Skocz do zawartości
IGNORED

Dodatkowy magnes


Gość rochu

Rekomendowane odpowiedzi

:-)))

>>>>rochu

Do tylnej cześci nabiegunnika magnesu mozna przykleić odwrotnie spolaryzowany pierścień magnetyczny (to znaczy tak żeby był odpychany od nabiegunnika). Powoduje większe "skupienie" linii sił pola magnetycznego wewnątrz szczeliny i zmniejszenie pola na zewnątrz magnesu, daje to częściowy efekt ekranowania magnetycznego (żeby ekranowanie było skuteczniejsze należy jeszcze na cały układ założyć metalową puszkę) i jest konieczne jeżeli głośnik ma pracować w pobliżu lamp kineskopowych. Dodatkowo wzrasta wartość strumienia magnetycznego w szczelinie - wzrasta równiez współczynnik siły Bl. Powoduje to podniesienie wartości dobroci wypadkowej głośnika Qts, co może czasem byc niekorzystne ze względy na zmiane parametrów pracy w obudowie bass-reflex (zwłaszcza gdy wartość Qts jest znacznie wyższa od 0,4). Subiektywnie może dojść wtedy do uwypuklenia średniego basu i dudnienia - jak w przypadku głośnika w obudowie o zbyt dużej dobroci. W przypadku głosników o małej wartości Qts - poniżej 0,4 właściwie nie powinno być negatywnych objawów - czasem może nieco poprawić się przetwarzanie niższych częstotliwości pasma głośnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówiąc ogólnie i prosto plus dodatkowego magnesu jest taki, że głośnik ma wyższą sprawność i jest "szybszy" - ma lepszą odpowiedź impulsową. Wartość całkowitej dobroci Qts jest wypadkową dobroci elektrycznej Qes i dobroci mechanicznej Qms. Qts=(Qms*Qes)/(Qms+Qes). Siła magnesu nie ma tutaj wiele do rzeczy - są głośniki z ogromymi magnesami i mają b. niskie Qts.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ups - jakaś awaria czcionkowa, jeszcze raz:

mówiąc ogólnie plus dodatkowego magnesu jest taki, że głośnik ma wyższą sprawność oraz lepszą odpowiedź impulsową - jest "szybszy". Wartość całkowitej dobroci Qts nie zależy od wielkości magnesu ale jest wypadkową dobroci mechanicznej Qms i dobroci elektrycznej Qes. Wielkość magnesu nie ma tutaj wiele do rzeczy - istotna jest jego aplikacja i "wykorzystanie" . Są głośniki z silnym podwójnym magnesem i mają b. niskie Qts.

Generalnie im silniejszy magnes tym lepiej - stąd "dokleja" się drugi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mahler

ale jak zaekranujesz głośnik to Qts zwykle wzrasta (tak twierdzą "uczeni"- sam tago nie wymysliłem - siegnij do "Audio" z chyba 2000 roku). Tak jak mówiłem zwieksza sie BL - a to jakie bedą efekty w juz gotowym i zmodernizowanym w ten sposób - zespole glosnikowym to zależy od pierwotnych parametrów całego układu obudowa - głośnik (sam robiłem takie eksperymenty i efekty nie były jednoznaczne).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...

Ja próbowałem.Do Vif TC18 dołozyłem magnesy tylko o srednicy mniejszej niz te fabryczne.Poprawa jest istotna.Szybszy i dynamiczniejszy dziwiek.Bardzo ładne wokale.Co ciekawe, lepiej zagrało kiedy magnesy przyłozyłem tak aby się przycigały z magnesem fabrycznym.Po dołozeniu magnesów aby się odpychały dzwiek był zbyt techniczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to zabrzmi dziwnie ale ja to odbierałem jako przekaz nie wciągający ze słabą gradacją planów (przód-tył).Z magnesem przyłozonym tak aby się przyciagały gra plastyczniej i pełniej.Ale juz przy wysokotonowym (WA10) dałem magnes tak aby się odpychały.Oczywiscie zastrzegam , to moje spostrzezenia :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.