Skocz do zawartości
IGNORED

Słuchawki


Piniu2906

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Miałbym pytanie do forumowiczów. Otóż chcę w najbliższym czasie kupić dobre słuchawki. Po recenzjach i opiniach w internecie wyszukałem słuchawki Grado sr60. Problem polega na tym, że chciałbym na tych słuchawkach słuchać nagrań MP3 w jakości przeważnie 128kbps. Stąd moje pytanie; czy słuchawki Grado są słuchawkami analitycznymi gdzie usłyszę każdą niedoskonałość nagrania czy też nie ma większego znaczenia jakiej jakości jest nagranie. Za odpowiedź dziękuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy sprzęt reprezentujący jakiś sęsowny poziom jest na tyle analityczny aby dać sobie spokój z mp3 128 kbps. Ja osobiście jak ściągam to tylko flac. Do takich mp3 to mogą być słuchawki ale od telefonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę wyżej - nie oczekuj, że na jakichkolwiek słuchawkach (czy innym sprzęcie) mp3 128kbps będzie brzmiało dobrze. Ja np. nie mogę słuchać mp3 w jakości niższej niż 192kbps, bo po prostu zniekształcenia są tak ewidentne, że chyba bym zgłupiał totalnie słuchając takich mp3 dłuższy czas... Nie mam jakiegoś super słuchu audiofila, ale różnice pomiędzy mp3 128kbps, a 192 kbps, chyba nawet totalnie głuchy by zauważył. Także przed wszystkim zaopatrz się w nagrania trochę lepszej jakości, potem podaj cenę jaką jesteś w stanie zapłacić za słuchawki, oraz napisz do czego będą podłączone (wzmak słuchawkowy, wyjście z kompa, czy jeszcze coś innego). Wtedy można będzie coś konkretniej napisać ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury. Z dobrego playera dobrze zrippowane mp3 128kb/s nie potnie uszu nawet na SR325i, a SR60 są daleko mniej rozdzielcze. Tak więc - kupuj bez obaw.

 

Wysokiej jakości mp3 ja mogę słuchać nawet z Grado RS1, tylko grajek musi być porządny, a nie z promocji w Biedronce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mp3 128 ma pasmo do 15 000 Hz (zwykle), nie sądzę, by to była idealna rzecz dla naszej muzyki. I proszę sobie darować stwierdzenia, że nie słychać nic powyżej 15kHz, bo to oleję:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda, trudno jest odróżnić mp3 192 od płyty CD, a z 320 jest to już nadzwyczaj trudne/niemożliwe. Proponuję uruchomić Foobar ABX Comparator ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ashirgo, 26 Mar 2009, 21:02

 

>Nieprawda, trudno jest odróżnić mp3 192 od płyty CD, a z 320 jest to już nadzwyczaj

>trudne/niemożliwe. Proponuję uruchomić Foobar ABX Comparator ;)

 

co za bzdury - odróżnię mp3 224/320kbps od CD nawet na kompie i to na słuchawkach za 150zł

uprzedzając kolejne pytanie: tak - robiłem ślepe odsłuchy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Senki HD-590. Miałem je kiedyś ale ze względów finansowych poszły do "żyda"

Nie są to słuchawki do audiofilskiej analizy dźwięku ale jeśli lubisz chłodny dźwięk z dobra podstawą basową to szczerze polecam.

