Skocz do zawartości
IGNORED

Bach - ORGANY - najlepsze wykonania


geertgen

Rekomendowane odpowiedzi

Proponują zebrać w jednym miejscu uwagi na temat muzyki organowej Bacha. Po wielu latach skompletowałem wreszcie zestaw, który pozwala uzyskać względna satysfakcję ze słuchania utworów organowych Bacha. Jest zatem okazja zapełnić ostatnią lukę w bachowskiej dyskografii.

Tylko czym? Najwięcej przyjemności sprawiły mi dotąd stare nagrania Edwarda Power-Biggsa, ale w jego wykonaniu dostępna jest zaledwie drobna część organowej spuścizny Bacha. Ciekawe wydały mi się interpretacje Ruebsama. Pojedyncze nagrania Fagius i Koopmana wydały mi się mniej ekscytujące. Jakie są wasze doświadczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, temat bardzo ciekawy... choc juz zdaje się kiedyś na tym forum był obecny...

Z braku czasu - króciutko. Ciągle nie bez wzruszenia wracam do starych nagrań Alberta Schweitzera, mam takie uczucie, jakbym wracał do słuchania samego Bacha...

A z innych wykonawców? Na pewno Karl Richter, znakomity jest ten 3-płytowy album wydany przez DG.

Z rzeczy nowszych duże wrażenie wywarły na mnie nagrania André Isoira dla wytwórni Calliope

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam

post-2292-100008563 1238882175_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daGambus

Czy mógłbyś coś więcej napisać o wykonaniu Isoira? Czy to wykonanie bardziej w duchu Prestona czy Rubsama?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obcowanie z muzyką organową Bacha nie jest niestety poparte wnikliwą analizą teoretyczną tych dzieł - ma co najwyżej źródło w wieloletnim, instynktownym i subiektywnym procesie "odsłuchowym"...

Ze swojej strony chcę wyróżnić Helmuta WALCHA.

Jego gra jest najbiższa moim gustom, które nie do końca "przyswajają" potężne i efektowne "kaskady dźwięków", nie dają poklasku "przepychowi"...

WALCHA moim zdaniem uniknął te "pułapki"; jego interpretacje są bogate w metafizyczny przekaz, chciało by się rzec, że są "mantryczne" i "transowe".

Polecam "na początek" podwójną płytę: BACH "Great Organ Works" (Helmut WALCHA) zawierającą nagrania z 1959, 1963, 1970 i 1971 r.

Z mniej znanych "rzeczy-płyt" polecam świetną: BACH "Orgel-Buchlein Organ Chorale Preludes BWV 599-BWV 644" - na organach Moskiewskiego Konserwatorium gra Alexander FISEISKY.

Piękne, wycezelowane, delikatne, zwiewne i odrealnione wykonanie.

Nie wiem niestety, czy płyta wyszła na cede - posiadam te nagrania na podwójnym analogu wydanym przez Melodie w 1985 r.

Jeśli tylko uda mi się pożyczyć telefon komórkowy z "aparatem", to postaram się zamieścić zdjęcie tego albumu - gorąco polecam!

 

A jeśli mówimy o kompletnych (lub obszernych) zestawach z muzyką organową BACHA, to moim zdaniem warto zwrócić uwagę na:

BACH "Organ Works" - szesnastopłytowy boks - gra Werner JACOB

BACH "Organ Works" - czternastopłytowy boks - gra Simon PRESTON

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J.S. BACH "Orgel-Buchlein Organ Chorale Preludes BWV 599 - BWV 644" - na organach gra Alexander FISEISKY.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-20981-100008519 1238940759_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bach w wykonaniu Walchy brzmi rzeczywiście spektakularnie i jeden z utworów w jego wykonaniu, pomimo szumów (nagranie z lat 60.) używamy z kolegami do odsłuchów porównawczych.

Co ciekawe są to wykonania, na którym suchej nitki nie pozostawiają organiści.

 

Skądinąd ciekawe, dlaczego dziś niemal brak nowych kompletów nagrań. Bo zarówno Fagius, Rubsam, jak i Koopman to edycje, które mają swój wiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mały włos kupiłbym ten zestaw, ale w anglojęzycznych opisach wyczytałem, że zwykły CD go nie odtworzy :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jednowarstwowa czysto audiofilska płyta tylko z gęstą warstwą SACD. Jeśli dobrze poszukasz to pewnie znajdziesz to nagranie na zwykłej płycie Cd, ale pewnie to już Cię nie zadowoli- nie będzie to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

geertgen >

Wydaje mi się, iż wcale nie brak nowych kompletów - jako przykład podam wspomniany przeze mnie wcześniej cykl Andre Isoira dla Calliope. Zarówno w wersji "integralnego" boksu, jak i poszczególnych wydawnicwtw, był bardzo entuzjastycznie przyjmowany przez krytykę, prawie wszystkie płyty cyklu zgarnęły pretiżowe nagrody Diapason d'Or czy Choc du Monde de la Musique - dla mnie to wystarczająca rekomendacja, nigdy się na płytach z tymi "znaczkami" nie zawiodłem. Trudno mi opisywać te wykonania porównawczo z innymi cyklami, wybacz, każde jest inne, a ponadto - mam tylko niektóre płyty cyklu - 4 Toccaty i Fugi, koncerty na organy i orkiestrę i naprawdę znakomite wykonanie Kunst der Fuge. Nagrania są w dodatku są świetnie zrealizowane.

