Skocz do zawartości
IGNORED

AE Evo One + tuning


adigrzelczak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem posiadaczem kolumienek AE Evo One - model z BI-Wire. Od pewnego czasu modyfikuje znacznie swój sprzęt (dac - lampucera, transport shigaclone, wzmacniacz Gainclone a w niedługim czasie Krell KSA50). Myślę że słabym punktem zestawu są kolumny. Jest sens poddawać je tuningowi czy lepiej pokusić sie o zrobienie od podstaw nowych monitorków na np głośnikach morela d27 i wify xt18?Jezeli jest sens grzebać w tych kolumnach to co zrobić?Lubię posłuchać jazzu, muzyki instrumentalnej. Uwielbiam szczegółowość, przestrzeń, wokal.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej. Sam posiadam kolumny AE Evo 1. Ostatnio zmodyfikowałem lekko zwrotnice ponieważ od zawsze nie odpowiadała mi się w tych kolumnach zbytnia ekspozycja tonów wysokich. Oryginalnie wmontowane są tam zwrotnice 3- rzędowe (18dB).

1. Tor kopułki :

W torze kopułki masz licząc od wejścia (+): 4uF później z minusem cewka w szeregu z rezystorem. Na plus głośnika wchodzi kondensator 3,6u połączony szeregowo z rezystorem 3,9 ohm. Zastosowane kondensatory i rezystory są miernej jakości: kondy (MPT), rezystory metalizowane 3- watowe. Zmieniając wartości elementów w torze kopułki chciałem uzyskać poprawę szczegółowości przy jednoczesnym zmniejszeniu ekspozycji tonów wysokich. W tym celu zakupiłem następujące elementy :

a) Na miejsce kondensatora 4u (MPT) - 3,9u (SCR KP-SN )

b) Na miejsce kondensatora 3,6u (MPT) - 3,3u (SCR KP-SN ). Wartość ta nie jest przypadkowa. Oryginalnie w przypadku wartości 3,6u cięcie I następowało mniej więcej przy 8,5 khz. Chciałem delikatnie przesunąć tą granicę w górę (1khz), a tym samym spowodować lekkie wycofanie średnicy, a tym samym poprawić przejżystość - uspokoić nieco dźwięk.

c) Na miejsce rezystora 3,9 ohm (metalizowany 3W) - 3,3ohm (MILLS MRA-12). Wartość tego rezystora dobrałem doświadczalnie poprzez wlutowywanie różnych wartości z zakresu 4ohm - 3ohm (rezystory metalizowane).

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Zmiany przyniosły oczekiwany efekt w postaci spokoju (delikatne wycofanie średnicy), detali poprawa barwy. Jednak z każdym kolejnym odsłuchem zaczęły mnie razić sybilanty. Nie były one natarczywe lecz odrobinę zbyt bardzo wyeksponowane w stosunku do reszty podzakresów (oryginalnie AE EVO 1 miały dość nieszczęśliwie dobrany podział 3kHz).

----------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Tor głośnika niskotonowego.

Po chwili odsłuchów stało się jasne, że przyczyna tkwi w torze woofera. Przed zmianą wartości elementów w torze kopułki pasma wzajemnie się zazębiały powodując wzajemne tłumienie tego zakresu (3kHz). Rozwiązaniem okazało się zmiana kondensatora 3,3u znajdującego się w torze woofera (każda inna wartość tej pojemności powodowała albo nadmierne wyciszenie - dziurę w paśmie albo nadmierną ekspozycję) na wartość 3,6u. W tym celu zastosowałem wylutowane poprzednio kondensatory 3,6u (MPT).

 

Konkluzja :

 

Zmiany są bardzo korzystne : muzyki słucha się relaksacyjnie, nic nie razi nic się nie narzuca, znaczna poprawa spójności oraz zwiększenie detali. Jedynym "minusem" jaki zaobserwowałem to niewielkie zmniejszenie efektywności co akurat w moim przypadku nie jest problemem gdyż dysponuję wystarczającą mocą wzmacniacza.

W przyszłości zamierzam wymienić ten kondensator 3,6u (MPT) na SCR o tej samej wartości oraz zbudować zwrotnicę pierwszego rzędu - coś na kształt B&W.

 

W razie jakiś pytań napisz na mój numer gg - 3590005. Pozdrawiam Paweł S.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wpis.

Pisałem wczoraj do Ciebie na GG ale chyba nie doszło. Można łączyć ze sobą kondy by uzyskać wymaganąpojemność?Mam np 3,3uF i 0,68uF dobrej jakości konda i chciałbym je połączyć równolegle żeby mieć 4uF. Chyba jest to możliwe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adigrzelczak, 10 Kwi 2009, 16:33

 

>Mam np 3,3uF i 0,68uF dobrej jakości konda i chciałbym je połączyć równolegle żeby

>mieć 4uF. Chyba jest to możliwe?

