbardziej uznani producenci przenoszą tam swoją produkcję, więc jakość wykonania-chińska. 20 lat temu większość producentów (w tym i Sony) produkowało w Japonii. Chiny i Tajwan zbierały tylko ryż a nie zajmowały się produkcja sprzętu hi-fi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie zawsze tak jest. Akurat flagowy blu-ray Sony jest zbudowany jak czołg, waży 10 kg i jest po brzegi wypełniony elektroniką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyzio, 26 Mar 2009, 09:36

 

>Jakość wykonania nowych Yamah serii 1000 i 2000 też jest znakomita, więc jak się chce to można :)

 

Nie sądze abyśmy w nowych odtwarzaczach znaleźli mechanikę na railach magnetycznych i silniki halla...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście silniki hallotronowe bo halla to co innego... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=> opteron

Akurat powołany przez Ciebie Technics kosztował 20,000 DM, niby 10.000 Euro, ale można to porównać do obecnych 100.000 zł, po prostu niewielu na niego było stać, a na BLu-ray za 6kzł stać bardzo, bardzo wielu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja jestem nowy na forum i przepraszam ze nie w temacie. Chce zalozyc temat bo potrzebuje fachowej pomocy co do wyboru stereo. Nie moge znalezc gdzie sie zaklada temat. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czemu ma służyć tytułowe pytanie - na co ma odpowiedzieć?

Bo jeżeli ma pomóc w rozstrzygnięciu kwestii zasadności zakupu starego odtwarzacza z górnej półki lub odpowiadającego mu cenowo nowego, to ważna jest ocena stanu technicznego urządzenia.

Przykładowo: każdy wie, że stary mercedes jest lepiej wykonany niż nowy fiat, ale czy każdy jest w stanie ocenić, który lepiej będzie nadawał się do codziennych dojazdów do pracy?

Bo o ile w nowym urządzeniu mozemy mówić o pewnej powtarzalności jakości wykonania, o tyle w urządzeniu starym każde jest indywidualnym przypadkiem.

 

Także z odtwarzaczem cd jest dość podobnie, nawet najlepiej wykonany japończyk sprzed 20 kilku lat ma tylko taką wartość użytkową, na ile pozwoli jego stan techniczny...

Na pewno nowy NAD gra lepiej od starego technicsa, gdy ten pierwszy gra, a ten drugi tylko... stoi na półce.

A co do samej jakości (wierności) odtwarzania muzyki - hmmm, tu już tylko porównanie "łeb w łeb" ma sens, bo co Słuchacz, to inne postrzeganie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie. Bezpośrednie porównanie tylko ma sens. Dlatego swoje pytanie kierowalem do osłuchanych odób, które najlepiej jak miały do czynienia również z tym CDP. I zadałem je z czystej ciekawości. Gdyby ledwo chodził i dźwięk jaki wydaje był gorszy od cdx-396 to bym nie zawracał sobie głowy. Problem w tym, że jest całkowicie odwrotnie. Nie namawiam nikogo do kupowania starych gratów, bo niedość że jest to loteria to mają swoje ograniczenia. Ale jak się uda to dają wiele radochy z obowania ze sprzetem wyprodukowanym w czasach gdzie rzeczy robiono najlepiej jak się potrafi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyzio, 26 Mar 2009, 09:55

 

To możesz porównać jednego z najtańszych w ofercie SL-P333 lat ~90? jak nie starszego, do dzisiejszej dobrej średniej półki. Gdzie jest taka mechanika? Głowica aluminiowa, szklana optyka, magnetyczny napęd? Powiedzmy uczciwie, nigdzie... Te cd po 15 latach lepiej czytają płyty (nie dość że wszystkie, to jeszcze szybiej i ciszej) jak wyjęty z kartonu HiEnd w cenie auta średniej klasy. To już jest kwestia wykonania, bo nie mówimy o brzmieniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meesha

 

Popieram...mnie też udało się kupić śmieciowe cd z którego jestem zadowolony i nie myśle wymieniać na nówkę,choć z pewnością mógłbym.

