Jump to content
IGNORED

Dodatkowy magnes

Guest rochu

Recommended Posts

Guest rochu

(Konto usunięte)

Już nie pamiętam gdzie to widziałem w necie ale cały czas mnie to intryguje.

Co daje doklejenie dodatkowego magnesu do głośnika?

:-)))

>>>>rochu

Do tylnej cześci nabiegunnika magnesu mozna przykleić odwrotnie spolaryzowany pierścień magnetyczny (to znaczy tak żeby był odpychany od nabiegunnika). Powoduje większe "skupienie" linii sił pola magnetycznego wewnątrz szczeliny i zmniejszenie pola na zewnątrz magnesu, daje to częściowy efekt ekranowania magnetycznego (żeby ekranowanie było skuteczniejsze należy jeszcze na cały układ założyć metalową puszkę) i jest konieczne jeżeli głośnik ma pracować w pobliżu lamp kineskopowych. Dodatkowo wzrasta wartość strumienia magnetycznego w szczelinie - wzrasta równiez współczynnik siły Bl. Powoduje to podniesienie wartości dobroci wypadkowej głośnika Qts, co może czasem byc niekorzystne ze względy na zmiane parametrów pracy w obudowie bass-reflex (zwłaszcza gdy wartość Qts jest znacznie wyższa od 0,4). Subiektywnie może dojść wtedy do uwypuklenia średniego basu i dudnienia - jak w przypadku głośnika w obudowie o zbyt dużej dobroci. W przypadku głosników o małej wartości Qts - poniżej 0,4 właściwie nie powinno być negatywnych objawów - czasem może nieco poprawić się przetwarzanie niższych częstotliwości pasma głośnika.

mówiąc ogólnie i prosto plus dodatkowego magnesu jest taki, że głośnik ma wyższą sprawność i jest "szybszy" - ma lepszą odpowiedź impulsową. Wartość całkowitej dobroci Qts jest wypadkową dobroci elektrycznej Qes i dobroci mechanicznej Qms. Qts=(Qms*Qes)/(Qms+Qes). Siła magnesu nie ma tutaj wiele do rzeczy - są głośniki z ogromymi magnesami i mają b. niskie Qts.

ups - jakaś awaria czcionkowa, jeszcze raz:

mówiąc ogólnie plus dodatkowego magnesu jest taki, że głośnik ma wyższą sprawność oraz lepszą odpowiedź impulsową - jest "szybszy". Wartość całkowitej dobroci Qts nie zależy od wielkości magnesu ale jest wypadkową dobroci mechanicznej Qms i dobroci elektrycznej Qes. Wielkość magnesu nie ma tutaj wiele do rzeczy - istotna jest jego aplikacja i "wykorzystanie" . Są głośniki z silnym podwójnym magnesem i mają b. niskie Qts.

Generalnie im silniejszy magnes tym lepiej - stąd "dokleja" się drugi.

Mahler

ale jak zaekranujesz głośnik to Qts zwykle wzrasta (tak twierdzą "uczeni"- sam tago nie wymysliłem - siegnij do "Audio" z chyba 2000 roku). Tak jak mówiłem zwieksza sie BL - a to jakie bedą efekty w juz gotowym i zmodernizowanym w ten sposób - zespole glosnikowym to zależy od pierwotnych parametrów całego układu obudowa - głośnik (sam robiłem takie eksperymenty i efekty nie były jednoznaczne).

• 4 years later...

Ja próbowałem.Do Vif TC18 dołozyłem magnesy tylko o srednicy mniejszej niz te fabryczne.Poprawa jest istotna.Szybszy i dynamiczniejszy dziwiek.Bardzo ładne wokale.Co ciekawe, lepiej zagrało kiedy magnesy przyłozyłem tak aby się przycigały z magnesem fabrycznym.Po dołozeniu magnesów aby się odpychały dzwiek był zbyt techniczny.

Moze to zabrzmi dziwnie ale ja to odbierałem jako przekaz nie wciągający ze słabą gradacją planów (przód-tył).Z magnesem przyłozonym tak aby się przyciagały gra plastyczniej i pełniej.Ale juz przy wysokotonowym (WA10) dałem magnes tak aby się odpychały.Oczywiscie zastrzegam , to moje spostrzezenia :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.