Skocz do zawartości
IGNORED

Najlepsze płyty do testowania sprzętu


jarekkaz

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję podzielenie się swoim doświadczeniem w zakresie porównywania sprzętu gdzie być może najbardziej istotnym czynikiem jest rodzaj i jakosć muzyki wybieranej do odsłuchu. Moje przemyślenia z ponad rocznego testowania i porównywania CD, wzmacniaczy, kabli IC i głosnikowych to:

 

-większości utworów należy słuchać dosyć głosno dzięki temu łatwo odrzucić sprzęt "raniący uszy" gdzie prawie natychmiast chce się ściszyć dźwięk,

 

-wybierać nie tylko muzykę którą się bardzo lubi ale też inną a najlepiej której się nie cierpi. Wtedy moze się okazać, że to nie muzyka ale sprzęt jest odpowiedzialny za to,

 

-odsłuchiwac sprzęt na kilku rodzajach muzyki najlepiej przeciwstawnych (muzyka kameralna, jazz kontra metal i symfonia) bo jednak prawie kazdy rodzaj sprzetu lepiej brzmi z pewną muzyką.

 

Moje aktualne typy to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fortepian i Preludia Chopina (Blechacz-szczególnie 4 utwór)-jak wielu recenzentów podkreśla fortepian jest jenym z najlepszych testów toru muzycznego a w moim przypadku szczeglnie gdyż do niedawna nie cierpiałem muzyki fortepianowej i Chopina ( i jak pisałem wyżej wynikało to z posiadanego sprzętu),

 

Toccata i fuga d-moll Bacha-to trzeba słuchać bardzo głośno i poczuć atmosferę dużej katedry-w wielu wzmacniaczach musiałem natychmiast sciszać dźwięk bo nie można było wytrzymać hałasu,

 

U2 The Best Of 1980-1990-wielu sprzedawców mówiło mi, że U2 żle nagrywa jednak zła jakosc muzyki wynika ze złego lub żle dobranego sprzętu.Na dobrym muzyka z tej płyty staje się rewelacyjna (czyli nie ma źle nagranych płyt tylko żle odtwarzane),

 

J.M. Jarre Aero-tutaj na samym początku przy doskonałym sprzecie muzyka odrywa się od kolumn, nawet słychac ja z tyłu (oczywiscie w stereo), w 4 utworze mozna wyrażnie usłyszeć jak deszcz pada na wyboisty bruk, w słabszym sprzęcie słycać jedynie jednostajny szum deszczu

 

Abba (dowolna płyta) powinna być przejemna bardzo dobra muzyka, któeej nie chce się wyłączać, często od razu słychać, ze to nie ten sprzęt,

 

Nightwish Dark Passion Play świetnie nagrana i zrealizowana płyta z wieloma smaczkami ale słychać to tylko na bardzo dobrym sprzęcie, na innym będzie tylko matalowo-popowy jazgot,

 

Audiofilskie zajawki (magazyn Audio) Złota Dwunastka (listopad 2008) utwór M. Napiórkowskiego "Gotlandia"-rzeczywiście "Majstersztyk kompozycji i sztuki realizacji dźwięku" mozna idealnie ocenić przestrzeń, realizm, naturalność a właściwie calość toru dźwiękowego

 

D.Krall (najlepiej SACD) lub Sting Brand New Day-to przykład muzyki, której nie lubiłem i dopiero na nowym sprzęcie doceniłem. Każdy pewnie ma taki rodzaj muzyki za któym nie przepada i właśnie

jej warto posłuchać na testowanym sprzęcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, oto mój zbiór utworów, w których jest to "coś" jak dla mnie.Od jazu , przez metal po techno)ale w każdym z nich słychać, że ktoś się namęczył nad realizacją.

 

Britney Spears-piece of me(black out)

tocadisco-juicy woman

bill withers- ain't no sunshine

ayo - down on my knees (joyful)

blank&jones - consequences(feat. vanessa daou)

nightwish-wishmaster

else soares-mas que nada

bobo stenson trio - don's corapiece

hey - zazdrość (mtv unplugged!!!!!!!!!!!!!)

joe satriani- down, down, down

the rouge element - panic attacks ( z płyty toolroom knighst benny benassi remix)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"The Wall" - Pink Floyd.

 

Płyta starej daty, ale nie ma wielu na świecie tak dobrze nagranych. Pełen profesjonalizm. A z tracków można wiele dowiedzieć się o sprzęcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczególnie te utwory zarówno b.s. jak i b&j

po pierwsze szybki bas dość nisko schodzący, poszerzona scena gdy rozpoczyna się refren, dużo nakładających się dźwięków. Można przy tym kawałku naprawdę testować element toru pod wieloma względami.A, że ty napiszesz "szczególnie brytnej" mało zmienia w aranżacji, scenie, fajnym basie itd.