 

Lata osiemdziesiąte to były początki gdzie cyfrowe cd jeszcze raczkowało,ale już w latach 90-tych nastąpił bum,Pakowano w tedy w cd-ki co się da,aby tylko wyprzedzić konkurencję. Wiele firm już wtedy zastanawiało się ile jeszcze można wycisnąć z cd...produkowano niezłe maszyny,ale kosztowały niebotyczne sumy.Dziś, choć postęp w tej dziedzinie jest oczywisty to producenci szukają tylko oszczędności,dlatego mamy to co jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby nie było oto zdjęcie "winowajcy" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wszystkie CD Technicsa miały bardzo dobrą mecjhanikę - łacznie z ostatnim PS7....czytały szybciej i ciszej niż większość obecnych odtwarzaczy....to fakt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps7 to już era bombastic-sam-plastic...

Ze starych klocków warto tez zwrócić uwagę na topowe kenwood-y które były konstruowane przez poźniejszych założycieli accuphase. Jak ktoś miał styczność z przykładowo DP-X9010 to wie o czym pisze. Tam nawet soczewka poruszała się nie na plastikowych "wahadełkach" tylko na metalowym 2 płaszczyznowym łożysku ślizgowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

"Obecnie nie produkuje się odtwarzaczy CD najniższej klasy, równej odtwarzaczom CD najniższej klasy sprzed 25 lat - tą rolę przejęły tanie DVD."

 

 

Co za belkot... Denon DCD 500 AE DCD 700 AE Yamaha CD-S 700 Pioneer PD-D6J to co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

"Moim zdaniem w ostatnich latach bardzo ruszył rynek odtwarzaczy CD najwyższej klasy. W porównaniu z nimi odtwarzacze najwyższej klasy sprzed 20 lat nie mają żadnych szans. Myślę że można to uprościć do następującej zależności :

(sprzęt obecny) (sprzęt sprzed 25 lat)

klasa najwyższa brak odpowiednika

klasa średnia = klasa najwyższa

klasa niska = klasa średnia"

 

 

Sprzed 25 lat zgoda ale sprzed 20 juz nie. Wyglada to wtedy zupelnie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w końcu CD to nie wzmacniacz. Tak mi się wydaje, że w wzamcniaczach postęp polega na coraz większym doświadczeniu i lepszych materiałów do budowy poszczególnych elementów. Tak jak w głosinikach. CD to inna bajka ze względu na wcale nienajprostrzą elektronikę, której rozwój w latach 90-tych szczególnie poszedł do przodu więc postęp jest oczywisty. Więc mi się wydaje, że najlepsze odtwarzacze pochodzą z lat gdzie jeszcze nie oszczędzano, a elektronika była na wysokim poziomie. Oczywiście uogólniam i nie przecze, że teraz nie produkuje się porządnych konstrukcji ale uśredniając chyba najlepsze czasy odtwarzaczy CD już minęły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można też tak generalizowac ... bo niektóre stare kloce sa wypchane elektroniką i to całkiem niezłą, a nowe to niejednokrotnie CDpro2 który kożysta z własnego DAC a konstruktor tylko 2 lampy dorobił do analoga i już jest hi-end ... nie w tym rzecz. Staszek dobrze napisał ze to jest bardzo indywidualna sprawa. Wojna ktora bedzie trwała do czasu, aż w końcu pozdędziemy się tego słabego ogniwa CD czyli napędu i optyki. Niewiadomo jakiej klasy CD ustepują powoli serwerom muzycznym i tak się skończy wojna CD :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwi mnie pewne tendecje w elektronice. z jednej strony technologia idzie do przodu a z drugiej robi sie teoretycznie coraz gorszy sprzet ? rozumiem ze oszczednosci ale konsument nie jest głuchy, no chyba ze nowe produkty kieruje sie do fanów mandaryny i dody :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe pytanie: ile trzeba dać dzisiaj za nowe CD żeby mi zagrało tak jak np. mój SONY 227 esd, które na dzień dzisiejszy kosztuje około 250zł ? I 2 pyt. : czy warto przepłacać te pieniądze skoro zagra podobnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.