 

Więcej, poza wcześniej podanym linkiem - np. na stronach serwisu Bach - Cantatas

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ponadto - w EMPiK-u zauważyłem cykl Karola Gołębiowskiego dla wytwórni Selene - co sądzicie o tych nagraniach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

post-2292-100008470 1238954791_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawostka... Czyżby odkurzone starocie? Ciekawe na jakich organach? Nie mam pewności, ale z tego co wiem, w Polsce nie ma chyba nadal organów o konstrukcji barokowej (całkowicie mechanicznej), a te wspierane elektrycznie mają niestety spore ograniczenia dynamiczne.

Zresztą - może wypowie się jakiś praktyk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowie się jednak nie-praktyk, sorry...

Nagrania z lat 1988-1992, Breda Grotekerk, Holandia.

Podobno istnieje wydanie 14-CD box, ale na własne oczy widziałem tylko pojedyncze płyty (a właściwie po 2CD)w EMPiK-u.

Od początku lat 90-tych artysta na stałe mieszka w Brukseli, nie musi zatem nagrywać w Polsce... ale miałem kiedyś parę analogów Wifon-u z pierwszego nagranego cyklu, a były to na pewno organy z Polski, zadaje się z Leżajska...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AndAudio, 5 Kwi 2009, 19:02

 

">To jest jednowarstwowa czysto audiofilska płyta tylko z gęstą warstwą SACD. Jeśli dobrze poszukasz

>to pewnie znajdziesz to nagranie na zwykłej płycie Cd, ale pewnie to już Cię nie zadowoli- nie

>będzie to."

To niestety jest nagranie ponad 4 h muzyki na jednej płycie, do tego nie jest zbyt dobrze zrealizowane technicznie. Zwykłe CD może zabrzmieć lepiej. Zgadzam się natomiast, że pod względem muzycznym jest to bardzo dobre wykonanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

geertgen, 4 Kwi 2009, 21:58

>Proponują zebrać w jednym miejscu uwagi na temat muzyki organowej Bacha. Po wielu latach

>skompletowałem wreszcie zestaw, który pozwala uzyskać względna satysfakcję ze słuchania utworów

>organowych Bacha.

 

myśl co chcesz ale czuję jakby satysfakcję trolla kiedy czytam:

"względna satysfakcję ze słuchania utworów organowych Bacha."

 

no cóż niby wszystko jest względne, ale jak ktoś nie osiąga satysfakcji ze słuchania choćby przeciętnej płyty z Bachem, to nie musi w ogóle słuchać tego kompozytora

 

no ale powyższa złośliwość wynika z zazdrości- i to chyba przede wszystkim o świetny temat, dziękuję geertgen za świetny temat, nie raz zastanawiał mnie niejaki kontrast: wielka popularność muzyki Bacha- choćby na forach i jakby zapomnienie, że JEGO instrument nr1 to jednak organy

 

tu trochę podobne wątki- z fajnym udziałem Bokszczanina we własnej osobie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

nie chcę być za dużo trollowato złośliwy, ale zwłaszcza w tym obszarze, skupianie się na jakości wykonań z dziwnie mniejszym nawiązywaniem (a da się, da..) do samej muzyki- też ten kontrast mnie mierzi (i nie usprawiedliwiałbym tego tematyką całego forum)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geertgen.

Ale o co ci chodzi naprawdę z tymi organami? Traktura mechaniczna? Sporo jest takich. Że także wdmuchiwanie powietrza nie wentylatorem elektrycznym? Ale po co?? Takie organy są (ale zaniedbane) np. w Krzeszowie. Tam trzeba co najmniej 3 (ciężkich) facetów do napędzenia wiatraka... jest strona o organach z opisami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tad46

Gdzie w Polsce są dobrej klasy organy z trakturą mechaniczną?

 

A przy okazji - może sensowne byłoby ułożenie listy referencyjnej polskich organów? Nie mówię o Oliwie czy Leżajsku, ale mniej znanych prospektach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o prospektach czy organach jako instrumencie?? Prospekt stary i ciekawy może przesłaniać instrument średniej klasy z XIX wieku.