masz dalej satrianiego i stenson trio skoro uważasz że na brytnej nic nie słychać.co do Blank patrz wyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to co autor tematu napisał po drugim myślniku, nie o przytaczanie jakiejś muzyki arcy ambitnej czy coś w tym stylu. ustosunkowałem się do tego o co prosił autor. Nie oceniajmy książki(realizacji dźwięku) po czcionce jaką jest napisana(nazwisku). Wolałbym gdyby mi ktoś odpisał "co ty to jest słabe w porównaniu z..."pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gradacja,skoki dynamiki-TORI AMOS Under The Pink

wokal-TRACY CHAPMAN Telling Stories,CASSANDRA WILSON New Moon Daughter

rock,metal-TOOL Lateralus,DIRE STRAITS On Every Street

Bass-4 otwór PETER GABRIEL z płyty UP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z muzyki elektronicznej - czasami wrzucam utwór Tori Amos (nie znam tytułu) tylko dlatego, że są tam zapisane piekielnie niskie dźwięki co stanowi pierwszy test dla kolumny. Wiem w ktorych momentach bas robi buuuu i jeśli kolumna zrobi w tym miejscu brrruuu, lub (co dzieje sie najczęściej) nie zrobi nic, to ją skreślam, bo płacąc chcę kupić "cały dźwięk" a nie jego część.

 

A swoją drogą - w przypadku muzyki zrealizowanej elektronicznie skąd wiecie jak dana płyta "powinna" brzmieć? A może odgrywają rolę wyobrażenia i przyzwyczajenia? ;)

W przypadku m.poważnej już jest łatwiej, bo zwykle wiemy jak brzmią skrzypce, kontrabas, czy przy jazzie - saksofon i perkusja.

Mam kilka dobrze nagranych płytek, powybierałem z nich kilka utworów i wrzuciłem na jedną - tak powstała moja prywatna płyta testowa. Ale wg, mnie najlepsza płyta to płyta z wydarzenia na jakim się było obecnym. I dla mnie taką płytą jest "In the flash" Watersa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

therion

 

>Mam kilka dobrze nagranych płytek, powybierałem z nich kilka utworów i wrzuciłem na jedną - tak

>powstała moja prywatna płyta testowa.

 

mogłbyś się rozpisać chętnie bym sklonował dla siebie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielu płyt wybitnych wytwórni (m.in Chesky'ego) stworzyłem dwie. Jak sie później okazało, wyszla całkiem zgrabna składanka, bo za każdym razem, gdy ktoś tego słucha (niekoniecznie audiofil), to tylko słyszę "skopiuj i skopiuj" :). Pierwsza płyta to muz klasyczna, druga to rozrywkowa. Kiedyś, po odsłuchach w HIFI Club sprzedawca powiedział - "czekałem az pan skończy, żeby dowiedziec się jaka to płyta" :) Utwory mają tę zaletę, że we wszystkich jest ładnie zbudowana scena. To dla mnie niezwykle ważny czynnik. Później wsłuchuję sie w średnicę. Na na końcu wyciągam Tori Amos i testuję bas. I wtedy mogę wydac opinie o zestawie/kolumnach.

 

Mam jeszcze dwie płytki do testowania, ale tam już są wyłącznie fragmenty utworów które świetnie znam + dźwieki samej perkusji, samych talerzy, git.basowej itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Aero JM Jarra jest faktycznie tak nagrana, że nawet na słabym sprzęcie daje niesamowite efekty przestrzenne. Typowa do pokazania gościom "o co w tym wszyskim chodzi" i że "zaraz ci kopara opadnia".

 

Podobną tego typu jest oczywiście Amuset to death Waters'a, ale tę też cenie za walory artystyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do testowania basu: Chemical Brothers "Under The Influence" i Björk "Hyperballad". Na slabym sprzecie w utworze björk wogole nie slychac basu. Oprocz tego koniecznie jakas starsza Prodigy:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Main: CD880, Alpha 9 ---> Arcus

Head: CD880, Alpha 9 ---> HD600, K340

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojeknachmej, 4 Kwi 2009, 22:39

>skonczcie słuchanie swoich sprzetów i zacznijcie słuchac muzyki..:)

 

A jeżeli ograniczenia sprzętowe psują radość słuchania?

 

Ja wiem, czego szukam i już jestem blisko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 4 pozycje:

 

Trilok Gurtu Living Magic

Steve Jensen Stone to Flash

Simon Philips Another Lifetime

Patricia Barber Moderncool

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba większość z nas posiada swoje "testowe" płytki. Ja osobiście niskie tony sprawdzam

na Simply Red "Holding back the years"

zaś dźwięczące na "If you don't know me" i Maryllion "Assassion".

Świetnie słucha się także The Alan Parson Project "Let it's show" - polecam.

Powstaje niestety problem - lubimy to co znamy. Nie znam nikogo kto chętnie słuchałby/testował dźwięków na nieznanych sobie numerach. Z jednej strony zrozumiałe - wiem gdzie jakiego dźwięku się spodziewać.

 

Na bank jednak ważne jest by nagranie było dobrej jakości. Niestety nie można tego się spodziewać po płytce za 19,99zł. Sprzęt obnaża bezlitośnie wady takiego nagrania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakładce Muzyka było wiele przykładów. Nie moim zadniem jest wyszukiwać tego teraz.

.

.

.

ale co tam jeśli wątek sie przyjmie to "se niechaj będzie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat nr: 5039

Autor: xajas

Data dodania: 2004-01-14 23:21:10 Lista tematów forum STEREO »

Dodaj temat do listy ignorowanych tematów » Co to jest?

 

STEREO:

referencyjne, testowe plyty -> download

 

dużo, duzo fajnych odnośników

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.