Ja byłem z nich bardzo zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na słuchawkach typu Sennheiser HD-580 już fatalnie brzmią źle zrealizowane ORYGINALNE płyty CD. A kosztowały "zaledwie" ok. 1 tys. zł. Przy wielokrotności tej kwoty jest stosunkowo gorzej. Więc jaki jest sens wyrzucania takiej kasy do słuchania muzyki w formacie mp3? Minimum to kopie dobrych oryginałów w formacie FLAC (dobre, znaczy np. Telarc, Naim, Chesky..).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej bym się chyba skupił na jakimś, nawet prostym wzmacniaczu do tych słuchawek, zacnych zaiste jak czytałem wielokrotnie ale sam nie miałem możności sprawdzic. Co do MP3jek to słuch jest rzeczą bardzo subiektywną i bardzo indywidualną. Należy sprawdzic samemu jak to słychac na zwykłych i "wypaśnych" słuchawkach a potem porównac słuchy z wypasionym źródłem i dajmy na to nagraniem SACD. Radzę odwiedzic dobry salon audio i poprostu posłuchac - samemu wybadac różnicę. Innej rady nie ma. Słuchanie porad w tym względzie na forum lekko mija się z celem z opisanej wyżej przyczyny. Często niestety ludziom wydaje się więcej niż rzeczywiście słyszą, wiele opinii wynika z sugestii i mało jest obiektywnych (choc częściowo) testów. Przecież jak ktoś wydał 2kPLN na słuchawki to nie napisze że to paździeż nawet jak ni w ząb nie będzie słyszał różnicy porównując do jakichś budżetówek średnij klasy - ciut może wyolbrzymiam ale tylko dla celów zobrazowania problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do mp3 vs flack ktoś kto nie posłucha nie będzie wiedział o co chodzi , to po prostu dwa światy kiedy się usłyszy np. nagrania DCC ,MFSL Ultradisc, to na nic innego się człek nie ogląda

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne te grado ale drogie i wielkie wez sobie kossy.mniejsze i przyjemniejsze w noszeniu i sluchaniu.roznicy nie zaowazysz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin73m, napędź te HD580 porządnie, to pogadamy o realizacji płyt. Ja mam Grado GS1000 i jakoś wszystkie płyty brzmią co najmniej dobrze, a w porównaniu do tych słuchawek na HD580 prawie połowy muzyki nie słychać. Do odróżnienia mp3 od lossless wystarczą Sennheisery PX100, ale to i tak o niczym nie świadczy. Problem jest taki, że większość ludzi używa do kodowania LAME'a, który jest do bani, ale za darmo, ale on bez co najmniej 192kb/s nie daje rady bez artefaktów. Polecam wyłuskać parę zeta na enkoder FhG i zobaczyć jak brzmi 128kb/s kodowane w trybie slow. Nie zmienia to faktu, że nawet w 320kb/s wyłożą się niektóre gatunki muzyczne, np. chóry z orkiestrą - z tym mp3 jako format nie daje rady, ale na miłość boską - dla SR60 to nie jest problem, żeby cieszyć się muzyką. Nawet dla SR325i nie jest, a to już troszkę lepsze słuchawki od HD580.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się nie rozumiemy michelangelo, ja uważam, że im wyższej klasy sprzęt, tym więcej płyt się wykłada, bo wtedy odsłaniane są właśnie braki w realizacji. A słuchałem nie tylko na HD 580 bez wzmacniacza słuchawkowego. Posiadacze elektrostatów będą wiedzieli o czym mówię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin73m, z elektrostatami miałem do czynienia parokrotnie i pewnie nie ostatni raz, dzięki uprzejmości kolegi z innego forum. Powiem tak - Topowy zestaw staxa Omega II + SRM-007TII + Accu DP800/DC801 to już bardzo dużo, żadne płyty nie tną uszu, ale jak się przeskoczy na rasowego winyla, to dopiero jest jazda. Nie wyobrażam sobie jednak, jak miałoby mi uszy pociąć na Omedze II jakimkolwiek albumem, więc to akurat zły przykład na audiofilskie tortury kiepską realizacją.

 

Konkludując - gadanie, że im wyższej klasy sprzęt, tym mniej płyt brzmi dobrze to jeden z bardziej absurdalnych audiofilskich mitów. Ja też kiedyś myślałem, że miałem parę źle nagranych płyt, ostatnio ta ilość się jakość zredukowała, a sprzęt gra lepiej i realniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin73m, 27 Mar 2009, 20:09

 

>Się nie rozumiemy michelangelo, ja uważam, że im wyższej klasy sprzęt, tym więcej płyt się wykłada,

>bo wtedy odsłaniane są właśnie braki w realizacji.