 

Oczywiście a wręcz czasami jest to wymagane jeśli nie posiadamy kondensatora z pojemnością której poszukujemy.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jeszcze jaki te kolumny mają wysokotonowiec?Jest to jakiś wytwór AE czymoże cos innego. Jest sens wymieniać npnamorel mdt29 albo jakąś vifę???Do zwrotki zamówiłem rosyjskie kondy:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam JEST Vifa. Wymiana na co innego wiąże się z przebudową zwrotnicy. Z Vify lepsza będzie WYŁĄCZNIE D25AG. A Morel? To też zupełnie inna bajka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam sie do zamawiania millsów. Widziałem że w zwrotnicy są 2 rezystory 3W i jeden 5W. Te dwa 3W mają być 3,3R?Jestem teraz poza domem i nie jestem w stanie zmierzyć:-/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak metalizowane 3,9 podmień na 3,3 ohm (mills). Ten rezystor 2,2 ohm 5-watowy też możesz ale jest w takim miejscu zwrotnicy, że jego wpływ na dźwięk jest stosunkowo niewielki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się upewnie - Czyli mam kupić 4szt 3,3R?

Zamiast SCR KP-SN założę MKP i zbocznikuję je np ERO MPK 47nF - brak finansów;)

3,6uF nie ma więc połączę 2x1,8uF czy może lepiej np 3,3uF i 0,33uF?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zadam Wam pytanie troszkę z innej beczki. Czy modyfikował ktoś oryginalne wytłumienie ?? A jeśli tak to z jakim skutkiem. Powiem szczerze, że jestem bardzo ciekawy efektu i chyba poeksperymentuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No Paweł chylę czoła. Zrobiłem modyfikacje o których napisałeś i muszęprzyznać,że kolumienki brzmią fantastycznie. Najmocniej zaskoczyła mnie scena która niedość że jest rewelacyjna na boki to jeszcze w przód i w tył. Śiwtnalokalizacja dźwięków a o barwie już nie wspomnę. Zmiast SCR KP-SN zastosowałem budżetowe SCR-MKP ale i tak jestem bardzo zadowolony.

A jak wypadły doświadczenia z wytłumieniem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam wszystkich. Ostatnio znowu modyfikowałem zwrotnice w moich AE. Natchnieniem tym razem były nowo zrobione przeze mnie odgrody na głośnikach szerokopasmowych. Robiąc te kolumny pragnąłem więcej wyrazu, więcej wybrzmienia, których do tej pory brakowało mi w moich AE.

To co zrobiłem dla większości z Was może wydać się niepoważne ale obecnie moje AE evo 1 są BEZ zwrotnic.. Zastosowałem tutaj jedynie kondesator (3,3u) + rezystor (6R), które włączyłem w szereg z głośnikiem wysokotonowym (Vifa AC25SG06-04). Głośnik ten z racji swojej efektywności (96dB) zbyt mocno, moim zdaniem zaznaczał swoją obecność co znacząco psuło dźwięk odciągając słuchacza od muzyki. Jest to bardzo prosty głośnik, który nie potrafi niestety dobrze oddać barwy. Dobór rezystora i kondesatora podyktowany był moimi wrażeniami (odczuciami) oraz realnymi możliwościami tweetera Vify, którego częstotliwość rezonansowa wynosi 1100Hz. Efekt końcowy jest niesamowity. Z wolnychm, bez wyrazu kolumn (które i tak były znacznie lepsze od nominalnie skonfigurowanych AE) uzyskałem ciekawe brzmieniowo nie narzucające się zestawy mogące bardzo mile zaskoczyć. Wreszcie pojawiła się scena. Słuchając płyt jazz-owych typu "Ketil Bjornstad Floating" bez problemu można zlokalizować poszczególnych muzyków a wybrzmienie poszczególnych instrumentów zwłaszcza pianina jest znakomite. Słuchając kolejnych płyt można dojść do wniosku, że zastosowane uprzednio zwrotnice zubożały dźwięk pozbawiając go esencji czyli barwy, wyrazu i lokalizacji.

 

Mogę z czystym sumieniem polecić tą modyfkację wszystkim tym, którym znudziło się przewidywalne i bardzo proste (jasne) brzmienie AE Evo 1 i szukają czegoś innego - lepszego. Koszt modyfikacji, w zależności od zastosowanych elementów wacha się od kilku do kilkudziesięciu złotych PLN. Tych, którzy sceptycznie podejdą do problemu ze względu na filtr jednorzędowy (6dB/okt) oraz podział częstotliwość przypadający na 4500Hz mogę uspokoić, że wprawdzie zmniejszyła się nieznacznie możliwość przeciążenia głosnika wysokotonowego jednak zastosowany rezystor (R6), który po pierwsze ogranicza nam prąd pobierany przez Tweeter, a tym samym i jego efektywność, stanowi niejako ochronę przez możliwością przeciążenia tudzież uszkodzenia.

 

Życzę udanych modyfikacji.

Z poważaniem Paweł S.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam

Jakiś czas temu spaliłem moje evo one, oddałem do serwisu. Po ponad 2 miesiącach dowiedziałem, się że wooferów do nich już nie ma (tak to przedstawia audiocolor). Teraz mam do wyboru kupienie evo center i wymontowanie z niego głośników, lub zainwestowanie w coś innego. Zastanawiam się nad innymi wooferami, ale nigdy tym się nie interesowałem, dlatego proszę o jakieś sugestie. Budżet to około 400 zł na oba. Wolałbym nie ruszać zwrotnicy (nie budować jej od nowa, bo małe zmiany nie stanowią dla mnie problemu). Muzyka która zazwyczaj u mnie leci to głownie klasyka i rock, a to co lubię najbardziej to fortepian i skrzypce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.