Pierwszy z brzegu przykład:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

niedawno wyremontowane za pieniądze niemieckie.

Tam inne są opisane. Np. oryginalne organy Caspariniego odkryte niedawno we Wrocławiu.

A tu są całkowicie nowe o trakturze mechanicznej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wystarczy dobrze popytać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Tad46

 

dzięki wielkie. O brzmieniu Świdnicy słyszałem, ale jak brzmi ten warszawki instrument? Masz jakąś wiedzę, czy rejestrowano już na nim coś z bachowskich rzeczy? Na oko bardzo interesująca konstrukcja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

">To niestety jest nagranie ponad 4 h muzyki na jednej płycie, do tego nie jest zbyt dobrze

>zrealizowane technicznie. Zwykłe CD może zabrzmieć lepiej. Zgadzam się natomiast, że pod względem

>muzycznym jest to bardzo dobre wykonanie."

 

Żeby nie odstraszać Kolegów od kupna tego albumu uściślę nieco to, co napisałem. Płyty są nagrane nierówno - część jest po prostu źle zrealizowana, a część to przyzwoita jakość CD. Natomiast od dobrze nagranych płyt SACD ten album dzieli przepaść.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przychylę się do rekomendacji kolegi Bananamoon. Helmut Walcha to ponadczasowa klasyka, wielka postać, wspaniały muzyk i wg jego studentów wspaniały profesor. Jakiś czas temu w 2ce był cykl audycji poświęconych jego życiu i twórczości.

 

Jeśli chodzi o sugestie, to przede wszystkim wszelkie nagrania bachowskie ze Strasburga i Alkmaaru.

 

Walcha wykonywał również Bacha na klawesyn, m.in. "Das Wohltemperierte Klavier", ale przyznam się, że nigdy tych nagrań nie słyszałem.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ernest Zavarsky poświęcił sporo miejsca ulubionym instrumentom Bacha- Silbermann, świetny mistrz, mam taki winylek balkantonu- Lionel Rogg, organy Silbermanna w Lipsku

 

no i rola Pietyzmu w muzyce Bacha..

 

sorry ale to z pewnością demode w czasach hipu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przed chwilą wybrzmiały u mnie ostatnie dźwięki, z trzeszczącej już jak diabli, czechosłowackiej płyty wydanej w 1974 r. (Opus Rec.), które mocno zadziałały na moje zmysły; mowa o:

 

J.S. BACH "Organ Works - Czechoslovak Historic Organs"

 

Na zabytkowych organach Katedry Św. Mikołaja w Pradze gra Ferdinand KLINDA.

Płytę uświetniły: Concerto In A Minor BWV 593; Concerto In D Minor BWV 596; Toccata, Adagio, Fugue In C Major BWV 564; Canzona D Minor BWV 588.

 

Konsekwentna "do bólu" interpretacja - stonowana, przystępna, klarowna, czytelna.

Odniosem "nieczęste wrażenie", nierozerwalnego związku muzyki z miejscem jej wykonania...a "całość" wyraźnie naznaczona religijnością i duchowością w ludzkim wyobrażeniu.

To,co najbardziej dla mnie cenne w grze Ferdinanda KLINDY na tej płycie, to wręcz obsesyjna dyscyplina związana z rytmem i długością wybrzmień dźwięków - niezwykle precyzyjna i dokładna (a "różnie" to bywa w wielu nagraniach...).

Świetny BACH - "prosty" i pełen uroku.

Jeśli "gdzieś", natkniecie się, nawet na podstarzały egzemplarz tej płyty, to gorąco zachęcam do zakupu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Właśnie wkłębiłem się w pewną składankę Teldeca - 40 Years Das Alte Werk i zaciekawiła mnie, wyświechtana interpretacja organowego utworu Bacha - gra Ton KOOPMAN.

Ponieważ jestem cieniasem w organowym temacie Jegomościa ("cosik tam" słuchałem "wieki nazad", a na płycie, którą mogę się w tej chwili wychłostać, mam jedynie interpretacje, YoYo MA / Ton KOOPMANN "J.S. Bach / Boccherini, cello", czyli nie po drodze), bardzo proszę osłuchanych Kolegów, o "naprowadzenie" na nieschematyczne, warte uwagi, nieograne, bachowskie organowe utwory, w wykonaniu wyżej wymienionego.

Aby nie mnożyć niepotrzebnych, bezsensownych wpisów, z góry dziękuję Wam, za poświęcony czas dla koopmanowego (i nie tylko) osiołka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karl Richter najbardziej. Gra z ogniem.

Simon Preston najmniej. Gra usypiająco.

Gustaw Leonardht, Ton Koopman, Helmut Walcha - ich gra mi się podoba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.