 

Braki w realizacji muzyki sa odslaniane przez niemalze kazde sensownie zlozone sluchawki (nie musza byc drogie, moge kosztowac i 50 zlotych) czy tez system grajacy, i to nie tyle plyty sie wykladaja co sam system jest zle dobrany. Ja mam przynajmniej zupelnie inne wnioski, im wyzej szedlem w gore z osprzetem audio tym wiecej plyt z mojej kolekcji gralo dobrze/lepiej, wrecz wiekszosc slabych nagran dostala nieoczekiwanie skrzydel, ktore notorycznie byly podcinane przez slabowite wzmacniacze/odtwarzacze/sluchawki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli słabo nagrane płyty "dostają skrzydeł" to znaczy, że system nie jest neutralny i to właśnie w takim przypadku możemy mówić o jego "złym dobraniu".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin73m, możemy na razie przyjąć luźne założenie, że @pastwa w temacie słuchawek ma sporo więcej do powiedzenia od Ciebie. Jak masz niedaleko do Krakowa, to możemy zweryfikować te Twoje źle nagrane płyty u mnie, a sprzęt mam, który dąży właśnie do neutralności, tyle że jest to bardzo nadużywane słowo, zwłaszcza przez producentów szaro i płasko grającej tandety. Muzyka żywa nie jest ani płaska, ani bezbarwna, ani nie tnie uszu... no chyba że na koncercie nagłaśnianym posadzą idiotę za konsolą. Aha, żeby nie było - w torze nie mam ani jednej lampy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, kolejny głos rozsądku. :) Z bardziej przenośnych polecam iGrado - ten sam przetwornik co w SR60, tylko budowa typu neckband.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, braki w realizacji, proszę Pana...

 

Brakami w realizacji to także sobie tłumaczyłem nieznośność tego czy tamtego nagrania: że za dużo góry, że to wina wojny głośności, że inżynier miał jajka na śniadanie i tak dalej.

 

A to wszystko bzdury, wystarczyło wymienić sprzęt na bardziej wierny (neutralny) i teraz trudno mi wskazać słabe nagranie w mojej płytotece.

 

Ale zgadzam się, faktycznie na SR-303 wiele nagrań "nieaudiofilskich" nie da się słuchać. Za to Norah Jones (dobrze nagrane, o tak!) czy muzyka klasyczna na instrumentach z epoki - miodzio. Z tego wynika, że to słuchawki wybredne i po prostu badziewne, skoro tyle muzyki nie da się słuchać (bo co, łatwiej sobie wyobrazić, że 80% produkcji to po prostu zła muzyka? Statystycznie to by była bzdura).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>ashirgo, 30 Mar 2009, 10:22

 

>łatwiej sobie wyobrazić, że 80% produkcji to po prostu zła muzyka? Statystycznie to by była bzdura).

 

Czy latasz samolotem korzystając ze statystyki i na pewno jesteś pewny! że to nie Twój ostatni lot?

 

Kolega ma mgliste pojęcie o bardzo trudnym zagadnieniu jakim jest nagranie majace na celu maksymalnie wierne odtworzenie podczas nagrywania realności muzyki na żywo.To że jakaś część nagrań dobrze brzmi na słuchawkach i na głośnikach to nie reguła! Używając ulubionej przez kolegę statystyki, należy podejrzewać że większość nagrań jest realizowana pod odsłuch głośnikowy, tak że w sumie cud, że cokolwiek nam się na słuchawkach podoba! A jednak tak skrzywiony obraz moze być akceptowany, co nie znaczy że jest lustrzanym odbiciem teego, co nastapiło w trakcie nagrania na żywo.

 

Pierwszy przykład Norach Jones "Sunrise" wokal jak fortepian, fortepian jak wokal;o czym my mówimy gdzie proporcje?! Jaki to wzór referencyjnego nagrania??? :))) To że płytka jest fajna i się jej przyjemnie słucha to tylko taki sztuczny muzyczny świat pana realizatora trafiajacy nam w czułe miejsce w głowie.

 

Dobre słuchawki potrafią być okrutne dla nagrań, tak samo jak te niedobre.Z Tą jednak róznicą że te niedobre, jeszcze bardziej przekłamuja nam muzykę, pokazując ją w krzywym zwierciadle a podobno nie o to nam chodzi.

 

Decyzja musi należeć do nas samych. Nasza kultura muzyczna,osłuchanie,nawyki decydują o tym co my uznamy za dobre słuchawki.

 

Bardzo, Bardzo, Polecam, odsłuchy u kolegów przed pochopnym kupowaniem czegokolwiek w ciemno.To my musimy zadecydować a nie zamiast nas, ktoś inny, co to są dobre słuchawki.

 

Bądżmy hedonistami słuchawkowymi,to naprawdę nam się opłaci,po co się męczyć nietrafnym zakupem i katowaniem słuchu przez nastepne tysiac godzin nim je wymienimy na nowe-też statystyka?;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie Pan pisze, tak miękko, puszyście;)

 

Jakieś tam mam pojęcie, jak nagrywają w studio.

 

Powołuję się na statystykę, gdyż wierzę, że wszyscy realizatorzy przynajmniej starają się zrobić te nasze nagrania porządnie, tak samo jak piloci samolotów chcą nas bezpiecznie gdzieś dostarczyć. I dlatego raczej jednym i drugim jakoś to wychodzi.

 

Jeszcze nie spotkałem się z nagraniem, które się nie nadawało do słuchania na słuchawkach (może poza paroma wyjątkowo charczącymi kawałkami-odpadkami z wojen głośności). Jakkolwiek 95% nagrań jest pewnie robiona z myślą o głośnikach wszelkiej maści.

 

Akurat wskazał Pan na nagranie z tej jednej płyty Norah Jones, za którą nie przepadam (chociaż "Sunrise" jest przyzwoite).

 

Słuchawki bywają okrutne dla nagrań, gdyż wszystkie słuchawki to taki rodzaj equalizera/podbarwienia dla dźwięku, wystarczy popatrzeć na grafy freq. response, brak właściwie "płaskich" słuchawek (chociaż widziałem jedne, HE90 miały prawie płaską charakterystykę).

 

W studio starają się uzyskać jak najbardziej liniową charakterystykę monitorów; toteż słuchając na słuchawkach, od razu właściwie oddalamy się od studyjnego wzoru.

 

Ponadto, warto pamiętać, że dokonywany jest jeszcze miks nagrania, pod pewną grupę odbiorców, biorący pod uwagę typowy sprzęt, na którym będzie najczęściej muzyka odtwarzana.

 

Przez to nawet gdybyśmy mieli w domowym zaciszu sprzęt o idealnie płaskiej charakterystyce, takie nagrania nadal nie będą "naturalne".

 

Zaś słuchawki, które (jak wspomniałem) są dodatkową equalizacją, czasem robią bardzo dziwne rzeczy z tym i tak przerobionym dźwiękiem; mogą uwypuklić różne cechy nagrania albo je zamaskować. Niektórzy mówią, że podkreślają wady. Ja twierdzę, że słuchawki o nieciekawym charakterze (także te z wysokiej półki) mogą robić dziwne rzeczy z naszymi nagraniami.

 

Tylko trudno zaakceptować fakt, że tak drogie rzeczy to w gruncie rzeczy techniczne nieporozumienie:) W końcu trzeba sobie jakoś uzasadniać zakup, prawda?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>ashirgo, 30 Mar 2009, 12:58

Z tymi wykresami to nie prawda odsyłam do linka wktórym widać jak słuchawki są postrzegane przez słuchaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.